American Pit Bull Terrier & Registries


S13

Well-Known Member
30 Απριλίου 2007
305
0
www.rott-gr.com
Πριν όμως τα βάλω (και χαθούν για πάντα) θα σου πω ΟΛΟΥΣ τους προγόνους του σκύλου μου τα τελευταία 100 χρόνια.
Αν ήταν φοβικοί, νευρικοί, κοντοί, ψηλοί, με ανοικτά ή σκούρα μάτια.
Πως ήταν μέσα στον στίβο εργασίας, πως δάγκωναν, άφηναν.
Τι και εάν είχαν, κληρονομικές παθήσεις.
Τι παρήγαγαν σαν γεννήτορες (και άλλα πολλά τα οποία εσένα δεν σε ενδιαφέρουν όπως λες)
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΜΑΚΗΣ.

ΤΟ PEDIGREΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΙΔΙΩΤΕΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΙΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΤΟΥΣ.
ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΣΚΥΛΟ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ.
ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΠΙΣΩ ΠΟΛΛΕΣ ΓΕΝΕΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΣΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΕΠΙΒΗΤΟΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΕΝ ΖΩΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΕΑΝ ΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ Π.Χ. ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΔΙΑΣΗΜΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΕΣ ΓΕΝΕΕΣ ΚΑΙ ΑΡΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΤΑ ΑΙΜΑΤΑ ΜΙΑΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ.
ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΗΜΙΑΙΜΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Π.Χ. ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΣΟΥ ΕΤΗΧΕ ΤΟ LOTTO ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΧΑΡΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ.
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
:shock: Φιλαράκι εγώ το είδα το ντόπερμαν ήταν διασταύρωση πιτμπουλ γι' αυτό τα έκανε αυτά... τα Κ11 ντοπερμαν όταν διασταυρώνονται με πιτμπουλ ρεντ νοουζ είναι φωτιά και λαύρα...
 


Δημήτρης Α.

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2006
210
2
Pireaus
www.freewebs.com
ΜΑΚΗΣ:
Λυπάμε εάν σε απογοητεύσω αλλά τα pit σαν φυλή απλά δεν υφίστατε.

Η FCI η οποία είναι η ΜΟΝΗ ανεγνωρισμένη ομοσπονδία ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ να αναγνωρίζει φυλές,δεν τα αναγνωρίζει.


Το ΑΚC επίσεις.

Φορείς όπως ukc, adba δεν είναι ανεγνωρισμένοι από την FCI .

Ο λόγος που υπάρχουν είναι για να αναγνωρίζουν ‘φυλές’ όπως τα apbt και να εισπράτουν λεφτά από αυτούς.

Pedigree (γεννεαλογικοί χάρτες ) από αυτές τις ομοσπονδίες-φορείς ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΕ πουθενά στον κόσμο.
Απλά θα ήθελα να σημειώσω κάτι παράδοξο εδώ...πράγματι ισχύει αυτό που έγραψε ο Μάκης το ότι δηλαδή δεν αναγνωρίζεται επισήμως ως φυλή το American Pit Bull Terrier και κατ' επέκταση τα pedigree που παρέχονται από φορείς όπως η ADBA αλλά εδώ συμβαίνει το εξής: Τα επισήμως αναγνωρισμένα American Staffordshire Terrier αν ανατρέξετε στο παρελθόν τους όσον αφορά το pedigree λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω αλλά θα το εντοπίσετε ριζομένο στην ADBA γιατί πολύ απλά από 'κει ξεκίνησαν και κατόπιν έγινε η αλλαγή του ονόματος σε American Staffordshire Terrier από την AKC ούτως ώστε να τα αποδεχτούν!
Αυτό θα μου πείτε τι ρόλο παίζει? Απλά δείχνει ότι υπάρχουν Πιτ Μπουλ με πολύ παλαιότερο pedigree καταγεγραμμένο από εναν φορέα(επίσημο για εμένα, μη επίσημο για άλλους) απ'ότι τα επισήμως αναγνωρισμένα American Staff Terrier της AKC...
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
1898 καταγραφονται στο UKC σαν πιτμπουλ.

1909 δυσαρεστημενα μελοι της UKC δημιουργουν την ADBA η οποια και μεχρι σημερα εχεις ως στοχο να αναδειξη τον μαχητικο τυπο σκυλου (...να το πω?)

1936 στο AKC σαν staffordishire bull terrier και πολυ αργοτερα σαν am. staf. terrier

ακολουθουν διπλοεγραφες και αρχιζουν να γινονται μπαχαλο...

μεχρι το 1970 η AKC επετρεπε εγραφες σκυλων οι οποιοι ειχαν γονεις εγγεγραμενους σαν Staffordshire Terriers

η ADBA και η UKC επιτρεπει εγγραφη σκυλων amstafs αλλα με το ονομα "American Pit Bull Terrier."

και απο κατω τα registries του πιτμπουλ

Registries: UCA, UKC, ADBA, CKC, APBR


αλλα ολα αυτα γιατι τα λεμε? :D

για να πουμε οτι...

Απλά δείχνει ότι υπάρχουν Πιτ Μπουλ με πολύ παλαιότερο pedigree καταγεγραμμένο από εναν φορέα
και για να συγκρινουμε σημερα!!!...το πιτ με το αμσταφ??!!!!!

απ'ότι τα επισήμως αναγνωρισμένα American Staff Terrier της AKC...
 


Δημήτρης Α.

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2006
210
2
Pireaus
www.freewebs.com
Στόχος μου δεν είναι να συγκρίνω φυλές αγαπητέ αλλά να δείξω ότι θέλουν δε θέλουν κάποιοι το American Pit Bull Terrier υφίσταται πολλά χρόνια πριν με επίσημα καταγεγραμμένο μητρώο pedigree απ'ότι κάποιες αναγνωρισμένες από FCI φυλές. Άρα αυτό που είπε κάποιος φίλος για τους προγόνους του σκύλου του, ότι μπορεί δηλαδή να μας δείξει 100 χρόνια πίσω, θα απαντήσω εδώ να ρίξει μια ματιά στα σκυλιά Colby με 150 χρόνια pedigree και να αναθεωρήσει στο συγκεκριμένο...
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
δεν νομιζω να αναθεωρησει γιατι αυτο που θελει να σου πει το καταλαβαινεις ...
τωρα για τον colby συγκεκριμενα ειναι αλλο κεφαλαιο...

Eνα απο τα σκυλια στα οποια βασιστηκε η AKC για την δημιουργια του τοτε προτυπου (American Staffordshire) ηταν σκυλος του colby.πως τον ελεγαν ?εχεις καμια φωτο?

επισης και καποιος αλλος ειχε γραψει καποια στιγμη για τους παραπανω οργανισμους οτι λειτουργουν σαν ιδιωτικες επιχειρησεις κανουν εγγραφες στα παντα!!! και το μονο που εχουν ως στοχο ειναι το κερδος...μιλαω για την ADBA.


επίσημο για εμένα, μη επίσημο για άλλους
τελικα ειναι "απατεωνες" η δεν ειναι?


βασικα τωρα διαβαζω το θεμα απο την αρχη ....και εχουμε λιγο ξεφυγει...να αρχισουμε τα split kai ta merge?
 


Δημήτρης Α.

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2006
210
2
Pireaus
www.freewebs.com
Σώπα μωρέ γιατί όταν συζητάς κάτι μιλάς 2 ώρες για το ίδιο πράγμα? μια συζήτηση είναι επικοδομητική όταν έχει ποικιλία!

Τώρα στο ότι ο Colby είναι άλλο κεφάλαιο θα διαφωνήσω, καθώς υπάρχουν κι άλλοι εκτροφείς που προσανατολίστηκαν γύρω απ'την σταθεροποίηση της φυλής χωρίς απαραίτητα να ασχολούνται με αγώνες, αν και για την εποχή ήταν κάτι το φυσιολογικό!

Για UKC και ADBA έχω προσωπική εμπειρία στο θέμα. Δεν λειτουργούν τόσο χύμα όσο το περιγράφεις και ούτε αναγνωρίζουν το οτιδήποτε. Υπάρχει πολύ αυστηρή διαδικασία. Με την ADBA ίσως να έχω κι εγώ διαφωνίες σε ορισμένα θέματα λόγω προσωπικής φιλοσοφίας αλλά παρ'όλ'αυτά δεν παύει να είναι ένας αξιοσέβαστος οργανισμός με pedigree ζώων που ξεπερνούν τον έναν αιώνα! Αν αυτό δεν είναι αρκετό για να έχεις μια ιδέα του τι παίρνεις τότε τι χρειάζεται?
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
εχεις φερει δηλαδη σκυλο με πεντιγκρι απο ukc η adba?

Δεν το εγραψα ακριβως ετσι αλλα οπως ειπες κουβεντα κανουμε, αν λειτουργουν χυμα δεν ξερω αλλα σιγουρα δεν θα ειχαν ζωη τοσα χρονια ....οτιειναι ιδιωτικοι οργανισμοι..και οτι μεχρι προσφατα καταχωρουσαν και mastiff-pit bull mixes μιας και η νεα μοδα στους πιτμπουλαδες ειναι τα τεραστια πιτ αυτο ειναι πραγματικοτητα.μιλαω για την adba
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Βρήκα δύο φωτογραφίες από πιτ καταχωρημένα στην ADBA τα οποία έχουν εμφανείς μολοσσοειδείς καταβολές:

A/A EDDINGTON'S WANNABE AWHOPPER

PARKER'S BOUNCER

Απ' όσο ξέρω συνεχίζουν να καταχωρούν στα μητρώα πιτ αυτού του τύπου (whopper lines κ.α.)

Πάντως και στην FCI είναι γνωστό ότι υπάρχουν πολλά Μαλινουά με πλαστό πεντιγκρί και στο AKC γίνονται διάφορες παρασπονδίες (δείτε αυτά τα γερμανικά ποιμενικά).
 






Δημήτρης Α.

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2006
210
2
Pireaus
www.freewebs.com
τέλειο φίλε Οσκαρ...ακριβώς αυτό είχα στο μυαλό μου...
Λοιπόν θέλω τη γνώμη σας....πως γίνεται να αναγνωρίζεται το πιτ μπουλ αν αλλάξει όνομα και ξαφνικά όλα καλά κι ωραία?
Γιατί εγώ δεν το έχω καταλάβει ακόμη...και μη μου πείτε ότι όλοι όσοι παρέμειναν στην εκτροφή των πιτ μπουλ και δεν μεταπήδησαν στo AKC ήταν κυνομάχοι γιατί υπάρχουν πολλοί εξαιρετικοί εκτροφείς American Pit Bull Terrier...
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
tattooman said:
Λοιπόν θέλω τη γνώμη σας....πως γίνεται να αναγνωρίζεται το πιτ μπουλ αν αλλάξει όνομα και ξαφνικά όλα καλά κι ωραία?
Όπου υπάρχει χρήμα όλα γίνονται καλά κι ωραία...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Όπου υπάρχει χρήμα όλα γίνονται καλά κι ωραία...
Aυτό ισχύει....πού καταλήγουμε όμως?
Γιατί δεν αναγνωρίζεται το πιτμπουλ, κατά τη γνώμη σου, να το πάμε αντίστροφα...
 


Δημήτρης Α.

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2006
210
2
Pireaus
www.freewebs.com
χμμμ η ερώτησή μου είχε σκοπό να πάρει μερικές απαντήσεις-γνώμες και όχι μια καινούρια ερώτηση... :)
όπως και να 'χει θεωρώ ότι ήταν λόγω οικονομικών συμφερόντως της εποχής και ανταλλάγματα που δεν δόθηκαν από τους εκτροφείς των Πιτ Μπουλ. Φυσικά σίγουρα έφταιγε και η αλαζωνία που χαρακτηρίζει τους εκτροφείς των Πιτ Μπουλ της εποχής και αυτό φαίνεται και σε μετέπειτα γραπτά κείμενα του Στραττον.
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
denis said:
Όπου υπάρχει χρήμα όλα γίνονται καλά κι ωραία...
Aυτό ισχύει....πού καταλήγουμε όμως?
Γιατί δεν αναγνωρίζεται το πιτμπουλ, κατά τη γνώμη σου, να το πάμε αντίστροφα...
Για την ιστορία της αναγνώρισης του πίτμπουλ έχω διαβάσει σε αυτό το μπλογκ: http://terriermandotcom.blogspot.com/2006/05/what-hell-is-american-staffordshire.html

Ουσιαστικά το AKC αναγνώρισε το πίτμπουλ τη δεκαετία του 1930 απλά βγάζοντας τη λέξη "pit" από το όνομα του. Άνοιξε το studbook στα σκυλιά του UKC για ένα διάστημα και μετά το έκλεισε. Ο λόγος που έκλεισε το studbook ήταν οικονομικός: Αν θες να συμμετέχεις στις εκδηλώσεις του AKC (εκθέσεις κλπ) θα πρέπει να έχεις "πίτμπουλ" με χαρτιά AKC.

Γιατί σήμερα το AKC δεν αναγνωρίζει το APBT? Γιατί έχει το δικό του πίτμπουλ, το AmStaff, και το APBT είναι ανταγωνιστικό προϊόν. Αναγνωρίζοντας μια νέα φυλή με το ίδιο brand name που χρησιμοποιεί ο ανταγωνιστής του, θα έδινε ώθηση στις μπίζνες του ανταγωνιστή. Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ.

Βέβαια θα μπορούσαν να αλλάξουν το όνομα του APBT, να το κάνουν για παράδειγμα "American Bull Terrier" ή κάτι τέτοιο, και να προσθέσουν ένα ακόμα είδος πίτμπουλ στον κατάλογο τους. Όμως προς στο παρόν AmStaff και APBT παίζουν στο ίδιο γήπεδο και γι' αυτό νομίζω ότι είναι πιο πετυχημένη εμπορική τακτική η προώθηση του AmStaff ως του επίσημου και "ευυπόληπτου" πίτμπουλ, από την αναγνώριση μίας καινούριας φυλής που θα του μοιάζει.

Στο μέλλον βέβαια αν διαφοροποιηθούν αρκετά οι δυο φυλές, δε θα με εκπλήξει καθόλου αν επαναληφθεί η ιστορία του '30.


Εσύ Ντένις γιατί πιστεύεις ότι το AKC δεν αναγνωρίζει το APBT? Αν δεν κάνω λάθος κάποτε είχες γράψει λόγω επιμιξιών που έχουν γίνει και γίνονται ή επειδή υπάρχει ανομοιογένεια στον τύπο. Όμως δεν εμποδίζει τίποτα το AKC να δεχθεί στο studbook μόνο εκείνα τα δείγματα που θεωρεί "τυπικά" και "καθαρά".
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Παιδιά να σας πώ τι πιστεύω εγώ στο γιατί το Πιτ Μπουλ δεν αναγνωρίζετε επίσημα από το AKC και την FCI.

1. Δεν έχει μορφολογική ομοιομορφία.
Δηλαδή το ύψος του κυμαίνετε από τους 35-40 πόντους εώς τους 55-60 πόντους.Το βάρος του το ίδιο,από 12-17 κιλά εώς και 50-55 κιλά.Με όρθια ή όχι αυτιά,με μικρό και στενό κεφάλι ή με μεγάλο και φαρδύ κεφάλι.Σε όλα τα χρώματα και συνδυασμούς και στο τρίχωμα και στα μάτια και στην μύτη.

Ότι παρατηρούμε δηλαδή σε άλλα σκυλιά που δεν έχουν "σταθεροποιηθεί" για τον α ή β λόγο (από το Κοκόνι που συζητάμε αυτές τις μέρες,μέχρι δε ξέρω και γω τι άλλες "κουφές" επιμίξεις κάνουν).

2. Δεν έχει νευρική σταθερότητα.
Δηλαδή μπορούμε πολύ συχνά να δούμε Πιτ φοβικά,επιθετικά στα ζώα,ισσοροπημένα,επιθετικά σε ανθρώπους (σπάνια),κλπ.
Αυτό πάει μαζί με την μορφολογική ανομοιομορφία και τα 2 μαζί είναι αποτέλεσμα της ανεξέλεκτης εκτροφής και της "μη σύμπνοιας" που υπάρχει στους κόλπους των εκτροφέων και fun των Πιτ.

Τα παραπάνω έκαναν την "φυλή" (γιατί νομίζω ότι είναι περισσότερο "ομάδα" σκύλων...Σαν τα Κόκερ π.χ. ...Ομάδα σκύλων μάχης με ποικιλομορφία που αναπτυχθηκε στην δύση-Μ.Βρεττανία και Η.Π.Α.) να μείνει "έξω από τα σαλόνια" ενώ άλλες φυλές με τη "ρετσινιά" του fighting dog έμπαιναν (Tosa Inu,Dogo Argentino,Perro de Presa,κλπ.).

Με τις άλλες φυλές οι εκτροφείς βρήκαν κοινά σημεία να πορευθούν και οι χώρες προέλευσης στήριξαν τις προσπάθειες δίνοντας στα σκυλιά και μια άλλη διάσταση από αυτή του fighting dog (show dog,φύλακας,ακόμα και εθνική υπόθεση).

Μία άλλη παράμετρος είναι ότι πολλοί θα χάσουν αν γίνει mainstream και μπεί στα "σαλόνια" το Πιτ.
Είναι αυτοί που εκμεταλεύοντε το gangsta image του,τον τσαμπουκά,το σκυλί που "κλειδώνει" και μασάει σίδερα.

Θα χάσουν οι καιροσκόποι που χωρίς να κοπιάζουν με εκθέσεις,standards,test χαρακτήρα,αγώνες εργασίας βγάζουν ένα χαρτζιλίκι (καλό πολλές φορές...ανάλογο με το ψέμα που πουλάνε).

Αυτοί που χρησιμοποιούν το σκυλί στις κυνομαχίες θα συνεχίζουν να αναπαράγουν ζώα για το gamenes τους και όχι για την μορφολογία τους ή με βάση κάποιο πρότυπο-όπως και ο τσοπάνος θα χρησιμοποιήσει το σκύλο που του κάνει τη δουλειά και όχι το Best Of Breed με 42 CAC.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Στο μέλλον βέβαια αν διαφοροποιηθούν αρκετά οι δυο φυλές, δε θα με εκπλήξει καθόλου αν επαναληφθεί η ιστορία του '30.

καλομελετα και .....ερχεται....American bully

μαχη στα πιτμπουλοφορα για τον dave wilson και την γραμμη του razor edge


http://www.abkcdogs.org/ :D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μια μικρή παρέμβαση για να μπορέσουν και οι λιγότερο ενημερωμένοι να παρακολουθήσουν την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. :wink:

FCI = Federation Cynologique Internationale
APBT= American Pit Bull Terrier
CKC = Continental Kennel Club
AKC = American Kennel Club
UKC = United Kennel Club
ADBA =American Dog Breeder Association
APBR= American Pit Bull Registry