Aλλαγη συμπεριφορας


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Σημερα το 13 μηνων θυληκο ροτβαιλερ που εχω δεν ανεχεται καθολου ενα αρσενικο ημιαιμο 11 μηνων (κατι σαν ριτριβερ μοιαζει) που μεγαλωσανε μαζι.

Και εξηγουμε, γυριζοντας σημερα απο τη δουλεια βρηκα τους δικους μου να καθαριζουν αιματα στην αυλη απο πληγες που εχει ο μικρος στο λαιμο και στα χειλη, μεχρι σημερα τα καυγαδακια τους ηταν τα νορμαλ, παιχνιδιαρικα ή τα πιο σοβαρα περιοριζονταν στο να δειχνουν τα δοντια τους και μεχρι εκει.

Αφου μου εξηγησαν οτι τρομαξαν να την ξεκολησουν απο πανω του και ολο το πρωι τσακωνονταν, μετα τα σχετικα χαδια εκατσα στην καρεκλα στην αυλη και τα παρατηρουσα, εκεινη ηταν ησυχη σε μια μερια στην αυλη και με κοιταζε (ως συνηθως), ενω ο αλλος ο σκυλακος μολις την πλησιαζε για να παιξει αυτη μαζευε τα αυτια της πισω και του γρυλλιζε.

Δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινουν ολα αυτα, τη βλεπω την alithia μου σημερα καπως πιο μαζεμενη, επιφυλαχτικη να πω, σαν κατι να μην της "καθεται" καλα, καθεται σε μια γωνια και κοιταζει καπως περιεργα γυρω της.

Καμια βοηθεια??
Ελαβα και τελεσιγραφο οτι το σκυλι πρεπει να δεθει και γω -για να τους τρομαξω- τους ειπα καλυτερα να το θανατωσω παρα να το δεσω.

Και εκει που στην οικογενεια την αγαπουσαν ολοι και την ηθελαν, αρχισανε σημερα, ετσι ειναι αυτη η ρατσα τους αρεσει το αιμα. Α, ρε ελλαδισταν...

Proud to be greek?? No thanks!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ορμονικά σε τι στάδιο βρίσκεται το θηλυκό; Αν είναι ορμονική η αιτία είναι περαστική.

Τέτοια συμπεριφορά συναντιέται επίσης συχνά σε σκυλιά με πολύ μικρή διαφορά στην ιεραρχική κλίμακα. Στείρωση πολλές φορές βοηθάει.

Μην βιαστείς να πάρεις αποφάσεις μπορεί να είναι και προβλήματα εφηβείας. Παρακολούθησε πρώτα καλά την συμπεριφορά τους και μίλησε με εκπαιδευτικο
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Παιζει να τρομαξαν οι δικοι σου και να πλακωσαν τη μικρη στο ξυλο? Να φρικαρε και η μικρη και να αγριεψαι στο ριτριβερ και ετσι να τον ματωσε? Ετσι στο εξαφνα ρε παιδι τοσο ασχημα περιεργο μου φαινεται. Εγω θα προσπαθουσα να τα μαθω να ειναι μαζι. Να παιζουμε μαζι αραζουμε μαζι τρωνε μαζι. Ετσι καπως αγαπησε η Ριτα το γατι μας. Ε και μη πρωτου πα να κανει βλακειες.
 






rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Ορμονικά σε τι στάδιο βρίσκεται το θηλυκό; Αν είναι ορμονική η αιτία είναι περαστική.

Τέτοια συμπεριφορά συναντιέται επίσης συχνά σε σκυλιά με πολύ μικρή διαφορά στην ιεραρχική κλίμακα. Στείρωση πολλές φορές βοηθάει.

Μην βιαστείς να πάρεις αποφάσεις μπορεί να είναι και προβλήματα εφηβείας. Παρακολούθησε πρώτα καλά την συμπεριφορά τους και μίλησε με εκπαιδευτικο
Ειναι στειρωμενη και επειδη εχει ακρατεια ουρων εδω και 4 μερες της δινω προπαλιν το οποιο εχει μια σχετικη επιτυχια.

Νομιζω παντως πως και τα δυο ταιριαζουν στην περιπτωση της, δηλαδη ειναι πιθανον ορμονικα να εχει καπως επηρεαστει απο το φαρμακο αλλα και η μεταξυ τους σχεση για μενα δεν ειναι ακομα ξεκαθαρη, δε φαινεται ξεκαθαρα ποιος ειναι αρχηγος μεταξυ τους. Παραξενο!!!

Σ'ευχαριστω alexia με εβαλες σε προβληματισμο και αυτο θα με βοηθησει να καταλαβω τι ακριβως γινεται.;)
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Παιζει να τρομαξαν οι δικοι σου και να πλακωσαν τη μικρη στο ξυλο? Να φρικαρε και η μικρη και να αγριεψαι στο ριτριβερ και ετσι να τον ματωσε? Ετσι στο εξαφνα ρε παιδι τοσο ασχημα περιεργο μου φαινεται. Εγω θα προσπαθουσα να τα μαθω να ειναι μαζι. Να παιζουμε μαζι αραζουμε μαζι τρωνε μαζι. Ετσι καπως αγαπησε η Ριτα το γατι μας. Ε και μη πρωτου πα να κανει βλακειες.
Λοιπον xritaki παιζει να'χεις δικιο, με τις ερωτησεις που τους εκανα δε μου τα' λεγαν και πολυ καλα, καπου μου τα μπερδευανε.

Και τελικα καποια στιγμη που ειμασταν στο σπιτι μεσα δεν ηθελε να βγει εξω στην αυλη μονη της αλλα μονο μαζι μου, με αποτελεσμα να τη βλεπω να κοντοστεκεται και να κοιταει πριν βγει με αποκορυφωμα να ουρησει μεσα στο σπιτι, ουτε κουταβι δεν το εκανε αυτο.

Ακομα και τωρα με τον αλλον δεν θελει παρτιδες, τον θεωρει υπευθυνο????
Την πλησιαζει και του γρυλλιζει, μηπως τον συνδυασε με ξυλο??

Καιρος να ψαχνω για σπιτι, και για τους δυο μας εννοειται!!:cool::cool:
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Χμμ σπιτι δεν ξερω αλλα μαλλον πες στους δικους σου οτι αν κανουν τετοια αντι για καλα θα χουν προβληματα. Οσο εισαι εκει το αναλαμβανεις το θεμα και προσπαθεις να επαναφερεις ισορροπιες. Το θεμα ειναι τι γινεται αμα λειπεις.. εκει πρεπει να βρεις λυση μαλλον
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981