American Bully


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
που εισαι ρε προμιθεας!ριξε κ τους αλλους στο τραπεζι!θα ηταν καλυτερα να ανοιχτει θεμα για αυτο?εχει γινει παλαιοτερα μηπως?
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Λαυρέντη, στο θέμα των νέων φυλών έχω τοποθετηθεί κατ' επανάληψη!
Η θέση μου είναι πως υπάρχουν αρκετές φυλές ήδη... τόσο αναγνωρισμένες, όσο και σε εθνικά επίπεδα.
Ανάγκη για δημιουργία καινούργιας υπάρχει μόνο εφόσον αυτή δημιουργείται για να κάνει την δουλεία της καλύτερα (ενδεχομένως και υπό συγκεκριμένες συνθήκες) από τις ήδη υπάρχουσες.
 


Yannis1980

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
65
0
Περισσός
Να πω και εγώ τη μαλακία μου...
Νέες συμμείξεις σκύλων θα υπάρχουν, όπως υπήρχαν ανέκαθεν...
Φυλές για μένα δεν υπάρχουν, υπάρχουν διασταυρώσεις... με αυτό το εννοιολογικό φορτίο κάνω χρήση της λέξης «φυλή»...
το αν η FCI δεν αναγνωρίζει νέες φυλές, θα το αντέξω... εύκολα κιόλας...
η FCI εξάλλου αναγνωρίζει σκύλους next top model και όχι εργασίας... τα American Bulldog φερ' ειπείν δεν τα έχει αναγνωρίσει...
τα χαρτιά δεν κάνουν το σκύλο, μάλλον φτιάχνουν το αφεντικό/ίνα...
τα pit δεν φταίνε για την ψυχική ανισορροπία κάποιων από το μακρινό παρελθόν ή το παρόν...
οι μάχες σκύλων είναι εξίσου αποτρόπαιες, κατ΄εμέ πάντα, με τον ευνουχισμό ζώου (βλ. στείρωση), εκτός βέβαια αν συντρέχει συγκεκριμένος λόγος υγείας, και όχι ότι η κυρά- Κατίνα βαριέται να σκουπίζει τα μάρμαρα...
Προσωπικά τον Άργο (DdB) τον έχω σαν παιδί, και το λέω ειλικρινά καθώς έχω δύο παιδιά...

Τα Bully σου Ricos είναι super...
 
Last edited:




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
οι μάχες σκύλων είναι εξίσου αποτρόπαιες, κατ΄εμέ πάντα, με τον ευνουχισμό ζώου (βλ. στείρωση), εκτός βέβαια αν συντρέχει συγκεκριμένος λόγος υγείας, και όχι ότι η κυρά- Κατίνα βαριέται να σκουπίζει τα μάρμαρα...
...
Μια κυρά-Κατίνα, δύσκολο να θέλει να έχει ούτως ή άλλως, σκύλο τέτοιας ή παρόμοιας ράτσας, φίλε Yanni1980.
Η "αποτρόπαια" κατά την γνώμη σου, πράξη του ευνουχισμού, έχει περισσότερους και πρωταρχικότερους λόγους ύπαρξης, από την φασίνα στην οποία μια κυρά-Κατίνα είναι πρωταθλήτρια και δεν την θεωρεί πρόβλημα. Επίσης, η "αποτρόπαια" αυτή πράξη, δεν συγκρίνεται με την καμμία όμως, με τις ελεεινές μάχες σκύλων.
 


Yannis1980

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
65
0
Περισσός
είναι η άποψή μου και δεν την αλλάζεις με τίποτα...
είπα, εκτός αν συντρέχει λόγος υγείας...
μαθήματα ηθικής δεν δέχομαι από κανέναν, γι' αυτό μην μου «κουνάς δασκαλίστικα το δάχτυλο»...
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
η FCI εξάλλου αναγνωρίζει σκύλους next top model και όχι εργασίας... τα American Bulldog φερ' ειπείν δεν τα έχει αναγνωρίσει...
.
οταν δεν ξερουμε γιατι μιλαμε θα ηταν καλο να μην μιλαμε. για να αναγνωρισει η FCI τα αμερικαν πρεπει να τα αναγνωρισει πρωτα το AKC. οι αμερικανοι εκτροφεις δεν θελουν να αναγνωριστουν απο την AKC. σε καποιες χωρες μελη της FCI τα αμερικανικα παιζουν ηδη αλλα αυτο ειναι καθαρα θεμα του καθε εθνικου κυνολογικου ομιλου. στην ελλαδα καποια στιγμη μεσα στο 2010 ειχαν πει οτι θα τους επιτρεψουν να παιξουν.

