Aπο πού να πάρω σκύλο;


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Επειδή είχα ρωτήσει πιο πάνω, για να είναι δηλωμένες οι γέννες θα πρέπει να υπάρχει επωνυμία εκτροφείου! Αλλιώς που τις δηλώνει; Στον κυνηγετικό σύλλογο;

Κατα τ αλλα, προσωπικά, δεν θα είχα θέμα με αυτά που λέει ο ferozasea (αν και με ενοχλούν τα ,,,,, :)), αν ήταν έτσι όπως τα λέει. Ούτε με τους κυνηγούς έχω, στο βαθμό που δε γίνονται η αιτία να κυκλοφορούν στους δρόμους πανέμορφα κυνηγόσκυλα που δεν έκαναν καλά τη δουλειά τους.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Γνωριζω εκτροφεα-κυνηγο που σαρωνει σε εκθεσεις και τα σκυλια του κυνηγουν συνεχεια!Επισης στα κουταβια κανει συνεχεια εκπαιδευτικα...Τετοιους δε θα επρεπε να υποστηριζουμε;!Γιατι να μη συνδυαζονται μορφολογια και εργασια;!Εξαλλου αυτο δεν ειναι το νοημα των καθαροαιμων φυλων;!Το κακο των περισσοτερων κυνηγων ειναι οτι βλεπουν το σκυλο απλα ως εργαλειο γι'αυτο και δε τους νοιαζει τιποτα αλλο εκτος απο το να κυνηγα..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αφού δεν απάντησες στην ερώτησή μου εγώ θα υποθέσω πως ο εν λόγω "εκτροφέας" δεν κάνει τις απαιτούμενες εξετάσεις στα σκυλιά που ζευγαρώνει. Επομένως είναι απλά ένας BYB και τίποτα παραπάνω.

,,, ==))
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Επειδή είχα ρωτήσει πιο πάνω, για να είναι δηλωμένες οι γέννες θα πρέπει να υπάρχει επωνυμία εκτροφείου! Αλλιώς που τις δηλώνει; Στον κυνηγετικό σύλλογο;
Μπορείς να δηλώσεις γέννα και να καταγραφεί ο γενεαλογικός χάρτης και χωρίς επωνυμία εκτροφείου.
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
Καλημέρα ειναι λίγο άστοχο το οτι οι κυνηγοί δεν περνούν σκυλια απο εκτροφεια.σε όλες τις εκθέσεις περνούν μέρος κυνηγετικα και γίνεται και πολυ σοβαρη δουλεια εδω στην ελλαδα στα εκτροφεια.
κάκιστη είναι η δουλειά που κάνει το 70%..... για να μην πάρει η μπάλα όλους!

πχ τα σετερ, που είναι πανελλαδική μόδα πλέον,έχουν στο 60% προβλήματα στα πίσω πόδια και τα ποιντερ έχουν χαλάσει μέχρι και στην όσφρηση....επίσης μην συγκρίνουμε τα "χωραφόσκυλα" των εκθέσεων που αναπαράγονται και αυτά μόνο με μορφολογικά κριτήρια πλέον, με σκυλιά που ζούσαν 15 χρόνια στο βουνό σε αντίξοες συνθήκες όπως πριν λίγα χρόνια.
δυστυχώς και εκεί έβαλε το χέρι του το μικρόβιο του νεοελληνισμου και οι περισσότεροι κυνηγοί αντί να τρέχουν στα βουνά, τρέχουν σε εκθέσεις και ασχολούνται μόνο με την γράμμωση του σκύλου τα χαρακτηριστικά της φυλής και το αν του έκατσε καλά το ωμό κοτόπουλο....
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
κάκιστη είναι η δουλειά που κάνει το 70%..... για να μην πάρει η μπάλα όλους!

