BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μπορεί να έχει ο σκυλος αλλεργία στο κοτόπουλο ?
Χμμμ... εγώ είχα παρατηρήσει στην μεγάλη μου σκύλα το εξής μέχρι πριν 1-2 χρόνια:

Στο μαγειρεμένο κοτόπουλο μου έκανε αρκετές φορές δοιάρροια. Στο ωμό όχι.
Τώρα πια δεν έχει πρόβλημα ούτε με το μαγειρεμένο.
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Η σκυλα ειχε κοκκινιλες στην κοιλια και γρηγορη αναπνοη 2-3 ωρες μετα το φαί .....

Μιλαω με τον κτηνιατρο και μου λεει οτι ειναι αλλεργία από τροφή .... και μαλιστα επειδη ειναι ωμό

Αντε τωρα δες τι την πειραζει .... Ξεκιναω με ξηρά Acana την wild σε 10 μερες οι κοκκινιλες εφυγαν .....

Ξεκιναω ενδιαμεσα ωμα ..

Πρωτη μερα πατσα πρασινος καμια αντιδραση ....
Δευτερη μερα πατσας ολα καλά .

2 μερες ξηρά και μετα κοτοπουλο ωμό το πρωί το βραδυ τσουπ οι κοκκινιλες ....

ταιζω ξανα 4 μερες μονο ξηρα φευγουν οι κοκκινιλες εχθες το βραδυ εδωσα κοτοπουλο ωμό και το πρωί παλι οι κοκκινιλες

Αντε βγαλε ακρη !!!!!!!! καθε βοηθεια δεκτή κορίτσια
 
















vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Το πλατάρι το έδινες σκέτο ή μπέρδευες και τίποτα άλλο όπως λαχανικά κλπ.?
Η αλήθεια είναι ότι τα πλατάρια ρίχνουν δραματικά το κόστος της barf.
Ίσως να δοκιμάσεις μερική barf, δοκιμάζοντας μοσχάρι, στομάχια κοτόπουλου ίσως, πατσά κλπ.
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το μεσημεράκι έδωσα συκώτι, πνεύμονες και καρδιά και στα τρία. Η Μπέμπα, κανένα μισάωρο μετά έκανε εμετό μόνο το πνευμόνι, ο Ρας όλη την ποσότητα και το γατί έφαγε και χώνεψε τα πάντα κι είναι μες την καλή χαρά. Ο Ρας ακόμα δείχνει να έχει τάση για εμετο και θέλει να φάει χόρτα. Επίμονα. Καμιά ιδέα?
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Το μεσημεράκι έδωσα συκώτι, πνεύμονες και καρδιά και στα τρία. Η Μπέμπα, κανένα μισάωρο μετά έκανε εμετό μόνο το πνευμόνι, ο Ρας όλη την ποσότητα και το γατί έφαγε και χώνεψε τα πάντα κι είναι μες την καλή χαρά. Ο Ρας ακόμα δείχνει να έχει τάση για εμετο και θέλει να φάει χόρτα. Επίμονα. Καμιά ιδέα?
Βρε φιλενάδα αυτά δε πάνε μόνα τους .
Αναλογίσου ότι αν το σκυλί έτρωγε ένα ολόκληρο ζώο ,πόση θα ήταν η αναλογία κρέατος και οστών με τα υπόλοιπα .
Φτιάξε ένα ρυζάκι ή κανένα μακαρόνι και είσαι ΟΚ
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ριζάκι (με ελάχιστο βραστό κοτόπουλο-για τη μυρωδιά) εδόθη. Σκύλος κουλουριασμένος σε μαξιλάρα ξεκουράζεται.

Ευχαριστώ vagelis
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ωμά τα έδωσα. Το πρώτο ωμό γευμα της Μπέμπας ήταν. Ο Ρας τρώει ξηρά και κάθε τρεις μέρες το ένα γεύμα είναι ωμό. Κεφαλάκι από αμνοερίφιο, πλατάρι, μπούτι κατσικιου ή γαυράκι. Το πιό τακτικό, ειδικά τον τελευταίο καιρό το πλατάρι. Πρώτη του φορά για συκώτι, πνευμόνι, καρδια (από μοσχάρι)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Απότομα άρχισες. Αφησε το πεπτικό της να συνέλθει και μετά δώσε της μερικές φορές την ημέρα ένα μικρό κομματάκι κρέας σαν λιχουδιά. Μετα πλατάρια και σιγά σιγά τα υπόλοιπα. Για την σταδιακη αλλαγή διατροφής να υπολογίζεις περίπου 4 εβδομάδες.

Εντόσθια max 15-20%. Πολλά σκυλια κάνουν εμετό το συκώτι.
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Και το κοτόπουλο ωμό?? Δεν υπάρχει κίνδυνος σαλμονέλας???
Επίσης μπορούμε να δίνουμε και τα κόκαλα του κοτόπουλου??? Γιατί έχω ακούσει ότι δεν κάνει λόγω του ότι είναι πολύ ?λεπτά? και ?μυτερά?
 




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981