Aπωθητές σκύλων


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Στην πρώτη περίπτωση του...αγριου rottweiler ο σκύλος σου θα φύγει φέτες έτσι κι αλλιώς, εκτός κι αν μιλάς για rottweiler που απλά πλησιάζει και γαυγίζει, οπότε πάμε στην δεύτερη περίπτωση, των ημιδεσποζώμενων/αδέσποτων, όπου πιάνει και η προσποίηση ότι σηκώνεις πέτρα πχ απο κάτω, ή το ΞΟΥΤ, το ξύλο είναι παντελώς άχρηστο και δημιουργεί προηγούμενο (και προβλήματα) σε άλλες ομάδες πληθυσμού (γερόντια με μπαστούνια). Αν δεν απομάκρυνες κάθε ''ενδιαφερόμενο'' από το σκύλο σου απο όταν ήταν κουτάβι. δεν θα την πέφτανε στον Δούκα τώρα γιατί θα είχε μάθει να είναι σκύλος και να λέει με τον τρόπο του ''φύγε'' έλα να παίξουμε'', ''είμαι άγριος'' και άλλα πολλά ...
Οι γνωριζοντες από συμπεριφορά σκύλων θα σου έλεγαν ότι εντείνεις το πρόβλημα έτσι, και σίγουρα αν είσουν κάτοχος ενός Rottweiler και όχι toυ golden, θα είχες έναν πολύ επικύνδυνο σκύλο...(σκυλιά έρχονται, εσύ σηκώνεις το ξύλο, ο σκύλος νομίζει ότι φοβούνται αυτόν, μία, δύο, να το ''κομπλεξικό'' σκυλί του γείτονα - πάντα του γείτονα).
Ολα τα σκυλιά είναι προβλέψιμα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων -έχω δει 2 τα τελευταία 15 χρόνια- και στα 2 έγινε ευθανασία ...
 


Dadi

Active Member
26 Ιουλίου 2007
31
0
Marousi
Άντε να βρεις το δίκιο σου σε ένα φόρουμ που αποτελείται 90% απο κατόχους ροτβάιλερ...

Εγώ ένα ξέρω
Η απειλή δεν είναι η βέργα , άλλα οι σκατόμυαλοι ιδιοκτήτες σκύλων που τα βγάζουν βόλτα λυτά, και αυτά κ***α απο την κλεισούρα ορμάν σε ότι βρούν...

Ναι, θα κρατάω την κουμούτσα μαζί, και θα σπάσω το κεφάλι όχι μόνο του σκυλιού που θα ορμήξει στον δικό μου άλλα ΚΑΙ του ιδιοκτήτη του (το σκυλί δεν φταίει, φταίει όμως ο κομπλεξικός ιδιοκτήτης που το αντιμετωπίζει σαν όπλο και όχι σαν ζωάκι)...

Πάρτε το χαμπάρι ροτβαιλεράδες και πιτμπουλάδες, υπάρχουν και άλλα σκυλιά εκει έξω - αθώα και απονήρευτα - τα οποία δεν χρωστάνε τίποτα και θέλουν απλά να κατουρήσουνε και όχι να τα κόψουν φέτες...

Και ναι, το παιδί μου θα μπορεί να τα βγάλει πέρα με το παιδάκι που θα το χτυπήσει, άλλα το σκυλί μου δεν καταλαβαίνει, και θεωρεί ότι όλοι το αγαπάνε και θέλουν να παίξουν μαζί του...

Και όποιος απο εδω μέσα θέλει να με βρίσει η να με δείρει, λόγω του ότι προστατεύομαι κατά την βόλτα του σκύλου μου, ας μου στείλει ΠΜ να του δώσω τα στοιχεία μου...

άντε γιατί μερικοί την παραείδαν γ***ς εδώ μέσα...
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Δεύτερο thread μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα που μάλλον "πάει" για κλείδωμα...

Θα παρακαλούσα να πέσουν οι τόνοι από όλους,να προσπαθήσουν όλοι να είναι λίγο πιο "ανοικτοί" στην αντίθετη άποψη και να μην γινόμαστε επιθετικοί (έστω και φαινομενικά ή με ένδειξη χιούμορ) γιατί μάλλον και λόγο εποχής η κρίση μας έχει επηρεαστεί.

Αν μη τι άλλο,λιγότερες βρισιές...Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Moderators...στο ύψος σας!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
ειρήνη ημίν, εν Χριστώ αδέρφια!!!

Πνεύμα πονηρό μας διακατέχει και το όνομα αυτού «καυσωνας» και «έλλειψη διακοπών»! :twisted:

Ας σηκώσουμε τα χέρια ψηλά και ας ψάλουμε όλοι μαζί μπας και δεήσει ο καλός θεούλης να δροσίσει λίγο την Αθήνα και γλιτώσουμε το ομαδικό σαλτάρισμα λόγω έλλειψης ξεκούρασης και διακοπών. :wink:

Σας αφιερώνω το κάτωθι απολυτήκιον της Αγίας Ειρήνης της Μεγαλομάρτυρος και σας ανακαλώ στην τάξη και στο δρόμο του Κυρίου. :shock: :shock: :-s

Η ΑΓΙΑ ΕΙΡΗΝΗ ή Μεγαλομάρτυς

Απολυτίκιον. Ήχος δ'. Ταχύ προκατάλαβε.
Ειρήνης τον άρχοντα, ιχνηλατούσα σεμνή, ειρήνης επώνυμος, δι' επιπνοίας Θεού, εδείχθης πανεύφημε* συ γαρ του πολέμου, τας ενέδρας φυγούσα, ήθλησας υπέρ φύσιν, ως παρθένος φρονίμη* διό Μεγαλομάρτυς Ειρήνη, ειρήνην ημίν αίτησαι.


Βοήθειά μας! :lol: :lol: :lol:
8)
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Να μην σου τύχει...

Νομίζω, πως είναι άδικο..., να γκρινιάζουμε μεταξύ μας, αφού στην ουσία, όλοι, το ίδιο πάθος... έχουμε και από την μεγάλη μας αγάπη, για το σκυλί μας ήμασθε εδώ...

Πιστεύω λοιπόν, ότι υπάρχουν πολύ περισσότερα θέματα, που μας ενώνουν..., από αυτά τα ελάχιστα, τα οποία μπορεί να μας χωρίζουν...

Μην ξεγιελέσθε φίλοι μου, πριν από κάμποσο καιρό, στο site των πιτμπουλάδων..., διάβασα ένα περιστατικό, το οποίο με έβαλε σε μεγάλο προβληματισμό... και σε σκέψεις...

Ένας φίλος εκεί, ο οποίος έχει δύο αρσενικά pit, που ζωή να έχουν..., είναι και θηριάκια..., ένα απόγευμα στην βόλτα που έκαναν, δεν θυμάμαι τώρα καλά σε ποιο σημείο της Αθήνας, έπεσαν πάνω σε μια αγγέλη από καμμιά δεκαριά αγριεμένα αδέσποτα και αυτός μεν, αναγκάστηκε να ανέβη σε ένα δέντρο για να γλυτώσει..., τα δε σκυλιά του, απ΄ ότι έλεγε ο ίδιος, δεν σκοτώθηκαν μεν, αλλά ήταν καιρό μετά, γεμάτα τρίπες... από τις δαγκωματιές...

Πολύ φυσικά, αναρρωτιώταν ο άνθρωπος, τι θα γινόταν, εάν δεν είχε μεγαλόσωμα και δυνατά σκυλιά, αλλά δύο πιο αδύναμα σκυλάκια...

Θέλω δηλαδή, να πω, ότι είναι να μην πέσεις στην κακιά την ώρα...

Εάν πέσεις στην κακιά την ώρα..., ούτε ροτβάιλερ..., ούτε πίτμπουλ..., ούτε κανένα άλλο σκυλί, δεν είναι δυνατόν, να τα βγάλει πέρα με μια ολόκληρη εξαγριωμένη αγγέλη...

Δεν έχει σημασία, εάν έχεις ένα δυνατό σκυλί..., δεν σου εξασφαλίζει τίποτα, ότι το σκυλί σου δεν θα κινδυνέψει..., επειδή είναι μεγαλόσωμο και δυνατό...

Δεν υπάρχει λοιπόν, λόγος να θεωρούμε ότι κάποιοι μιλάνε από θέση ισχύος..., ενώ κάποιοι άλλοι όχι..., γιατί όλα είναι πιθανά... και το μόνο σίγουρο είναι, ότι για να ήμασθε σωστοί απέναντι στον εαυτό μας και στους άλλους..., θα πρέπει όλοι μας ανεξαιρέτως, να φροντίζουμε να ελέγχουμε τα σκυλιά μας, ώστε να μην δημιουργούμε προβλήματα σε αυτούς, που δεν μας φταίνε σε τίποτα...

Δεν υπάρχει συνταγή επιτυχίας..., που να εξασφαλίζει κανένα σκυλί..., ας είναι και το δυνατότερο του κόσμου...

Είναι καλά..., να μην σου τύχει...

Μέσα από εδώ, έχουμε τη δυνατότητα, να ενημερωνόμασθε μεταξύ μας, και όσο είναι δυνατόν, να αποφεύγουμε απρόοπτα και αναποδιές...

Αυτό πιστεύω ότι έχει σημασία και αυτό πρέπει να κάνουμε...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν καταλαβαίνω την επίθεση, ''φτιαγμένοι'' μπήκατε?
Λες:
Άντε να βρεις το δίκιο σου σε ένα φόρουμ που αποτελείται 90% απο κατόχους ροτβάιλερ...
Και σε ρωτώ, γιατί λες ότι δεν βρίσκεις δίκιο, εγώ σου λέω:
Στην πρώτη περίπτωση του...αγριου rottweiler ο σκύλος σου θα φύγει φέτες έτσι κι αλλιώς,
Αυτό τί σου δείχνει? Οτι δεν αναγνωρίζω ότι υπάρχουν άγρια ροτβάιλερ?
Σίγουρα υπάρχουν, εγώ σου λέω ότι αν πέσεις πάνω τους δεν θα σε σώσει το ξύλο, απλά... Και σίγουρα δεν έχεις πέσει ακόμα πάνω σε τέτοιο σκυλί.

Χρειάζεσαι μαδέρι για να αντιμετωπίσεις έναν άνθρωπο που ... δεν σου αρέσει ο τρόπος με τον οποίο βγάζει τον σκύλο του βόλτα? (ακόμα και αν είναι άγριο το σκυλί, δεν αποτελεί η βολτα με ένα τέτοιο λυτό ένα από τα μεγαλύτερα κακά που μπορεί να σου κάνει κάποιος) Ευτυχώς που δεν έχεις Rottweiler φίλε μου, το σκυλί σου θα ήταν σίγουρα απο τα ανισσόροπα! Τώρα όσο για το αν θα σπάσεις την κουμούτσα στο κεφάλι του σκύλου, μάλλον υπερεκτιμάς τις δυνάμεις σου ... :D

Πάρτε το χαμπάρι ροτβαιλεράδες και πιτμπουλάδες, υπάρχουν και άλλα σκυλιά εκει έξω - αθώα και απονήρευτα - τα οποία δεν χρωστάνε τίποτα και θέλουν απλά να κατουρήσουνε και όχι να τα κόψουν φέτες...
Εσύ έλεγες ότι τον θές τον σκύλο λίγο πιο ... τσαμπουκά ... μήπως βαρέθηκες να .... τον σκύλο σου, ή βαρέθηκες να .... εσένα κάποιοι άλλοι, και το μονο σε απασχολει είναι ποιον μπορεί να φάει ο σκύλος σου και ποιός αντίστοιχα μπορεί να τον φάει?

Και για να τελειώνουμε, αν ο σκύλος μου επιτεθεί στον δικό σου, φταίω εγώ αλλά φταις κι εσύ, και οι δύο έχουμε δώσει λάθος ανατροφή στα σκυλιά μας ... αν εσύ όμως σπάσεις το μαδέρι που κουβαλάς για καλό και για κακό (αν είναι δυνατόν) στη ... βόλτα στο κεφάλι του δικού μου, ή στο δικό μου, φταίς εσύ και μόνο εσύ, η πράξη σου είναι αδικαιολόγητη (οπως σου εξήγησα στο προηγούμενο post αλλά δεν το κατάλαβες) και βίαιη (από άνθρωπο όμως και εδώ είναι η διαφορά, και σε λίγο καιρό που το παιδί σου θα καταλαβαίνει, τί θα του λες:
'' Μην ξεχάσεις και το ραβδί, μπορεί να συναντήσεις κανένα pitbull?''
Είναι αυτή φιλόζωη στάση? Είναι στάση ζωής γενικά?

Μάλλον σε site φιλόζωων δεν μπορείς να βρείς το δίκιο σου, (για κάτσε αναλογίσου τί μας λές) παρά σε rottweiler'αδων και pitbullάδων όπως θες να το παρουσιάσεις.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Αγαπητέ Dadi μάλλον βλέπεις τα πράγματα λάθος γιατί κρίνεις αποκλειστικά από το μέγεθος. Στην διπλανή πολυκατοικία ο γείτονας με τον οποίο έχω πολύ καλές σχέσεις έχει ένα τσιούαουα μινιόν. Η καλή αυτή υποψία σκύλου όταν συναντήσει το Rott μου κάνει σαν τρελό θέλοντας να επιτεθεί παρόλο που ο δικός μου σκύλος είναι δίπλα μου στο κάτσε. Το ίδιο συμβαίνει και με το πεκινουά της απέναντι αγαπητής γειτόνισας και με το κανισακι της τρίτης.

Μπορώ να σου πω αγαπητέ Dadi ότι πολλές φορές έχω μπει στον πειρασμό να τον αφήσω να τα πατήσει αλλά με σταματάει η συμπάθειά μου για τους γείτονές μου.

Όλα τα παραπάνω αθώα και απονήρευτα σκυλάκια αν οι ιδιοκτήτες τους δεν τα κρατούσαν θα έκαναν επίθεση στον σκύλο μου πρώτα και χωρίς λόγο.

Η ΡΑΤΣΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΣΚΥΛΟ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ!!!
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Η ουσία...

Βρε παιδιά, συγνώμη, αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση...

Δηλαδή επικίνδυνα είναι μόνο τα ροτβάιλερ και τα πιτμπουλ ???

Δηλαδή, εάν πέσεις σε ένα άγριο πρέσο ντε κανάριο..., ή ένα καυκάσιο..., ή ένα κάνε κόρσο..., ή σε ένα μολοσσό..., ή ακόμα και ένα ανισόρροπο ντόμπερμαν..., λίγη ζημιά μπορεί να πάθεις...???

Ένα ανισόρροπο σκυλί, ακόμα και μικρόσωμο σχετικά..., μπορεί να γίνει επικίνδυνο...

Αλλά για όνομα Θεού..., σημασία δεν έχει το μέγεθος και η δύναμη του σκύλου, ότι σκυλί και αν έχεις..., πάντα υπάρχει περίπτωση να βρεθεί μπροστά του, ένα ακόμα δυνατότερο..., ή ακόμα πιο άγριο..., ή δεν ξερω ακόμα τι άλλο...

Σημασία έχει, πιστεύω, ότι όλοι συμφωνούμε, πως πρέπει ο κάθε ιδιοκτήτης, να ελέγχει το σκυλί του, ακόμα δε περισσότερο, όταν είναι και μεγαλόσωμο ή δυνατό...

Δεν νομίζω, ότι το συγκεκριμένο ζευγάρι, έχει πρόβλημα με τις φυλές..., με τους ιδιοκτήτες που δεν ελέγχουν τα σκυλιά τους, έχει το πρόβλημα και ελείψει άλλης λύσης..., έχει βρει τη βέργα...

Τσακωνόμασθε..., λες και οι υπόλοιποι... διαφωνούμε σ΄ αυτό... και στους κινδύνους, που μπορεί να προκύψουν από μια ανεύθυνη συμπεριφορά...

Το θέμα είναι, όλοι να καταλάβουν, ότι αυτό το ζήτημα είναι σοβαρό.. και ότι ο κάθε ιδιοκτήτης, έχει ευθύνη απέναντι στους άλλους και στα ζώα τους, να μην δημιουργεί τέτοιου είδους προβλήματα...

Όσο τώρα για το θέμα της βέργας..., νομίζω ότι και οι ίδιοι αντιλαμβάνονται ότι δεν είναι η καλύτερη λύση..., απλά και μόνο καταφεύγουν σ΄ αυτήν, επειδή δεν έχουν βρει και κάποια καλύτερη...

Δεν νομίζω, ότι τους αρέσει..., να κυκλοφορούν με το παλούκι στα χέρια...
Η αγάπη τους και η ανάγκη να προστατέψουν το σκυλί τους, το οποίο το λατρεύουν και είναι ένα άκακο και απονήρευτο πλάσμα, τους κάνει να αναγκάζονται να μπαίνουν σ΄ αυτήν την διαδικασία...

Είναι κρίμα, να χαλάμε τις καρδιές μας..., εξ΄ αιτίας τέτοιων αντιθέσεων...

Για ελάτε λίγο και στη θέση, του καθενός ηλικιωμένου..., του κάθε ανάπηρου..., του κάθε αδύναμου γενικά ανθρώπου, ο οποίος έχει ένα σκυλάκι για συντροφιά και το λατρεύει..., ότι σκυλάκι και να είναι...
Πως αισθάνεται, τη στιγμή που βλέπει ένα θηρίο 50-60 κιλών, να τρέχει κατ΄ επάνω του..., ακόμα και με τις καλύτερες προθέσεις...

Μια φορά, είδε ο δικός μου στο πάρκο ένα μαλτεζάκι και έτρεξε για να παίξουν... και η γυναικούλα που το είχε.., κόντεψε να πάθει κόλπο...
Και τις φωνάζω, να μην φοβάται, για να παίξει πηγαίνει...
Και όταν έφθασα εκεί, μου λέει ευγενέστατα... "έχετε δίκιο..., αλλά ακόμα και να μας πατήσετε... επάνω στο παιχνίδι..., θα μας λιώσετε..."

Είχε άδικο η χριστιανή...???

Τι θα αναγκαζόταν να κάνει την επόμενη μέρα, εάν δεν είχε συναντηθεί με εμάς..., αλλά είχε συναντηθεί για παράδειγμα..., με τον Γιάννη το Σουγιά... και το σκύλο του...
Θα έφταιγε να πάρει μαζί της, μαδέρια... και νερομπίστολα... και ότι τέλος πάντων πίστευε, ότι μπορούσε να προστατέψει το ζώο της...???

Η ουσία είναι, αφού ζούμε σε μια μεγάλη πόλη... όλοι μαζί..., να σεβόμασθε ο ένας τις ανάγκες και το πρόβλημα του άλλου...
Μόνο έτσι, η συμβίωσή μας θα μπορέσει να γίνει καλύτερη....
 


dakat

Member
26 Ιουλίου 2007
10
0
Marousi
Μα είναι δυνατόν να κατάλαβες μόνο εσύ Μorgan A το σκεπτικό μου?
Τόσο λάθος εκφράστηκα και κολλήσαν όλοι πάνω στη βέργα μου που στο κάτω κάτω είπα ότι είναι διακοσμητικός ο χαρακτήρας. Δεν είπα ότι την έχω για να κοπανάω όποιον βρεθεί μπροστά μου...

denis said:
Χρειάζεσαι μαδέρι για να αντιμετωπίσεις έναν άνθρωπο που ... δεν σου αρέσει ο τρόπος με τον οποίο βγάζει τον σκύλο του βόλτα? (ακόμα και αν είναι άγριο το σκυλί, δεν αποτελεί η βολτα με ένα τέτοιο λυτό ένα από τα μεγαλύτερα κακά που μπορεί να σου κάνει κάποιος) Ευτυχώς που δεν έχεις Rottweiler φίλε μου, το σκυλί σου θα ήταν σίγουρα απο τα ανισσόροπα!
Το ότι δεν είναι ένα από τα μεγαλύτερα κακά που μπορούν να μου συμβούν σημαίνει ότι μπορώ να προσθέτω και από μια τρύπα ας πούμε στο σκύλο μου σε κάθε βόλτα? Εγώ προτιμώ να τα απομακρύνω αυτά τα σκυλιά και να μην τους δίνω πολύ θάρρος για να έχω τα μισά μου ρούχα που λέει και ο λαός. Και ακόμα και αν το σκυλί μου λόγω αγαθοσύνης το θεωρείς ανισσόροπο (που εγώ δεν το θεωρώ ή μήπως μόνο τα φιλικά Rottweiler θεωρούνται ανισσόροπα?) για εμένα έχει σημασία ότι το ελέγχω και δεν πρόκειται ποτέ να ενοχλήσει κανέναν στη βόλτα γιατί δεν θα βγει λυτός και δεν θα προξενήσει καν την υποψία φόβου σε κανέναν.

denis said:
Και για να τελειώνουμε, αν ο σκύλος μου επιτεθεί στον δικό σου, φταίω εγώ αλλά φταις κι εσύ, και οι δύο έχουμε δώσει λάθος ανατροφή στα σκυλιά μας ... αν εσύ όμως σπάσεις το μαδέρι που κουβαλάς για καλό και για κακό (αν είναι δυνατόν) στη ... βόλτα στο κεφάλι του δικού μου, ή στο δικό μου, φταίς εσύ και μόνο εσύ, η πράξη σου είναι αδικαιολόγητη (οπως σου εξήγησα στο προηγούμενο post αλλά δεν το κατάλαβες) και βίαιη (από άνθρωπο...
Θα φταίω εγώ επειδή δεν θα έχω αναθρέψει κατάλληλα το σκυλί μου να επιτίθεται ή να αμύνεται? Όταν θα έρθει ο δικός σου λυτός σκύλος να του ορμήξει? Μιλάμε λογικά τώρα ή κοροϊδευόμαστε?
Είναι σαν να μου λες ότι θα βγεις με το παιδί σου ή με την γκόμενά σου και θα σου'ρθει ο άλλος τη μαμήσει και εσύ δεν θα επιτεθείς γιατί η πράξη σου θα είναι αδικαιολόγητη και βίαιη. Θα πρέπει να τους αναθρέψεις αμφότερους έτσι ούτως ώστε να επιτεθούν ή να αμυνθούν ή να μαμηθούν στη τελική? Ειλικρινά δεν μπορώ να την καταλάβω αυτή τη λογική.

Έχουμε ένα ήσυχο, παιχνιδιάρικο, αγαπουλιάρικο σκυλί που μπορεί κατά πολλούς από δω μέσα να μην το έχουμε αναθρέψει ικανό να υπερασπίζεται τον εαυτό του αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα το αφήσουμε απροστάτευτο...Ακόμα και όταν στην πραγματική δύσκολη στιγμή (μακριά από μας) δεν πρόκειται να καταφέρουμε τίποτα με το μαδέρι μας (που το καταλαβαίνω πλήρως το γιατί) παρόλα αυτά μάλλον θα βγούμε και οι 2 φέτες και όχι μόνο εκείνος... Τόσο κακό είναι και τόσο παράλογο είναι αυτό που λέω?

Και επαναλαμβάνω για τελευταία φορά και δεν ξανασχολούμαι, προτιμώ χίλιες φορές ιδιοκτήτες με λουριά και κουμούτσες, παρά λυτά και τρελαμένα σκυλιά στους δρόμους από ιδιοκτήτες φιλελεύθερους που θα πρέπει να μαντεύω και ρισκάρω με τις διαθέσεις τους...

Καλό σας βράδυ!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Το παιδί σου κινδυνεύει από ανθρώπους παιδεραστές, βιαστές, από άτομα του συγγενικού και του κοντινού φιλικού του περιβάλλοντος για σεξουαλική παρενόχληση, από απαγωγείς εμπορους οργάνων, από διάφορους ψυχασθενείς που κυκλοφορούν ελεύθεροι και καμουφλαρισμένοι, από ληστές-τσαντάκηδες, από παιδικές συμμορίες που κλεβουν το χαρτζηλίκι και κινητά, από την κλίκα του σχολείου που την είδαν μάγκες, και από πολλά άλλα που ξεχνάω. Κινδυνεύει επίσης από τους οδηγους αυτοκινήτων που μέσα στην Αθήνα κινούνται με ταχύτητα πάνω από 50 χιλιόμετρα.

Έχω ήδη παρευρεθεί σε κηδείες παιδιών που σκοτώθηκαν στην παραλιακή λεωφόρο.

Κινδυνεύουν επίσης από τους φίλους τους, που θα τους παρασύρουν στα ναρκωτικά, ακόμα και σε εκπόρνευση μπορεί να οδηγηθεί κάποια έφηβη κοπέλα από εκβιασμό από συμμαθητές της. Έχω γνωρίσει τέτοια περίπτωση, και δεν το πίστευα!!!

Και αυτό το παιδί θα το αφήσεις να τα βγάλει πέρα μόνο του, ενώ το σκυλάκι σου χρήση προστασίας από μπόντυγκαρντ με ματσούκι!!!

Αν και τα λόγια είναι περιττά, είναι προφανές ότι εσύ φοβάσαι τα σκυλιά και έχεις βγάλει τα δικά σου συμπεράσματα, και ότι και α σου πω, δεν αλλάζει κατι, θα σε παρακαλούσα να φανταστείς την ζωή του παιδιού σε σε μια γυάλα προστασίας...
Ένα παιδί που όποιος το πλησίαζε θα είχε δίπλα του τον μπόντυγκαρντ να τον προστατεύει... Ένα παιδί που θα μάθαινε ότι όποιος το ενοχλεί, θα πυροβοληθεί από τον μπόντυγκαρντ... κλπ

Ποιος θα ήταν ο κομπλεξικός? Και ποιός θα τον είχε κάνει κομπλεξικό?
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
admin said:
Δεύτερο thread μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα που μάλλον "πάει" για κλείδωμα...

Θα παρακαλούσα να πέσουν οι τόνοι από όλους,να προσπαθήσουν όλοι να είναι λίγο πιο "ανοικτοί" στην αντίθετη άποψη και να μην γινόμαστε επιθετικοί (έστω και φαινομενικά ή με ένδειξη χιούμορ) γιατί μάλλον και λόγο εποχής η κρίση μας έχει επηρεαστεί.

Αν μη τι άλλο,λιγότερες βρισιές...Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Moderators...στο ύψος σας!
Αλοίμονο, μπορουμε να διαφωνούμε κάπου, δεν γίνεται να συμφωνούμε σε όλα!!!
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Αλοίμονο, μπορουμε να διαφωνούμε κάπου, δεν γίνεται να συμφωνούμε σε όλα!!!
Tο πρόβλημα δεν είναι να διαφωνείτε (αλοίμονο!)...αλλά το πως διαφωνείτε.

Με απλά λόγια...Προσπαθήστε να μη βρίζεστε και να αποφεύγετε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς που σε άλλο thread όλοι καταδικάσαμε.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Η ευκολία να χρησιμοποιηθεί από ορισμένους ένα ματσούκι, για να καταλήξει στην ράχη οποιουδήποτε σκύλου πλησιάζει το κακομαθημένο τους κομπλεξικό σκυλάκι, δεν σηκώνει ευγένειες.

Έχω δει με τα μάτια μου πάμπολλες φορές τέτοιους τύπους, που με πρόσχημα τον φόβο τους σε επιθέσεις άγριων σκύλων, χρησιμοποιούν το ματσούκι σε κάθε περίπτωση σαν εκφοβισμό κάθε αδέσποτου, και εαν επιμείνει να πλησιάσει ο σκυλάκος, τρώει την ματσουκιά, διότι το δικό τους κακομαθημένο, πανικοβάλεται κάθε φορά που πλησιάζει άγνωστος σκύλος.

Έχω κυνηγήσει ορισμένους από δαύτους με μαδέρια, μια βρωμόγρια καταριόταν τα παιδιά μου, με την ίδια ευκολία που θα χτυπούσαν και άνθρωπο, αλλά δεν τολμάνε!!! Το κάνουν εκεί που τους παίρνει, στα αδέσποτα, γιατί είναι θρασυδειλα ανθρωπάκια. Εαν συναντιόντουσαν με κάποιο σοβαρό σκύλο, λυτό, το ματσούκι θα το θεωρούσε παιχνίδι, και όταν καταλάβαινε ότι πρόκειται για απειλή, θα τους κομάτιαζε στην στιγμή. Τα ματσούκια μόνο στην πλάτη αδέσποτων έχουν αποτέλεσμα.
Τα περί λυμμένων ροτβάηλερ είναι η δικαιολογία τους. Έτσι κι αλλιώς, εαν είχαν συνατηθεί με τέτοιο σκύλο, θα το ήξεραν ότι τίποτα δεν θα τους έσωνε, εαν το απειλούσαν με ένα μαδέρι...

Λυπαμαι, αν νομίζετε ότι δεν αρμόζουν σε έναν μοντερέητορ τέτοιες απόψεις, σας υποβάλλω την παραίτηση μου, αν θεωρείτε ότι είναι κυνοφιλική συμπεριφορά να κυκλοφούμε με ματσούκια και να κοπανάμε όποιον σκύλο μας τρομάζει, προφανώς δεν είμαι ούτε κυνόφιλος.

Αλλά όποιον τέτοιον θα συναντάω, θα τον βρίζω να χώσει το ματσούκι του εκεί που του αξίζει...
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες απόψεις που μπορεί ή δεν μπορεί να έχει ένας moderator.
Δεν τίθετε τέτοιο θέμα.Ο καθένας μπορεί να έχει την άποψη του και να την υπερασπίζετε,χωρίς όμως να προσβάλει κάποιον (και αυτό δεν το λέω στον amangos μόνο ή στον dakat,etc).

Ούτε εγώ θεωρώ σωστό το "ματσούκι" (αν θες την γνώμη μου) αλλά εξίσου δεν θεωρώ πως ο dakat ανήκει στην κατηγορία των θρασύδειλων ή κολλημένων ή ό,τι άλλο τύπων (αυτή την εντύπωση μου δίνει τουλάχιστον μιας που δεν τον γνωρίζω προσωπικά όπως και κανείς μας νομίζω).

Οπότε με το να εκτοξεύουν αμφότεροι χαρακτηρισμούς και ύβρεις χάνετε η ουσία και τα επιχειρήματα και μένουν στους χαρακτηρισμούς γιατί νιώσανε θιγμένοι (καλώς ή κακώς) και η παρεξήγηση συνεχίζετε.

Η προσέγγιση λοιπόν μετράει όπως και η ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό και αυτά είναι που ζητάω από όλους.
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Καλέ μου φίλε "amangos", δυστυχώς και τα παιδιά μας αντιμετωπίζουν αυτούς τους κινδύνους..., τους οποίους αναφέρεις, αλλά και άλλους ακόμα, τους οποίους δεν μπορούμε ούτε και να φαντασθούμε και που όσο περνάνε τα χρόνια, διαπιστώνουμε ότι πολλαπλασιάζονται συνεχώς...

Είναι αλήθεια, ότι οι περισσότεροι από εμάς, ήμασθε υπερπροστατευτικοί... με ότι αγαπάμε και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, πολλές φορές ακόμα και να δημιουργούμε συνθήκες για τα αντίθετα αποτελέσματα..., παρ΄ όλο που η πρόθεσή μας, είναι να προστατεύσουμε και μόνο, ότι αγαπάμε και το θεωρούμε αδύναμο..., από οποιοδήποτε κίνδυνο το απειλεί..., κατά την κρίση μας τουλάχιστον...

Μην νομίζεις, ότι πολλοί από εμάς, δεν θα προσπαθήσουν ακόμα και με υπερβολές..., να προφυλάξουν τα παιδιά τους, από τους εκάστοτε κινδύνους, τους οποίους μπορεί να τα απειλήσουν...

Καλώς όμως ή κακώς, δεν μπορούμε πάντα, να το καταφέρουμε αυτό...
Έτσι και αυτά, όπως και εμείς... όταν ήμασθαν παιδιά, θα αντιμετωπίσουν και δύσκολες καταστάσεις... και σοβαρούς κινδύνους... μόνα τους, επειδή έτσι είναι η ζωή... και δεν γίνεται διαφορετικά...

Μην νομίζεις, ότι είναι λίγοι οι γονείς, οι οποίοι αν μπορούσαν..., να κρατήσουν τα παιδιά τους δεμένα με τον εαυτό τους.... με κάποιο τρόπο..., δεν θα το έκαναν.
Όμως αυτό είναι αδύνατον εκ των πραγμάτων...

Με τα σκυλιά μας όμως, επειδή τις περισσότερες φορές είναι εφικτό..., μπορούμε και το κάνουμε, ώστε τουλάχιστον από αυτά, να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Οι δικές μου εμπειρίες είναι οι εξής:
Περπατάω με το σκυλί μου στο δρόμο και κατά λάθος μπαίνω σε «περιοχή» αδέσποτου. Το σκυλί σηκώνει την τρίχα της ράχης του, κοκαλώνει, δείχνει απειλητικά τα δόντια του και γρυλίζει. Αντιλαμβάνομαι το λάθος μου, κατεβαίνω από το πεζοδρόμιο, περνάω απέναντι και ούτε γάτα, ούτε ζημιά.


Περπατάω με το σκυλί μου στο δρόμο (ήταν 5 μηνών τότε), μας περικυκλώνει αγέλη αδέσποτων και αρχίζουν να γαβγίζουν. Προσποιούμαι πως πιάνω μια πέτρα από κάτω και πως ετοιμάζομαι να τους την πετάξω. Οι σκύλοι απομακρύνονται και μας αφήνουν να φύγουμε, γαβγίζοντας από μακριά.


Γυρίζω με το σκυλί από την βραδινή μας βόλτα και μας επιτίθεται από το πουθενά και χωρίς καμιά προειδοποίηση ένα δεσποζόμενο βέλγικο το οποίο το είχε σκάσει από το σπίτι του. Το σκυλί αυτό το έβλεπα πάντα δεμένο σε μια αυλή με ένα μέτρο αλυσίδα και φίμωτρο για να μην ενοχλεί με γαυγίσματα τους γείτονες την ώρα που οι ιδιοκτήτες του απουσίαζαν.
Το σκυλί ήταν σε απόλυτη παράνοια. Χίμηξε στο δικό μου (τότε ο Iggy ήταν 7 περίπου μηνών) και άρχισε να τον δαγκώνει με μανία. Προσπάθησα να μπω στη μέση και τότε μου άρπαξε το μανίκι (ευτυχώς φόραγα ένα πουπουλένιο χοντρό μπουφάν). Άρχισα να το κλωτσάω για να φύγει από πάνω μου, αλλά το σκυλί ήταν σε ντελίριο. Δεν καταλάβαινε τίποτα!
Ήρθαν να με βοηθήσουν 4 άντρες που περίμεναν το λεωφορείο στη στάση και άρχισαν και αυτοί με φωνές και με κλωτσιές να προσπαθούν να απομακρύνουν το σκυλί από ‘μενα και τον Iggy. Ευτυχώς πάνω στην αναμπουμπούλα κατάφερα να πάρω το σκυλί και να φύγω.
Το βελγικο εξακολουθεί να βρίσκεται δεμένο στην αυλή και να φοράει φίμωτρο όλη την ημέρα.
Όποτε το βλέπω γίνομαι έξαλλη. Με τον ιδιοκτήτη, όχι με τον σκύλο.


Μου έχει τύχει να περπατάω στο δρόμο με το σκυλί μου και να μας πλησιάζει ένα σκυλί που ήταν λυτό. Ο ιδιοκτήτης του έρχονταν πίσω από το σκύλο. Τον ρωτάω: «To σκυλί σου είναι φιλικό?» Απάντηση: «Όχι αρσενικό είναι!» «Δεν σε ρώτησα εάν είναι αρσενικό ή θηλυκό! Εάν είναι ΦΙΛΙΚΟ σε ρωτη…»
Δεν πρόλαβα να τελειώσω την φράση μου και ο σκύλος του ρίχνει μια ξεγυρισμένη δαγκωνιά στο μουσούδι του δικού μου.


Είμαστε στην πλατεία με άλλους κυνόφιλους και συζητάμε, την ώρα που τα σκυλιά μας παίζουνε. Ο τραμπούκος της παρέας είναι ο Κικο, ένα αρσενικό λαμπραντορ 2 χρόνων και ανήκει σε ένα φίλο μας, ο οποίος ποτέ δεν μπόρεσε να επιβληθεί στο σκύλο του.
Πάνω στο παιχνίδι ο Κίκο «μαγκώνει» το αυτί του κανίς μιας φίλης και αναγκαστήκαμε να τρέχουμε το σκυλάκι για ράμματα στις 11.30 το βράδυ…


Ένας φίλος, για κακή του τύχη, «έπεσε» σε ένα πιτ-μπουλ, το οποίο ήταν ημιδεσποζόμενο. Δεν ξέρω τι έφταιξε… Η απειρία, ο φόβος, ο πανικός του... Θα σας γελάσω.
Αυτό που ξέρω είναι ότι κατέληξε με μονόφθαλμο σκύλο.


Που θέλω να καταλήξω.
Η βέργα σε όλες τις περιπτώσεις θα ήταν περιττή.


Έχω στο αυτοκίνητο μου ένα κλομπ 70 εκατοστών δίπλα στο χειρόφρενο, διότι δυο φορές επιχείρησαν να μου σπάσουν το τζάμι του αυτοκινήτου την ωρα που ήμουν σταματημένη σε φανάρι.
Εάν τελικά μου σπάσουν το τζάμι για να με κλέψουν, αμφιβάλλω εάν θα προλάβω να δω το κλομπ…
Μου δίνει όμως μια αίσθηση ασφάλειας και την αυταπάτη πως σε περίπτωση ανάγκης θα μπορέσω να το χρησιμοποιήσω για να υπερασπιστώ τον εαυτό μου.
Μέσα μου όμως ξέρω καλά ότι δεν κάνω τίποτα άλλο από το να το βγάζω βόλτα….
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Αγαπητέ Αντμιν,
ούτε εγώ γνωρίζω τον Ντακατ, άρα όταν λέω κάποιον χαρακτηρισμό, δεν αναφέρομαι σε εκείνον προσωπικά, αλλά σε αυτό που εισπράττω από αυτο που διαβάζω.

Πως θα μπορούσα να προσβάλλω κάποιον προσωπικά, όταν το μόνο που γνωρίζω γι αυτόν είναι ένα νικ νέημ?

Αγαπητότερη (!!) Ρόττυ,
Εγώ να δεις πόσα έχω πάθει...
Κατ αρχάς στο πόδι μου έχω σημάδια από επίθεση απο αδέσποτο σκύλο, μου την έπεσαν τρια μαζί γιατί περνούσα με τα πόδια από την γειτονιά τους, μόνος μου (χωρίς σκύλο).
Ναι, στα συγκεκριμένα σκυλιά ένα ματσούκι θα βοηθούσε!!!
Πιστεύω όμως ότι μου την έπεσαν γιατί κάποιοι άλλοι, τα έχουν χτυπήσει πριν από εμένα, και εγώ πλήρωσα την νύφη.

Το Τέρας ήταν 4-5 μηνών, και πήγα βόλτα στο πάρκο στο Τροκαντερό.
Εκεί έχει μια καφετέρια, και υπήρχε ένα ημίαιμο ντόπερμαν θηλυκό, με 2 πιο ημίαιμα παιδιά της, και μας την έπεσαν...
Το Τέρας έκανε μεταβολή να φύγει, ενώ απείχαμε περί τα 50 μέτρα.
Εγώ απογοητεύτηκα...
Ροτβάηλερ που κολώνει να περπατήσει δίπλα μου.
Φυσικά, σαν μαλάκας (για εμένα το λέω, επιτρεπεται να αυτοβριζόμαστε?) επεμεινα, και προχωρήσαμε προς τα σκυλιά αυτά, γιατί να αλλάξω δρόμο? και το Τέρας χωρίς προθυμία ακολούθησε.

Τα σκυλιά λυσάξανε, και βρέθηκα με τρία σκυλιά να μας την πέφτουνε πραγματικά αγριεμένα, εγώ μπροστά, και το Τέρας πίσω μου!!!

Τα σκυλιά κάνανε κύκλο μπροστά μου, εγώ είχα νευριάσει με το σκυλί μου.

Όταν ήταν έτοιμο ένα από όλα να με δαγκώσει, το Τέρας πέρασε μπροστά, και πρώτη φορά το είδα τόσο αγριεμένο, έκανε κυκλική κίνηση και απειλούσε μια τον ένα σκύλο, μια τον άλλο, και τελικά αυτά πήγαν πιο πίσω.

τελικά με τα πολλά περάσαμε...

Ρώτησα τότε τον εκπαιδευτή, τι γνώμη είχε γι αυτο που του περιγράφω...
Μου είπε πως ο σκύλος μου είχε περισσότερο μυαλό από εμένα!!!
Γιατί να τσακωθούμε όταν μπορούμε να αποφύγουμε έναν καυγά?

Αυτό εφάρμοσα έκτοτε, δεν ξαναζήτησα ποτε από τον σκύλο μου να μου αποδείξει ποσο μάγκας είναι (ή είμαι...)!!!
 


dakat

Member
26 Ιουλίου 2007
10
0
Marousi
amangos said:
Η ευκολία να χρησιμοποιηθεί από ορισμένους ένα ματσούκι, για να καταλήξει στην ράχη οποιουδήποτε σκύλου πλησιάζει το κακομαθημένο τους κομπλεξικό σκυλάκι, δεν σηκώνει ευγένειες.