πχ τα σετερ, που είναι πανελλαδική μόδα πλέον,έχουν στο 60% προβλήματα στα πίσω πόδια και τα ποιντερ έχουν χαλάσει μέχρι και στην όσφρηση....επίσης μην συγκρίνουμε τα "χωραφόσκυλα" των εκθέσεων που αναπαράγονται και αυτά μόνο με μορφολογικά κριτήρια πλέον, με σκυλιά που ζούσαν 15 χρόνια στο βουνό σε αντίξοες συνθήκες όπως πριν λίγα χρόνια.
δυστυχώς και εκεί έβαλε το χέρι του το μικρόβιο του νεοελληνισμου και οι περισσότεροι κυνηγοί αντί να τρέχουν στα βουνά, τρέχουν σε εκθέσεις και ασχολούνται μόνο με την γράμμωση του σκύλου τα χαρακτηριστικά της φυλής και το αν του έκατσε καλά το ωμό κοτόπουλο....
..
..
και να αγορασεις κυνηγητικο σκυλο αν δεν τον εκπαιδευσεις και αν δεν ξερεις το πως να τον μαθεις να ξετρυπωνει το θηραμα η να στο φερνει στα ποδια χαιρετισματα,,,, θελει πολλες ωρες εκαιδευσης και να τον βαλεις με καποιο εμπειρο σκυλο μαζι να μαθαινει για καλυτερα αποτελεσματα,,,
..
ενας αλλος εδω στη γειτονια που ειχε παρει ενα κουταβι κυνηγητικο το ειχε κανει σαλονατο και οταν το πηρε πρωτη φορα σε κυνηγι ακουσε τις ντουφεκιες και εξαφανιστηκε πανω στο βουνο,, οταν το βρηκανε ειχε πληγωσει τα αμαθητα πελματα του σε πετρες αγκαθια κλαδια κλπ και το εφερε αγκαλια κατω στο αμαξι ==))
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
..
..
και να αγορασεις κυνηγητικο σκυλο αν δεν τον εκπαιδευσεις και αν δεν ξερεις το πως να τον μαθεις να ξετρυπωνει το θηραμα η να στο φερνει στα ποδια χαιρετισματα,,,, θελει πολλες ωρες εκαιδευσης και να τον βαλεις με καποιο εμπειρο σκυλο μαζι να μαθαινει για καλυτερα αποτελεσματα,,,
..
ενας αλλος εδω στη γειτονια που ειχε παρει ενα κουταβι κυνηγητικο το ειχε κανει σαλονατο και οταν το πηρε πρωτη φορα σε κυνηγι ακουσε τις ντουφεκιες και εξαφανιστηκε πανω στο βουνο,, οταν το βρηκανε ειχε πληγωσει τα αμαθητα πελματα του σε πετρες αγκαθια κλαδια κλπ και το εφερε αγκαλια κατω στο αμαξι ==))
αφού το γύρισε αγκαλιά πάλι καλά!
το 60% θα το είχε τουφεκίσει!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μπορείς να δηλώσεις γέννα και να καταγραφεί ο γενεαλογικός χάρτης και χωρίς επωνυμία εκτροφείου.
Έχω εγω δλδ ένα σκύλο με pedigree, βρίσκω κάποιον που έχει ένα αντίστοιχο επίσης με pedigree, ζευγαρώνουν και μπορώ να πάω στο ΚΟΕ να δηλώσω τη γέννα; Ακόμα κι αν το σκυλί μου το έχω πάρει από πετ σοπ; Κάτι δεν καταλαβαίνω..
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Έχω εγω δλδ ένα σκύλο με pedigree, βρίσκω κάποιον που έχει ένα αντίστοιχο επίσης με pedigree, ζευγαρώνουν και μπορώ να πάω στο ΚΟΕ να δηλώσω τη γέννα; Ακόμα κι αν το σκυλί μου το έχω πάρει από πετ σοπ; Κάτι δεν καταλαβαίνω..
