Bad breeders & BYB


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
keyman said:
Μπορεί ένας byb να αγαπάει πολύ τα σκυλιά του και να είναι ενημερωμένος και πριν την γέννα να κάνει τους απαραίτητους ελέγχους και τα σκυλιά του να ζουν σε άριστες συνθήκες(μιλάω για 1-2 σκυλιά)και να είναι ευτυχισμένα και να σου δώσει ένα καθαρόαιμο με πολλές πιθανότητες να είναι υγιές κουτάβι και με χαρτιά και απ'όλα.
.
αν μεσα στους απαραιτητους ελεγχους ειναι και η συμμετοχη σε εκθεσεις (και αφου τα σκυλια του δεν εχουν βγει ακαταληλλα) μιλαμε για εναν σωστο εκτροφεα!

το εχω ξαναπει καποιος για να λεγετε εκτροφεας θα πρεπει να ελεγχει την υγεια, την μορφολογια και τον χαρακτηρα !ειτε εχει 15 σκυλια ειτε εχει 2!
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
όχι,μέσα στους ελέγχους δεν έχω συμπεριλάβει τις εκθέσεις,απλά να τον έχει δει τον σκύλο κάποιος γνώστης της φυλής και να του έχει πει "προχώρα".

Μπορεί κάποιος να έχει ένα πολύ καλό δείγμα(σκύλο)μιας φυλής αλλά να είναι αντίθετος με την φιλοσοφία των εκθέσεων για χι ψι λόγους και να μην καταβάζει τα σκυλιά του σε αυτές.Εχω συναντήσει τέτοιους ανθρώπους.Απόλυτα σεβαστό.

Και γω είμαι αντίθετη με τα ανθρώπινα καλλιστεία :roll: Το βρίσκω ηλίθιο....ανούσιο.Για τα σκυλιά βέβαια είναι τελείως μα τελείως διαφορετικό το θέμα "έκθεση μορφολογίας".
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
keyman said:
όχι,μέσα στους ελέγχους δεν έχω συμπεριλάβει τις εκθέσεις,απλά να τον έχει δει τον σκύλο κάποιος γνώστης της φυλής και να του έχει πει "προχώρα".

Μπορεί κάποιος να έχει ένα πολύ καλό δείγμα(σκύλο)μιας φυλής αλλά να είναι αντίθετος με την φιλοσοφία των εκθέσεων για χι ψι λόγους και να μην καταβάζει τα σκυλιά του σε αυτές.Εχω συναντήσει τέτοιους ανθρώπους.Απόλυτα σεβαστό.

Και γω είμαι αντίθετη με τα ανθρώπινα καλλιστεία :roll: Το βρίσκω ηλίθιο....ανούσιο.Για τα σκυλιά βέβαια είναι τελείως μα τελείως διαφορετικό το θέμα "έκθεση μορφολογίας".
ο "γνωστης της φυλης" δεν λεει τιποτα! αν δεν παρει "αποψεις"απο 2-3 διαφορετικους κριτες δεν πρεπει να εκθρεψει! αν δεν μαθει τα αδυνατα και δυνατα σημεια του σκυλου του πως θα διαλεξει ταιρι ?

οι εκθεσεις δεν ειναι καλιστεια ! δεν το πας για να σου πουν ποσο ομορφο ειναι! το πας για να σου πουν ποσο κοντα ειναι στο προτυπο! οι εκθεσεις γινονται καλιστεια σε συγκεκριμενες ρατσες (που και μενα μου φαινεται καπως) αλλα αμα ετσι ειναι το προτυπο τι να κανεις ?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν υπάρχει σοβαρός ειδικός που να δεί ένα σκυλί και να συστήσει αναπαραγωγή ... μόνο έκθεση μπορεί να συστήσει.

Oι εκθέσεις δεν είναι σκυλίσια καλλιστεία.

Είναι αναπόσπαστο κομμάτι της εκτροφής καθαρόαιμων, για μένα ακόμα και εργασιακών σκύλων, αλλά ας πούμε μόνο του ''σωστού'' πρότυπου της φυλής του ...

Δεν σνομπάρονται - δεν αντιλέγεις στην φιλοσοφία - ΑΝ αντιλέγεις πάς για να μην μπερδεύεσαι με κτηνοτρόφους της λάσπης και της χαρτόκουτας, οι οποίοι και αυτοί ''είναι αντίθετοι με την φιλοσοφία'' και αυτοί ''προσέχουν όλα τα άλλα'' και αυτοί ''τα είδε ο τάδε ειδικός και ούτε στις εκθέσεις δεν έχει τόσο καλά''
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
keyman

[-X [-X [-X

ύστερα από τόσο καιρό στο forum θα έπρεπε να είχεςκαταλάβει τι είναι και γιατί γίνοντε οι εκθέσεις μορφολογίας και ότι ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν είναι καλιστεία για σκύλους :oops: :oops: :oops:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
sir-elric said:
οι εκθεσεις δεν ειναι καλιστεια
Δεν νομίζω να είπα κάτι τέτοιο,είπα?

Όσον αφορα στις εκθέσεις και την γέννα:
Αν το δει το σκυλί του κάποιος εκτροφέας-γνώστης της φυλής,που τον εμπιστεύεται και τον βοηθήσει να βρει και ταίρι για μένα η έκθεση είναι περιττή,λέμε στην περίπτωση που κάποιος θέλει να κάνει μια γέννα όχι να γίνει εκτροφέας(μην μπερδευόμαστε).

Για μένα οι εκθέσεις είναι για τους εκτροφείς μέρος της δουλειάς τους,είναι υποχρεωτικό,και μάλιστα πολλές εκθέσεις σε διάφορες χώρες.Για μας τους υπόλοιπους είναι καθαρά χόμπυ.Τώρα βέβαια αν έχω αρσενικό και δεν είμαι εκτροφέας αλλά θέλω να τον διαθέτω ως επιβήτορα συστηματικά και με αμοιβη,ναι τότε είναι επιβεβλημένες οι πολλές συμμετοχές και οι άριστες κριτικές ή σχεδόν άριστες :wink:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ξέρεις πόσοι ΄ειδικοί΄κυκλοφορούν έξω???

αυτό λέμε

ότι η έκθεση εξασφαλίζει του λόγου το αληθες

τίποτα άλλο
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
και συνεχίζω

πως σου φαίνετε αυτή η αγγελία :?: :?: :?: :?:

πολουνται γερμανικα ποιμενικα κουταβια απο γονεισ με διακρισεισ γνοστων εκτροφειον χωρισ χαρτια για πρωσοπικουσ λογουσ.βλεπεται γονεισ


η αυτή :?: :?: :?: :?:

ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ. ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΓΕΝΝΑΣ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ ΜΕ ΚΡΙΣΗ

η δεύτερη αν και δεν εξηγεί το είδος της κρίσης (επιλιπτική :?: :?: :?: :?: ) το χρησιμοποιεί
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
keyman said:
Όσον αφορα στις εκθέσεις και την γέννα:
Αν το δει το σκυλί του κάποιος εκτροφέας-γνώστης της φυλής,που τον εμπιστεύεται και τον βοηθήσει να βρει και ταίρι για μένα η έκθεση είναι περιττή,λέμε στην περίπτωση που κάποιος θέλει να κάνει μια γέννα όχι να γίνει εκτροφέας(μην μπερδευόμαστε).
in that case is a BYB!!

γιατι οπως ειπε και ο μακης απο ειδικους ειμαστε γεματοι (ειδικα στο ελλαδα
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
πάλι ξεφύγαμε....

μιλάμε για κάποιον που διαθέτει χαρτιά και θα τα δώσει και σε αυτόν που θα πάρει κουτάβι,θα δηλωθεί κανονικά η γέννα,μιλάμε για κάποιον υπεύθυνο byb που θα εμπιστευτεί την γνώμη κάποιου πραγματικά ειδικού πχ μπορεί να έχει φίλο κριτή και να του πει την γνώμη του in private και όχι σε κάποια έκθεση....λέμε τώρα.

Ξαναλέω πως μιλάω για εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις ιδιωτών βέβαια :wink: που θέλουν να κάνουν μια γέννα.Σίγουρα δεν είναι αυτός ο κανόνας.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
keyman said:
πάλι ξεφύγαμε....
μια χαρα ειμαστε!

μια γενα ή 100 ο σωστος κυνοφιλος-εκτροφεας πρεπει να κανει συγκεκριμενα πραγματα! το μου το ειπε private ο γνωστος μου δεν λεει τιποτα !εδω μια κριση ενος κριτη δεν λεει πολλα! ο λογος που βαζουμε τον σκυλο μας ειναι γιατι θελουμε να βγαλουμε σκυλια υγειη, με εναν σωστο χαρακτηρα που να ειναι κοντα στο προτυπο της φυλης!! για να το κανουμε αυτο θελουμε 3-4κρισεις απο κριτες, ολες τις απαραιτητες εξετασεις υγειας, και χαρακτηρα (αν ειναι εργασιακο και καμια εξεταση εργασιας δεν θα πειραζε)! ολα τα αλλα ειναι ανηθικη εκτροφη συστηματικη ή περιστασιακη!!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
όταν λές ΄ειδικού ΄ - ΄εκτροφέα ΄- ΄κριτή ΄ελπίζω να μην αναφέρεσε στον γνωστό εκτροφέα - κριτή - πετ σοπα που έχει γεμίσει την ΧΕ με αγγελίες.

τέλως πάντων

ΑΝ κάποιος έχει ένα καλό θυληκό ΜΕ χαρτιά

ΑΝ έχει κάνει όλες τια απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις

ΑΝ είναι σίγουρος για τον χαρακτήρα

ΑΝ ρωτήσει τον γνωστό του εκτροφέα

ΑΝ επιλέξει τον σωστό αρσενικό

τότε ναι πάρτο

ΟΤΑΝ όμως υπαρχουν τέτοιοι άνθρωποι τα κουτάβια (συνήθως) δίνοντε μέσω του εκτροφέα και όχι μέσω του ιδιοκτήτη
 




Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
ΜΑΚΗΣ said:
όταν λές ΄ειδικού ΄ - ΄εκτροφέα ΄- ΄κριτή ΄ελπίζω να μην αναφέρεσε στον γνωστό εκτροφέα - κριτή - πετ σοπα που έχει γεμίσει την ΧΕ με αγγελίες
:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Αυτο ως φαινεται μου εχει διαφυγει εντελως........
Πανε για ξηλωμα τα παρασημα μου κλαψ!!! :cry: :cry: :cry: :cry: