BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

mimisart

Member
16 Ιανουαρίου 2013
11
0
το πρόβλημα αρχίζει απο τον κτηνοτρόφο που δεν έχει εμβολιάσει τα ζώα του για μελιταίο πυρετό....
@mimisart αμα δεν σου κάνει κόπο μπορείς να μου γράψεις την φαρμακευτική αγωγή που σας έδωσε ο κτηνίατρος?
Παίρνουν δοξυκυκλινη σε χάπι πρωί βράδυ και στρεπτομυκυνη- πενυκυλινη ενεσιμη μια φορά την μέρα! Επίτηδες δεν γράφω τα brand names! Αν θες στα στέλνω πμ!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
mimisart
Όπως είπε και η Ι.Kyveli μην απολογείσαι. Εδώ είμαστε να λέμε τα υπέρ και τα κατά για οτιδήποτε. Η προέλευση των κρεάτων με έχει προβληματίσει και εμένα. Παράλληλα όμως με προβλημάτισαν και τα χημικά στις σκυλοτροφές και τα συστατικά τους, οπότε τα ζύγισα προσπαθώντας να επιλέξω με τη λογική το μη χείρον βέλτιστον.
 


mimisart

Member
16 Ιανουαρίου 2013
11
0
mimisart
Όπως είπε και η Ι.Kyveli μην απολογείσαι. Εδώ είμαστε να λέμε τα υπέρ και τα κατά για οτιδήποτε. Η προέλευση των κρεάτων με έχει προβληματίσει και εμένα. Παράλληλα όμως με προβλημάτισαν και τα χημικά στις σκυλοτροφές και τα συστατικά τους, οπότε τα ζύγισα προσπαθώντας να επιλέξω με τη λογική το μη χείρον βέλτιστον.
και εγω ακομα δεν ξερω τι ειναι καλο και τι όχι! Προς το παρόν δίνω μαγείρεμενο πλέον κρέας με κροκετες γιατι πρέπει να πάρουμε και το βάρος που χάσαμε! Οταν τελειώσουμε με την θεραπεία δεν ξερω ακομα που θα καταλήξω!αυτο που προέχει ειναι να γίνουμε τρία γερά, χαρούμενα πλάσματα όπως ήμασταν πριν απο την περιπέτεια μας!το σίγουρο ειναι οτι το ώμο για μας πλέον αποκλείεται! Με το μαγείρεμενο απο την άλλη δεν μπορούμε να φάμε κόκκαλα! Τι να πω; Θα δείξει!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Πόσο σίγουρος είσαι ότι φταίει το κρέας και δεν κόλλησε από άλλο σκύλο; Το canis μόνο από άλλο ζώο μπορεί να το κολλήσει ή αν πιει νερό μολυσμένο με ούρα ή (λίγο δύσκολο) αν φάει μολυσμένο έμβρυο ή πλακούντα.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Παίρνουν δοξυκυκλινη σε χάπι πρωί βράδυ και στρεπτομυκυνη- πενυκυλινη ενεσιμη μια φορά την μέρα! Επίτηδες δεν γράφω τα brand names! Αν θες στα στέλνω πμ!
δεν μου χρειάζονται τα εμπορικά τους ονόματα.....
λοιπόν δοξυκυκλίνη είναι μια συνιστώσα θεραπεία για τον μελιταίο πυρετό η πιο συνηθισμένη θα έλεγα αντιβακτηριδιακό ευραίως φάσματος.....στρεπτομυκύνη και πενυκυλίνη εγώ ξέρω οτι δεν πρέπει να χορηγούνται μαζί (τουλάχιστον στον άνθρωπο) είναι κλασσική θεραπεία της φυματίωσης αλλά και για τον μελιταίο πυρετό σε μικρή ποσότητα. ειναι ισχυρά αντιβιωτικά που φαντάζομαι προκάλούν ενα κάρο παρενέργειες όπως και στον ανθρωπο....και θα πρέπει να γίνει θεραπεία για τουλάχιστο έναν μήνα ε? με αιματολογική εξέταση (μόνο) διέγνωσε βρουκέλλωση ή με την συπτωματολόγια?

(διευκρινίζω οτι δεν είμαι γιατρός, φαρμακοποιός επι σπουδές είμαι)


Περαστικά και πολύ κουράγιο στα σκυλάκια.....
εγώ δεν πιστεύω οτι έφταιγε το κρέας για την νόσο ίσως κάτι άλλο είναι το αιτιο και δεν πάει το μυαλό σας.....το κακό ειναι οτι κόλλησαν ενα ισχυρό βακτήριο και δύσκολα ιάσιμο....
 


mimisart

Member
16 Ιανουαρίου 2013
11
0
Πόσο σίγουρος είσαι ότι φταίει το κρέας και δεν κόλλησε από άλλο σκύλο; Το canis μόνο από άλλο ζώο μπορεί να το κολλήσει ή αν πιει νερό μολυσμένο με ούρα ή (λίγο δύσκολο) αν φάει μολυσμένο έμβρυο ή πλακούντα.
εχω ήδη απαντήσει στις ερωτήσεις σου!επισης μιας και που φαίνεται αρκετά ενημερωμένη στο πως μεταδίδεται φαντάζομαι οτι θα ξέρεις και τα κλινικά συμπτώματα! Μπορείς λοιπόν να διαβάσεις προηγούμενο ποστ μου και να κανείς μια σύγκριση! Και τέλος πάντων ειναι η διάγνωση του γιατρού που νομίζω οτι ξέρει καλύτερα τουλάχιστον απο μένα! Τώρα αν και εσύ είσαι γιατρός ευχαρίστως να ακούσω την γνώμη σου αλλα και τις οποίες συμβουλές σου επι του θέματος!
 


mimisart

Member
16 Ιανουαρίου 2013
11
0
δεν μου χρειάζονται τα εμπορικά τους ονόματα.....
λοιπόν δοξυκυκλίνη είναι μια συνιστώσα θεραπεία για τον μελιταίο πυρετό η πιο συνηθισμένη θα έλεγα αντιβακτηριδιακό ευραίως φάσματος.....στρεπτομυκύνη και πενυκυλίνη εγώ ξέρω οτι δεν πρέπει να χορηγούνται μαζί (τουλάχιστον στον άνθρωπο) είναι κλασσική θεραπεία της φυματίωσης αλλά και για τον μελιταίο πυρετό σε μικρή ποσότητα. ειναι ισχυρά αντιβιωτικά που φαντάζομαι προκάλούν ενα κάρο παρενέργειες όπως και στον ανθρωπο....και θα πρέπει να γίνει θεραπεία για τουλάχιστο έναν μήνα ε? με αιματολογική εξέταση (μόνο) διέγνωσε βρουκέλλωση ή με την συπτωματολόγια?

(διευκρινίζω οτι δεν είμαι γιατρός, φαρμακοποιός επι σπουδές είμαι)


Περαστικά και πολύ κουράγιο στα σκυλάκια.....
εγώ δεν πιστεύω οτι έφταιγε το κρέας για την νόσο ίσως κάτι άλλο είναι το αιτιο και δεν πάει το μυαλό σας.....το κακό ειναι οτι κόλλησαν ενα ισχυρό βακτήριο και δύσκολα ιάσιμο....
πενυκυλινη και στρεπτομυκυνη ειναι στο ίδιο φιαλιδιο, αυτο τουλάχιστον λένε οι οδηγίες!ναι το ενεσιμη θα το κάνουμε για 15 μέρες και το χάπι για ενα μήνα!μακαρι να μπορούσα να πιστέψω οτι δεν προέρχεται απο το κρέας γιατι ειναι επικυνδινο και για τον άνθρωπο αλλα προς το παρόν δεν μπορώ να σκεφτώ κατι άλλο!περναω 24 ώρες το 24ωρο με τα σκυλακια και δεν κάναμε τίποτα διαφορετικό απο αυτο που κάναμε πάντα (εκτός απο την αλλαγή διατροφής)! Στο αίμα βγήκε αρνητικό γιατι το δείγμα που στείλαμε ήταν μετά απο 10 μέρες χορήγησης δοξυκυλινης και ο γιατρός πιστεύει οτι ειναι ψευδώς αρνητικο( απ'οσα διάβασα στο Ίντερνετ σε σάιτ για εκτροφεις λέει οτι αν χορηγηθεί αντιβιωση το βακτηριο δείχνει ψευδώς αρνητικό και πρέπει να γίνεται επανέλεγχος μετά απο 3 μήνες!)
 
Last edited:


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
πενυκυλινη και στρεπτομυκυνη ειναι στο ίδιο φιαλιδιο, αυτο τουλάχιστον λένε οι οδηγίες!ναι το ενεσιμη θα το κάνουμε για 15 μέρες και το χάπι για ενα μήνα!μακαρι να μπορούσα να πιστέψω οτι δεν προέρχεται απο το κρέας γιατι ειναι επικυνδινο και για τον άνθρωπο αλλα προς το παρόν δεν μπορώ να σκεφτώ κατι άλλο!περναω 24 ώρες το 24ωρο με τα σκυλακια και δεν κάναμε τίποτα διαφορετικό απο αυτο που κάναμε πάντα (εκτός απο την αλλαγή διατροφής)! Στο αίμα βγήκε αρνητικό γιατι το δείγμα που στείλαμε ήταν μετά απο 10 μέρες χορήγησης δοξυκυλινης και ο γιατρός πιστεύει οτι ειναι ψευδώς αρνητικο( απ'οσα διάβασα στο Ίντερνετ σε σάιτ για εκτροφεις λέει οτι αν χορηγηθεί αντιβιωση το βακτηριο δείχνει ψευδώς αρνητικό και πρέπει να γίνεται επανέλεγχος μετά απο 3 μήνες!)
ειναι σκυλοφάρμακο η ένεση ε? (πχ ιλκοσιλιν?) αρα κανετε ενδομυικές ενέσεις.... Σου είπε να μην τους δίνεις γαλακτοκομικά?
μακάρι να είναι μονο ένας μήνας όλη η αγωγή....
αμα έχει πρόβλημα ο ένας κρεοπώλης θα έχουν ολοι οσοι παιρνουν απο τους ιδιους κτηνοτρόφους....(βέβαια δεν νομίζω οτι υπάρχει τρόπος να το πεις στον κρεοπώλη και να μην ''χαλαστείτε'')

συγνώμη που σε υποβάλλω σε τόσες ερωτήσεις είναι το προσωπικό μου ψώνιο τα φάρμακα...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Mισό γιατί μπερδεύτηκα...σου είπαν ότι ο σκύλος μολύνθηκε από το στέλεχος mellitensis το οποίο μεταλλάχθηκε σε canis;
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Mισό γιατί μπερδεύτηκα...σου είπαν ότι ο σκύλος μολύνθηκε από το στέλεχος mellitensis το οποίο μεταλλάχθηκε σε canis;

δεν παίζει αυτό.....για αυτό αμφιβάλουμε οτι φταίει το κρέας που τους έδεινε....
 


mimisart

Member
16 Ιανουαρίου 2013
11
0
Οχι δεν μου είπαν κατι τέτοιο! Συγκεκριμένα ο μικρόβιολογος (δουλεύει στο νοσοκομείο , όχι απο το εργαστήριο που στείλαμε το δείγμα) όταν του είπα την διάγνωση του γιατρού μου είπε και εκείνος οτι προέρχεται απο το κρέας! Ο γιατρός απο την άλλη μου είπε το τι πρέπει να κάνουμε για να προσέχουμε γιατι πιστεύει οτι ειναι brucella canis! Κανένα απο τα δυο στελέχη δεν έχουν επιβεβαιωθεί εργαστηριακά (η τουλαχιστον δεν ξερω ποιο στελεχοσ ψαξαν στο εργαστηριο, μπορω να ρωτησω τον γιατρο οταν θα παμε το μεσημερι και να σασ κω αργοτερα το απογευμα)και οι δυο μας είπαν οτι όσο ψευδώς αρνητικο μπορεί να δώσει άλλο τόσο μπορεί να δώσει και ψευδώς θετικό! Επειδή μπορει και εγω να εχω καταλάβει λάθος απο αυτά που εχω ακούσει και διαβάσει 1,5μηνα τώρα, δεν ξερω αν το βακτηριο μπορει να μεταλλαχθεί με την έννοια οτι αλλάζει τελείως "ταυτότητα" η αν απλά αλλάζει συμπεριφορά στον τροπο μετάδοσης στον άνθρωπο! Ειλικρινά δεν ξερω και οποιαδήποτε πληροφορία πραγματικά μου ειναι πολυ χρήσιμη!το μόνο που μπορώ να σας πω με σιγουριά ειναι οτι ανταποκρίνονται στην θεραπεία!και κυρίως ο μεγάλος μου εχει και καλύτερη κλινική εικόνα και στους υπερηχους(οι λεμφαδενες και η σπληνα επανέρχονται και η ορχιτιδα εχει υποχωρήσει)! Και επίσης θα ξαναπώ οτι πραγματικά εύχομαι να μην ειναι απο το κρέας! Δεν θέλω να γίνω χορτοφαγος!
 


mimisart

Member
16 Ιανουαρίου 2013
11
0
ειναι σκυλοφάρμακο η ένεση ε? (πχ ιλκοσιλιν?) αρα κανετε ενδομυικές ενέσεις.... Σου είπε να μην τους δίνεις γαλακτοκομικά?
μακάρι να είναι μονο ένας μήνας όλη η αγωγή....
αμα έχει πρόβλημα ο ένας κρεοπώλης θα έχουν ολοι οσοι παιρνουν απο τους ιδιους κτηνοτρόφους....(βέβαια δεν νομίζω οτι υπάρχει τρόπος να το πεις στον κρεοπώλη και να μην ''χαλαστείτε'')

συγνώμη που σε υποβάλλω σε τόσες ερωτήσεις είναι το προσωπικό μου ψώνιο τα φάρμακα...
Ναι μου είπε να μην δίνω γαλακτοκομικά και το κρέας να το μαγειρεύω εφόσον δεν θέλω να δίνω κροκετα!δεν με πειράζουν καθόλου οι ερωτήσεις!αντιθετως και μένα με βοηθάνε γιατι αυτο που θέλω ειναι να γίνουν καλα τα ζώα μου τόσο όσο και να βρω ακριβώς το τι φταίει! Το μόνο που σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό ειναι οτι πήγα να τους κάνω καλο και παραλίγο να τα στείλω! Πίστεψε με δεν ειναι το καλύτερο μου!το φάρμακο ειναι κτηνιατρικης χρήσης ενδομυικο!
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Ναι μου είπε να μην δίνω γαλακτοκομικά και το κρέας να το μαγειρεύω εφόσον δεν θέλω να δίνω κροκετα!δεν με πειράζουν καθόλου οι ερωτήσεις!αντιθετως και μένα με βοηθάνε γιατι αυτο που θέλω ειναι να γίνουν καλα τα ζώα μου τόσο όσο και να βρω ακριβώς το τι φταίει! Το μόνο που σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό ειναι οτι πήγα να τους κάνω καλο και παραλίγο να τα στείλω! Πίστεψε με δεν ειναι το καλύτερο μου!το φάρμακο ειναι κτηνιατρικης χρήσης ενδομυικο!
Κοίτα εγώ βλέπω οτι ο γιατρός σου έδωσε μια πλήρη θεραπεία του μελιταίου πυρετού, εφόσον είχε την συμπτωματολογία για μένα προχώρησε σωστά γιατί είναι αρκετά ύπουλο βακτήριο και καταλαβαίνει οτι το πολεμούν (κρύβεται) οπότε όσο πιο γρήγορα τόσο πιο καλά! (προσωπική μου άποψη). Τα γαλακτοκομικά τα κόβουν και στον ανθρωπο γιατι επειρεάζουν την δραστικότητα των φαρμάκων. Ενδομυικά γιατί αλλιώς προκαλεί διάφορα (ας το αφήσουμε)
Είναι μια ειδική αιματολογική εξέταση που γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.
και καρδιογράφιμα θα εκανα εγω πάντως.

Θεωρώ οτι ένας τοπικός φορέας καλο θα ήταν να ενημερωθεί γιατί τα ζώα που νοσούν πρέπει να θανατώνονται και οχι να καταναλλώνονται (ουτε για ζωοτροφές φυσικά) και ενα κρούσμα θα φέρει το άλλο.

εγώ αυτό που γνωρίζω είναι οτι εσύ μπορείς να κολλήσεις απο τον σκύλο, αλλά οχι ο σκύλος απο σένα.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Είναι σημαντικό να μάθεις ποιο στέλεχος έχει. Αν έχει το abortus ειναι απο το μοσχαρισιο κρέας, αλλα μάλλον θα εχει το melitensis. Αν πάλι εχει το canis πρόσεξε να μην έρχεται σε επαφή με αλλα σκυλια γιατι θα το μεταδώσει.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εντάξει έτσι!
Αλλιώς δεν θα έπρεπε να το συζητάμε στο dogforum, αλλά να το συζητάνε στο ΚΕΛΠΝΟ...

Αν μάθεις το στέλεχος όπως σου είπε η Alexia θα ξέρεις και την αιτία...
Εκτός από κρέατα, μήπως κατανάλωσε μη παστεριωμένο γάλα ή κάποιο άλλο οικιακό γαλακτοκομικό που σχετίζονται αρκετά με την βρουκέλλα;
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Παιδια μια ερωτησουλα...
Μεχρι ποσο ψαρι μπορω να τα'ι'σω εβδομαδιαιως τον σκυλο? Τωρα τρωει κανενα κιλο την εβδομαδα,αλλα επειδη βρισκω πολυ φθηνη και ολοφρεσκη σαρδελα (γυρω στα 80 λεπτα το κιλο),σκεφτομαι να αυξησω.
Εκτος αυτου τις τρωει και σαν τρελλος,να το προχωρησω η δεν κανει τοσο ψαρι?
 


peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
Παιδια μια ερωτησουλα...
Μεχρι ποσο ψαρι μπορω να τα'ι'σω εβδομαδιαιως τον σκυλο? Τωρα τρωει κανενα κιλο την εβδομαδα,αλλα επειδη βρισκω πολυ φθηνη και ολοφρεσκη σαρδελα (γυρω στα 80 λεπτα το κιλο),σκεφτομαι να αυξησω.
Εκτος αυτου τις τρωει και σαν τρελλος,να το προχωρησω η δεν κανει τοσο ψαρι?
80 λεπτά το κιλό η σαρδέλα?
Να πάρουμε και μεις να φάμε.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Εσύ τι τις θες τις σαρδέλες, δεν έχεις πρόσβαση σε.. πεσκανδρίτσες?? :p (σορρυ για το οφφ!)
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
80 λεπτά το κιλό η σαρδέλα?
Να πάρουμε και μεις να φάμε.
Ναι,να σου στειλω κανενα κιλακι!!:)
Μας εχουν αυξησει ομως αρκετα την τιμη στο κοτοπουλο..πριν λιγους μηνες τα κοτοπουλακια τα παιρναμε στα 2/3 της τιμης που τα παιρνουμε τωρα.
Το ψαρι δειχνει να του αρεσει πιο πολυ απο τα κρεατα..μεγαλος ''γκουρμες''..χαχα
 


peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
Εσύ τι τις θες τις σαρδέλες, δεν έχεις πρόσβαση σε.. πεσκανδρίτσες?? :p (σορρυ για το οφφ!)
Δεν είμαι κανίβαλλος.

Στο θέμα,
golden boy να φανταστώ ότι τις δίνεις ακαθάριστες και ωμές?

Άν είναι έτσι και βάζεις μέσα στο διαιτολόγιό του και διάφορα φρούτα και λαχανικά δεν θα έχεις πρόβλημα νομίζω.

Εξάλλου και κάποιες καλές ξηρές τροφές έχουν σαν βάση το ψάρι.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22