Akita Inu


akitagreece

Member
20 Μαρτίου 2007
12
0
Πήρα ένα Ακίτα και είναι 2 μηνών.

Θέλω να κάνω μερικές γενικές ερωτήσεις. Εϊναι το πρώτο ποστ οπότε συγχωρέστε όποια λάθη.

1. Με δαγκώνει. Τι κάνω;
2. Τα νύχια με γρατζουνάνε. Τι κάνω;
3. Δίνω Χιλς τροφή για μεγάλες ράτσες για κουτάβια. Είναι καλό;
4. Πότε αρχίζει η εκπαίδευση;
5. ΒΑΣΙΚΟ! Πως το κάνω να μην κλαίει όταν μένει μόνο του; Ειδικά τη νύχτα.


Ευχαριστώ!


Υ.Γ Πολύ ωραίο φορυμ. Χαίρομαι που υπάρχει κάτι τέτοιο για τους σκύλους!
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Καλωσόρισες akitagreece!

1. Κυρίως υπομονή. Αυτό που πρέπει να του μάθεις είναι όχι να μη δαγκώνει (το στόμα για το σκύλο είναι ότι το χέρι για τον άνθρωπο), αλλά να ελέγχει τη δύναμη του δαγκώματος του. Όταν λοιπόν είναι "ευγενικός" με το στόμα του θα τον αφήνεις. Όταν βάζει δύναμη θα κάνεις ένα "ααα" σα να του λες όχι, θα του γυρνάς την πλάτη και για μερικά δευτερόλεπτα θα σταματάς το παιχνίδι.

2. Μήπως θέλουν κόψιμο?

3. Η Hills είναι χαμηλής ποιότητας.

4. Από τη μέρα που γεννιέται! Βέβαια ανάλογα με την ηλικία του σκύλου, είναι και αυτά που του μαθαίνεις, ο τρόπος που του τα μαθαίνεις και οι απαιτήσεις που πρέπει να έχεις. Προς το παρόν προέχει η κοινωνικοποίηση και να μην λερώνει μέσα στο σπίτι.

Για το τελευταίο μπορείς να ακολουθήσεις τη μέθοδο της εφημερίδας. Ανά τακτά χρονικά διαστήματα και οπωσδήποτε μόλις ξυπνήσει, πριν κοιμηθεί και μετά το φαΐ, το πας σε μια εφημερίδα στο μπαλκόνι, του τη δείχνεις, και του λες να τα κάνει εκεί. Μόλις κάνει την ανάγκη του, του κάνεις χαρές και το χαϊδεύεις. Σιγά - σιγά θα μάθει μόνο του και θα σου ζητάει να το πας στο συγκεκριμένο σημείο. Ποτέ μην το μαλώσεις αν τα κάνει μέσα σπίτι. Δε μπορεί να καταλάβει τι κακό έκανε. Αν το δεις να κάνει στροφές γύρω - γύρω, γρήγορα στην εφημερίδα για κακάκια. :lol:

5. Για να μην κλαίει όταν μένει μόνο του χρειάζεται απευαισθητοποίηση. Του λες πάω να ψωνίσω, ή πάω στη δουλειά, ή κάτι τέτοιο και βγαίνεις έξω απ' το σπίτι για ένα λεπτό. Επιστρέφεις και το χαιδεύεις. Όταν δεις ότι δεν κλαίει, επαναλαμβάνεις τη διαδικασία αυξάνοντας σταδιακά το χρόνο που μένει μόνο του. Τη νύχτα είναι καλύτερα να μένει μέσα στο σπίτι στο σκυλοκρεβατάκι του.
 


S

SwkDoG

Guest
Σου είπα κάποια πράγματα και σε άλλα πόστ...

Τώρα για τα συγκεκριμένα....

1. Μέχρι να αλλάξει δόντια (δηλ. περίπου 6 μηνών) θα θέλει να δαγκώνει πράγματα,όπως και τα παιδάκια.
Προσπάθησε να του δίνεις πράγματα που "κάνει" να δαγκώνει ώστε να αποφύγεις το μάσημα πραγμάτων που "δεν κάνει" να δαγκώνει (...από την εώς τώρα εμπειρία μου,δύσκολα να αποφύγεις τα ατυχήματα... :D ).

Κατά τα άλλα,όπως είπε και ο Skylos,το στόμα του σκύλου είναι κάτι σαν τα χέρια μας οπότε είναι και λίγο παράλογο να απαιτήσουμε να μη το χρησιμοποιεί καθόλου.
Μπορούμε όμως να βάλουμε όρια και οι τρόποι που σου περιέγραψε είναι αρκετά καλοί.

2. Και τα νύχια των κουταβιών,όπως και τα δόνυια τους είναι αρκετά μυτερά με αποτέλεσμα να τραυματίζουν.
Προσπάθησε να του τα "λιμάρεις" λιγάκι ώστε να "στρογγυλέψουν οι μύτες με προσοχή όμως μη το πληγώσεις γιατί τα νύχια του σκύλου μέχρι ένα μέρος τους έχουν αιμοφόρα αγγεία.
Για τον ίδιο λόγο δεν σου προτείνω κόψιμο.
Καλό είναι να επισκεφθείς τον κτηνίατρο σου για τα παραπάνω.

3. Ψάξε και ενημερώσου και μόνος σου για την διατροφή του σκύλου.
Υπάρχουν και σε αυτό το φόρουμ αρκετά θέματα που μπορεί να σου φανούν χρήσιμα.

4. Όπως σου έγραψα και σε άλλο πόστ αλλά και όπως γράφει ο Skylos,από τη μέρα που γεννιέτε.

5. Και αυτό είναι φυσιολογική αντίδραση κουταβιού και για αυτό πρέπει να έχουμε υπομονή για να το "φέρουμε στα μέτρα μας".
Αν εννοείς όταν μένει μόνος στο σπίτι τότε αυτό που σου περιγράφει ο Skylos σε γενικές γραμμές είναι η λύση.
Στην αρχή τα διαστήματα της "απουσίας" σου να είναι μερικά δευτερόλεπτα,όπου θα γυρνάς και θα επιβραβεύεις το κουτάβι για την "ησυχία' του.Σταδιακά ο χρόνος απουσίας σου θα αυξάνετε...ανάλογα και με την ανταπόκριση του ζώου στην άσκηση.

Ένα "τρύκ" για να κοιμάτε ήσυχο το κουτάβι στο σπιτάκι του (στο χώρο του γενικότερα) είναι σε μια κουβέρτα να τυλίξεις ένα ρολόϊ (Προσοχή!...Όχι ψηφιακό!!... :D ) και να την τοποθετήσεις στο κρεββατάκι του.
Το "τικ-τακ" του ρολογιού είναι προσομοίωση του κτύπου της καρδιάς της μητέρας του και το ηρεμεί.
Κάποιες φορές "πιάνει,κάποιες όχι...
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Επίσης καλή ιδέα είναι μέσα στο κρεβατάκι του να βάλεις ένα άπλυτο ρούχο δικό σου.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Το τρικ με το ρολόί δεν είναι πολύ ασφαλής λύση, το κουτάβι να φτάσει στο ρολόί να το «εξετάζει» και μπορεί να καταπιεί τα κομμάτια, γιατί δεν πιστεύω ότι να αδιαφορήσει για το ρολόί :wink:
Πολύ πιο ασφαλής είναι να βάλεις στο κρεβατάκι του κουταβιού ένα ρούχο δικό σου για να έχει την μυρωδιά σου.
 


akitagreece

Member
20 Μαρτίου 2007
12
0
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Εβαλα ένα ρολοι πάνω απο το σπιτάκι του ώστε να μην μπορεί να το φάει και είναι και αρκετά μεγάλο ώστε να μην το καταπιεί. Είναι ακόμα πολύ μικρό για κάτι τέτοιο.

