Aυτοάνοσο νόσημα;




marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Νομίζω οτι καλό είναι να γίνει και εξέταση αίματος (τα αυτοάνοσα "φαίνονται" συχνά στις κυτταρολογικές) και γενικά εγώ θα έπαιρνα και μια δεύτερη γνώμη. Επίσης θα πρόσεχα το θέμα της τροφής, μήπως πυροδοτεί αλλεργία γιατί αν κατάλαβα καλά αφού το βρήκες το σκυλάκι άρχισε να χάνει τα μαλλάκια.Α και το αυτοάνοσο δεν δείχνει "πεσμένο" ανοσοποιητικό, το αντίθετο μάλιστα δείχνει υπερδραστήριο ανοσοποιητικό και απορρυθμισμένο (επιτίθεται στον εαυτό του).
 
Last edited:


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Στους ανθρωπους αυτο που περιγραφεις μου θυμιζει τον ερυθηματωδη λυκο και ειναι ενα αυτοανοσο νοσημα. Καλο θα ειναι να κανεις καποιες κυτταρολογικες εξετασεις για να εισαι καλυμενη πληρως!
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
Νομίζω οτι καλό είναι να γίνει και εξέταση αίματος (τα αυτοάνοσα "φαίνονται" συχνά στις κυτταρολογικές) και γενικά εγώ θα έπαιρνα και μια δεύτερη γνώμη. Επίσης θα πρόσεχα το θέμα της τροφής, μήπως πυροδοτεί αλλεργία γιατί αν κατάλαβα καλά αφού το βρήκες το σκυλάκι άρχισε να χάνει τα μαλλάκια.Α και το αυτοάνοσο δεν δείχνει "πεσμένο" ανοσοποιητικό, το αντίθετο μάλιστα δείχνει υπερδραστήριο ανοσοποιητικό και απορρυθμισμένο (επιτίθεται στον εαυτό του).
στις κυτταρολογικες τι φαινεται που θα μπορουσε να μας δειξει οτι ειναι αυτοανοσο? τον ταιζω royal canin και τωρα που του βγηκαν παλι οι τριχες την ιδια τροφη τρωει
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Τα πάντα, από λευκά αιμοσφαίρια (αν θα είναι αυξημένα και ποιό είδος), μέχρι μειωμένα ερυθροκύτταρα (σε κάποια αυτοάνοσα, δεν ξέρω τι ακριβώς έχει υπόψη η γιατρός). Αυτά στις γενικές αίματος, μετά υπάρχουν πιο εξειδικευμένα τεστ (αντιπυρηνικά αντισώματα και τέτοια) που βοηθούν στη διάγνωση του αυτοανοσου. Μιλάω πάντα για άνθρωπο αλλά τα βασικά ισχύουν για όλα τα θηλαστικά.

Τώρα που του βγήκαν ξανά οι τρίχες είναι επειδή το σκυλί παίρνει κορτιζόνη. Αν τη σταματήσει κατά πάσα πιθανότητα θα ξαναρχίσει να μαδάει. Για να σου εξηγήσω λίγο καλύτερα (δεν ξέρω πόσα ξέρεις πάνω στο θέμα) όταν λέμε αυτοάνοσο σημαίνει οτι το ανοσοποιητικό επιτίθεται στον εαυτό του (πχ κοινές αλλεργίες). Αυτό συμβαίνει λόγω ευαισθητοποίησης του οργανισμού σε κάποια ουσία (αλλεργιογόνο) στην οποία κανονικά δεν θα πρεπε να αντιδρά (πχ γύρη λουλουδιών, τροφή κτλ). Πάνω σ αυτόν τον πανικό που δημιουργείται επιτίθεται και στα δικά του κύτταρα κι έτσι έχουμε τα κλινικά συμπτώματα του κάθε αυτοάνοσου.

Στα πιο βαριά αυτοάνοσα (πχ λύκος), δεν ξέρουμε τι ακριβώς προκαλεί αυτή την υπερευαισθησία του οργανισμού (και καταλήγουμε να δίνουμε θεραπεία για να κρατάμε την ασθένεια σε καταστολή), ενω στις απλές αλλεργίες η αιτία συνήθως εντοπίζεται κάπου, οπότε την απομακρύνουμε και τα συμπτώματα υποχωρούν (πχ αν είσαι αλλεργικός στα στρείδια, δεν τα τρως :D).

Αν καταλήξει η γιατρός οτι πρόκειται για αυτοάνοσο θα πρέπει νομίζω πρώτα να αποκλειστεί η περίπτωση απλής αλλεργίας (πχ στην τροφή) και μετά να μπουκωθεί το σκυλί σε κορτιζόνη εφ όρου ζωής.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή αν σε μπέρδεψα χειρότερα...Σε κάθε περίπτωση το καλύτερο θα ναι σε περίπτωση που δεν καταλήξετε σε κάτι στάνταρ με την κτηνίατρο, να έρθεις σε επικοινωνία με κάποιον καλό γιατρό για μια δεύτερη γνώμη.
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
πολυ καλη η αναλυση σου μαριλενα! αν βγει τελικα αυτοανοσο και πρεπει να περνει κορτιζονη, η κτηνιατρος ειπε πως πρεπει να του δωσουμε μεγαλες ποσοτητες στην αρχη και μετα να κατεβουμε σιγα σιγα. υπαρχουν παρενεργειες για το σκυλακι ομως? θα πρεπει να τρωει ειδικη τροφη?
επισης ακομα δεν του εχουμε κανει κανενα εμβολιο, λογω της καταστασης, και φυσικα δεν ερχεται σε επαφη με αλλα σκυλια και ουτε περπαταει κατω. με την κορτιζονη ομως θα μπορεσουμε να του κανουμε τα εμβολια ή απαγορευεται?
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Κοίτα η χρόνια χορήγηση κορτιζόνης δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά αν πρέπει να δωθεί δεν μπορείς να το αποφύγεις. Δεν ξέρω το πρωτόκολο που ακολουθείται στη χορήγησή της για αυτοάνοσο (δεν είμαι γιατρός), οπότε δεν μπορώ να κρίνω αν η θεραπεία που προτείνει η γιατρός σου είναι σωστή. Δεν μ αρέσει η ιδέα να τη δίνουμε όμως ελαφριά τη καρδία, μέσω της εις άτοπον και χωρίς να γίνουν παραπάνω εξετάσεις.

Απ όσο ξέρω υπάρχουν φαρμακευτικές τροφές που κάνουν για αλλεργίες. Δηλαδή έχουν πιο "αθώα" συστατικά μέσα ώστε να μην ερεθίζουν το ανοσοποιητικό (είναι ακριβές όμως :(). Κι εκεί βέβαια δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικές είναι (φαντάζομαι κατά περίπτωση) αλλά εγώ θα δοκίμαζα.

Για εμβόλια και κορτιζόνη δεν ξέρω να σου απαντήσω, φαντάζομαι θα υπάρχει κάποια παρεμβολή της κορτιζόνης στη δραστικότητα του εμβολίου αλλά αυτό όπως είπα το φαντάζομαι, δεν το ξέρω!

Θέλω να σου τονίσω ότι όσα σου είπα στα είπα για να έχεις μια άποψη για το τι συμβαίνει, από κει και πέρα ο γιατρός έιναι αυτός που σε καθοδηγεί και είναι πολύ βασικό να τον εμπιστεύεσαι.

Και ενδεχομένως πάνω σε αυτά που σου είπα, η γιατρός σου να έχει μιαπολύ καλή απάντηση που εγώ να αγνοώ γιατί όπως και να το κάνουμε, έκαστος στο είδος του :D! Επειδή όμως από την άλλη βλέπουμε και ακούμε πολλά κατά καιρούς, καλό είναι να είμαστε και λίγο καχύποπτοι και να παίρνουμε και δεύτερη και τρίτη γνώμη, ειδικά όταν πρόκειται για πιο περίπλοκες καταστάσεις!

