American Pit Bull Terrier


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
@AGRIAN καταρχην εχω σοκαριστει με τις γνωσεις σου.. διαφωνω σε καποια πραγματα που ειπες αλλα οκ. εγω απο αυτα που διαβασα gameness δεν ειναι μονο στη μαχη αλλα ειναι γενικοτερα το πεισμα και η εμμονη στο να τελειωσει αυτο που αρχισε ! ειτε ειναι κυνηγι , ειτε μαχη ειτε να πιασει το μπαλακι που ειναι 3 μετρα και δεν το φτανει αλλα συνεχιζει και πηδαει σαν δαιμονισμενο !
καλα οσο αναφορα τις κυνομαχιες στη τελευταια σου παραγραφο δεν χρειαζοταν καν να το γραψεις οτι δεν υποστηριζουμε τετοιες πραξεις ! σεβομαστε την ιστορια τους αλλα δεν παει να πει οτι θα κανουμε το ιδιο !
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Φίλε @Hammer

Φαινότυπος είναι η εξωτερική έκφραση του γονότυπου, δλδ ουσιαστικά η εξωτερική εμφάνιση, αυτό που μπορούμε να δούμε. Δεν μπορούμε να μιλάμε για φαινότυπο των game dogs. Απλά είναι ασύμβατες έννοιες μεταξύ τους.

Αν διαβάσεις το νήμα που σου παρέθεσα στην αρχή, θα δεις την προσωπική μου άποψη και για την ιστορία και την εργασία των APBT. Κυνήγι - πόλεμος - ταυρο/κυνομαχίες - πετ είναι με χρονική σειρά οι "εργασίες" των ΑΡΒΤ. Τα 250 χρόνια περίπου προ της χρήσης τους ως πετς, η σχεδόν αποκλειστική τους "εργασία", είτε το θέλουμε είτε όχι, ήταν οι κυνομαχίες. Όλο το γενετικό υλικό που έχουμε, προέρχεται από σκύλους αρένας, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι φτιάχτηκαν γι' αυτό, ούτε βέβαια οτι θα έπρεπε να συνεχίσουν σε αυτό.

Το gameness των ΑΡΒΤ προφανώς δεν έχει σχέση με τα κιλά : είναι δύσκολο να βρεις game dogs με πολλά κιλά γιατί απλά δεν υπήρχαν. Επίσης, το gameness των ΑΡΒΤ δεν έχει καμία σχέση με το gameness των τερριέ ή άλλων σκύλων.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ κι επαυξάνω.
Ειναι η εκφραση του γονοτυπου σε σχεση με το περιβαλλον, η προσπαθεια ας πουμε των γονιδιων να προσαρμοστουν, και να διαπρεψουν, σε σχεση με αυτα που εχουν διαθεσιμα, και τις πιεσεις που δεχονται.

Το νημα το εχω ξεκινησει, καλη φαση.

Σιγουρα δεν υπηρχαν σκυλοι πολλων κιλων σε θεσεις εργασιας, ειτε αυτο ηταν κυνηγι, ειτε αρενα...

Επίσης, το gameness των ΑΡΒΤ δεν έχει καμία σχέση με το gameness των τερριέ ή άλλων σκύλων.
Συμφωνω, καμια σχεση...
 
  • Like
Reactions: sake


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Eμενα μαρεσουν πολυ τα pitbull xl (ή τα λενε κ bully xl)
Πιο βαρια απο τα apbt, αλλα οχι παραφουσκωμενα.Στιγμιότυπο οθόνης (47).png Στιγμιότυπο οθόνης (64).png Στιγμιότυπο οθόνης (66).png Στιγμιότυπο οθόνης (67).png Στιγμιότυπο οθόνης (68).png Στιγμιότυπο οθόνης (70).png Στιγμιότυπο οθόνης (43).png Στιγμιότυπο οθόνης (44).png
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3