Aδέσποτα και στειρώσεις! ?


jasmine

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
302
0
καλησπερα! το περασμενο καλοκαιρι ειχα γραψει για ενα περιστατικο που ειχε συμβει στη περιοχη μου, οι υπαλληλοι του δημου ειχαν πεταξει στο σκουπιδοτοπο 10 αδεσποτα κουταβια.
απο τοτε εως σημερα πηγαινα σχεδον καθε εβδομαδα στο δημαρχειο και εγραφα στην τοπικη εφημεριδα ωστε να τους πιεσω να κανουμε στειρωσεις, και μαλλον τα καταφερα με ειδοποιησαν την προηγουμενη εβδομαδα και μου ειπαν πως θελουν να τους βοηθησω να τα μαζεψουμε εχουν μιλησει με εναν κτηνιατρο κοντινης πολης που κανει στειρωσεις και θα παρει 60 ευρω για καθε σκυλο. να σας πω πως δεν υπαρχει φιλοζωικη εδω ειναι αρκετα μακρια.
γνωριζετε ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να τα μαζεψω? θα τα βαλουμε σε περιφραγμενο χωρο για 2 βραδια. τα περισσοτερα με γνωριζουν και δε θα εχω προβλημα υπαρχουν ομως και καποια που ειναι φοβικα και δε με πλησιαζουν αυτα πως να τα πιασω?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Αρχικα μπραβο για την κινηση σου!

ΑΥτα που δεν μπορεις να πιασεις η καλυτερη λυση ειναι να τα ναρκωσετε. Μιλα με τον κτηνιατρο κ ρωτησε τον για τα Calmivet.Χρησιμοποιουνται για σκυλους κ γατες αναλογα το βαρος τους(κατα προσεγγιση θα δωσεις εσυ) μεσα σε κονσερβα ωστε να τα φαει ο σκυλος.

Καλη τυχη!
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Συγχαρητήρια για την κίνηση αυτή !! Καιρος ηταν και αποδείχτηκε οτι με την πίσεση και την επιμονή θα μπορεί να γίνει κάτι σωστό !


Απλή διευκρίνιση :

Με ποιον τρόπο θα γίνεται ο έλεγχος των αδεσπότων , ωστε η κίνηση αυτή να αφορά αποκλειστικά αδέσποτα , και όχι αδεσποτοποιημένα , δηλαδή που θα εκμεταλλευτούν της προσφοράς ?

Επίσης στο 60ρι περιλαμβάνεται η δερματοστιξία ?
 


LenaBorderCollie

Well-Known Member
17 Μαϊου 2012
489
0
33
Θεσσαλονίκη
Μπράβο μακάρι να γινόταν παντού αυτό γιατί δυστυχώς τα κουτάβια και τα σκυλιά που είναι στο δρόμο πολλαπλασιάζονται συνεχώς.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Αν τελικά δώσεις καλμιβέτ, να κάνεις προσπάθεια να τα πιάσεις αφού περάσουν 3 ώρες από την ώρα που τα χαπάκωσες.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Αν τελικά δώσεις καλμιβέτ, να κάνεις προσπάθεια να τα πιάσεις αφού περάσουν 3 ώρες από την ώρα που τα χαπάκωσες.
Δεν είναι απόλυτο αυτό και παιδιά, μεγάλη προσοχή με το καλμιβετ, η συσκευασία γράφει 1 χάπι ανα 5 κιλά, αλλά αυτό είναι πολύ προσεγγιστικό, δώσαμε 3 χάπια σε σκυλα 15 κιλά και εκτός του ότι έπεσε λιπόθυμη σε 10 δευτερόλεπτα, μετά τρέχαμε για ορούς γιατί δεν συνερχότανε η άτιμη.
 


jasmine

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
302
0
καλημερα! αυριο θα κανουμε ληψη αιματος αρχικα να εξετασουμε! το calmivet το εδωσα στο τακη που ειναι 30 κιλα και δε μπορουσε να ελεξει το σωμα του μια ολοκληρη μερα γτ ο γιατρος μας εδωσε μεγαλυτερη δωση απο οτι χρειαζοταν ενας ηρεμος απο μονος του σκυλος. αλλα στα αδεσποτα πως θα το δωσω αν δεν ερχοντε κοντα? καποια τα πιανω κ χωρις βοηθεια γιατι με γνωριζουν.
 


jasmine

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
302
0
δοση*
δεν εχω μιλησει ακομα εγω με τον κτηνιατρο. ολα μου ειπαν ειναι στη τιμη αλλα θα το διευκρινισω.. θα κανουμε και σε σκυλακια που υιοθετηθηκαν προσφατα και σε οποιον αλλον θελησει να φερει το σκυλο ειτε για εξεταση ειτε κ για στειρωση.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Δεν είναι απόλυτο αυτό και παιδιά, μεγάλη προσοχή με το καλμιβετ, η συσκευασία γράφει 1 χάπι ανα 5 κιλά, αλλά αυτό είναι πολύ προσεγγιστικό, δώσαμε 3 χάπια σε σκυλα 15 κιλά και εκτός του ότι έπεσε λιπόθυμη σε 10 δευτερόλεπτα, μετά τρέχαμε για ορούς γιατί δεν συνερχότανε η άτιμη.
Τίποτα δεν είναι απόλυτο σαυτή τη ζωή:p

Αλλά καλό θα ήταν, εφόσον λέει ότι τα σκυλάκια είναι φοβικά, να αφήσει αρκετή ώρα να περάσει.
Αν προσπαθήσει να τα πιάσει πριν χαλαρώσουν αρκετά ίσως να πάει χαμένος ο κόπος της.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
:)

Το καλύτερο είναι να βάλεις τροφή με τα χάπια μέσα, σε ένα σημείο και να κάτσεις να παρακολουθείς (από απόσταση). Θα το καταλάβεις μόλις το πιάσει το φάρμακο.

Δε νομίζω όμως ότι μπορείς να πιάσεις πολλά σε μία μέρα με αυτό το τρόπο. Είναι αρκετά χρονοβόρο.
 


jasmine

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
302
0
δεν ειναι πολλα! τα περισσοτερα μπορω ειναι μικρη πολη και ξερω που θα τα βρω. θα προσπαθησω ετσι σε καποια εχω αυτα τα χαπια θα τα ανακατεψω σε κοτοπουλο για να τα φανε σιγουρα
 


jasmine

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
302
0
ολα πηγαν καλα! σε πρωτη φαση τους πηραμε αιμα και σε καμια 10ρια μερες θα εχω τα αποτελεσματα! και συνεχιζουμε με στειρωσεις.;)