Aπο πού να πάρω σκύλο;


playbacknick

Member
30 Μαϊου 2011
18
0
Στο πρώτο θα πω μια λέξη, Cruft's.Στο δεύτερο συμφωνώ οκ αλλά στο τρίτο προφανώς δεν προσεξες αυτό που έγραψα.Αλλο πράγμα το 90% των ανθρωπων που κανουν αναπαραγωγη για το χρημα και αλλο πραγμα η αναπαραγωγη μετα απο εξετασεις που αγγιζει το 10 % και ισως πολυ να λεω.Απλα η γενικευση που κανετε οι περισσοτεροι απο εσας εδω μεσα σε αυτο το θεμα, μπορει να ειναι καλοπροαιρετη μεν αλλα δε μπορει να ειναι και πανακεια.Οτι π.χ. καθε εκτροφεας του Κοε ειναι εμπιστος και ολοι μα ολοι οι byb (ΟΛΟΙ ομως) αναξιοπιστοι. :)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Είναι ένα λυκόσκυλο στο προτυπο της φυλής και όταν λέω πρότυπο δεν εννοώ αυτό που ορίζεται απο τις εκθέσεις αλλά αυτό που μπορούσε κανείς να διακρίνει στα γερμανικά ποιμενικά των αρχών του περασμένου αιώνα τόσο μορφολογικά όσο και στο ταμπεραμέντο του.
Ένα είναι το πρότυπο κάθε φυλής και δεν το ορίζουν οι εκθέσεις μορφολογίας. Στις εκθέσεις κρίνεται πόσο κοντά βρίσκεται ο σκύλος σε αυτό.
Η εκτροφή πρέπει να γίνεται με βάση αυτό το πρότυπο, πρέπει κάπου να βασίζεται. Αλλιώς θα υπήρχε πλήρης ασυδοσία και ο καθένας θα έκανε ό,τι ήθελε.
Το τι έχει συμβεί σε κάποιες φυλές και το τωρινό πρότυπο έχει παρεκλίνει από το αρχικό, είναι ένα άλλο θέμα. Αυτό όμως δεν είναι δικαιολογία για τους απανταχού byb να ζευγαρώνουν ό,τι τους καπνίσει με βάση τα δικά ΤΟΥΣ αυθαίρετα πρότυπα.