για τα next top model το αφηνω ασχολιαστο γιατι το εχουμε συζητησει πολλες φορες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
είναι η άποψή μου και δεν την αλλάζεις με τίποτα...

Δεν έχω τέτοιο σκοπό. Δεν με ενδιαφέρει καν, πρέπει να σου πω...

είπα, εκτός αν συντρέχει λόγος υγείας...

Συντρέχουν κι άλλοι λόγοι είτε σου αρέσει είτε όχι.

μαθήματα ηθικής δεν δέχομαι από κανέναν, γι' αυτό μην μου «κουνάς δασκαλίστικα το δάχτυλο»...
Ούτε αυτό με ενδιαφέρει. Τα δάχτυλά μου τα κουνάω μόνο για να γράφω, κάτι το οποίο είναι δικαίωμά μου. Αν δεν σου αρέσει, με γειά σου με χαρά σου...
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
οταν δεν ξερουμε γιατι μιλαμε θα ηταν καλο να μην μιλαμε. για να αναγνωρισει η FCI τα αμερικαν πρεπει να τα αναγνωρισει πρωτα το AKC. οι αμερικανοι εκτροφεις δεν θελουν να αναγνωριστουν απο την AKC. σε καποιες χωρες μελη της FCI τα αμερικανικα παιζουν ηδη αλλα αυτο ειναι καθαρα θεμα του καθε εθνικου κυνολογικου ομιλου. στην ελλαδα καποια στιγμη μεσα στο 2010 ειχαν πει οτι θα τους επιτρεψουν να παιξουν.

για τα next top model το αφηνω ασχολιαστο γιατι το εχουμε συζητησει πολλες φορες.
Και για ποιο λογο δεν θελουν οι αμερικανοι εκτροφεις την αναγνωριση απο το AKC? Εχουν δικο τους ομιλο,οπως οι εκτροφεις πιτμπουλ με το ADBA?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Και για ποιο λογο δεν θελουν οι αμερικανοι εκτροφεις την αναγνωριση απο το AKC? Εχουν δικο τους ομιλο,οπως οι εκτροφεις πιτμπουλ με το ADBA?
αυτο που υσχιριζονται ειναι οτι θα χασει η φυλη καθε εργασιακη της ταυτοτητα. εγω πιστευω οτι καποιο political strugle μεταξυ τους
 


Yannis1980

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
65
0
Περισσός
οταν δεν ξερουμε γιατι μιλαμε θα ηταν καλο να μην μιλαμε. για να αναγνωρισει η FCI τα αμερικαν πρεπει να τα αναγνωρισει πρωτα το AKC. οι αμερικανοι εκτροφεις δεν θελουν να αναγνωριστουν απο την AKC. σε καποιες χωρες μελη της FCI τα αμερικανικα παιζουν ηδη αλλα αυτο ειναι καθαρα θεμα του καθε εθνικου κυνολογικου ομιλου. στην ελλαδα καποια στιγμη μεσα στο 2010 ειχαν πει οτι θα τους επιτρεψουν να παιξουν.

για τα next top model το αφηνω ασχολιαστο γιατι το εχουμε συζητησει πολλες φορες.
Το ζήτημα AKC-FCI το γνωρίζω πολύ καλά...
Οι συγκεκριμένες ομοσπονδίες-οργανισμοί είναι συγκοινωνούντα δοχεία, και πραγματικά δε με χαλάει καθόλου που δεν προχωράει το θέμα της αναγνώρισης των AmBull...
τα AmBull, όπως είπες και στην άλλη συζήτηση -και με το οποίο συμφωνώ απόλυτα-, τα βλέπεις επί τω έργω, όχι στα χαρτιά...
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Με εχει εντυπωσιασει πολυ αυτη η σκυλα και ειπα να την μοιραστω μαζι σας ;).

 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Μοιάζουν πάρα πολύ με τα amstaf μόνο που είναι λίγο πιο "κοντόχοντρα"..όπως όλα τα bull πανέμορφη φάτσα...αλλά θα προτιμήσω τα amstaf!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
παρομοιες γραμμες ειναι,αν δεν κανω λαθος, με μικροδιαφορες στα αιματα.φαινεται αλλωστε αυτο κ απο το σωματοτυπο.κ εγω αναμεσα στα δυο αμσταφ θα διαλλεγα...
 


Δημήτρης Α.

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2006
210
2
Pireaus
www.freewebs.com
Τα American Bully είναι έμπνευση του Dave Wilson, Αμερικάνου εκτροφέα εκθεσιακών APBT με όνομα γραμμής Razors Edge και λέω εκθεσιακών διότι τα Pit Bull του κατά το πλείστον ήταν από γραμμές Am Staff τα οποία καταχωρούσε στο UKC ως Pit Bull (επιτρεπόταν αυτό μέχρι πρόσφατα που απ'ότι έμαθα κλείνει το registry του UKC για τα Am Staff).
Ο εν λόγω κύριος λοιπόν είχε μεγάλες επιτυχίες σε διαγωνισμούς μορφολογίας του UKC με την γραμμή του, όπου από κάποιο σημείο και μετά τα σκυλιά του παρουσίαζαν τάσεις να κοντύνουν και να φαρδύνουν επικίνδυνα.
Κάπου εκεί ήρθε η ιδέα του American Bully. Ο Dave Wilson σε προσωπική του συνέντευξη έχει παραδεχτεί ότι έχει χρησιμοποιήσει στην μετατροπή και δημιουργία αυτών των σκύλων το Αγγλικό Bulldog από το οποίο κληρονόμησε και αρκετές σοβαρές παθήσεις όπως αναπνευστικά, καρδιαγγειακά, καταράκτες, δυσπλασίες, αδυναμία φυσικής αναπαραγωγής κλπ. Είναι χαρακτηριστικό ότι πολλές αεροπορικές εταιρίες δεν μεταφέρουν Bullies και Αγγλικά Bulldog λόγω της μειωμένης αντοχής των σκυλιών αυτών στις συνθήκες πτήσης στον χώρο αποσκευών.
Η χρήση των σκύλων αυτών δεν είναι άλλη από την συντροφιά. Πραγματικά όπως παρατήρησαν οι προλαλήσαντες τα σκυλιά αυτά έχουν χάσει κάθε μορφή αθλητικότητας και δεν είναι ικανά για οποιαδήποτε μορφή εργασίας σε ικανοποιητικό επίπεδο.
Ίσως για τους λάτρεις τύπων σκύλων όπως των αγγλικών bulldog να είναι μια καλή λύση καθώς παρουσιάζει βελτίωση σε αρκετά σοβαρά θέματα υγείας και κατά τη γνώμη μου για τον λόγο αυτό δεν πρόκειται να αναγνωριστούν από FCI.
Δεν θα ήθελα να αναφερθώ στο εκτροφικό κομμάτι και σε θέματα υγείας καθώς το θέμα είμαι σίγουρος ότι υπάρχει και αλλού και είναι αρκετά μεγάλο, η αλήθεια είναι πάντως πως ο εμπλουτισμός της γονιδιακής πισίνας μιας φυλής είναι ζωτικής σημασίας για την ευημερία της.
Με λυπούν οι ακραίες αναφορές και οι αφορισμοί φυλών από ανθρώπους που θεωρούνται κυνόφιλοι.
Ο φίλος Kos που επαναλαμβάνει τον λόγο δημιουργίας των Pit Bulldog θα πρέπει μάλλον να ενημερωθεί λίγο καλύτερα και μια καλή ευκαιρία για αυτό είναι ο Πανελλήνιος Όμιλος Αμερικανικού Πιτ Μπουλ Τερριέ και η ιστοσελίδα του.
Εν συντομία όμως να πω ότι οι κυνομαχίες είναι μόνο ένα κομμάτι της ιστορίας της φυλής και όχι ο λόγος δημιουργίας της. Τα American Pit Bull Terrier ή Pit Bulldogs είναι ότι κοντινότερο διασώζεται στις μέρες μας από το αρχαίο Bulldog με την τρομερή πολυχρηστικότητα που παρουσιάζε αυτός ο τύπος σκύλου με κύριο σκοπό του τον έλεγχο βοοειδών αλλά και την φύλαξη αγροκτημάτων, το κηνύγι μεγάλων θηραμάτων, κλπ.
Η FCI δεν πρόκειται να αναγνωρίσει τα APBT για τον απλούστατο λόγο ότι ήδη έχει αυτό το προϊόν στο ράφι της με το όνομα American Staffordshire Terrier.
Τα Am Staff είναι APBTs τα οποία για αρκετές δεκαετίες εκτρέφονται με αποκλειστικό γνώμονα τον στίβο των εκθέσεων μορφολογίας. Είναι εύκολο να συμπαιράνουμε αρκετά πράγματα ανατρέχοντας πίσω στο γεννεολογικό δέντρο γεννητόρων Amstaff. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η γνωστή και αξιοσέβαστη γραμμή X-Pert η οποία έχεις τις βάσεις της σε γνωστά APBT.
Για να επιστρέψω όμως στα Bullies, τα σκυλιά αυτά αναγνωρίζονται από τον δικό τους κυνολογικό όμιλο με όνομα American Bully Kennel Club και οι υποστηρικτές τους διοργανώνουν διάφορα events με μεγάλη προσέλευση στις Η.Π.Α.
Από την στιγμή που τα σκυλιά αυτά υπάρχουν και συγχρόνως υπάρχουν άνθρωποι, κομπλεξικοί οι μη που τα υποστηρίζουν και τα αγαπάνε με θεμιτό τρόπο εγώ προσωπικά σέβομαι την ύπαρξή τους έστω κι αν δεν μου κάνουν.
Οι αφορισμοί θεωρώ ότι είναι ρατσιστικοί ή συμφεροντολογικοί και στερούνται λογικής. Με την ίδια λογική που λέει ότι τα Bullies, τα Pit Bulls ή οποιαδήποτε άλλη φυλή δεν ταιριάζει στην αισθητική μας ή μας φοβίζει δεν πρέπει να υπάρχει, θα μπορούσαμε να πούμε ότι θα πρέπει να εξαφανίσουμε όλα τα ημίαιμα που παρεπιπτόντως ευθύνονται για την συντριπτική πλειοψηφία επιθέσεων σε ανθρώπους.
Υποκειμενικό το θέμα λοιπόν και οι γνώμες όλων σεβαστές όσο αυτές δεν προχωρούν σε ακρότητες του τύπου "να εξαφανίσουμε ότι δεν μας αρέσει ή μας απειλεί".

Φιλικά
Δημήτρης
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
έχει παραδεχτεί ότι έχει χρησιμοποιήσει στην μετατροπή και δημιουργία αυτών των σκύλων το Αγγλικό Bulldog από το οποίο κληρονόμησε και αρκετές σοβαρές παθήσεις όπως αναπνευστικά, καρδιαγγειακά, καταράκτες, δυσπλασίες, αδυναμία φυσικής αναπαραγωγής κλπ. Είναι χαρακτηριστικό ότι πολλές αεροπορικές εταιρίες δεν μεταφέρουν Bullies και Αγγλικά Bulldog λόγω της μειωμένης αντοχής των σκυλιών αυτών στις συνθήκες πτήσης στον χώρο αποσκευών.
ντροπη σου παλιανθρωπε. πως τολμας
 




silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Να πω και εγώ τη μαλακία μου...
Νέες συμμείξεις σκύλων θα υπάρχουν, όπως υπήρχαν ανέκαθεν...
Φυλές για μένα δεν υπάρχουν, υπάρχουν διασταυρώσεις... με αυτό το εννοιολογικό φορτίο κάνω χρήση της λέξης «φυλή»...
το αν η FCI δεν αναγνωρίζει νέες φυλές, θα το αντέξω... εύκολα κιόλας...
η FCI εξάλλου αναγνωρίζει σκύλους next top model και όχι εργασίας... τα American Bulldog φερ' ειπείν δεν τα έχει αναγνωρίσει...
τα χαρτιά δεν κάνουν το σκύλο, μάλλον φτιάχνουν το αφεντικό/ίνα...
τα pit δεν φταίνε για την ψυχική ανισορροπία κάποιων από το μακρινό παρελθόν ή το παρόν...
οι μάχες σκύλων είναι εξίσου αποτρόπαιες, κατ΄εμέ πάντα, με τον ευνουχισμό ζώου (βλ. στείρωση), εκτός βέβαια αν συντρέχει συγκεκριμένος λόγος υγείας, και όχι ότι η κυρά- Κατίνα βαριέται να σκουπίζει τα μάρμαρα...
Προσωπικά τον Άργο (DdB) τον έχω σαν παιδί, και το λέω ειλικρινά καθώς έχω δύο παιδιά...

Τα Bully σου Ricos είναι super...

Τα σκυλιά στειρώνονται είτε για λόγους υγείας είτε για να μην γεμίσουμε περισσότερα αδέσποτα από όσα έχουμε ήδη.

Όσο για την κυρα-κατίνα μην ανησυχείς έχει κάτι "καλά παιδιά" και της τα καθαρίζουν...

Για να μην "χαλάσουμε" αγαπητε Yannis το θέμα αυτό λοιπόν" ο καθένας ας περιοριστεί σε ότι έχει να πει στο θέμα.

Μου την σπάει πάντως που μόνο μια mareco βρέθηκε να πεί κάτι για αυτό.. οι υπόλοιποι γαργάρα... :maria::paja1::paja1:

@mareco κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει..
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
εμένα μου κάνει εντύπωση ποίος ο λόγος να τα κατεβάσουν και να τα φαρδύνουν τόσο.

πιστεύω πως ένας ακόμα λόγος αδυναμίας εργασίας της φυλής είναι το σωματότυπο,εκτός από τα θέματα υγείας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU