BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Έχω την εντύπωση οτι 40 κιλά για 9 μηνών θηλυκο ειναι πολλά. Ρωτά κάποιον γνωστή της φυλής γι αυτό.
Eιναι αρκετα, αλλα οχι υπερβολικα πολλα.....
Η δικια μου η μεγαλη ηταν 45 κ η μικρη ειναι ηδη 40 χωρις να εχει πατησει τους 9 μηνες.
Αν κινειται αρκετα, το 1,5 κιλο τροφης δεν ειναι πολυ.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ ως γενικό κανόνα πιστεύω ότι αν θέλετε να εμπιστεύεστε κάποιον άλλον για την προετοιμασία του φαγητού του σκύλου σας καλύτερα να εμπιατευτείτε μια καλή εταιρία ξηρής τροφής που περνάει από ελέγχους παρά τον οποιοδήποτε που χρησιμοποιεί κρέατα που δεν ξέρουμε πόσο φρέσκα είναι.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το πρώτο πράγμα που θα έκανα είναι να επισκεφτώ κτηνίατρο να αποκλείσω ότιδήποτε παθολογικό.

Δεν θα αγόραζα ποτέ έτοιμη μπαρφ. Πρώτον είναι πανάκριβη και δεύτερον δεν είναι τόσο μεγάλος κόπος μια επίσκεψη στη Λαϊκή μια φορά την εβδομάδα. Τουλάχιστον ξέρεις τί κρέας παίρνεις, και σου βγαίνει και φτηνότερα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εαν το σκυλι δεν εχει χασει βαρος δεν κινειται πολυ κ γενικα δεν ειναι λαιμαργο, ναι παιζει το 1,5 κιλο να περναει τον κορεσμο κ να το αφηνει.
Συμφωνω απολυτα παντως με οσους λενε για ετοιμη barf..... η εννοια του να στραφεις προς τα εκει ειναι για να ξερεις ακριβως τι τρωει το σκυλι σου κ να ειναι πρωτης ποιοτητας......οταν το παιρνεις ετοιμο ουτε το ενα ξερεις ουτε το αλλο.....
 


Γιαννης73

Well-Known Member
31 Μαϊου 2013
118
0
Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους σας για τις απαντησεις σας
Να πω δυο πραγματακια κι εγω
Συγνωμη που δεν απαντω στον καθεναν ξεχωριστα
Σε γενικες γραμμες θα ελεγα οτι δεν ασκειτε πολυ οποτε ισως και να τις πεφτει πολυ το 1.5 κιλο.
Οσον αναφορα την ποιοτητα της τροφης το μονο που μπορω να πω μετα βεβαιοτητος ειναι
οτι εχει αλλαξει η οψη του σκυλου προς το καλυτερο
Τα κακα της ειναι λιγα και οχι μαλακα,το τριχωμα της γυαλιζει και δεν μαδαει σχεδον καθολου,και ειναι ενα παρα μα παρα πολυ ευθιαθετο κουταβι.
Ολα αυτα πιστευω πως μαρτυρουν και την ποιοτητα της τροφης.
Χωρις να θελω να πω πως και μια καλη ξηρα τροφη δεν θα ηταν ενδεδειγμενη.
Σε καθε περιπτωση θα παρακολουθησω πως παει και βλεποντας και κανοντας.
Σας ευχαριστω και παλι ολους και ολες
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
Boerboels diatrofi

Εναλλασσόμενο μεταξύ των πρώτων οστών σαρκωμένο και συμβατική ξηρή τροφή για σκύλους είναι μια καλή διατροφή για Boerboels. Είναι σημαντικό να παρέχουν τις πρώτες οστά. Πρώτες οστά είναι φυσική τροφή για σκύλους. Μαγείρεμα τα οστά έχει δύο μειονεκτήματα. Όταν τα μαγειρεμένα κόκκαλα μάσημα, μπορούν να διασπώνται και να προκαλέσουν βλάβη ή θάνατο καθώς περνούν μέσω του πεπτικού συστήματος. Επίσης, το μαγείρεμα αφαιρεί τα θρεπτικά συστατικά από το κρέας και τα οστά. Ποικιλία μπορεί να τεθεί σε διατροφή με την επιλογή των οστών.Κατάλληλα οστών που περιλαμβάνουν πρώτες οστά του βοείου κρέατος, όπως την ουρά ή το στέρνο, αρνί μπούτι και πτερύγια, ή πλάτες ωμό κοτόπουλο, τα σφάγια ή το λαιμό. Ξηρά τροφή δεν πρέπει να περιέχουν περισσότερο από 20 τοις εκατό πρωτεΐνη. Υψηλότερη περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες έχει αποδειχθεί για να προκαλέσει τα πόδια κουταβιών »να υποκύψουν.
Boerboel νεογνά πρέπει να τρέφονται δύο φορές κάθε μέρα μέχρι να φτάσουν έξι ή επτά μήνες. Από εκείνη τη στιγμή, τροφοδοτώντας μία φορά το πρωί ή το βράδυ είναι αρκετό. Η νηστεία μία ημέρα κάθε εβδομάδα, επιτρέπει το πεπτικό σύστημα των σκύλων για να ξεκουραστούν. αυτο το μεταφερο αυτουσιο απο εκτρωφεα στην αφρικη, καλιτερα ομω παρα μαγηρεμενο,( ο οποιοσ ειταν ο Lucas van der Merwe )
 




bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
Τι είναι αυτό βρε συ, Google Translate ή Tarzan Greek? Δεν μπορώ να το διαβάσω ολόκληρο, έχω βγάλει τα μάτια μου!
google translate ;) xaxaxaxaxaxaxaxa να σε καλα χααχαχαχαχαχαχα ακου Tarzan Greek!!!!!!!!!!
 
Last edited:


wizardsm

Well-Known Member
1 Μαϊου 2013
268
1
Boerboels diatrofi

Εναλλασσόμενο μεταξύ των πρώτων οστών σαρκωμένο και συμβατική ξηρή τροφή για σκύλους είναι μια καλή διατροφή για Boerboels. Είναι σημαντικό να παρέχουν τις πρώτες οστά. Πρώτες οστά είναι φυσική τροφή για σκύλους. Μαγείρεμα τα οστά έχει δύο μειονεκτήματα. Όταν τα μαγειρεμένα κόκκαλα μάσημα, μπορούν να διασπώνται και να προκαλέσουν βλάβη ή θάνατο καθώς περνούν μέσω του πεπτικού συστήματος. Επίσης, το μαγείρεμα αφαιρεί τα θρεπτικά συστατικά από το κρέας και τα οστά. Ποικιλία μπορεί να τεθεί σε διατροφή με την επιλογή των οστών.Κατάλληλα οστών που περιλαμβάνουν πρώτες οστά του βοείου κρέατος, όπως την ουρά ή το στέρνο, αρνί μπούτι και πτερύγια, ή πλάτες ωμό κοτόπουλο, τα σφάγια ή το λαιμό. Ξηρά τροφή δεν πρέπει να περιέχουν περισσότερο από 20 τοις εκατό πρωτεΐνη. Υψηλότερη περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες έχει αποδειχθεί για να προκαλέσει τα πόδια κουταβιών »να υποκύψουν.
Boerboel νεογνά πρέπει να τρέφονται δύο φορές κάθε μέρα μέχρι να φτάσουν έξι ή επτά μήνες. Από εκείνη τη στιγμή, τροφοδοτώντας μία φορά το πρωί ή το βράδυ είναι αρκετό. Η νηστεία μία ημέρα κάθε εβδομάδα, επιτρέπει το πεπτικό σύστημα των σκύλων για να ξεκουραστούν. αυτο το μεταφερο αυτουσιο απο εκτρωφεα στην αφρικη, καλιτερα ομω παρα μαγηρεμενο,( ο οποιοσ ειταν ο Lucas van der Merwe )

ΟΥΓΚ :p
 


geos3

Member
9 Απριλίου 2010
15
0
Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα!!!Μετα απο πολυ καιρο μελος ηρθε η ωρα να σας χρειαστω...
Αποφασισα να δωσω και εγω στα σκυλια μου (1 γερμανικο ποιμενικο 4,5 μηνων και ενα Yorkshire 3,5 χρονων)BARF μετα απο αρκετο διαβασμα στο φορουμ.Αρχισα πριν 2 μερες σε συνδυασμο με την ξηρα τροφη μεχρι να δω πως θα πανε.Δινω το πρωι κοτοπουλο μονο, προς το παρων, και ξηρα το βραδυΤο Yorkie δεν εχει θεμα, ομως ο γερμανικος μετα το γευμα με BARF μου κανει διαρροια.Τι λετε να ειναι?Πρεπει να ανησυχησω και να τον παω στον κτηνιατρο απο τωρα?Η απλα ειναι μεχρι να στρωσει στην καινουργια διατροφη??
Ευχαριστω εκ των προτερων...
 




geos3

Member
9 Απριλίου 2010
15
0
Εδωσα φτερουγα,μπουτι και καποιο κομματι που ειχε αρκετο ψαχνο και λιγο κοκκαλο.Πηρα ενα ολοκληρο και το τεμαχισα μονος μου.Αυτα και τις 2 μερες μοιρασμενα.
Να συμπληρωσω οτι μολις εκανε και λιγο εμμετο και εβγαλε και ενα μικρο μικρο κομματι κοκκαλο...
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Εδωσα φτερουγα,μπουτι και καποιο κομματι που ειχε αρκετο ψαχνο και λιγο κοκκαλο.Πηρα ενα ολοκληρο και το τεμαχισα μονος μου.Αυτα και τις 2 μερες μοιρασμενα.
Να συμπληρωσω οτι μολις εκανε και λιγο εμμετο και εβγαλε και ενα μικρο μικρο κομματι κοκκαλο...
Πόσες μέρες το άφησες στην κατάψυξη;
 








geos3

Member
9 Απριλίου 2010
15
0
Πόσες μέρες το άφησες στην κατάψυξη;
Δεν το αφησα καθολου στην καταψυξη και αυτο γιατι δεν θυμαμαι να διαβασα καπου οτι χρειαζετε καταψυξη το κοτοπουλο
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Κι εγω δινω φρέσκο κοτοπουλο.

Το προβλημα ειναι μάλλον οτι πρέπει να μάθει να χωνεύει ωμά. Μεχρι να συνηθίσει μπορείς να του δίνεις περισσότερες μικρές μερίδες την ημέρα.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU