Aνεξήγητος θάνατος σκύλου


τακις

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
47
2
καλησπέρα σε όλους,θα ήθελα την άποψη σας και τη γνώμη σας για το τραγικό περιστατικό που μου συνέβη και δεν έμαθα ποτέ τον ακριβη λόγο που το σκυλάκι μου,8μιση ετών γερμανικό ποιμενικό έφυγε εντελώς αναπάντεχα.Εγινε με τον εξής τρόπο: ενώ ήταν καλά το βράδυ και έφαγε κανονικά τροφή λαίμαργα μπορώ να πώ και οι αιματολογικές εξετάσεις ήταν καλές 2 μέρες πριν ...το επόμενο πρωί την βρίσκω με σάλια να κρέμονται και αφρούς λευκού χρώματος παντού , την βγάζω για την ανάγκη της ώπου μόνο κακα έκανε παράξενου χρώματος κα και λιγες σταγόνες τσίσα,ανεβηκε στο αυτοκίνητο έυκολα 1 μέτρο ύψος , και κατευθείαν στο γιατρό,στο μεταξύ κάναμε μια στάση για να την δώ και πάλι δ΄εν κατούρησε αλλά έκανε άφθονο εμετό σαν σαπουνάδα άσπρο και 'ηταν λίγο αποπροσανατολισμένη,επίσης ανέπνεε γρήγορα, πηδάει ξανά στο αμάξι και στον γιατρό αν και έδειχνε να έχει δυνάμεις.Εκεί μπήκε στον ορό για καμια ώρα και πήρε νατριο κάλιο και ενεση ατροπινη,ήταν καλά σχετικά αντιδρούσε ανέπνεε κανονικά και οι καρδιακοί παλμοί και η θερμοκρασία φυσιολογικοί,φεύγοντας απο κεί πρώτη φορά δυσκολευ΄τηκε να πηδήξει στο αμάξι , σαν να μήν την κρατάγαν τα πίσω πόδια της, άρχισε και έπεφτε σιγα σιγά παρ'οτι με κοίταζε και έδειχνε να αντιδράει κινούνταν στο κλουβί της με λίγο δυθσκολία μέχρι 1 ώρα μετά που έκανε προσπάθεια να βγεί λλά μόνο τα μπροστινά πόδια μπόρεσε να βγάλει και 5-6 λεπτα μετα πέθανε.Ο γιατρ'ος είπε τοξίκωση αλλά δεν με καλύπτει αυτ'η η εξήγηση και βέβαια δεν είχα το ψυχικο σθένος για νεκροψία οπότε καταλαβένετε ...... όποιος μπορεί ας γράψει ένα σχόλιο και ειδικά άν έχετε παρόμοια εμπειρία,ευχαριστώ εκτων προτέρων..ΥΓ.είψε φάει 2 μέρες πριν το συμβάν μισό σταφιδόψωμο που άρπαξε απο το δρόμο και το προηγούμενο βράυ νερά απο κλιματιστικό ενώ δέν είχε αγγίξει το νερό της που ήταν γεμάτο.
 
  • Sad
Reactions: spyv


Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
Δυστυχώς οι σταφίδες ως αποξηραμένα σταφύλια είναι τοξικές για τα σκυλιά και προκαλούν νεφρική ανεπάρκεια. Μπορεί να προκληθεί από ελάχιστη ποσότητα, πόσο μάλλον τώρα που το σταφιδόψωμο μπορεί να είχε αρκετές σταφίδες και έτσι προκάλεσε τον θάνατο του σκύλου. Τα αποξηραμένα φρούτα είναι πιο επικίνδυνα και πολύ φοβάμαι ότι το σκυλί ' έφυγε ' από αυτό το πράγμα. Τι να πω... άσχημες καταστάσεις. Απλά ρε γαμωτο, εξαρτάται βέβαια και από τον σκύλο, χρειάζεται φίμωτρο καμία φορά μόνο και μόνο για να μην αρπάζει τροφή από έξω που μπορεί να είναι είτε φόλα είτε τοξική όπως το σταφιδόψωμο σε αυτή την περίπτωση. Κρίμα πάντως μεγάλη ατυχία φίλε, κουράγιο.
 


τακις

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
47
2
πάντως σε όποιον κτηνίατρο είπα για τις σταφίδες μου είπε αποκλείεται να φταίει αυτό και όντως πόσες σταφίδες μπορεί να περιέχει μισό σταφιδόψωμο....
 






Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
πάντως σε όποιον κτηνίατρο είπα για τις σταφίδες μου είπε αποκλείεται να φταίει αυτό και όντως πόσες σταφίδες μπορεί να περιέχει μισό σταφιδόψωμο....
Αν διαβάσεις στο διαδίκτυο για τα σταφύλια και τις σταφίδες θα εκπλαγεις όντως το ποσό τοξικά μπορεί να είναι. Κτηνίατρος δεν είμαι προς Θεού αλλά κατα τα φαινόμενα αυτό είναι ίσως το επικρατέστερο σενάριο όσο περίεργο και αν ακούγεται. Σε κάθε περίπτωση λυπάμαι για την απώλεια του σκύλο σου.
 
  • Like
Reactions: noni_papa




τακις

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
47
2
Kαι μένα στη φολα πήγε αρχικά το μυαλό μου αλλά το σκυλί δεν είχε ούτε σπασμούς ούτε τίποτα. Απλά σιγά σιγά έσβηνε και έχανε τις δυνάμεις του
 


Jennakie

New Member
23 Ιανουαρίου 2022
2
0
34
Λυπαμαι παρα πολυ για τον σκυλακο σου.....Όταν ο δικός μου σκυλάκος διαγνώστηκε με οξεία νεφρική ανεπάρκεια όλοι οι κτηνίατροι με ρώτησαν αν έφαγε σταφύλια, παρακεταμόλη, υγρα απο κλιματιστικό κ.α. κατι λοιπον απο ολα αυτα μπορει να προκαλέσει ακομη και θανατο σε εναν σκυλο. Ο δικός μου βεβαια τελικα απο εξετασεις που καναμε ειχε ουρολοιμωξη που δεν εγινε αντιληπτη κ προκαλεσε προβλημα στα νεφρα κ υστερα και σε αλλα οργανα..
 


τακις

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
47
2
Λυπαμαι παρα πολυ για τον σκυλακο σου.....Όταν ο δικός μου σκυλάκος διαγνώστηκε με οξεία νεφρική ανεπάρκεια όλοι οι κτηνίατροι με ρώτησαν αν έφαγε σταφύλια, παρακεταμόλη, υγρα απο κλιματιστικό κ.α. κατι λοιπον απο ολα αυτα μπορει να προκαλέσει ακομη και θανατο σε εναν σκυλο. Ο δικός μου βεβαια τελικα απο εξετασεις που καναμε ειχε ουρολοιμωξη που δεν εγινε αντιληπτη κ προκαλεσε προβλημα στα νεφρα κ υστερα και σε αλλα οργανα..
Eιχε ούρα ο σκύλος την τελευταία του μέρα?
 


Jennakie

New Member
23 Ιανουαρίου 2022
2
0
34
Eιχε ούρα ο σκύλος την τελευταία του μέρα?
Γενικά ουρούσε τις τελευταιες του μερες. Τον επαιρνα στα χερια κ τον εβγαζα εξω στο δεντρακι. Ισα που κρατιοταν όρθιος. Την τελευταία νύχτα άρχισε να αναπνέει βαριά ημουν σε επικοινωνία με τον κτηνίατρο μηπως εφταιγε το tramal. Η ωρα περνούσε κ έβλεπα στα μάτια του πως πονουσε πολυ κ "εφευγε". Τον σήκωσα οπως ηταν και κατουρηθηκε πανω του κ τον ετρεξα στην κλινικη οπου με τις αιματολογικες που καναμε ο κτηνιατρος μας ειπε πως η μονη θεραπεια ηταν πια η ευθανασια. Ηταν τα τελευταια του ουρα στο σπιτι... και ποσο πολυ θα ηθελα να ηταν ακομα στο σπιτι :-(
 


τακις

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
47
2
Γενικά ουρούσε τις τελευταιες του μερες. Τον επαιρνα στα χερια κ τον εβγαζα εξω στο δεντρακι. Ισα που κρατιοταν όρθιος. Την τελευταία νύχτα άρχισε να αναπνέει βαριά ημουν σε επικοινωνία με τον κτηνίατρο μηπως εφταιγε το tramal. Η ωρα περνούσε κ έβλεπα στα μάτια του πως πονουσε πολυ κ "εφευγε". Τον σήκωσα οπως ηταν και κατουρηθηκε πανω του κ τον ετρεξα στην κλινικη οπου με τις αιματολογικες που καναμε ο κτηνιατρος μας ειπε πως η μονη θεραπεια ηταν πια η ευθανασια. Ηταν τα τελευταια του ουρα στο σπιτι... και ποσο πολυ θα ηθελα να ηταν ακομα στο σπιτι :-(
Εμένα τις τελευταίες μέρες έβγαζε ελάχιστα ούρα σε αντίθεση με τα ποτάμια άλλοτε.. την τελευταία μέρα το πρωί 2.3 σταγόνες και μετά τίποτα.
 


τακις

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
47
2
Εμένα τις τελευταίες μέρες έβγαζε ελάχιστα ούρα σε αντίθεση με τα ποτάμια άλλοτε.. την τελευταία μέρα το πρωί 2.3 σταγόνες και μετά τίποτα.
Και έκτος από την τελευταία μέρα η ενέργεια της ειταν στο φουλ. Το πρωί το τελευταίο μόνο άρχισε και έπεφτε σταδιακά σαν να μην είχε δυνάμεις στα πίσω πόδια....πρώτη φορά στη ζωή της που δυσκολεύτηκε να πηδηξει στο πορτ μπαγκαζ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf