Aellis dog food


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και 10 μέρες άλλαξα την τροφη της σκυλίτσας μου σε aellis beef. Τη τρώει με ευχαρίστηση...( της τρέχουν τα σάλια για να είμαι ακριβής) και τα κακά της είναι ωραία και σχηματισμένα (συγνώμη για την εικόνα). Ο προβληματισμός μου ειναι οτι ειναι πολλά. Πρεπει αυτο να με προβληματίζει;;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
εξαρταται τι εννοειτε με το "πολλα"... αν κανει ας πουμε παραπανω απο 2-3 κομματια την φορα, τοτε σιγουρα ειναι πολλα... αν ομως κανει κακα ας πουμε 2 φορες τη μερα και κανει 2 κομματια την φορα, ειναι μια χαρα
 
  • Like
Reactions: Orjo


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
εξαρταται τι εννοειτε με το "πολλα"... αν κανει ας πουμε παραπανω απο 2-3 κομματια την φορα, τοτε σιγουρα ειναι πολλα... αν ομως κανει κακα ας πουμε 2 φορες τη μερα και κανει 2 κομματια την φορα, ειναι μια χαρα
Κάνει 4 φορες την ημέρα....2 φορές σε κάθε βόλτα και 3-4 κομματάκια τη φορά. Αλλά όλα σχηματισμών και μαλακά. Ειναι λιγο 'αχυρενια' αλλα αυτο φανταζομαι ειναι λογο βρωμης που εχει μεσα η τροφη. Ααα ξεχασα να πω οτι ειναι 3 χρονων και 12 κιλα.

Είναι κάποιος άλλος που χρησιμοποιεί αυτή την τροφη; τι γνώμη εχετε;
 


BRUNO2

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2018
80
252
Με την υπόθεση ότι δίνεις περίπου την ίδια ποσότητα τροφής, η μεγαλύτερη ποσότητα κοπράνων ειναι ένδειξη ότι η νέα τροφή αφομοιώνεται λιγώτερο από την προηγούμενη.
Χωρίς να είναι οπωσδήποτε κακό, συνήθως οφείλεται στην ποσότητα η/και την ποιότητα της πρωτείνης.
 


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Σαν γραμμάρια ειναι η ίδια περίπου αλλα ειναι μεγαλυτερη ποσοτητα στη συγκεκριμένη τροφή. Οπότε μπορει να ειναι αυτο?? Γιατι το τριχωμα την ειναι ήδη καλύτερα από πριν...πιο γυαλιστερό.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
4 φορες τη μερα με 3-4 κομματακια την φορα μου ακουγεται υπερβολη... φαινεται οντως να μην αφομοιωνει την τροφη σωστα. για ενα σκυλακι 12 κιλα ειναι αρκετα μεγαλη ποσοτητα.... τα κακα ειναι αχυρενια μαλλον λογω του σοκαριστικου 7,3% ποσοστου ινων.... το συνηθες ειναι αντε μεχρι 4%, και μεχρι και αυτο σε πολλα σκυλια μπορει να κανει θεμα... οι πολλες ινες προκαλουνε διαρροιες και αυξηση συχνοτητας και ποσοτητας κενωσεων... καθως επισης κανουν και την απορροφηση μεταλλων και αλλων συστατικων δυσκολοτεςρη.... και εχει και 27% λιπαρα....
 
  • Like
Reactions: theodss1


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
4 φορες τη μερα με 3-4 κομματακια την φορα μου ακουγεται υπερβολη... φαινεται οντως να μην αφομοιωνει την τροφη σωστα. για ενα σκυλακι 12 κιλα ειναι αρκετα μεγαλη ποσοτητα.... τα κακα ειναι αχυρενια μαλλον λογω του σοκαριστικου 7,3% ποσοστου ινων.... το συνηθες ειναι αντε μεχρι 4%, και μεχρι και αυτο σε πολλα σκυλια μπορει να κανει θεμα... οι πολλες ινες προκαλουνε διαρροιες και αυξηση συχνοτητας και ποσοτητας κενωσεων... καθως επισης κανουν και την απορροφηση μεταλλων και αλλων συστατικων δυσκολοτεςρη.... και εχει και 27% λιπαρα....
Οπότε καταλαβαίνω οτι προτείνεις να την αλλάξω ε??
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
αυτο θα το αποφασισετε εσεις, εγω προσωπικα θα επελεγα μια τροφη με λιγοτερο λιπος (μεχρι 18-19%) και αρκετα λιγοτερες ινες
πριν ποια δινατε και γιατι αλλαξατε αν επιτρεπεται?
 