,,
απο πετ σοπ συνηθως μονο το βιβλιαριο ασθενειας σου δινουν και σου λενε οτι ειναι απο εκτροφειο της τσεχιας ((για παραδειγμα)) που συνεργαζομαστε,,, μετα σου λενε καλη τυχη με την συναρμολογηση οταν τον παρεις,,, και θες και να ζευγαρωσει..?? ==))
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αφού το γύρισε αγκαλιά πάλι καλά!
το 60% θα το είχε τουφεκίσει!
,,
,, απλα ηταν βλακας ο ανθρωπος,, νομιζε οτι το σκυλι του απεκτησε τη κυνηγητικη ικανοτητα με το που γεννηθηκε,,,
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
,,
απο πετ σοπ συνηθως μονο το βιβλιαριο ασθενειας σου δινουν και σου λενε οτι ειναι απο εκτροφειο της τσεχιας ((για παραδειγμα)) που συνεργαζομαστε,,, μετα σου λενε καλη τυχη με την συναρμολογηση οταν τον παρεις,,, και θες και να ζευγαρωσει..?? ==))
Με κατάλαβες!
Θέλω να μου πει ο γνωστός σου, αν γίνεται, ή όποιος ξέρει πως γίνεται να δηλωθεί μια γέννα αν τα σκυλιά δεν είναι συνδεδεμένα με ένα εκτροφείο. Αν δεν έχουν ονοματεπώνυμο!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Με κατάλαβες!
Θέλω να μου πει ο γνωστός σου, αν γίνεται, ή όποιος ξέρει πως γίνεται να δηλωθεί μια γέννα αν τα σκυλιά δεν είναι συνδεδεμένα με ένα εκτροφείο. Αν δεν έχουν ονοματεπώνυμο!
Eαν τα σκυλια εχουνε pedigree η γεννα δηλωνεται κανονικα. Δεν προυποθετει κανενα ονομα εκτροφειου ουτε απο μεριας του ιδιοκτητη ουτε απο το ονομα του σκυλου.
Ομως εδω κ χρονια τα pet-shop που "συνεργαζονται με εκτροφεια στην Τσεχια" εχουνε παψει να δινουνε pedigree.....
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Με κατάλαβες!
Θέλω να μου πει ο γνωστός σου, αν γίνεται, ή όποιος ξέρει πως γίνεται να δηλωθεί μια γέννα αν τα σκυλιά δεν είναι συνδεδεμένα με ένα εκτροφείο. Αν δεν έχουν ονοματεπώνυμο!
Σου έχουν ήδη απαντήσει! Οποιοσδήποτε έχει ένα σκύλο με pedigree (BEK στον ΚΟΕ) μπορεί να τον ζευγαρώσει με έναν άλλο σκύλο της ίδιας φυλής με pedigree (BEK στον ΚΟΕ), να δηλώσει τη γέννα στον ΚΟΕ και τα κουτάβια να πάρουν και αυτά με τη σειρά τους το pedigree τους. Απλό. Δε χρειάζεται ονοματεπώνυμο. Απλώς όνομα και αριθμός ΒΕΚ (Βιβλίο Εγγραφής Καθαρόαιμων - ελληνικός γενεαλογικός χάρτης του Κυνολογικού Ομίλου Ελλάδας).
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Τα σκυλια μου διαθετουν ελληνικα Pedigree, ειναι πρωταθλητες μορφολογιας και το μονο που θα επρεπε να γινει ειναι να βγαλω επωνυμια εκτροφειου. Αλλα αυτο γινεται πια εντος λιγον εβδωμαδων.
Συγγνώμη, αν έγινα κουραστική αλλά είχα επίσης λάβει αυτό ως απάντηση. Διάβασα και λίγο τη διαδικασία δήλωσης και μιλούσε μόνο για εκτροφείς.

Τελός πάντων, κακώς ασχολούμαι. Όλα αυτά τα κυνοφιλικά ζαλίζουν το μυαλουδάκι μου. Με το που μου φαίνεται κάτι σωστό, αμέσως αναιρείται!
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Συγγνώμη, αν έγινα κουραστική αλλά είχα επίσης λάβει αυτό ως απάντηση. Διάβασα και λίγο τη διαδικασία δήλωσης και μιλούσε μόνο για εκτροφείς.

Τελός πάντων, κακώς ασχολούμαι. Όλα αυτά τα κυνοφιλικά ζαλίζουν το μυαλουδάκι μου. Με το που μου φαίνεται κάτι σωστό, αμέσως αναιρείται!
Οποιοσδήποτε έχει θηλυκό καθαρόαιμο σκύλο και τον ζευγαρώνει για τον Κοε είναι θεωρητικά εκτροφέας. Έτσι λέγεται...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Έχω εγω δλδ ένα σκύλο με pedigree, βρίσκω κάποιον που έχει ένα αντίστοιχο επίσης με pedigree, ζευγαρώνουν και μπορώ να πάω στο ΚΟΕ να δηλώσω τη γέννα; Ακόμα κι αν το σκυλί μου το έχω πάρει από πετ σοπ; Κάτι δεν καταλαβαίνω..
Εγω πρωσοπικα δεν θα ηθελα να σκυλια μου να μην εχουν "επονυμια", εαν θα εκανα μια γεννα.
Αλλα:

Εαν ειναι ελληνικα pedigree ναι- εαν ειναι απο εξωτερικο και δεν ειναι export- και τα σκυλια δεν εχουν εγγραφτει με τα export στο ΚΟΕ- για να παρουν ελληνικο ΒΕΚ- οχι.
Και εδω δεν δινουν Pedigree τα πετ σοπ- σιγα μην δωσουν και export!!
Δεν το εχω δει ουτε μια φορα.

Παντος ειδικα στα κυνηγοσκυλα ( και γενικος στης ελληνικες φυλες?) το βλεπουμε συχνα, οτι δεν υπαρχει επονυμια εκτροφειο. Γραφει απλα το ονομα του σκυλου- και τους προγονους μετα. Και βεβαια και τον εκτροφεα.
 
Last edited:


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ευχαριστω για τις απαντησεις και την υπομονη πρωτα απ ολα.
Δλδ μονο σε μενα φαινεται περιεργο ο ΚΟΕ να αναγνωριζει ως εκτροφεις ατομα που δεν ειναι αναγνωρισμενα απ τον ιδιο; πως τα ελεγχει αν θελει; Αυτους γιατι δεν τους ονομαζουμε ΒΥΒ;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ευχαριστω για τις απαντησεις και την υπομονη πρωτα απ ολα.
Δλδ μονο σε μενα φαινεται περιεργο ο ΚΟΕ να αναγνωριζει ως εκτροφεις ατομα που δεν ειναι αναγνωρισμενα απ τον ιδιο; πως τα ελεγχει αν θελει; Αυτους γιατι δεν τους ονομαζουμε ΒΥΒ;
Πρακτικά μπορεί ο οποισδήποτε να δηλώσει "εκτροφέας" - να είναι καθόλα τυπικός και νόμιμος δλδ - αλλά να είναι κουταβέμπορος.

Για αυτό λέμε πως χρειάζεται να το ψάξεις πάρα πολύ πριν επιλέξεις εκτροφέα.
Για αυτό μιλάμε για εκθέσεις, πρότυπα, ασθένειες, εξετάσεις, να διαβάσεις για τη φυλή που σε ενδιαφέρει, να ενημερωθείς ωστέ να ξέρεις 5 πράγματα και κυρίως να μην βιαστείς.
Να ψάξει ο ενδιαφερόμενος πράγματα που ο δήθεν εκτροφεας ΔΕΝ θα κάνει, αφενός γιατί δεν τον συμφέρει οικονομικά και αφετέρου γιατί δεν έχει λόγο να τα κάνει από τη στιγμή που δεν ενδιαφέρουν τον κόσμο. Πιο πολύ νοιάζει τον κόσμο η τιμή ή αν θα πάρουν απόδειξη και το πόσο πιο γρήγορα θα πάρουν το κουτάβι τους, παρά η ουσία της εκτροφής.
Θέλει πολύ συζήτηση όλη αυτή η ιστορία. Είναι πράγματι τραγικό όλο αυτό το οικονομικό αλισβερίσι που έχει στηθεί κυρίως εις βάρος αθώων τετράποδων ψυχών.
 


