Bρέθηκε θηλυκό κουτάβι !


one_of_us

Member
2 Ιουλίου 2013
15
10
Καλημέρα σε όλους!
Χθες το βράδυ βρέθηκε σε κεντρικό δρόμο προς το Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης θηλυκό κουτάβι να τρέχει πάνω στη διαχωριστική νησίδα. Δεν έχω πείρα από κουτάβια, από το μεγεθός της φαίνεται περίπου 2 μηνών πάνω κάτω.Φορούσε το λουράκι της φωτογραφίας μόνο. Αυτή τη στιγμή τη φιλοξενώ στο σπίτι , μέχρι το απόγευμα θα έχω μάθει αν έχει τσιπάκι μιας και θα κάνω μια προσπάθεια να βρω κτηνιατρείο ανοιχτό. Παρόλα αυτά, ζητώ χώρο φιλοξενίας σε περίπτωση που δεν βρεθούν ιδιοκτήτες. Έχω σκυλί στο σπίτι που δεν τη δέχεται και μου είναι δύσκολο να τα επιβλέπω και τα δυο καθώς είμαι φοιτήτρια εδώ και δεν έχω τον απαραίτητο χρόνο για το κουτάβι. Ευχαριστώ πολύ!

20150830_115442.jpg 20150830_115442.jpg 20150830_131508.jpg 20150830_115748.jpg 20150830_140839.jpg
 
  • Like
Reactions: aem50 and Aslan


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Για να έχει το λουράκι μάλλον κάποιος θα την ψάχνει, βάλε καμία αγγελία στο φατσοβιβλιο ή κανενα αφισακι σε κοντινούς δρόμους. Πάντως είναι ωραία φάτσα και αν συνυπολογίσουμε και την ηλικία θα βρει εύκολα σπιτι
 
  • Like
Reactions: GRDANE


one_of_us

Member
2 Ιουλίου 2013
15
10
Μακάρι γιατί πραγματικά είναι πολύ καλή και ήσυχη και πραγματικά δεν υπάρχει δυνατότητα να την κρατήσω για πολύ. Θα την αναρτήσω στο Facebook στην Ενεργή Κοινωνία και ελπίζω να βρεθεί κάτι.
 
















ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Βρεθηκε χωρος φιλοξενίας τελικά για τη μικρή και πιθανή υιοθεσία θα το δούμε στις επόμενες μέρες.
Μην βιαστείτε με την υιοθεσία... αφήστε να περάσουν τουλάχιστον 2 βδομαδες που θα τρέξει η αγγελία της ως χαμένο σκυλί και όχι ως προσφερόμενο για υιοθεσία.
 


one_of_us

Member
2 Ιουλίου 2013
15
10
Μην βιαστείτε με την υιοθεσία... αφήστε να περάσουν τουλάχιστον 2 βδομαδες που θα τρέξει η αγγελία της ως χαμένο σκυλί και όχι ως προσφερόμενο για υιοθεσία.
ghelly έχετε δίκιο προσωπικά θα την κρατουσα μέχρι όσο χρειαστεί αν δεν είχα δικο μου σκυλί. Το θέμα είναι οτι πρεπει να κοιτάξω την ευζωια του κουταβιού αυτή τη στιγμη και το να της επιτιθεται το σκυλι μου δεν ειναι οτι καλυτερο. Το ατομο που βρεθηκε να τη φιλοξενησει ειναι κοντα στο σπιτι που νοικιαζω και θα τη βλεπω. Επισης εκδηλωσε ενδιαφερον να την υιοθετησει νομιμοτατα με τσιπακι και χαρτια υιοθεσιας και τα εξοδα της για εμβολια κτλπ. Πειτε μου αν πρεπει να περιμενω για τον ανευθυνο που ''ξεχασε'' να τσιπαρει το σκυλι του εν ετη 2015. Ευχαριστω για το ενδιαφερον για τη σκυλιτσα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δυστυχώς είναι ΠΑΡΑ πολλοί όσοι δεν τσιπάρουν παρά την εκ του νόμου υποχρέωση τους. Δεν θα το ονόμαζα πάντα ανευθυνότητα καθώς επικρατούν και θεωρίες συνωμοσίας που οδηγούν στην αποφυγή τοποθέτησης του microchip. Ωστόσο, μην αποκλείετε το ενδεχόμενο να την ψάχνουν οπότε θα πρέπει να περιμένετε, όσο και αν καίγεται να την υιοθετησει το άτομο που θα την φιλοξενεί. Άλλωστε τι την υιοθετήσει τώρα, τι ένα μήνα μετά δεν θα έχει διαφορά αφού ούτως ή άλλως θα την φιλοξενεί στο μεταξύ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Προσωπικά, δεν θα περίμενα λεπτό.
Σε νέο πιο υπεύθυνο σπίτι, με τις σωστές συνθήκες όμως.
Συμβόλαιο υιοθεσίας, τσιπ και να τους ζήσει.
 


one_of_us

Member
2 Ιουλίου 2013
15
10
Σημερα μαλλον θα την παμε σε κτηνιατρο και εχω σκοπο να εμφανισω και συμβολαιο υιοθεσιας ωστε να δω αντιδρασεις και κατα ποσο ειναι πραγματικα διατεθειμενο το ατομο να υπογραψει υπευθυνα. Θα ημουν ευγνωμων αν μου παραθετατε καποιο δειγμα συμβολαιου γιατι οσα βρισκω ειναι απο σωματεια και δεν γνωριζω αν ειναι το ιδιο για μενα που δεν ανηκω σε σωματειο.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλά το τι θα προτιμούσαμε ενδεχομένως είναι πιο πολύπλοκη ιστορία. Αλλά επειδη εχουν υπάρξει ήδη περιστατικά που το σκυλι τσιπαρίστηκε και δόθηκε για υιοθεσία αμέσως, και εντελει ο προηγούμενος ετρεχε στις αστυνομίες με φωτογραφίες και μάρτυρες, μην βιαζόμαστε!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Σε γενικές γραμμές είναι τα ίδια.
Αν θέλεις, στείλε μου το mail σου με πμ, να σου στείλω υπόδειγμα.
 




one_of_us

Member
2 Ιουλίου 2013
15
10
Σε εναν ιδανικο κοσμο το κουταβακι θα επρεπε να βρισκεται σε προστατευμενο χωρο και οχι να τρεχει πισω απο κατι σε κεντρικο δρομο με κινδυνο να γινει λιωμα απο διερχομενα αυτοκινητα.
 
  • Like
Reactions: ioanna a and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Σε εναν ιδανικο κοσμο το κουταβακι θα επρεπε να βρισκεται σε προστατευμενο χωρο και οχι να τρεχει πισω απο κατι σε κεντρικο δρομο με κινδυνο να γινει λιωμα απο διερχομενα αυτοκινητα.
Είδες @ghelly τι καλά και απλά, που τα λέει, η φίλη μας; ;)