Agility


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πήγα λοιπόν το Aussie να κάνει το πρώτο του μάθημα agility. Πήγε πάρα πολύ καλά και δεν κόλωσε καθόλου όπως έκαναν τα άλλα σκυλιά. Νομίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πώς να συντονιστούμε οι δυο μας, αφού μάλλον εγώ είμαι ο αδύνατος κρίκος της υπόθεσης. Το κακό ήτανε ότι είδε όλα αυτά τα σκυλιά μαζεμένα και το έπιασε πολύ μεγάλο excitement σε σημείο να κάνει κάτι που δε συνηθίζει ποτέ, δηλαδή να κατουρηθεί μέσα σε κτήριο και κατά τη διάρκεια του μαθήματος! Μου εξήγησαν ότι το έκανε επειδή ήταν σε τρομερή διέγερση. Κοινωνικοποιημένο είναι και βλέπει και ανθρώπους και ζώα, αλλά σήμερα δεν ξέρω γιατί ήτανε έτσι. Μάλλον θα φταίει και το ότι δεν πάμε πια τόσο μακρυνές βόλτες όπως παλιά λογω του χιονιού. Πάντως τα χρειάστηκα με το σημερινό "ατύχημα".

Έχετε τίποτα συμβουλές?
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Εγώ πιστεύω ότι θα του κάνει πολύ καλό να κάνει agility με τόσα σκυλιά και τόσο κόσμο, οπότε προχώρα μπροστά. Θα συνηθίσει. Εγώ πήγαινα τον Ελληνικό μου Ποιμενικό για agility γι αυτόν ακριβώς τον λόγο. Να κοινωνικοποιείται με άλλα σκυλιά όντας κουρασμένος. Να επικεντρώνεται σε αυτό που κάνουμε αντί στα άλλα σκυλιά. Πρέπει να είσαι πιο σημαντική γι αυτόν. Λίγη φυσική κατάσταση από τη πλευρά σου, βοηθάει. :D
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εννοείς να τον περπατάω πρώτα έξω και στον κυλιόμενο διάδρομο ώστε να είναι κουρασμένος και να μη μας τα πρήζει ολονών? Όσο για τη δική μου φυσική κατάσταση είναι άστα να πάνε διότι έχω ραγίσει τη φτέρνα μου από πρόσφατη καταπόνηση σε περπάτημα και σκαρφάλωμα (το έχω ξαναπάθει με την άλλη φτέρνα από training για δεύτερο Μαραθώνειο τρεις βδομάδες μετά τον πρώτο, ξέρω, μαλακία έκανα!), οπότε είμαι πιο αργή. Από την άλλη έχω και ένα άρτι θεραπευμένο σχίσιμο του τένοντα στον αριστερό ώμο (μεγάλη ιστορία), αλλά ευτυχώς χρησιμοποιώ κυρίως το δεξί χέρι για το λουρί. Αν δε μου φάει κανά δάχτυλο όταν του δίνω τη λιχουδιά κατά τη διάρκεια του μαθήματος, μάλλον θα επιβιώσω.
 
Last edited:


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
αχ, αχ, αχ..με κοροιδεψατε.....:D
ειδα κ γω τιτλο agility κ ψαρωσα!:p
λοιπον δεν ξεκινατε ολοι να λετε ποιους χωρους εκπαιδευσης agility ξερετε στην ελλαδα?ή ειναι διαφημηση? καλα δεχομαι κ pm..
θελω κατι κοντα στην αθηνα, να μπορω να πηγαινω συχνα, δεν υπαρχει?
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Καλό σκυλί είναι το κουρασμένο σκυλί. :D Αν για ένα ausie δεν είναι αρκετή η σωματική και η πνευματική άσκηση που χρειάζεται στο agility, ναι, τρέχτο πριν. Αφού δουλεύει για το φαί (αν κρίνω από το ότι μόνο που δε σου τρώει τα δάχτυλα), ας μην έχει πολυφάει τη μέρα που θα πας για agility. Έτσι το νου του θα είναι να κάνει τις ασκήσεις για να φάει αντί να είναι επικεντρωμένος στα άλλα σκυλιά. ;) Το ότι κατουρήθηκε προχτές δε σημαίνει ότι θα το ξαναπάθει την επόμενη φορά.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μωρέ σκυλοπεινασμένο το παίρνω για agility, γι' αυτό και πάει να με φάει (αν και τώρα που το σκέφτομαι, πάντοτε αυτό το βλέμμα του τρελλού παίρνει). Απλώς τώρα θα τον βάζω να κάνει και treadmill πριν φύγουμε για να μη μας τα πρήζει πολύ. Ελπίζω μόνο μη χάσει από την απόδοσή του και δεν πάρουμε το πρωτάθλημα!:eek::D:D
 








Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συνέχεια περί agility: όπως συμφωνήσαμε με τον όμιλο θα μαζευτούμε το άλλο σαββατοκύριακο για να φτιάξουμε το υλικό που θα αγοράσουμε σε τιμή κόστους των υλικών κατασκευής του. Συμφέρει διότι για 160 δολλάρια, δηλαδή 125 ευρώ θα πάρω:

a) 2 Jumps
b) 1 Tire
c) 1 set weave poles

τα οποία θα με βοηθήσουνε να συναρμολογήσω. Τώρα που θα αρχίσει να κάνει καλό καιρό σκέφτομαι να τα στήσω έξω στο χωράφι και να τον βάζω να εξασκείται και να ησυχάζει και το κεφάλι μου το βράδυ. Και έχω πολλά στρέμματα χώρο διότι το χωράφι είναι ο αθλητικός όμιλος του χωριού. Τα μόνα που θα χρειαστώ ακόμα είναι το τούννελ και το τουννελο-chute, άντε και καμιά τραμπάλα. Αυτά είναι μάλλον ακριβά, αλλά μπορεί κανείς να πάρει αυτά τα τούννελ που πουλάνε για παιδάκια. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μπορεί να μην είναι κατάλληλη η διάμετρός τους για το σκύλο. Το ερώτημα είναι αν μπορώ να συνδέσω πολλά τουνελλάκια μεταξύ τους για τη δουλειά που τα θέλω και πώς.

Θα σας ενημερώσω για το πού βρίσκει κανείς υλικό για τα όσα θα φτιάξω το άλλο σαββατοκύριακο και πώς φτιάχνονται. Πάντως η ρόδα που είναι ακριβή έξω μπορεί να φτιαχτεί από πλαστικό drain pipe, μου είπανε, από αυτά που πουλάνε στα μαγαζιά με υδραυλικά είδη. Το θέμα είναι να βρει επίσης κανείς και το σύστημα να την κρεμάσει.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Φτάσαμε στη μέση του Beginning Agility και ναι μεν τα πάμε καλά, δυστυχώς όμως η προσοχή του Μουφ διασπάται λόγω άλλων σκύλων. Επίσης παίρνει και το βλέμμα του τρελλού λόγω λιχουδιών. Τρομερό. Κοντεύει να μου φάει δάχτυλο από τη λύσσα του. Φταίω όμως κι εγώ διότι ναι μεν θέλω να τον εκπαιδεύσω, στην πραγματικότητα όμως μ' αρέσει αυτό το κουταβίσιο στυλ του πολύ διότι είναι τελείως αφοπλιστικό.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν, πήγα χτες το πρωί στο σύλλογο, όπου το Μουφάκι κάνει μαθήματα Agility για να μας δείξουνε πώς να φτιάξουμε τα όργανα και να μην πληρώνουμε τα μαλλιοκέφαλά μας. Είχε και τους απαραίτητους αρσενικούς εθελοντές που κάνανε τις χοντρές "αντρίκιες" δουλειές, δηλαδή το στήσιμο του πλαισίου της ρόδας, ενώ οι πιο ικανές γυναίκες, στις οποίες ΔΕΝ συμπεριλαμβάνομαι εγώ, έφτιαχναν τα εμπόδια και τα weave poles. Αυτό που έκανα εγώ ήτανε να βάλω μονωτική ταινία και να ντύσω τη ρόδα και να μαρκάρω τα poles. Τις οδηγίες τις έδιναν εκπρόσωποι του American Kennel Club ώστε το υλικό να είναι συμβατό με τους επίσημους διαγωνισμούς. Τελικά είναι όντως απείρως φθηνότερο να φτιάχνει κανείς τα πράγματα από το να τα αγοράζει έτοιμα. Όσοι από σας θέλετε να κάνετε το ίδιο, θα σας συμβούλευα να επισκευτείτε την ιστοσελίδα της αλυσίδας καταστημάτων Μenards (http://www.menards.com) για να δείτε το είδος υλικού που χρειάζεται και να το βρείτε στα αντίστοιχα καταστήματα της Ευρώπης (που απ' ό,τι ξέρω Menards δεν έχει, αλλά έχει άλλα, π.χ. Praktiker). Χρειάζεστε μεταλλικά poles για το πλαίσιο της ρόδας, μαζί με όλα τα σέα και τα μέα τους (δηλαδή "καπάκια", συνδετικά κομμάτια και κόλλα, που μάλλον πωλούνται εκεί που έχουνε υλικά για πλαίσια (frames). Δεν είμαι σίγουρη αν οι πάσσαλοι αυτοί μπορούν να χρησιμεύσουν και για τα weave poles και για τα εμπόδια. Σίγουρα πάντως το υλικό για το πλαίσιο της ρόδας κάνει και για τα εμπόδια. Οι πάσσαλοι των εμποδίων πρέπει να είναι χοντρότεροι από κείνους των weave poles (που είναι συνολικά 12) και όπου πρέπει να προσαρμόσετε spikes ώστε να μπήγονται στο γρασίδι όταν κάνετε εξάσκηση με το σκύλο. Προκειμένου δε να γίνεται η εξάσκηση σωστά, μου φτιάξανε μια μακρυά μαύρη ταινία, όπου ανοίξανε τρύπες κατά τακτά διαστήματα (που ασφαλίσανε με μεταλικά στρογγυλά κομμάτια) και την οποία χρησιμοποιώ για οδηγό όταν στήνω το όλο σύστημα.