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
αυτο θα το αποφασισετε εσεις, εγω προσωπικα θα επελεγα μια τροφη με λιγοτερο λιπος (μεχρι 18-19%) και αρκετα λιγοτερες ινες
πριν ποια δινατε και γιατι αλλαξατε αν επιτρεπεται?
Της εδινα την ND αρνι με κολοκυθα και μυρτιλο αλλα ειχε αρκετο θαμπό τριχωμα και αρκετη τριχόπτωση. Μου προτειναν απο την ND με μπακαλιάρο αλλα δεν της καθησε καθολου καλα...πολυ μαλακα κακα αλλα και βλενες. Γενικα εχει θεμα με το τριχωμα. Εχω αλλαξει αρκετες ειναι η αληθεις. Αυτη που της ειχα καθησει τελεια ηταν η eden. Την αλλαξα γιατι οικονομικούς λόγους αλλά τελικά μετά από 2 χρόνια κάπου εκεί πληρώνω τελικα...
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
για το τριχωμα δεν ειναι απαραιτητο πως φταιει μονο το φαγητο, μπορει να υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες.... συχνοτητας μπανιου, ποιο σαμπουαν κανετε χρηση, προβληματα υγειας, εποχη.... υπαρχουν πολλοι τροποι να φτιαξει το τριχωμα, ενας απο αυτους ειναι το λαδι σολομου, η το απλο ελαιολαδο
αν βρειτε μια τροφη που να της καθεται καλα και να κανει σωστα, σφιχτα και λιγα κοπρανα, χωρις εμετους και διαρροιες, κρατηστε την και αν το τριχωμα εξακολουθει να μην καλυτερευει, συζητηστε το με τον κτηνιατρο, και αρχιστε της τα λαδακια στο φαγητο... υπαρχουν και λιχουδιες με λαδι σολομου, εγω παιρνω της Sam's field
 
  • Like
Reactions: GSD92


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Γι'αυτή εδώ δεν συζητάτε?
Την χάζευα συμπτωματικά πριν λίγες μέρες, γιατί μου άρεσε που η 10κιλη συσκευασία είναι χωρισμένη σε πακέτα των 500γρ, οπότε συντηρείται καλύτερα, αλλά εγώ βλέπω λίπος 17%. Πού γράφει 27?
 




p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Ό,τι να 'ναι γράφουν....:unsure:
Οι 7 από τις 14 τιμές είναι τελείως διαφορετικές στις ελληνικές ιστοσελίδες:
Screenshot 2021-08-09 at 7.07.13 PM.png
 




Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Γι'αυτή εδώ δεν συζητάτε?
Την χάζευα συμπτωματικά πριν λίγες μέρες, γιατί μου άρεσε που η 10κιλη συσκευασία είναι χωρισμένη σε πακέτα των 500γρ, οπότε συντηρείται καλύτερα, αλλά εγώ βλέπω λίπος 17%. Πού γράφει 27?
Ναι...αυτη ειναι. Με προβληματησατε τωρα...φτου και απο την αρχη....
 
  • Sad
Reactions: p__nat


Lia33

Member
19 Σεπτεμβρίου 2021
8
2
35
Καλησπέρα παιδιά!
Ήθελα κ εγώ να ρωτήσω για τη συγκεκριμένη τροφή. Ξεκίνησα την puppy πριν κανένα μήνα λόγω των συστατικών κ του τρόπου συσκευασίας της. Επίσης επαιρνα την Essential Foods η οποία ήταν πολύ καλή όμως δεν την έχει κανείς εδώ (Κερκυρα) κ ήταν λίγο ταλαιπωρία με τις μεταφορικές. Το σκυλάκι μου (10 μηνών, 11 κιλά) την τρώει σχετικά εύκολα την Aellis όμως κ εμένα με προβληματίζει η ποσότητα των κενώσεων. Παρόλο που η ποιότητα τους είναι καλή, 4-5 φορές την ημέρα δεν είναι πολλές? Επίσης έχω παρατηρήσει περισσότερες τσιμπλιτσες στα ματάκια της την τελευταία εβδομάδα. Μπορεί να είναι από αυτό? Το τρίχωμα της είναι πολύ καλό κ μαλακό η αλήθεια είναι, παρόλο που μαδάει σαν τρελή Λαδακι σολωμου χρησιμοποιούσα από την αρχή όμως τώρα μου φαίνεται λίγο πιο απαλό. Αυτά.. Συγνώμη για το σεντόνι μπορείτε να μου πείτε καμία γνώμη??? Ευχαριστωωωωωω
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Καλησπέρα παιδιά!
Ήθελα κ εγώ να ρωτήσω για τη συγκεκριμένη τροφή. Ξεκίνησα την puppy πριν κανένα μήνα λόγω των συστατικών κ του τρόπου συσκευασίας της. Επίσης επαιρνα την Essential Foods η οποία ήταν πολύ καλή όμως δεν την έχει κανείς εδώ (Κερκυρα) κ ήταν λίγο ταλαιπωρία με τις μεταφορικές. Το σκυλάκι μου (10 μηνών, 11 κιλά) την τρώει σχετικά εύκολα την Aellis όμως κ εμένα με προβληματίζει η ποσότητα των κενώσεων. Παρόλο που η ποιότητα τους είναι καλή, 4-5 φορές την ημέρα δεν είναι πολλές? Επίσης έχω παρατηρήσει περισσότερες τσιμπλιτσες στα ματάκια της την τελευταία εβδομάδα. Μπορεί να είναι από αυτό? Το τρίχωμα της είναι πολύ καλό κ μαλακό η αλήθεια είναι, παρόλο που μαδάει σαν τρελή Λαδακι σολωμου χρησιμοποιούσα από την αρχή όμως τώρα μου φαίνεται λίγο πιο απαλό. Αυτά.. Συγνώμη για το σεντόνι μπορείτε να μου πείτε καμία γνώμη??? Ευχαριστωωωωωω
ειναι φυσιολογικο ενα σκυλι να κανει απο 1 ως 5 κενωσεις την μερα, αλλα οσο το λιγοτερο, τοσο το καλυτερο. ακομα ομως και με 4-5 φορες, ειναι ενταξει εαν κανει ενα με δυο μικρα κομματια την φορα. αν κανει κοτρονες και τις 4-5 φορες, κατι δεν παει καλα. δεν απορροφαει σωστα την τροφη ο οργανισμος.


σχετικα με την essential, εγω εκανα μια παραγγελια στον Κτηνιατρικο κοσμο που ειναι στην πατρα (ειμαι αθηνα), και μου ηρθε μεσα σε μολις μια μερα. εισαι αρκετα πιο μακρια, αλλα τους προτεινω.
 


Lia33

Member
19 Σεπτεμβρίου 2021
8
2
35
ειναι φυσιολογικο ενα σκυλι να κανει απο 1 ως 5 κενωσεις την μερα, αλλα οσο το λιγοτερο, τοσο το καλυτερο. ακομα ομως και με 4-5 φορες, ειναι ενταξει εαν κανει ενα με δυο μικρα κομματια την φορα. αν κανει κοτρονες και τις 4-5 φορες, κατι δεν παει καλα. δεν απορροφαει σωστα την τροφη ο οργανισμος.


σχετικα με την essential, εγω εκανα μια παραγγελια στον Κτηνιατρικο κοσμο που ειναι στην πατρα (ειμαι αθηνα), και μου ηρθε μεσα σε μολις μια μερα. εισαι αρκετα πιο μακρια, αλλα τους προτεινω.
Σ’ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Όχι δεν είναι μόνο 1-2 κομμάτια οπότε πρέπει να το δω ξανά.. Λογικά θα γυρίσω στην essential που ήμουν ευχαριστημένη κ θα την παλέψω την ταλαιπωρία δεν πειράζει.. Με την essential εσυ? Όλα καλά??
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Σ’ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Όχι δεν είναι μόνο 1-2 κομμάτια οπότε πρέπει να το δω ξανά.. Λογικά θα γυρίσω στην essential που ήμουν ευχαριστημένη κ θα την παλέψω την ταλαιπωρία δεν πειράζει.. Με την essential εσυ? Όλα καλά??
ολα καλα ναι, και απο πλευρα διαθεσης και απο πλευρα κενωσεων, μου κανει 3 φορες σταθερα καθε μερα 1 με 2 κομματια την φορα. το τριχωμα του ανεκαθεν ηταν λιγακι τραχι και λογω των ρατσων που εχει μεσα του, αλλα και λογω καλαζαρ, οποτε δινω λαδι σολωμου και ειναι καλυτερα. επισης που και που δινω και γιαουρτι, αυγο, φρουτα κλπ κλπ
 
  • Like
Reactions: Lia33


Lia33

Member
19 Σεπτεμβρίου 2021
8
2
35
ολα καλα ναι, και απο πλευρα διαθεσης και απο πλευρα κενωσεων, μου κανει 3 φορες σταθερα καθε μερα 1 με 2 κομματια την φορα. το τριχωμα του ανεκαθεν ηταν λιγακι τραχι και λογω των ρατσων που εχει μεσα του, αλλα και λογω καλαζαρ, οποτε δινω λαδι σολωμου και ειναι καλυτερα. επισης που και που δινω και γιαουρτι, αυγο, φρουτα κλπ κλπ
Τέλεια κ εγώ της δίνω μια στο τόσο!! Ευχαριστώ πολύ κ πάλι!!!
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3