Έχω δει με τα μάτια μου πάμπολλες φορές τέτοιους τύπους, που με πρόσχημα τον φόβο τους σε επιθέσεις άγριων σκύλων, χρησιμοποιούν το ματσούκι σε κάθε περίπτωση σαν εκφοβισμό κάθε αδέσποτου, και εαν επιμείνει να πλησιάσει ο σκυλάκος, τρώει την ματσουκιά, διότι το δικό τους κακομαθημένο, πανικοβάλεται κάθε φορά που πλησιάζει άγνωστος σκύλος.
Aυτά είναι δικά σου συμπεράσματα μόνο και μόνο από τη δήλωση ότι κυκλοφορούμε με ένα ξύλο στο χέρι....δεν νομίζω ότι ανέφερα πουθενά ότι κοπανάμε ότι πλησιάσει τον κανακάρη μας.... Από εκεί δε βγήκαν και όλοι οι χαρακτηρισμοί σου...

Morgan_A said:
Καλέ μου φίλε "amangos", δυστυχώς και τα παιδιά μας αντιμετωπίζουν αυτούς τους κινδύνους..., τους οποίους αναφέρεις, αλλά και άλλους ακόμα, τους οποίους δεν μπορούμε ούτε και να φαντασθούμε και που όσο περνάνε τα χρόνια, διαπιστώνουμε ότι πολλαπλασιάζονται συνεχώς...

Είναι αλήθεια, ότι οι περισσότεροι από εμάς, ήμασθε υπερπροστατευτικοί... με ότι αγαπάμε και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, πολλές φορές ακόμα και να δημιουργούμε συνθήκες για τα αντίθετα αποτελέσματα..., παρ΄ όλο που η πρόθεσή μας, είναι να προστατεύσουμε και μόνο, ότι αγαπάμε και το θεωρούμε αδύναμο..., από οποιοδήποτε κίνδυνο το απειλεί..., κατά την κρίση μας τουλάχιστον...
Και τα παιδιά μου θα κοιτάξω να τα προστατέψω αν μπροστά στα μάτια μου πάει να συμβεί κάτι από όλα αυτά που αναφέρατε....είναι κι αυτό κακό? Μπορείτε να με λέτε υπερπροστατευτική αλλά δεν θα μπορούσα να ζήσω ήσυχη αν ήξερα ότι επέτρεψα (μή κάνοντας τίποτα) να συμβεί κάτι κακό στο παιδί μου μόνο και μόνο για να τα βγάλει πέρα μόνο του. Κακό μπορεί να πάθει αλλά θα προσπαθήσω τουλάχιστον να το προστατέψω. Ειδικά για τις περιπτώσεις που αναφέρατε. Ο Δούκας έχει ακριβώς την ίδια θέση με το παιδί μου για να μην πώ μεγαλύτερη γιατί θεωρώ ότι πάντα θα έχει την ανάγκη μας ενώ το παιδί μας θα ενσωματωθεί στον κόσμο μας. Λόγω διαφορετικού είδους σαφώς και δεν μπορώ να το αναθρέψω όπως θα μεγάλωνε στο φυσικό του περιβάλλον με όλα τα ένστικτά του ξύπνια. Καλώς ή κακώς το δεσποζόμενο, προστατευόμενο σκυλί μας δεν έχει πολλά από τα ένστικτα που θα έπρεπε να είχε και δεν είμαι σε θέση να του τα ξυπνήσω από πολλές απόψεις και κυρίως γνώσεως. Καλώς ή κακώς κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις με οποιαδήποτε επιλογή. Στην πρώτη στο σκυλί παρέχεις μια καλή ποιότητα ζωής, αγάπη που πιθανόν να μην έβρισκε και κάνεις ότι μπορείς για να περνάει καλύτερα. Στην δεύτερη θα αποδεχόσουν ότι το σκυλί θα ζούσε 2-3 χρόνια (τόσο δεν είναι το μέσο όρο ζωής των αδέσποτων?), πιθανόν να ταλαιπωριόταν από αρρώστιες και τις λοιπές δυσκολίες αλλά θα μπορούσε να αναπτύξει αμυντικούς μηχανισμούς. Προτίμησα την πρώτη, έστω και εγωιστικά μιας και ο σκυλάκος αυτός μας έχει δώσει πολλά περισσότερα απ'όσα του δίνουμε εμείς...

ROTTIE said:
Γυρίζω με το σκυλί από την βραδινή μας βόλτα και μας επιτίθεται από το πουθενά και χωρίς καμιά προειδοποίηση ένα δεσποζόμενο βέλγικο το οποίο το είχε σκάσει από το σπίτι του. Το σκυλί αυτό το έβλεπα πάντα δεμένο σε μια αυλή με ένα μέτρο αλυσίδα και φίμωτρο για να μην ενοχλεί με γαυγίσματα τους γείτονες την ώρα που οι ιδιοκτήτες του απουσίαζαν.
Όποτε το βλέπω γίνομαι έξαλλη. Με τον ιδιοκτήτη, όχι με τον σκύλο.

Μου έχει τύχει να περπατάω στο δρόμο με το σκυλί μου και να μας πλησιάζει ένα σκυλί που ήταν λυτό. Ο ιδιοκτήτης του έρχονταν πίσω από το σκύλο. Τον ρωτάω: «To σκυλί σου είναι φιλικό?» Απάντηση: «Όχι αρσενικό είναι!» «Δεν σε ρώτησα εάν είναι αρσενικό ή θηλυκό! Εάν είναι ΦΙΛΙΚΟ σε ρωτη…»
Δεν πρόλαβα να τελειώσω την φράση μου και ο σκύλος του ρίχνει μια ξεγυρισμένη δαγκωνιά στο μουσούδι του δικού μου.

Μέσα μου όμως ξέρω καλά ότι δεν κάνω τίποτα άλλο από το να το βγάζω βόλτα….
Αγαπητή ROTIE καταλαβαίνω πληρως αυτά που λες. Ένα σκυλί σαν αυτό το δεσποζόμενο βέλγικο που λες έχουμε κι εμείς ένα αλεπουδιάρικο το οποίο μόλις το λύσουν πηδάει τα κάγκελα και όποιον πάρει ο χάρος. Μόνο που βλέπει ότι κάτι κρατάμε δεν πλησιάζει λιγότερο του ενός μέτρου παρόλο που είναι νευρικό και δεν τολμάς να γυρίσεις την πλάτη σου και έχει έρθει εκεί που δεν το περιμένεις. Ε προτιμώ να βλέπει το ξύλο και να μην πλησιάζει παρά να προσπαθώ κάθε φορά να τον ξεκολήσω πάνω από το σκύλο μου. Σαφώς και γίνομαι έξαλλη με τον ιδιοκτήτη αλλά κάπως πρέπει ήσυχα να συνεχίσω τη βόλτα μου χωρίς να τραβιέμαι. Δεν ανέφερα πουθενά ότι το χτυπάω. Μπορεί να καταλήξω εκεί αν δω ότι τα πράγματα έχουν ξεφύγει κι αυτό όχι για να του κάνω κακό αλλά για να τον ξεκολήσω...

Επίσης όπως λες για το λυτό σκυλί τον ίδιο ακριβώς διάλογο είχα κάποτε με έναν ιδιοκτήτη επίσης golden και πριν προλάβω να ολοκληρώσω τον είχε αρπάξει τον δικό μου. Ε από τότε όποτε τον βλέπω στο δρόμο δεν τον αφήνω να πλησιάσει μπαίνοντας μπροστά στον δικό μου γιατί έχουμε κακά προηγούμενα. Και αυτό γιατί? Γιατί ο ιδιοκτήτης του βγάζει λυτό τον σκύλο που δεν μπορεί να ελέγξει...αυτό εγώ το θεωρώ απαράδεκτο. Εκείνος είναι που δεν σέβεται και όχι εγώ.

Και ξέρω πολύ καλά Rotie ότι στα δύσκολα όντως δεν θα κάνει τίποτα το ματσούκι αλλά είναι η ασφάλεια του γκλομπ που αναφέρεις και του ότι προσπάθησα να κάνω κάτι....

amangos said:
Τα σκυλιά λυσάξανε, και βρέθηκα με τρία σκυλιά να μας την πέφτουνε πραγματικά αγριεμένα, εγώ μπροστά, και το Τέρας πίσω μου!!!

Τα σκυλιά κάνανε κύκλο μπροστά μου, εγώ είχα νευριάσει με το σκυλί μου

Όταν ήταν έτοιμο ένα από όλα να με δαγκώσει, το Τέρας πέρασε μπροστά, και πρώτ φορά το είδα τόσο αγριεμένο, έκανε κυκλική κίνηση και απειλούσε μια τον ένα σκύλο, μια τον άλλο, και τελικά αυτά πήγαν πιο πίσω.
τελικά με τα πολλά περάσαμε...
Εδώ στην ιστορία σου έρχεται και η διαφορά της φυλής. Δεν έχουμε σκύλο φύλακα. Έχουμε σκύλο συντροφιάς. Που σημαίνει ότι δεν έχουμε πολλές ελπίδες για παρόμοιες αντιδράσεις με τον δικό σου...
Λάθη στο να καταπατήσουμε πεδίο αδέσποτου μπορεί να κάνουμε πολλά γιατί πολύ απλά δεν είμαστε σε θέση να τα γνωρίζουμε. Αυτό το λάθος δεν νομίζω ότι αξίζει να λυθεί με αίμα αν μπορεί να αποφευχθεί. Και μην το πάρεις ότι θα αποφευχθεί χτυπώντας όποιο αδέσποτο βγει να υπερασπιστεί το χώρο του. Μη μου βάλεις πάλι λόγια που δεν είπα. Είπα ότι νιώθω πιο ικανή να αντιδράσω σε μια δύσκολη περίπτωση από το να καθήσω να δω το σκυλί μου να κατασπαράζεται. Έστω και αν πρόκειται για εικονική ασφάλεια....

Δεν έχω χτυπήσει ποτέ σκυλί. Δεν αποκλείω ότι μπορεί να συμβεί και αυτό κάποια στιγμή που θα βρεθεί η κατάσταση εκτός ελέγχου. Τα σέβομαι αλλά είμαι και επιφυλακτική γιατί δεν μπορώ να ξέρω την ψυχολογία τους και το τί έχουν περάσει και το τί θα βγάλουν επάνω μου.
Και στα παιδιά μου θα τους μάθω αυτό ακριβώς. Όπως δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε όλους τους ανθρώπους γιατί υπάρχουν και κακοί στον κόσμο μας, έτσι δεν θα πρέπει να πλησιάζουν και να εμπιστεύονται οποιοδήποτε σκυλί που βλέπουν γιατί πολλά μπορεί να είναι τρελαμένα ή να υπερασπίζονται κάτι που εμείς δεν μπορούμε να καταλάβουμε εκ πρώτης όψεως.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ξέρεις ποιο είναι το συμπέρασμα που έβγαλα εγώ μετά από όλη αυτή τη συζήτηση?

Ότι είμαστε τόσο υπερπροστατευτικοί με τα πλάσματα που αγαπάμε, είτε πρόκειται για τους συντρόφους μας, είτε για τα παιδιά μας, είτε για τα σκυλιά μας, που στο τέλος δεν καταφέρνουμε να κάνουμε τίποτα άλλο, παρά να τα «ευνουχίσουμε» και να τα κάνουμε απόλυτα εξαρτώμενα από εμάς.

Η αντιμετώπιση αυτή, αν το καλοσκεφτούμε, είναι απόλυτα εγωκεντρική και υπέρμετρα εγωιστική, διότι πηγάζει μόνο από την δική μας ανάγκη να έχουμε το δικαίωμα των αποφάσεων και της δράσης.
Στην ουσία πρόκειται για λανθασμένη αντίληψη πως εμείς θα καταφέρνουμε να έχουμε πάντα τον έλεγχο των καταστάσεων...

Εάν αφήσεις την βέργα στο σπίτι την επόμενη φορά που θα βγάλεις τον Δούκα βόλτα, θα αισθάνεσαι εσύ εκτεθειμένη, ευάλωτη και ανίσχυρη και ΟΧΙ το σκυλί σου.
Το σκυλί σου δεν έχει ανάγκη την βέργα για να νιώσει ασφάλεια. Του αρκεί που είσαι δίπλα του.
Κάνε μια δοκιμή να αφήσεις το ξύλο στο σπίτι και δώσε έστω και μια φορά την ευκαιρία στο σκυλί σου να σου το αποδείξει.
 


dakat

Member
26 Ιουλίου 2007
10
0
Marousi
ROTTIE said:
Εάν αφήσεις την βέργα στο σπίτι την επόμενη φορά που θα βγάλεις τον Δούκα βόλτα, θα αισθάνεσαι εσύ εκτεθειμένη, ευάλωτη και ανίσχυρη και ΟΧΙ το σκυλί σου.
Το σκυλί σου δεν έχει ανάγκη την βέργα για να νιώσει ασφάλεια. Του αρκεί που είσαι δίπλα του.
Κάνε μια δοκιμή να αφήσεις το ξύλο στο σπίτι και δώσε έστω και μια φορά την ευκαιρία στο σκυλί σου να σου αποδείξει.
Eυάλωτη και ανίσχυρη να τον υπερασπιστώ.
Εκείνος το ξέρω ότι δεν την έχει ανάγκη. Και έχει τύχει πολλές φορές να την ξεχάσουμε σπίτι και να μη συμβεί τίποτα....Εξάλλου πόσες θα είναι οι φορές που θα μας συμβεί κάτι? Μα εγώ δεν είπα ότι την έχει ανάγκη ο σκύλος μου τη βέργα για να νιώθει ασφαλής. Εγώ νιώθω πιο ασφαλής αν χρειαστεί να τον υπερασπιστώ....