Για το πού ακριβώς ανοίγετε τρύπες και φτιάχνετε τις σκάλες των εμποδίων, πρέπει να συμβουλευτείτε το ίντερνετ, όπου θα έχει οδηγίες για το μέγεθος και τις διαστάσεις, καθώς και για την κατασκευή αυτού του υλικού. Το δικό μου πάντως μοιάζει πολύ επαγγελματικό!

Η ρόδα τέλος κατασκευάζεται από πλαστικό υλικό για σωλήνα. Την ντύνουμε με πλατειά μονωτική ταινία (χρειαζόμαστε περίπου δύο ολόκληρες) ανοιχτού χρώματος και μετά προσθέτουμε λωρίδες ταινίας σκουρότερου χρώματος πάνω, κάτω, δεξιά και αριστερά, ώστε ο σκύλος να βλέπει τα όρια της ρόδας. Μονωτική ταινία που κατεβαίνει διαγωνίως βάζουμε και σε όλους τους πασσάλους των weave poles και των εμποδίων, αλλά αυτή πρέπει να είναι στενότερη και σκούρου χρώματος. ΔΕΝ την βάζουμε όμως οριζόντια διότι τότε χαλάμε το όλον, μου είπανε γιατί και δε θυμάμαι τώρα. Πάντως οριζόντιες ταινίες χρησιμοποιούνται από όσους ξέρουνε να κάνουνε ειδικές μετρήσεις που είναι μεγάλη φασαρία.

Τούννελ δε φτιάξαμε, αλλά μάλλον θα αγοράσω παιδικό και θα ενώσω δυο-τρία ώστε να βγάλω το ανάλογο σκυλίσιο που πρέπει να έχει διάμετρο 60 εκατοστά και μήκος 18 πόδια, δηλαδή περίπου πεντέμισυ μέτρα. Το μόνο πρόβλημα που πρέπει να λύσω είναι να το στερεώνω στο χώμα ώστε να μη μου φεύγει από τον αέρα. Τα σκυλίσια πανάκριβα που πουλάνε τα στερεώνουνε με σακκούλες από άμμο. Πρέπει να υπάρχει κάτι ανάλογο και για τα ανθρώπινα.

Για σανίδες θα μεριμνήσω στο μέλλον.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Άκυρα τα περί τούννελ. Μόλις αγόρασα σκυλίσιο από το Ebay, ακριβώς στις διαστάσεις που λέει το AKC, με όλα τα στηρίγματα και τσάντα να το βάζω, 57 δολλάρια μαζί με τα μεταφορικά. Στο μέλλον θα πάρω το chute, μάλλον παιδικό διότι εκεί δεν έχω ιστορίες, για τραπέζι το ίδιο, και τις σανίδες/τραμπαλοειδή αργότερα.

Οπότε τώρα κλείνω να πάρω το Μουφ έξω να κάνει τα μαθήματά του!

Ποιος μας πιάνει, Μουφ!
 




Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Να κάνω μια ερώτηση...
Τις σκέφτομαι σοβαρά τις αθλοπαιδιές τελευταία (με μέτρο όμως γιατί είναι shar pei και φοβάμαι τους τραυματισμούς) αλλά έχω τον εξής ενδοιασμό: Η σκύλα μου είναι πολύ ήσυχη και καθόλου πονηρή. Δεν ανοίγει πόρτες, δε χώνεται σε διάφορα μέρη, δε σκαρφαλώνει, δεν πηδάει πάνω σε έπιπλα κλπ και γενικά έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Μήπως το να την βάλω σε μια διαδικασία να πηδάει, να ανεβαίνει στην τραμπάλα, να σκαρφαλώνει κλπ μου γυρίσει μπούμεραγκ; Μήπως αρχίσει να μου κάνει ταρζανιές για τις οποίες μέχρι τώρα δε χρειάζεται να ανησυχώ καθόλου; :confused:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν έχω ιδέα. Από τη μια μεριά οι ταρζανιές υποτίθεται ότι τον κάνουνε υπάκουο, αφού training είναι, από την άλλη δεν έχω ιδέα αν βάζουνε ιδέες στους σκύλους. Αν σου πω ότι μπορεί να είναι όπως οι ανθρώπινοι στρατιώτες που εκπαιδεύονται μεν, δεν πάνε να δείρουνε (θεωρητικά) και να καθαρίσουνε (και πάλι θεωρητικά) του συνανθρώπους τους εκτός πολέμου, μπορεί και πάλι να εξανθρωπίζω το σκύλο μου.

Οπότε δεν ξέρω. Μάλλον όμως θα ξέρουνε οι εκπαιδευτές του φόρουμ.