Αυτό με το άπλυτο ρούχο μου το ξαναείπανε αλλά από σήμερα δεν κλαίει τόσο οπότε ίσωσ δεν χρειαστεί.

Έχει 2 μέρες σταμάτησε να δαγκώνει και να κλαίει πολύ και ανησυχώ μήπως δεν είναι καλά και δεν έχει διάθεση. Σήμερα το απόγευμα θα το πάω γιατρό να το δει.

Διάβασα πως το ρύγχος του σκύλου είναι ότι για εμάς τα χέρια και τα χέρια μας για το σκύλο είναι το ρύγχος μας. Δεν με πειράζει να δαγνώνει λίγο απλά δεν θέςλω να του γίνει συνήθεια. Του δίνω διάφορα πράγματα να δαγνώσει και το επιβραβεύω όταν δαγκώνει αυτά τα πράγματα αλλά δεν το τιμωρώ όταν δαγκώνει κάτι που δεν πρέπει απλά το απομακρύνω.

Για τα δόντια και νύχια θα το πάω κτηνίατρο. Αν θα λιμάρει ή κόψει θα είναι μόνο τα νύχια. Τα δόντια φυσικά δεν τα πειράζω. Σκύλος είναι..

Λογικά θα έχει θέματα που απαντούν στις ερωτήσεις μου αλλά επειδή βιάζομαι για απαντήσεις επειδή το σκυλάκι μου είναι ήδη σπίτι ρώτησα έτσι. Σιγά σιγά θα διαβάσω το υπόλοιπο φορυμ να μάθω ότι δεν ξέρω.


Για το κλάμα, σταμάτησε αλλά πολύ απότομα και ανησυχώ . Όταν δεν έκανε θόρυβο σπό κλάμα και το έβλεπα του έλεγα μπράβο και χαιρόμουν να το νιώσει. Όταν έκλαιγε δεν του έδινα σημασία μέχρι να σταματήσει.

Το βράδυ το έβαζα να κοιμάται μαζί μου στο δωμάτιο αλλά όχι πάνω στο κρεβάτι. Απλά για να μπορέσουν να κοιμηθούν και οι γείτονες και άφηνα την μπαλκονόπορτα ανοιχτή να πηγαίνει στις εφημερίδες (αν και κατούρησε και μέσα στο δωμάτιο). Όταν το βλέπω πάει παντα έξω αλλά όταν δεν το βλέπω μπορεί να τα κάνει και μέσα :) σαν παιδάκι άτακτο χαχα.. φυσικά δεν το μαλώνω γιατί είναι άδικος κόπος. Απλά όταν το κάνει αλλού εκτός από εφημερίδες το σηκώνω και το πάω αμέσως στις εφημερίδες.

Σημαντικό! Οι Ηιλλ'σ δεν είναι καλές τροφές; Τι να το ταίζω; Χιλς δεν τρώει εύκολα. Προτιμάει την Γιουκανούμπα περισσότερο. ΓΙα BARF θα το σκεφτώ σε λίγο καιρό γιατί δεν γνωρίζω ακόμα πολλά . Τι μου προτείνεται για τώρα εκτός από ΜΠΑΡΦ;


Αυτά, σας ευχαριστώ για τις ευγενικές απαντήσεις σας! :)
 


romell

New Member
22 Ιουλίου 2008
1
0
φίλε καλημέρα!επειδη ενδιαφερομε να αποκτίσω κι εγώ ακίτα αλλά όχι από ρετ σοπ εσυ απο που το αγόρασες;
 


Akitaman

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
127
0
Καλωσόρισες akitagreece και να σου ζησει το μικρο.

Βλεπω οτι οι ερωτησεις καλυφθηκανε. Hills δεν θα ελεγα οτι ειναι καλη επιλογη. Υπαρχουν αρκετες καλες τροφες... μια ματια στο forum (Διατροφή και Άσκηση)
και θα βρεις πολλες. Ενα πραγμα μονο θελω να σου πω, ποτε μην αφηνεις το μικρο να κανει κατι που δεν θα ηθελες να το κανει οταν μεγαλωσει. Οταν ειναι μικρα εχουμε την ταση να συγχωροθμε αταξιες των κουταβιων αλλα ειναι ευκολοτερο να διορθωσουμε την συμπεριφορα οταν ειναι μικρα παρα οταν ειναι ενηλικο και με δικη του αποψη.

