American Bully


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
σιγουρα δεν ειναι αποκλειστικο τους προνομια αλλα γι αυτο το λογο δημιουργηθηκαν και ειναι εξαιρετικα δυσκολο να αλλαξει γι αυτο ειμαι και κατα της δημιουργιας παρεμφερων φυλων γιατι φοβαμαι οτι το μονο που θα επιτευχθει ειναι να μεγαλωσει το ηδη υπαρχον σοβαρο προβλημα, προσωπικα σου λεω εχω δει αξιολατρευτα πιτμπουλ αλλα....... παντα θα υπαρχει αυτο το αλλα, αμ και αυτοι οι αμερικανοι ειναι για ξυλο στις μισες φυλες που υπαρχουν βγαζουν και μια δικια τους και κολλανε και ενα american μροστα τους εχω σιχαθει.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Rico μου γραφικοί είναι οι τύποι που πέρνουν τέτοια σκυλιά με συγκεκριμένο, γνωστό σκοπό.
Είμαι κάτοχος σκύλου της ίδιας κατηγορίας οπότε δικαιούμαι να έχω άποψη, ακόμα κι αν αυτή δεν αρέσει ούτε σε μένα. :)

Και για να γελάσουμε λίγο, ένας μικροτσούτσουνος ή εγκληματίας δύσκολα θα διάλεγε ένα μαλτεζάκι ή ένα γιόρκι :D Μάλλον κάποιο πιτ θα έπαιρνε. Λογικό!
Και δυστυχώς η φήμη των αυτών των σκύλων είναι απόρροια της συμπεριφοράς κάποιας κατηγορίας ανθρώπων που τα επιλέγουν για συγκεκριμένους λόγους.
Δεν νομιζω οτι ισχυει 100% αυτο πλεον. Μετα απο 1997 που ειχαμε τρελη αυξηση στον αριθμο των πιτμπουλ στην Ελλαδα με την γνωστη ιστορια της Βεροιας, τωρα πλεον οι γραφικοι τυποι ριχνουν βαρος και σε αλλες φυλες επισης δυναμικες οπως πρεσα καναριο,ντογκο αρζεντινο,κανε κορσο,ροτβαιλερ. Βεβαια παντα θα υπαρχουν και για τα πιτμπουλς αυτοι οι τυποι αλλα τουλαχιστον δεν ειναι αποκλειστικοτητα.

By the way τα bull terriers αν και εχουν κοινο παρελθον με τα πιτμπουλ, εχουν ¨καλυτερους¨ ιδιοκτητες.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
αμ και αυτοι οι αμερικανοι ειναι για ξυλο στις μισες φυλες που υπαρχουν βγαζουν και μια δικια τους και κολλανε και ενα american μροστα τους εχω σιχαθει.
Να ηταν μονο στα σκυλια αυτο θα ηταν καλα!:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
οταν λεμε διασταυρωση φυλων για δημιουργια μιας καινουργιας εννουμε γεννητορες υγιεις οχι τυχαιους
(αυτο ηταν σημειωση για ατομα με χαμηλο iq)
στο επομενο ποστ θα μαθουμε τι ειναι οι γεννητορες

αν δεν είμουν μέλος της mensa θα νόμιζα ότι εννοείς εμένα...:cool::D

αν είναι υγιείς οι γεννήτορες κάνουν υγιή κουτάβια-είτε είναι της ίδιας φυλής είτε άλλης
άρα γιατί να τις διασταυρώνουμε και γιατί να γράφουμε "οι διασταυρωσεις των φυλων μειωνουν τις πιθανοτητες γενετικων ασθενειων"
?????????????????????
αφού το θέμα είναι να είναι υγιείς οι γεννητορες...
να το μασήσω κι άλλο ή καταπίνεται κι έτσι?:D:D:D


Πέρα απο την γνώμη μου περί της συγκεκριμένης ""φυλής""
έχω και μια ιδεολογική ανησυχία η οποία εκφράστηκε και απο τον κούρκουλο σε μιά παλιά ταινία με την ιστορική πλέον έκφραση

"οχι άλλες φυλές.....":D:D:D:D
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
γιατι να μην δημιουργηθουν καινουργιες φυλες εγω δεν το καταλαβαινω αυτο. οσο για την χρησιμοτητα και την εργασια ας μην το σχολιασω ειναι πολυ εδω που χρησιμοποιουν τα labrador για κυνηγι?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εγω δεν το καταλαβαινω αυτο
ααααααααα
δεν έχεις αρκετό IQ?

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:paja1:

μα είναι ήδη πάρα πολλές και ποιός ο λόγος να υπάρχουν τόσες φυλές

και ειδικά όταν η εργασία για τα περισσότερα σκυλιά εκλείπει πλήρως
και όταν τόσες φυλές έχουν μεγάλα ποσοστά προβλημάτων
και όταν έχουν θυσαυρίσει τα puppy mill

δεν θα ήταν καλύτερα να περιορίζαμε κάπως τις φυλές και να επιμέναμε λίγο περισσότερο στο "λίγα και καλά" ?

δηλαδή όποιου του καπνίσει μπορεί να αρχίσει να ανακατευει φυλές και να βγάζει μια καινούργια?
και τα σκυλιά που θα προκύψουν κατα τις δοκιμές?
αυτά που δεν θα είναι εντός "νέου πρότυπου" ?

λίγα σκυλιά έχουμε???
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
αν θελεις να το αναλυσουμε εμενα προσωπικα δεν μου αρεσουν τα bully αλλα οπως ειπες και μονος σου "και ειδικά όταν η εργασία για τα περισσότερα σκυλιά εκλείπει πλήρως" αν το δεις απο αυτην την σκοπια τα bully ειναι αμσταφ που δεν χρειαζονται πολυ ασκηση
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
μην κολλατε στους υγιεις γεννητορες(γνωριζω τι ειναι ο γεννητορας αν κ πορευομαι με iq ταρτας)....πολλοι "εκτροφεις" κλεινουν παρα πολυ τις γεννες τους κ αυτο δημιουργει προβληματα υγειας στα ζωα.ενολιγης υπαρχει βαθμος αιμομηξιας που οσο υγιεις κ να ειναι ο πατερας η η μανα,αυτο θα επιβαρυνει τα κουταβια.οπωτε οταν θα ξαναπειτε για διασταυρωση φυλων, προς δημιουργεια νεων, με σκοπο νεα ζωα πιο υγιοι,ξανασκεφτειτε το τι επικρατει στις διασταυρωσεις,ειδικα για νεες ρατσες,που θελουν να κλειδωσουν καπως τα στανταρ.
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
πολλοι "εκτροφεις" κλεινουν παρα πολυ τις γεννες τους κ αυτο δημιουργει προβληματα υγειας στα ζωα.ενολιγης υπαρχει βαθμος αιμομηξιας που οσο υγιεις κ να ειναι ο πατερας η η μανα,αυτο θα επιβαρυνει τα κουταβια..
αυτο ειναι το προβλημα και γι αυτο λεω εγω για τη δημιουργια νεας φυλης. οσον αφορα τα στανταρ που λες εγω πρωσοπικα ειμαι εναντιων των τοσο στενων στανταρ
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
είμαι κι εγώ πολύ κάθετα ενάντιος στα στενά στάνταρ και πολύ υπέρ του να συνυπάρχουν κάποιες εξετάσεις σχετικές με τρέξιμο-άλμα-σκαρφάλωμα οτιδήποτε θα αποδυκνείει και την καλή του υγεία εκτός απο την καλή του μορφολογία

αλλά είμαι υπέρ της σύμπτυξης των φυλών και όχι της επέκτασής τους

βέβαια έχουμε ανοίξει πολλά διαφορετικά τόπικ (και πολύ σημαντικά όλα τους) και κρίμα να θάβονται έτσι σε ένα τόπικ για μιά "νέα" αμερικλάνικη φυλή

άντε και μπλάκ αμέρικαν τερριέ σε λίγο ...
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Για μενα ακομα και τα πιτμπουλ δεν εχουν λογο υπαρξης γι αυτο και φυσικα δε θα αναγνωριστουν ποτε, δε λεω εχω δει πιτμπουλ καταπληκτικα με οικογενεια και παιδια αλλα ο λογος που φτιαχτηκαν ηταν ενας και μοναδικος και ειναι πολυ δυσκολο να αποβληθει αυτο το στοιχειο
Πάλι τα ίδια. Πότε θα σταματήσεται να μιλάτε για τα pitbull? Φίλε μου έχουν πολλούς λόγους ύπαρξεις τα pitbull όπως και η ράτσα του σκυλιού σου. Η δικιά σου ράτσα τι λόγους ύπαρξεις έχει και για ποιό λόγο δημιουργήθηκε? Το χρησιμοποιείς για τον ίδιο σκοπό που δημιουργήθηκε?
Τι είναι αυτό το κόλημα που έχετε με τα pitbull? Το αν 5-10-1000 άτομα είναι ακατάλληλα για αυτά τα σκυλιά δεν φταίει η ράτσα.
Από American Bully καταλήξαμε στα pitbull πάλι. Όταν και αν αναγνωριστεί η συγκεκριμένη "φυλή" όλοι θα μιλάμε για ένα τέλειο σκυλί με super χαρακτηρηστηκά.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
κανενα κολλημα, αλλα επετρεψε μου να εχω αλλη αποψη για τον αριθμο καταλληλων ανθρωπων που αναφερεις, οσο για το σκοπο της δικης μου φυλης τον γνωριζω απολυτα και ναι τα χρησιμοποιω και για παρομοιο σκοπο που ειναι αυτος της φυλαξης. Καθενας εχει τις αποψεις του και για μενα ολες ειναι δεκτες, και συνεχιζω να πιστευω αυτα που προειπα
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Ποιά είναι η άποψή σου δλδ για τον αριθμό? Εγώ σου λέω το 99% είναι άχρηστοι. Και τι με αυτό? Γι'αυτό το λόγο δεν υπάρχει λόγος ύπαρξεις μιας ράτσας? Φίλε μου πολλά pitbull έχουν γράψει την ιστορία τους και εκτός από την αρένα. Μάθετε να σέβεσται λίγο και τις άλλες ράτσες και τους ανθρώπους που έχουν αυτά τα σκυλιά και προσπαθούν να αλλάξουν κάτι.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
δε νομιζω οτι δειχνω κανενα σημαδι ασεβειας απλα εκφραζω την αποψη μου αν δεις 100 τυπους και οι 99 εχουν εναν κοινο παρονομαστη τοτε θες δε θες αυτοι χαρακτηριζουν το ποσοστο και οχι ο ενας.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
κ παλι καλα που βγαλαν το ονομα μονο στα πιτ...αυτα βολευαν κ ηταν κ πιο διαδεδομενα,αν κ υπαρχουν ρατσες ποιο game απο το πιτ.δυστυχως σε λιγο καιρο θα ακουσουμε κ για αλλες ρατσες,το ειπε καποιος πιο πριν κ εχει δικαιο.ο λογος επισης που δεν αναγνωριζονται ,δεν οτι δεν εχουν λογο υπαρξης κ ακουω πολυ τετοιες βλακειες.ειναι καταπληκτικα ζωα,ειναι αριστα στο να μαχονται αλλα αν πεσουν σε καλο ιδιοκτητη ειναι πραγματικα καλα σκυλια συντροφιας κ κανουν κ για σωματοφυλακη.οχι φυλαξη χωρου,σωματοφυλακη.το τονιζω μην μπερδευτει καποιος.κ πιστευω οτι στην σωματοφυλακη ειναι κ πιο καλα απο μπουλμαστιφ.ασχετα λοιπον με τον λογο που ειχαν στο μυαλο τους καποιοι κατα την δημιουργεια της φυλης,μπορουν να χρησιμοποιηθουν με αριστες επιδοσεις κ αλλου.
μην δικαιολογουμε λοιπον την χαζογραφιοκρατια κ την ασυνενοησια των οργανισμων κ την χαζομαρα καποιων ιδιοκτητων κ ριχνουμε το φταιξιμο στην ρατσα-φυλη-οπως θελετε πειτε το.τα πιτ ειναι μια πραγματικοτητα στον σκυλοκοσμο κ ωφιλουμε να την σεβαστουμε κ να την υποστηριξουμε κ την φυλη κ την σωστη χρηση της.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
δε νομιζω οτι δειχνω κανενα σημαδι ασεβειας απλα εκφραζω την αποψη μου αν δεις 100 τυπους και οι 99 εχουν εναν κοινο παρονομαστη τοτε θες δε θες αυτοι χαρακτηριζουν το ποσοστο και οχι ο ενας.
Αυτό που λες ισχύει και το έζησα στο πετσί μου προσπαθώντας να προωθήσω τελευταία για υιοθεσία ένα πιτ - το τι "ενδιαφερόμενοι" έπαιρναν τηλέφωνο δεν περιγράφεται... Επίσης υπήρχε κόσμος που άκουγε πιτμπουλ (π.χ. τα μαγαζιά που ρωτούσα στην περιοχή μήπως κάποιος "τους δήλωσε απώλεια") που στο άκουσμα "πιτμπουλ" έκαναν λες και έβλεπαν το δράκουλα.

Από την άλλη όμως είδα συνηδητοποιημένους πιτμπουλάδες που δίνουν τον αγώνα τους για να πάψει η μα..ία με τη ράτσα αυτή. Που τους πολεμάνε πρώτοι από όλους τους μακάκες... Κατά την άποψή μου πάντως το πρώτο που πρέπει να κάνουν είναι να μαζευτούν και να οργανώσουν σεμινάρια στους δημοσιογράφους-κοράκια που ψάχνουν για αιμοδιψή ρεπορτάζ με πιτ που ξεσκίζουν γιαγάδες και καταπίνουν ολόκληρα παιδάκια. Αυτοί έχουν κάνει κι τη μεγαλύτερη ζημιά.

Σαν ζώο φυλής τώρα μιας και το έχω πρόσφατο: Πολύ όμορφο ζώο της κατηγορίας "αθλητικού τύπου" - με τους ανθρώπους είναι μια χαρά, άρα ένας εξαιρετικός σύντροφος. Χρήζει προσοχής στην κοινωνικοποίηση με άλλα ζώα - άρα όποιος (σωστός πάντα) ιδιοκτήτης το παίρνει πρέπει να ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα αυτό. Επομένως γιατί να μην πάρει κάποιος πιτ εάν και εφόσον πάντα πληρεί τις προυποθέσεις του σωστού ιδιοκτήτη που πρέπει να τις πληρεί ούτως ή άλλως ανεξαρτήτου φυλής? Ίσως χρειάζεται μια έξτρα προσπάθεια... αλλά οκ, δεν είναι ούτως ή άλλως και για ιδιοκτήτη-βολεψάκια σαν κι εμένα.

Παρεμπιπτόντως έχω δει τη μ...ία των ιδιοκτητών να σέρνεται και σε άλλες ράτσες - βλέπε ροτβάιλερ. Πόσοι από τους ροτβαιλεράδες είναι ιδιοκτήτες όπως τους θέλουμε να είναι? Ένας κτηνίατρος μου έλεγε μια φορά ότι στατιστικά οι περισσότερες "φασαρίες" που είχε στο χώρο αναμονής ήταν από ροτ - είναι πιο προσεκτικός/καχύποπτος με αυτά από ότι με τα πιτ... Επίσης βλέπω πολύ Ντόγκο να φοριέται τελευταία (δεν μιλάω για το forum") - πόσοι από αυτούς δεν το έχουν πάρει ως προέκταση του ....αυτού τους?

Τέλος, δεν λέω ότι πρέπει να προστεθούν νέες φυλές, αλλά εμένα αν μου προέκυπτε ένας νέος τύπος γαλλικού που επίλυε κάποια προβλήματα υγείας, μπορεί να το σκεφτόμουν σοβαρά - δεν θα το απέκλεια να το κοιτάξω. Για αντίστοιχο λόγο φτιάχτηκαν π.χ. τα continental bulldogs. To ότι έχουμε αρκετές ράτσες ήδη δεν βλέπω γιατί να αποκλείει να δημιουργηθούν ενδεχομένως νέες που να πληρούν κάποια άλλα κριτήρια στα πλαισια της λογικής πάντα. Οι νέες ράτσες δεν σημαίνει ότι θα "ξεμείνουν" τα σκυλιά από τις "παλιότερες ράτσες".

Για το Bully τώρα, βρίσκω λογική στο να έχει λιγότερες ανάγκες εκτόνωσης από τα κλασικά πιτ. Δεν μου αρέσει καταρχήν που το βλέπω με κομμένο αυτί - αν ήταν άκοπο θα μορούσα να έχω άποψη- έτσι δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
συμφωνω μαζι σου.τα ντογκο φοριουντε τωρα τελευταια πολυ κ εχω δει πολυ λαθος ιδιοκτητες κ πολυ περιφανους που το σκυλι τους ειναι αγριο.παλαιοτερα αλλα ευτυχως σταματησε καπως,φοριοταν κ το πρεσα.ομολογω να πω,επειδη ιδιοκτητης κ ο ιδιος ενος πρεσα,ο,τι ιδιοκτητη εχω συναντησει μεχρι τωρα απο πρεσα ,ολοι ειναι καταπληκτικοι κ ολοι εμπειροι.οι ροτβαιλεραδες ειναι πιο αναμικτοι.εχω δει κ καφρους ,εχω δει κ πολυ ενταξη ατομα με πραγματικη αγαπη στην ρατσα.επισης οι μπουλμαστιφ,οσοι εχω δει ειναι σουπερ.ολο αυτο βεβαια δεν θα σταματησει ποτε κ αυτο που θα γινει ειναι να απαγορευσουν την υπαρξη καποιων σκυλιων στην χωρα οπως ηδη γινεται σε καποιες χωρες του εξωτερικου.
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Ο λόγος που φοριούνται ποιό πολύ τα pitbull δεν είναι λόγο ότι είναι ποιό "άγρια" ή πουλάνε παραπάνω μούρη με αυτά, αλλά το ότι τα βρίσκεις πολύ φτηνά. Είναι ποιό εύκολο να δώσει 100-300 ευρώ για pitbull, παρά 500-1000 για ένα dogo, bull, pressa.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ακριβως αυτο.κ εγω αυτης της αποψης ειμαι κ το εχω επισημανει κ πιο πριν.πολλες φορες τα χαριζουνε τα πιτακια κ αυτο βεβαια εχει σαν αποτελεσαμ οι ιδιοκτητες να μην το σκεφτονται κ πολυ.καποιος που θα δοσει 800-1000-1200 για ενα σκυλο το σκεφτεται πολυ περισοτερο...
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
... έχουμε λοιπόν έναν από τους λόγους για τους οποίους η FCi ανέστειλε την αναγνώριση νέων φυλών!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.850
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981