playbacknick

Member
30 Μαϊου 2011
18
0
Καλησπέρα,

εγώ τη λυκοσκυλίτσα μου την αγόρασα από ιδιώτη έναντι διακοσίων ευρώ.Είναι ένα λυκόσκυλο στο προτυπο της φυλής και όταν λέω πρότυπο δεν εννοώ αυτό που ορίζεται απο τις εκθέσεις αλλά αυτό που μπορούσε κανείς να διακρίνει στα γερμανικά ποιμενικά των αρχών του περασμένου αιώνα τόσο μορφολογικά όσο και στο ταμπεραμέντο του.Είμαι κατά των περισσότερων εκτροφείων για τους παρακάτω λόγους.Πολλοί εκτροφείς θέλουν τα σκυλιά τους να μπορούν να πάρουν μέρος σε εκθέσεις μορφολογίας με αποτελεσμα η φυλή να αλλοιώνεται με το πέρασμα του χρόνου ώστε τα σκυλιά να γίνονται πιο όμορφα(π.χ. αλλάγή στα γ.π. , παγκ, μπουλ τερριε, καβαλιε κλπ).Για να μην πω πολλά πραγματα, ο άνθρωπος που μου πούλησε το σκυλο (χωρίς χαρτιά, μόνο με μικροτσιπ, βιβλιάριο και πρωτο εμβόλιο) ζήτησε να με δεί και να μάθει πολλά πραγματα για εμένα και για τον κολλητό μου ο οποίος επίσης ήθελε σκύλο.Αφου συναντηθήκαμε ΑΡΝΗΘΗΚΕ να δωσει ενα απο τα κουταβια στον φίλο μου μονο και μόνο επειδή ήταν της άποψης να μένει ο σκυλος στην αυλή και ο ίδιος θέλει τα κουτάβια του να αντιμετωπίζονται σαν κατοικίδια.Με τον άνθρωπο μιλάω για κάθε θέμα που έχω με το σκύλο και το μόνο που δεν ήξερε να με βοηθήσει το έλυσα μέσω του φόρουμ. Επίσης μέσω φωτογραφιων και βίντεο βλέπει την προοδο και την αναπτυξη του σκύλου.Αυτό που θέλω να πω είναι πως μπορεί να είναι byb αλλά καλό είναι να μη γενικέυουμε και να λεμε ότι όλοι οι bybs είναι απερίσκεπτοι αλλά υπάρχουν και αυτοί που έχουν συνείδηση, ΓΝΩΣΗ και ΑΓΑΠΗ για τους σκύλους.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Πολλοί εκτροφείς θέλουν τα σκυλιά τους να μπορούν να πάρουν μέρος σε εκθέσεις μορφολογίας
Δεν ισχύει

(χωρίς χαρτιά, μόνο με μικροτσιπ, βιβλιάριο και πρωτο εμβόλιο)
Χωρίς χαρτιά δεν υπάρχει καμία απόδειξη πως ο σκύλος είναι καθαρόαιμος

Αυτό που θέλω να πω είναι πως μπορεί να είναι byb αλλά καλό είναι να μη γενικέυουμε και να λεμε ότι όλοι οι bybs είναι απερίσκεπτοι αλλά υπάρχουν και αυτοί που έχουν συνείδηση, ΓΝΩΣΗ και ΑΓΑΠΗ για τους σκύλους.
Πάρα πολύ συμαντικές είναι οι εξετάσεις για κληρονομικές ασθένειες οπότε δεν εκπλήσσει το γεγονός πως τα περισσότερα κουτάβια που παρουσιάζουν κάποιο είδος κλειρονομικής ασθένειας (συνήθως δυσπλασίες) προέρχονται από ιδιώτες και πετ σοπ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95