Aυτοάνοσο νόσημα;


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
καλησπερα σας, ειμαι να σκασω! το σκυλακι που εχω στην φωτο, ειναι 2 μηνων και κατι. το ειχα μαζεψει πριν μισο μηνα μαζι με τα αδελφακια του και το κρατησα. επειδη ηταν μονο 500γρ ενω τα αδελφακια του 2 κιλα, δεν ξεραμε αν εμεινε πισω απο τα αλλα ή ηταν απο μικροσωμο πατερα. αρχισε να χανει το τριχωμα του στο προσωπο και οι ενδειξεις εδειξαν μαλλον για σαπροφυτικο μυκητα. καναμε θεραπεια για μια βδομαδα αλλα εχασε περισσοτερο τριχωμα σε σχημα ''πεταλουδας'' δηλαδη γυρω απο ματια, και μουσουδα μεχρι το στομα. η κτηνιατρος πηρε παλι δειγμα απο τριχωτο του σημειου και ειδε στο μικροσκοπιο πως οι τριχες ηταν σε πολυ καλη κατασταση σε σχεση με την προηγουμενη φορα. μου ειπε πως υπαρχουν 3 περιπτωσεις.
1) καποιος παθογονος μυκητας, 2) καλααζαρ, 3) αυτοανοσο νοσημα. το αλλο σαββατο θα στειλουμε τριχες στο εργαστηριο και αιμα για καλααζαρ. αν δεν ειναι τιποτα, θα ειναι αυτοανοσο και θα πρεπει να παιρνει κορτιζονη για παντα. επειδη απο την γεννα εμεινε πισω εχει πεσμενο ανοσοποιητικο μαλλον. βεβαια σε 10 μερες εχει παρει μισο κιλο, παιζει, και τρωει με ορεξη. αλλα συμπτωματα δεν εχουμε.
σας εχει τυχει καμια τετοια περιπτωση? ειμαι να σκασω παντως γιατι δεν ξερω τι θα γινει με τον μικρουλη....ουφφφ! εχετε συναντησει ποτε μαδημα σε μορφη πεταλουδας στο προσωπο? θα βαλω και φωτο.
 






andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
η δεμοδηκωση ειναι η ψωρα που λεμε? γιατι η κτηνιατρος εξετασε πολλα ξεσματα στο μικροσκοπιο και δεν βρηκε ψωρα. και πηρε και απο διαφορα σημεια του σωματος οπου ειχαν προβλημα. να μερικες φωτο για να καταλαβετε. καντε συγκριση με αυτην του avatar.DSC00408..jpg DSC00410..jpgDSC00411..jpg
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
επισης να πω πως το προηγουμενο σαββατο, πριν αρχισουμε θεραπεια με dactarin και verdal, ειχε μονο 2 μικρες κουκιδες με λιγες τριχες κατω απο τα ματια. ολο το υπολοιπο το εχασε μεσα σε αυτην την εβδομαδα της θεραπειας. τι να πω...εχω τρελαθει.
 


sovoliaris

Member
30 Ιανουαρίου 2011
6
0
επισης να πω πως το προηγουμενο σαββατο, πριν αρχισουμε θεραπεια με dactarin και verdal, ειχε μονο 2 μικρες κουκιδες με λιγες τριχες κατω απο τα ματια. ολο το υπολοιπο το εχασε μεσα σε αυτην την εβδομαδα της θεραπειας. τι να πω...εχω τρελαθει.
περαστικα να ειναι.....θα συμφωνησω με τουσ υπολοιπους....κοιταξε για Δεμοδήκωση...αρσενικο η θυληκο ειναι???
 








st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Αν μιλάμε για Δεμοδήκωση μπορεί να μην έχεις εμφανιστεί στα αδέρφια του, μπορεί να εμφανιστεί μετέπειτα στη ζωή τους ή να μην εμφανιστεί και καθόλου!Είναι θέμα οργανισμού και καταστάσεων που περνάει ο σκύλος!
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
οντως γιατι οπως ειπα και πριν ο μικρουλης ειχε μεινει πολυ πισω σχετικα με τα αλλα 7 αδελφια του. μιλαμε για 1,5 κιλο διαφορα και σχεδον το 1/3 σε διαστασεις. το ανοσοποιητικο του ηταν πολυ αδυναμο.
εδω και μισο μηνα τρωει royal canin. το ανοσοποιητικο του θα επανελθει ή θα ειναι παντα αδυναμο?
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Δεμοδήκωση μπορεί να έχει απο τη μαμά του, όταν θήλαζε, και ομοίως να κόλλησαν και άλλα αν δεν είναι αρκετά δυνατά ως οργανισμοί. Αλλα αυτοθεραπεύονται και άλλα όχι. Νομίζω ότι αν του κάνεις αγωγή, θα πρεπει να στειρωθεί ή αποφευχθεί το ζευγάρωμα τέλος πάντων, αλλα δεν ειμαι σιγουρη.
Για συμπλήρωμα, καλό είναι να δίνουμε ιχθυέλαιο, κεφίρ και ιπποφαές.
 
Last edited:


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Άχου μωρέ το φουκαριάρικο! Μια γλύκα είναι, ελπίζω να πάνε όλα καλά! Ξέρω οτι ο συστηματικός ερυθηματώδης λύκος (αυτοάνοσο) δίνει ένα εξάνθημα-πεταλούδα στον ανθρωπο αλλά δεν ξέρω αν κάνει το ίδιο και στο σκύλο...Ελπίζω πάντως να πρόκειται για κάποιο παράσιτο το οποίο με την κατάλληλη αγωγή θα πάει από κει που ρθε! Το οτι τρώει και παχαίνει πάντως είναι καλό σημάδι!
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
Το Demodex δεν φαινεται παντα στα ξεσματα!
ξεσμα πηρε ολες τις φορες αρκετα βαθια απο τα σημεια που ειχαν το προβλημα και μεχρι να ματωσει λιγακι. την επομενη φορα θα στειλουμε το ξεσμα σε εργαστηριο. τωρα αν δεν φανει ουτε και εκει τι να κανω.....την κατσαμε την βαρκα? τι θεραπεια γινεται για δεμοδηκωση?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Ηρέμησε!Δεν έκατσε καμία βάρκα!

Δεν ξέρεις τίποτα ακόμα για τι έχει το κουτάβι!
Θα δεις τι θα σε πει ο γιατρός και αναλόγως θα πράξετε!

Το θέμα που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι να πάρει τα πάνω του ο μικρός!
Θεωρώ ότι όλο αυτό με τα δερματικά του του βγήκε λόγω του ότι δεν είναι σωματικά ανεπτυγμένος,όπως θα έπρεπε να είναι!
Οι άμυνες του υπολειτουργούν!
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
οντως stelios αυτο προσπαθω να κανω...ηδη απο 500γρ τον εχω φτασει 1,3 κιλα με 15 μερες. του δινω μια απο τις καλυτερες τροφες και προσπαθω να το αναστησω!
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Αυτό που λέει ο Στέλιος. Τα δερματικά θα φτιάξουν. Πρώτο μέλημά σου είναι να χτίσεις γερό οργανισμό. Σκέψου το σαν ένα αδύναμο παιδάκι. Κάνεις ήδη καλή αρχή.
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
έχουμε καποια νεότερα. ενω ειχε χασει σχεδον ολο το τριχωμα κατω και γυρω απο τα ματια του, σε σχημα πεταλουδας, αρχισε να εχει και εντονη ξηροδερμια. σαν να εχει πυτιριδα. καναμε τις εξετασεις για καλααζαρ αλλα ειναι αρνητικες. επειδη ετυχε να τον πιασει μια μικρη αλλεργια στο προσωπο και να ξυνεται, του εβαλα την αλοιφη fucicort που εχει και κορτιζονη.στις επομενες μερες ομως αρχισε να βγαζει παλι τριχες στο προσωπο και τωρα ειναι σχεδον οπως στην αρχη. βεβαια η ξηροδερμια παραμενει. η κτηνιατρος λεει πως αν ειναι αυτοανοσο, η κορτιζονη το βοηθησε πολυ και γι αυτο βγηκαν παλι τριχες. το σαββατο θα παρουμε τριχες για εξεταση μυκητων. σημερα του εκανε και μια ενεση κορτιζονης που κραταει για 4 μερες. ειπε πως θα δουμε βελτιωση. τωρα αν ειναι καποιος μυκητας ή αυτοανοσο δεν το ξερουμε ακομα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12