Οσον αφορά το τελευταίο σου ποστ, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είπε πως όλοι οι εκτροφείς του ΚΟΕ είναι έμπιστοι.
Ίσα ίσα πάντοτε λέμε να το ψάξει ο άλλος πρώτα, να ενημερωθεί για την φυλή που τον ενδιαφέρει πριν κάνει οποιαδήποτε κίνηση. Να μιλήσει και να δει όλους τους εκτροφείς, να παει σε εκθέσεις μορφολογίας να δει από κοντά τον κόσμο τους.
Για τους byb θεωρώ πως μόνο κακό κάνουν, προσφέροντας "ρατσάτα" ημίαιμα στον ανενημέρωτο κόσμο.
Το χειρότερο είναι πως υπάρχει και "ιδεολογία" από πίσω...
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
Ένα είναι το πρότυπο κάθε φυλής και δεν το ορίζουν οι εκθέσεις μορφολογίας. Στις εκθέσεις κρίνεται πόσο κοντά βρίσκεται ο σκύλος σε αυτό.
Η εκτροφή πρέπει να γίνεται με βάση αυτό το πρότυπο, πρέπει κάπου να βασίζεται. Αλλιώς θα υπήρχε πλήρης ασυδοσία και ο καθένας θα έκανε ό,τι ήθελε.
Το τι έχει συμβεί σε κάποιες φυλές και το τωρινό πρότυπο έχει παρεκλίνει από το αρχικό, είναι ένα άλλο θέμα. Αυτό όμως δεν είναι δικαιολογία για τους απανταχού byb να ζευγαρώνουν ό,τι τους καπνίσει με βάση τα δικά ΤΟΥΣ αυθαίρετα πρότυπα.
πως ορίζετε το πρότυπο κι από ποιον?
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ρατσατα ημιαιμα,,, θα τα περναμε και απο κατι αναλογα με τα κτεο στο τελος... ηδη καποιοι δεν παιρνουν σκυλο που κανει μπαμ απο χιλιομετρα οτι ειναι σκυλαρος με σιγμα κεφαλαιο γιατι δεν εχει χαρτια,, και προτιμουν να παρουν ενα καχεκτικο ρατσατο αγνωστου και υποπτου προελευσεως λογω χαριων και μονο.... ευτυχως που δεν σκεφτονται ολοι ετσι και υπαρχουν οι αναξιοπιστοι ιδιωτες που ζευγαρωνουν τα σκυλια τους και εχω και εγω τη ζινα ==))
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
ρατσατα ημιαιμα,,, θα τα περναμε και απο κατι αναλογα με τα κτεο στο τελος... ηδη καποιοι δεν παιρνουν σκυλο που κανει μπαμ απο χιλιομετρα οτι ειναι σκυλαρος με σιγμα κεφαλαιο γιατι δεν εχει χαρτια,, και προτιμουν να παρουν ενα καχεκτικο ρατσατο αγνωστου και υποπτου προελευσεως λογω χαριων και μονο.... ευτυχως που δεν σκεφτονται ολοι ετσι και υπαρχουν οι αναξιοπιστοι ιδιωτες που ζευγαρωνουν τα σκυλια τους και εχω και εγω τη ζινα ==))
είστε και κριτής μορφολογίας???
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
ευτυχως που δεν σκεφτονται ολοι ετσι και υπαρχουν οι αναξιοπιστοι ιδιωτες που ζευγαρωνουν τα σκυλια τους και εχω και εγω τη ζινα ==))
καταντας κουραστικος και επικινδυνος........
την επομενη φορα δεν θα ειμαι και τοσο ηρεμος.
το κανεις καιρο τωρα.
αν δεν εχεις καταλαβει ποια ειναι η διαφορα της ΣΩΣΤΗΣ εκτροφης με του γειτονα χωρις χαρτια κατι δεν παει καλα.
πο πο
το μπαπ απο χιλιομετρα το λεει ο μπαρπα-τακης?
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
το μπαπ απο χιλιομετρα το λεει ο μπαρπα-τακης?
Μικρέ, εμένα εννοείς; Αν ναι, πάρε θέση Platz γρήγορα χαχαχαχαχαχα:cuniaoo::p

Εγώ είμαι της φιλοσοφίας του Αλέφαντου.... Σύλληψη και απέλαση:rolleyes::cool:
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Εφοσον καποιος ειναι ενημερωμενος για ολους τους πιθανους τροπους αποκτησης σκυλου μετα συμφωνα με την ηθικη του, την λογικη του και λοιπες συγκυριες μπορει να αποκτησει τον σκυλο του απο οπου θελει.
Αλλωστε αυτος θα "λουστει" και τα καλα και τα κακα.
Θεωρω οτι ενα παρα πολυ μεγαλο ποσοστο θα ηταν ικανοποιημενο με σκυλι καταφυγιου ή αδεσποτο αλλα επειδη μπαινει στην εξισωση και το "να πουλησω μουρη με το "καθαροαιμο"" οι byb κανουν χρυσες δουλειες.
Φυσικα υπαρχουν και αυτοι που θελουν συγκεκριμενης φυλης σκυλο γιατι εκτιμουν την μορφολογια του, τον χαρακτηρα της φυλης ή τον θελουν για συγκεκριμενη εργασια κτλ κτλ αλλα αυτοι ψαχνονται σε σωστα εκτροφεια.
Εμεις σαν οικογενεια εχουμε αποφασισει οτι το πιο "καθαροαιμο" που θα μπει σπιτι μας θα ειναι καταφυγιου. Ειχαμε ενημερωθει ομως πριν παρουμε σκυλο και καθως "ρισκαραμε" και με "καθαροαιμο" καταφυγιου αλλα και με αδεσποτο ειδαμε οτι για αυτο που θελουμε μπορουμε να το βρουμε και εκτος εκτροφειου και φυσικα εκτος byb.

Επειδη αναφερθηκαν και οι κυνηγοι, να πω οτι δεν ειναι ολοι οι κυνηγοι "κακοι" και οτι παρατηρω απο τις νεωτερες γενειες οτι ψαχνονται πολυ σχετικα με τον σκυλο και τις γραμμες του και φερονται στα σκυλια τους καλυτερα απο οτι περιμενει κανεις συμφωνα με την αντιληψη που εχουμε για τους κυνηγους.
Και δεν εχω πειστει οτι το ποσοστο κυνηγοσκυλων που κακοποιουνται ή "κακοποιουνται" απο κυνηγους ειναι μεγαλυτερο απο το ποσοστο σκυλων που κακοποιουνται ή "κακοποιουνται" απο τον υπολοιπο πληθυσμο που δεν ειναι κυνηγοι.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
ρατσατα ημιαιμα,,, θα τα περναμε και απο κατι αναλογα με τα κτεο στο τελος... ηδη καποιοι δεν παιρνουν σκυλο που κανει μπαμ απο χιλιομετρα οτι ειναι σκυλαρος με σιγμα κεφαλαιο γιατι δεν εχει χαρτια,, και προτιμουν να παρουν ενα καχεκτικο ρατσατο αγνωστου και υποπτου προελευσεως λογω χαριων και μονο.... ευτυχως που δεν σκεφτονται ολοι ετσι και υπαρχουν οι αναξιοπιστοι ιδιωτες που ζευγαρωνουν τα σκυλια τους και εχω και εγω τη ζινα ==))
Την οποία Ζίνα, όταν την απέκτησες, ήταν ενας σκελετός που περπάταγε με ενα κιλό τσιμπούρια πάνω της και γεμάτη πληγές από δαγκώματα άλλων σκυλιών;
που να εβλεπε τη δικια μου οταν τη βρηκα,,, ενας σκελετος που περπαταγε και ενα κιλο τσιμπουρια επανω και ολο πληγες,,, και ηταν περιπου δυο μηνων με εκτιμηση του κτηνιατρου που την πηγα,,,,,, εχει κατι σκυλια στο δρομο για λυπηση,,, παντα εχω μαζι μου τροφη η μπισκοτακια και τους δινω,,,, αλλα μερικα ειναι τοσο τρομαγμενα που εξαφανιζονται σε κινηση καλεσματος,,, πολυ φοβισμενα,,, ποιος ξερει τι εχουν τραβηξει τα κακομοιρα απο τον ανθρωπο...
Εννοείται δεν θα έπαιρνα κουτάβι από κάποιον που τα έχει σε τέτοιες συνθήκες... Ακόμα και από τους καλύτερους γονείς να ήταν. Πόσο μάλλον ενα ημιαιμο που κι ο ίδιος νομίζεις για βελγάκι στην αρχή.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Nα προσθέσω και εναν ακόμα "μοντέρνο" τρόπο απόκτησης τον Διαδικτυακό

Εuro for Puppy
Dogs for sale & Puppies for sale from Europe - Euro Puppy!