Κράτα μας ενήμερους! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
εχουμε μερικα νεοτερα...δεν ειναι καποιος παθογονος μυκητας και ετσι εχουε αρχισει κορτιζονη σε υψηλες δοσεις για μια εβδομαδα. η ξηροδερμια εχει φυγει κατα 80%. βεβαια οι τριχες στο προωπο ειχαν ηδη βγει πριν αρχισουμε την κορτιζονη σε χαπακια. μαλλον βοηθησε η κορτιζονη του fucicort. περιμενουμε να δουε πως θα παει τωρα
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Τελικα τι είναι? Εχεις την τελικη διαγνωση?
Προσωπικα θα επαιρνα και δευτερη και τριτη γνωμη απο γιατρο οσο και αν τον εμπιστευομουν πριν αρχισω να δινω κορτιζονη σε μονιμη βαση.
Οπως και να εχει ευχομαι τα καλυτερα στο σκυλουνι σου και ταχεια αναρρωση
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Η τρίχα για να βγει θέλει πολύ καιρό!

Η κορτιζόνη δεν είναι σε μόνιμη βάση αλλά για 1 βδομάδα!

Προφανώς ο γιατρός έδωσε υψηλή δόση για να καθαρίσει ο σκύλος από ότι έχει!

Αν δεν αισθάνεσαι καλά με το αποτέλεσμα και ταλαιπωρείται ο σκύλος πάρε και άλλη γνώμη!
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Δικο μου το λαθος. Δεν ειχα καταλαβει οτι η κορτιζονη θα ειναι για 1 εβδομαδα.
Αν ειναι ομως αυτοανοσο οταν θα σταματησουν την κορτιζονη δεν θα εμφανιστει και παλι?
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
παιδια εκει που εχασε πολυ μεγαλο μερος των τριχων του στο προσωπο, οπως βλεπετε και στις φωτο που εχω βαλει αρχικα, αρχισαν να του βγαινουν παλι και γεμισε οπως ηταν στην αρχη μεσα σε 10 μερες....ουτε εγω μπορουσα να το πιστεψω αλλα εγινε και μαλιστα πριν αρχισουμε την συστηματικη χορηγηση κορτιζονης
 


StavRos

Active Member
16 Φεβρουαρίου 2009
28
0
θα σας πω μια ιστορία μπορει άσχετη με το θέμα αλλα για να καταλάβετε πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η ψυχολογία στισ αυτοανοσες παθήσεις

είχα δυο γατακια παλαιότερα που τα είχα μαζέψει απο τον δρόμο. τα είχα βρει με διάφορα 6 μηνών.
έπαιζαν έτρεχαν όλα καλα. υγιεστατα.
μια μέρα μετα απο δυο χρόνια πάνω στο παιχνίδι έπεσε το ένα γατακι απο τον 7ο όροφο :( και μάλιστα έπεσε στο τσιμέντο ένα μετρό δίπλα απο δέντρα. πέθανε στα χέρια μου μέσα σε δέκα λεπτά.

έμεινε μόνο του το άλλο.
σιγά σιγά την έβλεπα που έπεφτε ψυχολογικά και είχε περίεργη συμπεριφορά. μετα απο κανα μήνα εμφάνισε ένα κενό στο κεφαλακι της σαν το σκυλάκι στις φωτο απο πάνω.
πήγα σε γιατρούς, ξαναπηγα , ξεσμα πήραν άπειρες φορές κορτιζονες, dactarin όλα τα δοκιμάσαμε και αυτο μεγάλωνε μέχρι που το γατί είχε μείνει στο μισό του σώμα καραφλο.
η συμπεριφορά του φαινόταν ότι είχε κατάθλιψη.
εγω φοβόμουν να πάρω άλλη γάτα για να τησ κανει παρέα μην τυχόν και έχει την ίδια κατάληξη. όποτε πήρα την απόφαση να την πάω στο εξοχικό μου που μενουν μονιμα οι γονεισ μου και εχουν εκει στην αυλη 4-5 ημιαδεσποτα γατια. στειρωμενα φυσικά .
μέσα σε ένα μήνα απο τότε που πήγε κάτω το τριχωμα της έγινε απίστευτο. ήταν και μαύρη γάτα και τόσο μαύρο γυαλιστερο τριχωμα δεν είχε ούτε όταν ζούσε μέσα στο διαμέρισμα. και χωρίς φάρμακα
τώρα μετα απο 3 χρόνια είναι ακόμα εκει υγιεστατη!!!

μήπως το σκυλάκι με τον χωρισμό απο τα αδέρφια του έχει κατι παρόμοιο;;;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Δυστυχώς...
ο ζουζουνακος μου σημερα εκανε το ταξιδακι του για τον ουρανο. τωρα θα μπορει πλεον να τρεχει χωρις προβληματα, σαν κουταβακι που ηταν!
 


borokekalitera

New Member
6 Οκτωβρίου 2012
3
0
Περιστέρι
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή δεν έχω καταλάβει πώς δημιουργείς ένα νέο post, γράφω εδώ το πρόβλημα που αντιμετωπίζω μιας και σχετίζεται με τον τίτλο του post "Αυτοάνοσο".

Λοιπόν, εδώ και 6 μήνες έχω τον Μάρκο, ένα golden retriever 3 ετων. Το προηγούμενο Σάββατο, 6/4/13 παρατηρώ στη μύτη του σκύλου ένα κενό τριχώματος μεγέθους ρυζιού και τον πηγαίνω αμέσως στον κτηνίατρο. Ο κτηνίατρος μου λέει ότι μπορεί να είναι λύκος ή κάποιο άλλο αυτοάνοσο ή κατι επιπόλαιο και με ενημερώνει ότι δεν μεταδίδεται ούτε σε άλλο σκύλο ούτε στον άνθρωπο. Μου προτείνει να βάλω για 10 μέρες betadin κρέμα και celestoderm πρωί-βράδυ. Το σημείο της αραίωσης παρά τις 2 κρέμες διπλασιάστηκε μέσα σε 6 μέρες. Χτες Παρασκευή 12/4/13 παρατηρώ και ένα ακόμη σημείο αραίωσης, στο αριστερά πάνω χείλος του στόματός του και σούμπιτο τον πάω στον κτηνίατρο. Ο κτηνίατρος μου λέει ότι θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία να κάνει απόξυση στο σκύλο και να το στείλουμε για ανάλυση και μου δίνει σε πρώτη φάση για 20 μέρες:
1.Eviol-A σύμπλεγμα βιταμινών πρωί-βράδυ
2.Mendrol κορτιζόνη πρωί-βράδυ βαθμηδόν μειούμενη
3.Augmentin αντιβίωση πρωί-βράδυ
4.Becozyme συμπλήρωμα διατροφής 1 κουτ.γλυκού ημερησίως
5.2 σταγόνες βάμματος ιωδίου στο φαγητό του(όχι στο νερό) Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή
6.Betadine+Celestoderm πρωί-βράδυ στα σημεία που παρουσιάζει αραίωση.

Ο σκύλος από την ημέρα που ήρθε στο σπίτι έχει κάνει 2 γενικές εξετάσεις αίματος και αποδείχτηκε και στις 2 ότι έχει χαμηλό αριθμό αιμοπεταλίων. Δεν ξέρω αν βοηθάει σε κάτι, το αναφέρω. Και ένα στοιχείο ακόμη. Εδώ και 15 μέρες του άλλαξα τροφή, τον πέρασα σε Royal Canin, την οποία και τρώει με λύσσα. Ο σκύλος έχει διάθεση για βόλτα και φαγητό και προς το παρόν δεν δείχνει σημάδια κόπωσης ή έλλειψη ενεργητικότητας.
Παιδιά τι λέτε; Μπορεί να βοηθήσει κανείς; Πως σας φάνηκε η στάση του κτηνίατρου;Αν ξέρετε από φάρμακα. Πώς σας φάνηκε η αγωγή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Θωμάς.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Καλό θα ήταν να μην κρίνουμε την στάση του γιατρού σου, γιατί ούτε γιατροί είμαστε, ούτε σε θέση να πρέπει να κρίνουμε.

Προσωπική μου εκτίμηση...πολλά σκευάσματα, για κάτι που δεν έχει καν διαγνωσθεί. Το ξέσμα, είναι must για οποιοδήποτε δερματικό πρόβλημα. Μήπως να σκεφτόσουν, να πάρεις απλώς μια δεύτερη γνώμη; Δεν κάνει κακό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12