Φωτο ποτε θα δουμε?

http://www.dogforum.gr/v2/forumdisplay.php?f=16
 




Akitaman

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
127
0
:oops: ΩΧ!!!!!
Δεν το ειδα.
Και τωρα θα τον ρωτουσα τι εγινε το Ακιτα που πηρε περησι:oops:
 








Ak1ta

New Member
17 Σεπτεμβρίου 2008
2
0
Pedigree gia akita???

Γεια σας.
Εχω ενα θυληκο ακιτα inu 2 μηνων το οποιο μου το εδωσε ενας πολυ καλος μου φιλος και η απορια που εχω ειναι η εξης:
Η μητερα του εχει Pedigree 3ων γενεων ενω ο πατερας επειδη μας ηρθε απο χωρα του εξωτερικου μεσω ελληνικου petshop, δεν του εστειλαν ποτε το pedigree του.

Τι μπορω να κανω για να εχει το σκυλί μου Pedigree?

Ευχαριστω πολυ.
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Δυστηχώς δε μπορείς να κάνεις τίποτε.

ΑN (και λέω αν) η μητέρα του είναι εγεγραμμένη στον Κυνολογικό Όμιλο Ελλάδος (έχει δλδ το pedigree της αριθμό ΒΕΚ πάνω), ΑΝ υπήρχε to pedigree του αρσενικού & ΑΝ η γένα είχε δηλωθεί εντός 30 ημερών από τη στιγμή γέννησης των κουταβιών, θα μπορούσαν (και θα είχαν) pedigree τα κουτάβια.

Οποιοδήποτε από τα 3 παραπάνω ΑΝ και να ΜΗΝ ισχύει, το κουτάβι δε μπορεί να έχει pedigree.
 






sotokaiten

New Member
30 Σεπτεμβρίου 2008
1
0
hallooooooooo

Είμαι καινούριος στο φόρουμ και περιμένω και γω το ακίτα τα χριστούγεννα από ντόπια γέννα! έψαχνα 8 μήνες για να βρω κάποιο ιδιώτη που να αγαπάει το σκύλο του, και απλώς να μη περιμένει να γεννήσει η σκύλα του για να μοσχοπουλήσει τα κουτάβια!
Ήμαρτον! άκουγα για κάτι τιμές 800 και 1000 ευρώ για κουταβάκια και χωρίς χαρτιά!
οκ δεν ήθελα να πάρω και γω από ουγγαρία να μη ξέρω και τι σκύλος θα ναι, αλλά όχι και 800 ευρώ!
αν πάντως κάποιος από σας έχει καμιά πληροφορία για ντόπια γέννα και σε φυσιολογική τιμή ας πει κάτι..........Πάτρα
 
Last edited by a moderator:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλώς όρισες! Καταρχήν τα greeklish απαγορεύονται στο φόρουμ.
Δεύτερον 800 ευρώ είναι μια χαρά τιμή. Μη σου πω και χαμηλή.
Μην πάρεις κουτάβι από κάποιον ιδιώτη. Η μόνη σωστή και ηθική λύση είναι η απόκτηση κουταβιού από συνειδητοποιημένο εκτροφέα της φυλής.
Διάβασε αυτό το τόπικ πολύ καλά:
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=370
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εγώ λέω να διαβάσεις τους κανόνες του forum

ειδικά το κομμάτι που λέει ότι τα greeklish ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΕ

κατόπνιν να συνεχίσεις να διαβάζεις το πως βρίσκουμε ενα σωστό εκτροφέα, το γιατί κάποια κουτάβια κοστίζουν 1000 ευρώ και καποια 100 και θα βρεις απαντήσεις