American Staffordshire Terrier


Amstaff powah

Member
1 Οκτωβρίου 2012
20
0
Χαιρετω ολη την κοινοτητα και τους τετραποδους φιλους σας.Εδω και καιρο
σκεφτομαι να αποκτησω amstaff και θα
ηθελα την βοηθεια οσων εχουν την τυχη
να ζουν με την συγκεκριμενη φυλη να μου
παραθεσουν καποιες αξιοσημειωτες εμπειριες
τους η την γνωση τους για διαφορα θεματα
γυρω απο την ρατσα που ισως μου εχουν
διαφυγει στο υπολοιπο διαβασμα μου.

Θα ηθελα να μου απαντησετε επιπλεον εαν
εχει τοσο μεγαλη διαφορα το αρσενικο amstaff με το θηλυκο,επειδη καποιος εκπαιδευτης που γνωριζω μου ειπε πως πρεπει να παρω θηλυκο,γιατι δεν θα ειναι τοσο κυριαρχικο απεναντι μου και λογω του
οτι θα συνεργαζεται ευκολοτερα.Προσωπικα ομως θα προτιμουσα καποιο αρσενικο και απο αυτα που εχω διαβασει δεν νομιζω πως το amstaff δειχνει κυριαρχικοτητα απεναντι σε ανθρωπους.

Τον σκυλο μου θα τον αποκτησω απο εκτροφειο μετα απο αρκετο καιρο ψαιξιμο
και θελω να πιστευω πως θα κανω την σωστη επιλογη κουταβιου και εκτροφεα
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Καλώς ήρθες και με το καλό να πάρεις το σκυλάκι σου!Λοιπόν μιλάμε για σκυλιά πολύ ξεροκέφαλα που θέλουν απο μικρά όρια(άρα και εκπαίδευση).Είναι πολύ αγαπησιάρικα με τους ανθρώπους αλλά θέλουν δουλειά με τα άλλα ζώα!Το αν είναι κυριαρχίκο δεν εξαρτάται απο το αν είναι θηλυκό ή αρσενικό(Εγώ έχω θηλυκό το οποίο είναι το πιο κυριαρχικό της γέννας) ο εκτροφέας θα μπορέσει να σε βοηθήσει στην επιλογή ενός λιγότερο κυριαρχικού αρσενικού που τόσο θές.Τώρα για τη συνεργασία είναι αλήθεια οτι το θηλυκό συνεργάζεται ίσως λίγο ευκολότερα μιας και τα αρσενικά έχουν την τάση να είναι πιο "μπουνταλάδες" και δε δινουν και τόση σημασία.Αυτά απο εμένα..με το καλό να το δεχτείς.
 


Amstaff powah

Member
1 Οκτωβρίου 2012
20
0
Η κυριαρχικοτητα του αρσενικου η του εκαστοτε θηλυκου στρεφεται
αποκλειστικα και μονο σε ζωα η υπαρχει και η πιθανοτητα να εκδηλωθει
και εναντια σε καποιο ανθρωπο;

Για παραδειγμα πολλοι οταν ο σκυλος τρωει και το αφεντικο παει να τον
αγγιξει γυριζει το ζωο με γρυλισμα η αποπειρα δαγκωματος για να διορθωσει.

Αλλη περιπτωση ειναι οταν προσπαθεις να αφαιρεσεις κατι απο το στομα του
σκυλου και ο σκυλος γυριζει επιθετικα προς το μερος σου.

Υπαρχει διαφορα αναμεσα σε αυτα τα θεματα αναλογα με το φυλο του ζωου η
τα amstaff δεν εκδηλωνουν σαν φυλη παρομοια περιστατικα;

Αυτο με ενδιαφερει περισσοτερο για την συγκεκριμενη ρατσα καθως και πως αντιδρουν
τα δικα σας σε ορισμενες περιστασεις
 


Amstaff powah

Member
1 Οκτωβρίου 2012
20
0
Καλώς ήρθες και με το καλό να πάρεις το σκυλάκι σου!Λοιπόν μιλάμε για σκυλιά πολύ ξεροκέφαλα που θέλουν απο μικρά όρια(άρα και εκπαίδευση).Είναι πολύ αγαπησιάρικα με τους ανθρώπους αλλά θέλουν δουλειά με τα άλλα ζώα!Το αν είναι κυριαρχίκο δεν εξαρτάται απο το αν είναι θηλυκό ή αρσενικό(Εγώ έχω θηλυκό το οποίο είναι το πιο κυριαρχικό της γέννας) ο εκτροφέας θα μπορέσει να σε βοηθήσει στην επιλογή ενός λιγότερο κυριαρχικού αρσενικού που τόσο θές.Τώρα για τη συνεργασία είναι αλήθεια οτι το θηλυκό συνεργάζεται ίσως λίγο ευκολότερα μιας και τα αρσενικά έχουν την τάση να είναι πιο "μπουνταλάδες" και δε δινουν και τόση σημασία.Αυτά απο εμένα..με το καλό να το δεχτείς.
Το αν θα παρεις ομως καποιο λιγοτερο κυριαρχικο κουταβι ειναι και λιγο
λαχειο,αφου μεχρι τους 3 μηνες που θα μεινει το αργοτερο το κουταβι με
τον εκτροφεα δεν νομιζω πως ειναι και τοσο ευκολο οση πειρα και να εχει
να καταλαβει την προσωπικοτητα ενος κουταβιου τοσο μικρου σε ηλικια
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Το αν θα παρεις ομως καποιο λιγοτερο κυριαρχικο κουταβι ειναι και λιγο
λαχειο,αφου μεχρι τους 3 μηνες που θα μεινει το αργοτερο το κουταβι με
τον εκτροφεα δεν νομιζω πως ειναι και τοσο ευκολο οση πειρα και να εχει
να καταλαβει την προσωπικοτητα ενος κουταβιου τοσο μικρου σε ηλικια
Τα πρώτα σημάδια τα δείχνουν σε αυτή την ηλικία πίστεψε με...ο έμπειρος εκτροφέας θα το καταλάβει.Απο εκεί και πέρα,αυτό που περιγράφεις παραπάνω δεν είναι κυριαρχικότητα αλλά επιθετικότητα.Όχι τα άμσταφ δε βγάζουν σε καμία περίπτωση επιθετικότητα πρός τους ανθρώπους.Εκεί που μπορεί να βγάλουν είναι μόνο πρός άλλα ζώα(που και αυτό ώς ενα σημείο μπορεί να μειωθεί με καλή κοινωνικοποίηση και εκπαίδευση απο μικρή ηλικία).Αυτό που ίσως να κάνει ενα κυριαρχικό άμσταφ είναι αυτό που θα έκανε ενα οποιοδήποτε κυριαρχικό σκυλί,θα θέλει να πάρει την αρχηγία στην οικογένεια πράγμα που σημαίνει οτι θα είναι ανυπάκουο.Γι'αυτό και σου ανέφερα τα όρια απο μικρό π.χ κάνει κάτι που δε θές λές ΜΗ...δε σε ακούει?! Το βάζεις σαν ένα είδος τιμωρίας στο Crate ή το δένεις για λίγο ώστε να καταλάβει οτι αυτές οι συμπεριφορές δεν είναι ανεκτές.Κατά τα άλλα είναι σκυλιά που υπεραγαπούν όλους τους ανθρώπους(δεν κάνουν γι'αυτό το λόγο για φύλαξη χώρου) και αν δεν κάνουν εκπαίδευση σωματοφυλακής(για όσα κάνουν πάντα) οι πιθανότητες να βγάλουν φύλαξη είναι ελάχιστες.Στα λέω για να τα έχεις όλα στο μυαλό σου.Είναι δυνατά σκυλιά και παίζουν δυνατά και ειδικά με δαγκώματα,πράγμα που πρέπει να κόψεις σε μικρή ηλικία όσο το δυνατόν.Αυτό όμως που σε φοβίζει(το να δαγκώσουν τον ιδιοκτήτη ή κάποιον άλλον)το ξεχνάς,δε βγάζουν καμία επιθετικότητα πρός ανθρώπους.Ελπίζω να σε βοήθησα...
 


electraki

New Member
6 Οκτωβρίου 2012
1
0
καλημέρα,ήθελα να ρωτήσω πόσο μικρο μπορείς να πάρεις ένα άμσταφ απο την μαμά του. γιατί θα αποκτήσουμε ένα αυτές τις μέρες το οποίο είναι 40 ημερών. πρέπει να το αφήσουμε κ άλλο με την μανούλα του?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Από τη στιγμή που αυτός που έχει τη μαμά του σας το δίνει από τόσο μικρό, σημαίνει ότι δεν ξέρει και πολλά από σκυλιά, ή ξέρει και δε νοιάζεται. Σίγουρα θέλεις να αποκτήσεις σκύλο από τέτοια πηγή?

Γιατί να μην ψάξεις μια καλύτερη πηγή?
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
mucca

Το βάζεις σαν ένα είδος τιμωρίας στο Crate ή το δένεις για λίγο
Μιας και ειναι φορουμ συζητησης,συμφωνω με τα λεγομενα σου ,αλλα διαφωνω ως προς αυτο.

Το κρειτ δεν πρεπει να χρησιμοποιειται σαν μεσο τιμωριας σε καμια περιπτωση.Ουτε και το δεσιμο.

Η αδιαφορια για απλα παραπτωματα ειναι μια καλη λυση μαζι με μια ελαφρια επιπληξη (λεκτικη),και ενα πιο στιβαρο ΜΗ, χωρις περιθωρια παρερμηνειας απο μερους του κουταβιου ,για πιο σημαντικα πραγματα.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
mucca

Το βάζεις σαν ένα είδος τιμωρίας στο Crate ή το δένεις για λίγο
Μιας και ειναι φορουμ συζητησης,συμφωνω με τα λεγομενα σου ,αλλα διαφωνω ως προς αυτο.

Το κρειτ δεν πρεπει να χρησιμοποιειται σαν μεσο τιμωριας σε καμια περιπτωση.Ουτε και το δεσιμο.

Μην ξεχναμε πως το κρειτ πρεπει να το βλεπει ο σκυλος ,σαν την φωλια του/ησυχαστηριο του και οχι σαν το αποτελεσμα της τιμωριας του ή σαν φυλακη.

Η αδιαφορια για απλα παραπτωματα ειναι μια καλη λυση μαζι με μια ελαφρια επιπληξη (λεκτικη),και ενα πιο στιβαρο ΜΗ, χωρις περιθωρια παρερμηνειας απο μερους του κουταβιου ,για πιο σημαντικα πραγματα.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Η αδιαφορια ή το μη δεν ποιανει όμως σε όλα τα σκυλια και ειδικά αν ειναι κυριαρχικά!Απο συμβουλές 2 εκπαιδευτών έγραψα το παραπάνω...
 


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Η αδιαφορια ή το μη δεν ποιανει όμως σε όλα τα σκυλια και ειδικά αν ειναι κυριαρχικά!Απο συμβουλές 2 εκπαιδευτών έγραψα το παραπάνω...
Mucca αν αυτες ειναι συμβουλες εκπαιδευτων, τοτε πρεπει να ξανασκεφτεις σοβαρα αν πρεπει να εμπιστευτεις τη σκυλα σου σε αυτους....
Το κρειτ πρεπει να θεωρειται φωλια-μερος ηρεμιας για το σκυλι και οχι χωρος τιμωριας.
Επισης, και το δεσιμο δεν πρεπει να εχει αρνητικο χαρακτηρα, ειναι κατι που πρεπει να κανουμε το σκυλι να το δει θετικα γιατι μπορει να μας χρειαστει καποια στιγμη (πχ σφουγγαριζουμε το σπιτι κ δενουμε για πολυ λιγο το σκυλι, παμε στο φουρνο κ δενουμε για πολυ λιγο το σκυλι απ εξω).
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Valeria ποιος σου είπε ότι ο σκυλος το βλέπει αρνητικά;!Εγω τα εφαρμοζω στη δικια μου και δεν υπάρχει πρόβλημα!Στο crate παει κανονικα μονη της οποτε θέλει αλλα και οποτε θέλω εγω...εκει κοιμάται και εκει ειναι η φωλιά της,όπως και το δέσιμο δε το βλέπει αρνητικά...μη τα βλέπετε όλα άσπρο μαύρο,δεν ειναι όλα τα σκυλια ίδια!Εξαλλου πριν το κάνει κανεις αυτο εννοείται ότι πρέπει να έχει μάθει απο Crate ώστε να το θεωρεί φωλιά..ο καθένας έχει τις απόψεις του αλλα καλο ειναι να μην είμαστε απολυτοι(εκφράσεις που αφορούν εκπαιδευτές ας λείπουν)..και καλο ειναι να τα διαβάζουμε όλα,μιλάω για κυριαρχικο αμσταφ πάντα...
 


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Η αδιαφορια ή το μη δεν ποιανει όμως σε όλα τα σκυλια και ειδικά αν ειναι κυριαρχικά!Απο συμβουλές 2 εκπαιδευτών έγραψα το παραπάνω...
Τι ακριβως κανει το amstaff σου mucca οταν εκδηλωνει κυριαρχικοτητα;Εχεις
δει διαφορες με τους τροπους που σου προτειναν;Εχω εναν αρκετα κυριαρχικο
σκυλο προς εμενα,αλλα και προς αλλους σκυλους και μου εχουν προτεινει ακριβως
τα ιδια πραγματα
 




george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
γεια σε ολους,σαν νεος κατοχος πλεον και εγω ενος amstaff 6 μηνων ειχα το αγχος και εγω στην αρχη για το χαρακτηρα του σκυλου μου εδω και 3,5 μηνες που τον εχω δεν εχει ξαναπερασει αυτη η σκεψη απο το μυαλο μου.και τον εχω κοινονικοποιηση χωρις κανενα προβλημα με γατες σκυλια και διαφορα πτηνα ακομα τον εχω παει και σε κατι σταβλους απο αλογα αυτα οσεσ φορες και αν τα δει τα κοιταει πολυ περιεργα:D το προηγουμενο σκυλι που ειχα ηταν ενα ροτβαιλερ θυληκο και πιο πριν παλι αρσενικο.οσο για αρσενικο θυληκο πιστευω οτι και τα δυο εχουν - και + απλα θα πρεπει να ενημερωθει καλα πριν παρει σκυλο για το πωσ να τον συμπεριφερεται