Διαβάστε και κλάψτε....
και παρακαλώ μήν βρεθεί κάποιος να παραγγείλει κουτάβι απο εκεί , δεν το συνιστώ καθόλου, μα καθόλου.
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Μάλιστα..... οι σκύλοι της ημέρας! Σαν το πιάτο της ημέρας ένα πράγμα :mad:
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.890
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μου φαίνεται πως ο τύπος αγοράζει φτηνά κουτάβια από ιδιώτες των Βαλκανίων (εκεί που τα κουτάβια κοστίζουν 200 ευρώ) και τα πουλάει μέσω ίντερνετ σε βλάκες έναντι 1500 - 1700 ευρώ. Δηλαδή έχει κέρδος πάνω από 1000 ευρώ για κάθε κουτάβι που πουλάει. Μπίζνες, μπίζνες!!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Την οποία Ζίνα, όταν την απέκτησες, ήταν ενας σκελετός που περπάταγε με ενα κιλό τσιμπούρια πάνω της και γεμάτη πληγές από δαγκώματα άλλων σκυλιών;
Εννοείται δεν θα έπαιρνα κουτάβι από κάποιον που τα έχει σε τέτοιες συνθήκες... Ακόμα και από τους καλύτερους γονείς να ήταν. Πόσο μάλλον ενα ημιαιμο που κι ο ίδιος νομίζεις για βελγάκι στην αρχή.
..τι πινεται εκει κατω,,?? μηπως δοκιμαζεται τα κρασια που θα δωσεται στο καρναβαλι..?? ==)) ειπα την βρηκα πεταμενη σε σκουπιδοτοπο,,,, και το ξαναειπα,,,,, και ξανα και ξανα,,, δεν τη πηρα απο ιδιωτη,,,,
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Όπως και να χει, αγαπητέ μου ferozasea, ακούς τι λες;
Πάλι καλά που υπάρχουν τύποι που ζευγαρώνουν αβέρτα τα σκυλιά τους τα κουτάβια των οποίων καταλήγουν παρατημένα, ταλαιπωρημένα, άρρωστα, πεθαμένα, ΑΛΛΑ τουλάχιστον εσύ έχεις τη σκυλίτσα σου;;;
Και ο δικός μου τέτοιος είναι. Είναι δυνατόν να σκεφτόμουν δεν πειράζει που τα αδερφάκια του μπορεί να πέθαναν από τύφο (όπως είχε και ο Σαντσο) ή από ασιτία ή από αυτοκίνητο ή φόλα... Μπράβο σε αυτόν που ζευγάρωσε στα σκυλιά του γιατί αλλιώς δεν θα τον είχα. Να ψάξω να τον βρω να του κάνω δώρο!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.563
6.995
Θα προσπαθήσω να μπω στο μυαλό του ferozasea: Νομίζω ότι με τον δικό του ιδιαίτερο τρόπο αυτό που εννοεί είναι ότι ευτυχώς υπάρχουν ημίαιμα και όχι μόνο καθαρόαιμα (καθαρόαιμα αμφιβόλου ποιότητας εκτροφής that is από κακούς εκτροφείς). Θέλω να πιστεύω ότι δεν εννοεί ευτυχώς που υπάρχουν τα ταλαίπωρα σκυλιά που "παράγει" αλόγιστα και εγκαταλείπει ο κάθε ΒΥΒ.

(Είμαι αισιόδοξος άνθρωπος :D)

Παρόλα αυτά αν τον κατάλαβα καλά, εξακολουθώ να μην τον έχω κατανοήσει τόσο ώστε να καταλάβω τι σκατά είναι αυτό το ==)) και τα ,,,,, ..... ,,,,, (αυτοσχέδιος κώδικας μορς??)
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
ρατσατα ημιαιμα,,, θα τα περναμε και απο κατι αναλογα με τα κτεο στο τελος... ηδη καποιοι δεν παιρνουν σκυλο που κανει μπαμ απο χιλιομετρα οτι ειναι σκυλαρος με σιγμα κεφαλαιο γιατι δεν εχει χαρτια,, και προτιμουν να παρουν ενα καχεκτικο ρατσατο αγνωστου και υποπτου προελευσεως λογω χαριων και μονο.... ευτυχως που δεν σκεφτονται ολοι ετσι και υπαρχουν οι αναξιοπιστοι ιδιωτες που ζευγαρωνουν τα σκυλια τους και εχω και εγω τη ζινα ==))
Δε χρειάζεται να πιούμε κάτι εδώ κάτω,,,,,, φτάνει να διαβάζουμε τα γραπτά σου ==))
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
..τι πινεται εκει κατω,,?? μηπως δοκιμαζεται τα κρασια που θα δωσεται στο καρναβαλι..?? ==)) ειπα την βρηκα πεταμενη σε σκουπιδοτοπο,,,, και το ξαναειπα,,,,, και ξανα και ξανα,,, δεν τη πηρα απο ιδιωτη,,,,
Και πώς κατέληξε εκεί το σκυλί σου;
Είτε το δικό σου σκυλί είτε η μάνα του είτε η γιαγιά του πετάχτηκε στο δρόμο επειδή κάποιος έκανε "εκτροφή" στην αυλή του και τελικά αποφάσισε οτι δε μπορεί να κρατήσει τα κουτάβια και τα πέταξε ή τα έδωσε σε άλλους οι οποίοι πάλι για κάποιον λόγο δε μπορούσαν να τα κρατήσουν και τα πέταξαν.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Θα προσπαθήσω να μπω στο μυαλό του ferozasea: Νομίζω ότι με τον δικό του ιδιαίτερο τρόπο αυτό που εννοεί είναι ότι ευτυχώς υπάρχουν ημίαιμα και όχι μόνο καθαρόαιμα (καθαρόαιμα αμφιβόλου ποιότητας εκτροφής that is από κακούς εκτροφείς). Θέλω να πιστεύω ότι δεν εννοεί ευτυχώς που υπάρχουν τα ταλαίπωρα σκυλιά που "παράγει" αλόγιστα και εγκαταλείπει ο κάθε ΒΥΒ.

(Είμαι αισιόδοξος άνθρωπος :D)

Παρόλα αυτά αν τον κατάλαβα καλά, εξακολουθώ να μην τον έχω κατανοήσει τόσο ώστε να καταλάβω τι σκατά είναι αυτό το ==)) και τα ,,,,, ..... ,,,,, (αυτοσχέδιος κώδικας μορς??)

==)) εγω στο μυαλό μου το εχω σαν κλόουν.Το εχω συνηθίσει -σχεδον αγαπησει. Τα ,,,, μου είναι ακατανόητα.

Μα, και αυτό που λες να εννοεί, δε το λες και παράδειγμα φιλοζωιας! Το δικό μας να ναι καλά μόνο. Δεν γίνεται το ενα χωρίς το αλλο!!

Το μόνο που τον θα τον δικαιολογούσε είναι αν ο κλοουν στο τέλος σημαίνει ότι ειρωνεύεται συνεχως. Οπότε ειναι flame και άδικα μπαίνω στον κόπο.
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Eγώ για άλλη μια φορά θα πω να μην τους τσουβαλιάζουμε όλους. Υπάρχουν εξαιρετικοί δηλωμένοι εκτροφείς αλλά δυστυχώς είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Οπότε ας έχουμε όλοι το νου μας... Και υπάρχουν και ελάχιστοι ιδιώτες εκτροφείς που και αυτοί είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Οπότε και πάλι το νου μας... Ας μην ξεχνάμε ότι όπου μπαίνει ο παράγων "χρήμα", το τοπίο είναι πάντα λίγο θολό...

Και μια ερώτηση. Σε κάποιο ποστ διάβασα ότι εφόσον ένα σκυλί δεν έχει χαρτιά δεν είναι καθαρόαιμο. Τι είναι όμως ένα κουτάβι που οι γονείς του έχουν χαρτιά αλλά για χ λόγους δε δηλώθηκε η γέννα;;;

Σημ : Η ειρωνία και η καυστικότητα του ferozasea είναι ξεκάθαρη αλλά δεν είναι ο μόνος εδώ μέσα με αυτό το ύφος! Οπότε αν μας ενοχλεί η ειρωνία, ας μας ενοχλεί από όποιον κι αν προέρχεται. Είναι πιο δίκαιο έτσι...
 
Last edited: