BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

mimisart

Member
16 Ιανουαρίου 2013
11
0
Καλησπερα σε ολα τα μελη!
Θα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μας (κακη δυστυχως) μαζι σας! Εχουμε τρια jack russell και απο το καλοκαιρι μας ειχε μπει η ιδεα να ξεκινησουμε και εμεις να δινουμε barf. Ο ενας ο αρσενικος μου (4 ετων) με διατροφικες αλλεργιες, η αδερφη του (επισης 4) στειρωμενη και το μικρακι μας (2 χρονων), 3 διαφορετικες κροκετες μεσα στο σπιτι....ο κακος χαμος....
τον Οκτωμβρη λοιπον αφου εκατσα, διαβασα και εμαθα καλα το μαθημα, ξεκινησα μες την τρελλη χαρα να ετοιμαζω το φαγητο τους! Η χαρα τους αλλα και η δικη μου δεν περιγραφεται!Φυσικα και προτιμουσαν το φαγητο που τους ετοιμαζα αο τις κροκετες....και απο τις πρωτες κιολας μερες ειδαμε τεραστιες αλλαγες!Συμπεριφορα, τριχωμα, δοντια, μυρωδιες.....ολα πηγαιναν πολυ πολυ καλα και ειμασταν χαρουμενοι! ενα πρωι ομως ο μεγαλος ο αρσενικος αρχισε να χανει την ορεξη του για παιχνιδι....περασε και η δευτερη και την τριτη τον πηγαμε στον γιατρο....τον εξετασε και τον εβρισκε μια χαρα και μετα απο δικη μου επιμονη του πηρε αιμα " εχω ξεκινησει αλλη διατροφη...μπορει κατι να του λειπει....δεν χανουμε κατι!" και τοτε αρχισε το μαρτυριο....λευκα αιμοσφαιρια μηδεν...καποιες σφαιρινες υψηλες, το σκυλι επρεπε να παρει επειγοντως αντιβιωση....δεν θελω να μακρυγορησω αλλο, απλα θα σας πω οτι το σκυλακι εναμησι μηνα ταλαιπωρηθηκε με εξετασεις αιματος, ουρων και υπερηχους, απιστευτους πονους μεχρι που ανακαλυψαμε οτι κολλησε βουρκελα και φυσικα προηλθε απο μολυσμενο κρεας που αγορασα απο τον χασαπη της γειτονιας μας (ζω σε επαρχια) και ειναι κομματι που θα μπορουσα να εχουμε φαει εμεις! δυστυχως οσο ειχα διαβασει δεν ειχα βρει πουθενα κατι για το συγκεκριμενο βακτηριο και ηθελα να το μοιραστω εδω απλα για την ενημερωση ολων! εμεις δυστυχως δεν μπορουμε να γυρισουμε στην barf γιατι θα ειναι παντα ευαλωτα στο συγκεκριμενο βακτηριο και ναι το κολλησανε και τα τρια!
Σας ευχαριστω για το δικαιωμα να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Βρουκέλλα εννοείς. Αναρωτιέμαι αν ψημένο το κρέας θα δημιουργούσεπ πρόβλημα.
Και εμείς σε ευχαριστούμε.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Βρουκέλλα εννοείς. Αναρωτιέμαι αν ψημένο το κρέας θα δημιουργούσεπ πρόβλημα.
Και εμείς σε ευχαριστούμε.
εαν μιλάμε για τον μελιταίο πυρετό ναι θεωρητικά το καλά ψημένο κρέας δεν εγγυμονεί κίνδυνο...

@
mimisart μεγάλη προσοχή όσο είναι υπο θεραπεία τα σκυλάκια να μην κολλήσετε και εσείς απίθανο αλλά οχι μη πιθανό(υποθέτω σας το είπε κ ο κτηνίατρος) τάιζες αρνί ή κατσίκι? (σπλήνες συκώτι?)
 
Last edited:




mimisart

Member
16 Ιανουαρίου 2013
11
0
Καλημέρα!
ναι βρουκελα εννοώ!δεν σκοτώνεται το βακτηριο στην κατάψυξη, μόνο με μαγείρεμα!ο γιατρός μας είπε οτι ο κίνδυνος ειναι μικρός για εμάς γιατι εχει μετατραπεί σε brucella canis που σπάνια περνάει στον άνθρωπο! Μια σχετική υγείηνη και όχι πολλά φιλια κυρίως στο πρόσωπο!δεν τους είχα δώσει αρνί η κατσίκι μόνο μοσχάρι και καρδιά μοσχου και φυσικά πλαταρια! Δεν ξέρω αν το είχε το ίδιο το μοσχάρι η αν κάποια κομμάτια του ήρθαν σε επαφή στο σφαγείο με μολυσμένα αιγοπρόβατα! Το κακό ειναι οτι υπάρχει πάντα ο κίνδυνος υποτροπης και ακόμα και με εξετάσεις αίματος δύσκολα φαίνεται αν δεν περάσει στο αίμα γιατι ειναι κυτταροφαγο βακτηριο! Συγνώμη για την ορολογία αν τα λέω όπως να'ναι! :)
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Καλημέρα!
ναι βρουκελα εννοώ!δεν σκοτώνεται το βακτηριο στην κατάψυξη, μόνο με μαγείρεμα!ο γιατρός μας είπε οτι ο κίνδυνος ειναι μικρός για εμάς γιατι εχει μετατραπεί σε brucella canis που σπάνια περνάει στον άνθρωπο! Μια σχετική υγείηνη και όχι πολλά φιλια κυρίως στο πρόσωπο!δεν τους είχα δώσει αρνί η κατσίκι μόνο μοσχάρι και καρδιά μοσχου και φυσικά πλαταρια! Δεν ξέρω αν το είχε το ίδιο το μοσχάρι η αν κάποια κομμάτια του ήρθαν σε επαφή στο σφαγείο με μολυσμένα αιγοπρόβατα! Το κακό ειναι οτι υπάρχει πάντα ο κίνδυνος υποτροπης και ακόμα και με εξετάσεις αίματος δύσκολα φαίνεται αν δεν περάσει στο αίμα γιατι ειναι κυτταροφαγο βακτηριο! Συγνώμη για την ορολογία αν τα λέω όπως να'ναι! :)
Μια χαρά τα είπε ο γιατρός σας και χαίρομαι! Δεν είναι μόνο στα αιγοπρόβατα αλλά καμια φορά και στις αγελάδες το βακτήριο. Δεν πιστεύω να ξαναπάτε σε αυτόν τον χασάπη!! Θεωρήτε νόσος που τίνει να εξαλειφθεί καθότι θανατόνονται τα μολυσμένα ζώα ενταφιαζονται και δεν δίνονται για καταναλωση....πραγματικά μου κάνει εντύπωση που το έπαθαν απο το κρέας....μήπως έχετε στην περιοχή σας αιγοπρόβατα ή αγελάδες με τις οποίες έρχονται σε έπαφη?
Δεν είχε κανένα σύπτωμα το σκυλάκι σας? γιατί στον άνθρωπο υπάρχει ολοκληρος κατάλογος με συμπτωματολογία.....
 
Last edited:


mimisart

Member
16 Ιανουαρίου 2013
11
0
Μια χαρά τα είπε ο γιατρός σας και χαίρομαι! Δεν είναι μόνο στα αιγοπρόβατα αλλά καμια φορά και στις αγελάδες το βακτήριο. Δεν πιστεύω να ξαναπάτε σε αυτόν τον χασάπη!! Θεωρήτε νόσος που τίνει να εξαλειφθεί καθότι θανατόνονται τα μολυσμένα ζώα ενταφιαζονται και δεν δίνονται για καταναλωση....πραγματικά μου κάνει εντύπωση που το έπαθαν απο το κρέας....μήπως έχετε στην περιοχή σας αιγοπρόβατα ή αγελάδες με τις οποίες έρχονται σε έπαφη?
Δεν είχε κανένα σύπτωμα το σκυλάκι σας? γιατί στον άνθρωπο υπάρχει ολοκληρος κατάλογος με συμπτωματολογία.....
Μα και βέβαια τον κοψαμε!
το θέμα ειναι οτι είχε ενα σωρό συμπτώματα που εμφανιζοντουσαν ενα ενα! Ακριβώς όπως στον άνθρωπο! Και αυτο ειναι το επικίνδυνο με την βρουκελλωση! Στην αρχή ήταν ακεφος! Σιγά σιγά ενώ έτρωγε κανονικοτατα έχανε βάρος ( 1,5 κιλό σε 1,5 μήνα), άρχισε να πονάει, να πρηζονται οι λεμφαδενες, τα επινεφριδια ( εκεί τρόμαξαμε οτι είχε καρκίνο με ραγδαία εξέλιξη), να χάνει πρωτεΐνες στα ουρά (σκεφτήκαμε νεφροπαθεια) πρηστικε και ο πρωκτικος αδενας (χμ αλλεργική αντίδραση στην αντιβιωση μια και που το σκυλάκι ειναι αλλεργικο, αλλάξαμε αντιβιωση) μέχρι που στο τέλος έπαθε ορχιτιδα και εκεί είπε ο γιατρός οτι εντάξει δεν υπάρχει κάτι άλλο που να τα κάνει όλα αυτά ειναι βρουκελα! Ξεκινήσαμε συνδυασμό αντιβιωσεων και τώρα ειμαστε στην δέκατη μέρα θεραπείας και όλα ευτυχώς πανε καλα! Εχουμε όρεξη για παιχνίδι και φαγητό και αναπληρωμουμε κανονικά βάρος!
οσο για τον χασάπη μας.....ας μην πω όλα αυτά που σκέφτομαι καλύτερα!πολυ απλά θα μας χάσει απο πελάτες, ψωνιζαμε και για το εστιατόριο μας απο εκεί και θα τον ενημερώσω να λάβει τα μέτρα του γιατι κινδυνεύουν όλοι!
Στην περιοχή που πάμε τις βόλτες μας δεν υπάρχουν αγελάδες η κατσίκια! Μένουμε σε νησί και τις βόλτες μας τις κάνουμε στις παραλίες!
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Ω ρε παιδί μου, έχετε κι εστιατόριο και παίρνατε κρέας από κει? Πωω τρομερά επικίνδυνος ο χασάπης σας! Αφού είναι καλά τα σκυλάκια σας όλα καλά, μπράβο. Ευχαριστούμε που μοιραστήκατε την εμπειρία μαζί μας!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ο Μελιταίος πυρετός πάντως, δηλαδή από το στέλεχος brucella melitensis, ενδημεί σε αρκετές περιοχές της χώρας μας και δεν είναι ιδιαίτερα σπάνιος...

Για το στέλεχος canis δεν γνωρίζω....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Όσες φορές έχω διαβάσει για barf αυτοί που την δίνουν και την υποστηρίζουν με ζήλο ισχυρίζονται ότι αν δεν δίνουμε χοιρινό κρέας δεν υπάρχει φόβος για ασθένειες. Να όμως που υπάρχει. Βρίσκω πολύ χρήσιμο που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Όσες φορές έχω διαβάσει για barf αυτοί που την δίνουν και την υποστηρίζουν με ζήλο ισχυρίζονται ότι αν δεν δίνουμε χοιρινό κρέας δεν υπάρχει φόβος για ασθένειες. Να όμως που υπάρχει. Βρίσκω πολύ χρήσιμο που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας.
+1
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Λες ότι έχει Brucella canis. Ποια η σχέση με την διατροφή;

Η canis προσβάλλει κυρίως το γεννητικό σύστημα και μεταδίδεται μέσω σπέρματος, κολπικών υγρών, κατανάλωση μολυσμένου πλακούντα, μητρικό γάλα, ούρα.

Η διάγνωση έγινε με καλλιέργεια αίματος ή με ανίχνευση αντισωμάτων;
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Εγω που ρωτησα την κτηνιατρο μου μου ειπε οτι οντως απο αποψη διατροφικων στοιχειων ειναι οτι καλυτερο.Παρολα αυτα μου ειπε οτι ειναι μεγαλο ρισκο να δωσω κρεας ωμο διχως να γνωριζω την ακριβη προελευση του ζωο αλλα και τον τροπο εκτροφη του σε συνδιασμο με τις νοσους που εχουν εμφανιστει στα ζωα οπως τρελων αγελαδων και πουλερικων!
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Λες ότι έχει Brucella canis. Ποια η σχέση με την διατροφή;

Η canis προσβάλλει κυρίως το γεννητικό σύστημα και μεταδίδεται μέσω σπέρματος, κολπικών υγρών, κατανάλωση μολυσμένου πλακούντα, μητρικό γάλα, ούρα.

Η διάγνωση έγινε με καλλιέργεια αίματος ή με ανίχνευση αντισωμάτων;
Αλέξια όλα αυτά συν με την επαφή με μολυσμένο ζώο (για αυτό και ρώτησα για την πανίδα της περιοχής) και ξέρω επιπλέον οτι δεν υπάρχει επαρκής θεραπεία για μολυσμένα ζώα παρα μονο προληπτικός εμβολιασμος
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Αλεξία δεν είπε ότι είχε canis, είπε σε canis μετατράπηκε. Τώρα κατά πόσο αυτό είναι εφικτό εγώ δε μπορώ να το ξέρω, εσύ σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρεις - και ο γιατρός (ελπίζω) ακόμα περισσότερα.
 


mimisart

Member
16 Ιανουαρίου 2013
11
0
Λες ότι έχει Brucella canis. Ποια η σχέση με την διατροφή;

Η canis προσβάλλει κυρίως το γεννητικό σύστημα και μεταδίδεται μέσω σπέρματος, κολπικών υγρών, κατανάλωση μολυσμένου πλακούντα, μητρικό γάλα, ούρα.

Η διάγνωση έγινε με καλλιέργεια αίματος ή με ανίχνευση αντισωμάτων;
Καλημέρα! Να ξεκαθαρίσω καταρχάς οτι μοιράστηκα την εμπειρία μου μαζί σας! Δεν λέω κανε αυτο η μην κανείς το άλλο! Ο καθένας μας επιλέγει τι ειναι καλύτερο για τα παιδιά του! Επίσης όπως αρχικά είπα, είδα σε σύντομο χρονικό διάστημα τα οφείλει της barf στα σκυλακια μου! Απο την άλλη μετά απο δυο μήνες ωμοφαγιας έπαθαν βρουκελα! Ούτε εγω είμαι γιατρός, δεν ξέρω αν μπορεί ενα βακτηριο να μετατραπεί η όχι! Ενας πολυ φίλος μικρόβιολογος και ο κτηνιατρος μου το είπαν!αυτο που ξερω σίγουρα ειναι οτι είχα ενα άρρωστο σκύλο που ανταποκρίθηκε μόνο στην θεραπεία της βρουκελας!( τα αλλα δυο σκυλακια τα προλάβαμε σε πολυ αρχικό στάδιο συμπτωμάτων που υπάρχει περίπτωση να το κολλησαν απο το ήδη άρρωστο σκυλάκι, γλειφουν ποπο και πιπι= ουρα) Και κατι ακομα που εχω ήδη αναφέρει... Η βρουκελα ειναι δύσκολο να ανιχνεύθει με απλό εργαστηριακά ελεγχο κυρίως όταν ήδη χορηγείται αντιβιωση! Πρέπει να κανείς πολλαπλούς ελέγχους σε συνδυασμό με τα κλινικά συμπτώματα!
Απο εκεί και πέρα ο καθένας διαχειρίζεται και επεξεργάζεται τις πληροφορίες όπως νομίζει!
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
mimisart
Mην δικαιολογείσαι για τους λόγους που έγραψες την εμπειρία σου. Έκανες πάρα πολύ καλά που την έγραψες. Δεν είπες σε κανέναν να μην μπαρφάρει περιέγραψες κάτι που σου συνέβη. Τώρα αν ήταν από τα κρέατα ή όχι...αυτό δεν το γνωρίζω. Αλλά επειδή ανήκω σε αυτούς που θα ήθελα να δίνω μπαρφ αλλά έχω ενδοιασμούς σχετικά με την υγιεινή των κρεάτων που αγοράζουμε η εμπειρία σου δεν με αφήνει αδιάφορη. Και καλό θα ήταν να μην ακούγονται μόνο διθύραμβοι για την μπαρφ , έχει και τα αρνητικά της και είναι θέμα επιλογής από κει και πέρα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Αλλά επειδή ανήκω σε αυτούς που θα ήθελα να δίνω μπαρφ αλλά έχω ενδοιασμούς σχετικά με την υγιεινή των κρεάτων που αγοράζουμε η εμπειρία σου δεν με αφήνει αδιάφορη.
το αυτό ακριβώς κι εγώ, οπότε και πάλι σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου
 


mimisart

Member
16 Ιανουαρίου 2013
11
0
Και εμείς ο μόνος λόγος που καταλήξαμε οτι ήταν απο το κρέας ήταν γιατι όλοι οι άλλο τρόποι μετάδοσης αποκλείονται! Οπως δεν έχουν ζευγαρωσει! Δεν έχουν έρθει αυτήν την περίοδο σε επαφή με αλλα σκυλιά πιθανούς φορείς και οι βόλτες γίνονται στις παραλίες που τουλάχιστον στην περιοχή μας τα κατσίκια και οι αγελάδες δεν τις προτιμούν! :) (για να ελαφρύνουμε λιγο το κλίμα!) ασε που και εμείς θα πρέπει να ξεχάσουμε τα φιλετακια τα σινιον κλπ! Γιατι και χασάπη που αλλάξαμε γύρω γύρω θάλασσα ποιος ξέρει τι γίνεται στο σφαγείο!
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
το πρόβλημα αρχίζει απο τον κτηνοτρόφο που δεν έχει εμβολιάσει τα ζώα του για μελιταίο πυρετό....
@mimisart αμα δεν σου κάνει κόπο μπορείς να μου γράψεις την φαρμακευτική αγωγή που σας έδωσε ο κτηνίατρος?
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22