BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση! στους 2 μηνες περιπου που τρωει η μικρη μπαρφ εχει κανει 2 φορες εμετους κι αυτες τις 2 φορες εχει κανει και διαρροια.(διαστημα 2 εβδομαδων ο ενας με τον αλλον) Και οι 2 φορες που εκανε ηταν με κοτοπουλο. Τη μια φορα εκανε 8 εμετους περιπου κι εβγαζε σαλια αλλα εβγαλε και 2 κομματακια πλαστικο κοκκαλο(παιχνιδι). Τη πηγαμε στη γιατρο γιατι φοβηθηκαμε για σαλμονελα αλλα μας ειπε οτι θα ειναι το τελευταιο που θα μας απασχολησει, μπορει να της εκατσε κανενα κοκκαλο στον οισοφαγο, μπορει να την ενοχλησε το πλαστικο ή μπορει να ειναι μια απλη ιωση. Οντως οι εμετοι δεν συνεχιστηκαν. Την αλλη που ηταν προχθες, εκανε μια ωρα μετα το γευμα 3 εμετους και τα εβγαζε ολοκληρα. Της δινω 700γρ κρεας(αυτα ειναι μονο τα γρ του κρεατος) και ειναι 30 κιλα. Δεν παχαινει με αυτη τη ποσοτητα και μενει σταθερη. Τι μπορει να φταιει? Μηπως τρωει με λαιμαργια? Μηπως την ενοχλει η πετσα? Ή απλα μηπως ειναι πολλα τα γρ και της καθεται βαρια τοσο κρεας? Μου εχει κανει εντυπωση που και τις 2 φορες εκανε και διαρροια. Επισης απο τοτε που ξεκινησαμε εχει και αρκετα αερια.
εγω κοβω τα κοκκαλα με ψαλιδι ανα1 cm περιπου και δεν δεινω το μπουτι
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση! στους 2 μηνες περιπου που τρωει η μικρη μπαρφ εχει κανει 2 φορες εμετους κι αυτες τις 2 φορες εχει κανει και διαρροια.(διαστημα 2 εβδομαδων ο ενας με τον αλλον) Και οι 2 φορες που εκανε ηταν με κοτοπουλο. Τη μια φορα εκανε 8 εμετους περιπου κι εβγαζε σαλια αλλα εβγαλε και 2 κομματακια πλαστικο κοκκαλο(παιχνιδι). Τη πηγαμε στη γιατρο γιατι φοβηθηκαμε για σαλμονελα αλλα μας ειπε οτι θα ειναι το τελευταιο που θα μας απασχολησει, μπορει να της εκατσε κανενα κοκκαλο στον οισοφαγο, μπορει να την ενοχλησε το πλαστικο ή μπορει να ειναι μια απλη ιωση. Οντως οι εμετοι δεν συνεχιστηκαν. Την αλλη που ηταν προχθες, εκανε μια ωρα μετα το γευμα 3 εμετους και τα εβγαζε ολοκληρα. Της δινω 700γρ κρεας(αυτα ειναι μονο τα γρ του κρεατος) και ειναι 30 κιλα. Δεν παχαινει με αυτη τη ποσοτητα και μενει σταθερη. Τι μπορει να φταιει? Μηπως τρωει με λαιμαργια? Μηπως την ενοχλει η πετσα? Ή απλα μηπως ειναι πολλα τα γρ και της καθεται βαρια τοσο κρεας? Μου εχει κανει εντυπωση που και τις 2 φορες εκανε και διαρροια. Επισης απο τοτε που ξεκινησαμε εχει και αρκετα αερια.
Αυτά που σου έγραψα τα διάβασες; Μη δίνεις κόκαλα μιας και ο σκύλος σου έχει θέμα με τα νεφρά. Ψαξ' το καλά το θέμα αν θες να δίνεις ωμά, ειδικά που ο σκύλος σου έχει πρόβλημα.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Βerna ευχαριστω για την απαντηση, η αληθεια ειναι οτι μολις τα ειδα. Ποιος ο λογος να μη δινω κοκκαλα απο τη στιγμη που η τιμη της κρεατινινης ειναι ελαχιστα τσιμπημενη? Μπορω να καταλαβω το γιατι να ακολουθησω μια διατροφη μερικης νεφρικης ανεπαρκειας οπως αυτη που μου εγραψε η Alexia την οποια ηδη ακολουθω, αλλα γιατι να κανω διατροφη νεφρικης ανεπαρκειας? Τη κτηνιατρο δεν την ανησυχει η τιμη με τοσα φαρμακα και θεραπειες που εχει ακολουθησει, απλα δεν ρισκαρει να της κανει επεμβαση αν η τιμη δεν πεσει στο 1,6 απο το 1,7 που ειναι τωρα. Ισα ισα που η ιδια ειναι ικανοποιημενη απο τις τιμες 1 μηνα μετα τη μπαρφ γιατι οπως μου ειπε εφτιαξαν εντελως καποια θεματα που πασχιζαμε να φτιαξουμε. Το θεμα το ψαχνω συνεχεια και διαβαζω καθημερινα, θα μου ηταν το πιο ευκολο να δωσω απλα μια ξηρα και να ειμαι καλυμμενη, αλλα ειναι και η απειρια στη μεση που δεν μπορω να δωσω καποιες εξηγησεις, ενω αλλος με εμπειρια να μπορει να με βοηθησει.
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τώρα λες πως είναι ελαφρώς τσιμπημένη. Μερικά ποστ πριν έγραψες πως δεν θες να δώσεις ψάρι λόγω φωσφόρου. Και τα κόκαλα έχουν φώσφορο. Δεν ξέρω τις τιμές του σκύλου σου καλύτερα από σένα, εσύ ξέρεις. Εγώ απλά το είπα βασιζόμενη στα ποστ που έγραψες μερικές μέρες πριν.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Τώρα λες πως είναι ελαφρώς τσιμπημένη. Μερικά ποστ πριν έγραψες πως δεν θες να δώσεις ψάρι λόγω φωσφόρου. Και τα κόκαλα έχουν φώσφορο. Δεν ξέρω τις τιμές του σκύλου σου καλύτερα από σένα, εσύ ξέρεις. Εγώ απλά το είπα βασιζόμενη στα ποστ που έγραψες μερικές μέρες πριν.
Το εχω αναφερει σε προηγουμενο ποστ μου(συγκεκριμενα #1195) οχι φυσικα οτι θα επρεπε να το θυμασαι :p Δεν ηθελα να δωσω ψαρι γιατι διαβασα και μου ειπε και η κτηνιατρος να αποφευγω το φωσφορο του ψαριου. Οπως και να χει, σκεφτηκα να το πιασω εντελως απο την αρχη, να μειωσω λιγο τη ποσοτητα του κρεατος, να κοβω και τα πλαταρια σε 2-3 μερη και να βαλω σταδιακα ενα-ενα τα λαχανικα να δω πως θα παει. Υπαρχει περιπτωση να μη της καθεται καλα η πετσα?
 




geraw

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2013
49
3
Να κανω μια ερωτηση μιας και δεν ξερω πολλα περι barf...Οι μικρες φυλες π.χ: yorkshire terrier,pug,westie,chihuahua κ.λ.π μπορουν να τρωνε barf?
 




geos3

Member
9 Απριλίου 2010
15
0
geos3
Αν έτρωγε μόνο μπαρφ θα έπρεπε να του δίνεις 4-5% του βάρους του.

Περιόρισε το ψαχνό και δίνε του μικρές μερίδες. Αν μπορείς να βρεις λαιμούς θα ήταν το ιδανικό για την πρώτη περίοδο. Αν δεν τους χωνεύει καλά τους κοπανάς με ένα σφυρί.



Καπως ετσι θα γινει αλλα μιας και πολυπλευρο και μεγαλο το θεμα barf και δεν μου ξεκινησε καλα, επελεξα να ενημερωθω καλυτερα, οποτε θα σας 'ζαλισω' απο τον καινουργιο χρονο..
Ευχαριστω ολους οσους απαντησαν για τις πληροφοριες.
Να πω και ενα μεγαλο ευχαριστω στο μελος gkrekos για τις πολυτιμες πληροφοριες που μου εδωσε μεσω πμ.
 


geraw

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2013
49
3
Γεια σας παιδια. Σε λιγο καιρο θα αποκτησω ενα κουταβακι που θα ειναι 2 μηνων. Θα ηθελα να ρωτησω: Απο ποια ηλικια μπορει να αρχισει να τρωει barf?
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Καπως ετσι θα γινει αλλα μιας και πολυπλευρο και μεγαλο το θεμα barf και δεν μου ξεκινησε καλα, επελεξα να ενημερωθω καλυτερα, οποτε θα σας 'ζαλισω' απο τον καινουργιο χρονο..
Ευχαριστω ολους οσους απαντησαν για τις πληροφοριες.
Να πω και ενα μεγαλο ευχαριστω στο μελος gkrekos για τις πολυτιμες πληροφοριες που μου εδωσε μεσω πμ.
Η κρίση σου είναι το πολυτιμότερο αγαθό στην παρούσα κατάσταση...

Ότι και να πούμε εμείς περιττεύει....
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Γεια σας παιδια. Σε λιγο καιρο θα αποκτησω ενα κουταβακι που θα ειναι 2 μηνων. Θα ηθελα να ρωτησω: Απο ποια ηλικια μπορει να αρχισει να τρωει barf?
Μπορεί να αρχίσει κατευθείαν, αρχικά μόνο μαλακά κόκαλα αλεσμένα ή σε πολύ μικρά κομμάτια.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Να ρωτησω,με το ελαφι τι παιζει; Πηρα λιγο απο το μαγαζι που δουλευω κ λεω σημερα να της το δωσω για κατι πιο γκουρμε ;-)
Νατάσσα η κούκλα σου είχε σπέσιαλ εορταστικό γεύμα! :)
Έχεις μήπως, και λόγω δουλειάς, ιδέα από πού μπορούμε να πάρουμε πιο "ιδιαίτερα" κρέατα;
Έλεγα να πάρω κάτι άλλο για ποικιλία, πχ κουνέλι ή ορτύκι, αλλά δε ξέρω από που μπορώ να τα βρω.
Για ορτύκι είχα ρωτήσει στο κρεοπωλείο και μου είχε πει ότι ενώ παλαιότερα έφερνε κατά παραγγελία πλέον δεν συνεργάζεται με κάποιον προμηθευτή.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Νατάσσα η κούκλα σου είχε σπέσιαλ εορταστικό γεύμα! :)
Έχεις μήπως, και λόγω δουλειάς, ιδέα από πού μπορούμε να πάρουμε πιο "ιδιαίτερα" κρέατα;
Ναι, εχω εγω. Απο το ζωολογικο κήπο. Τεραστια ποικιλία!

( δηλαδη εμεις τωρα θεωρούμαστε φιλόζωοι, ετσι; )
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Νατάσσα η κούκλα σου είχε σπέσιαλ εορταστικό γεύμα! :)
Έχεις μήπως, και λόγω δουλειάς, ιδέα από πού μπορούμε να πάρουμε πιο "ιδιαίτερα" κρέατα;
Έλεγα να πάρω κάτι άλλο για ποικιλία, πχ κουνέλι ή ορτύκι, αλλά δε ξέρω από που μπορώ να τα βρω.
Για ορτύκι είχα ρωτήσει στο κρεοπωλείο και μου είχε πει ότι ενώ παλαιότερα έφερνε κατά παραγγελία πλέον δεν συνεργάζεται με κάποιον προμηθευτή.
Κατερινα παρολα αυτα το ελαφι....δεν το εφαγε.....δεν ξερω γιατι!! Οσο αφορα τα κρεατα νομιζω οτι στο Μακρο μπορεις να βρεις διαφορα.


Sent from my iPad using Tapatalk
 






Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
τα ιδιαιτερα ποια ειναι.αγριογουρουνο βουβαλι κλπ.?
η ασβος και αλλα πιο ιδιαιτερα?


κριμα και το ελαφι πηγε χαμενος ο μεζες.
Ειναι και η γλαρόσουπα αλλα την ξεχασα...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Κατερινα παρολα αυτα το ελαφι....δεν το εφαγε.....δεν ξερω γιατι!! Οσο αφορα τα κρεατα νομιζω οτι στο Μακρο μπορεις να βρεις διαφορα.


Sent from my iPad using Tapatalk
Ένα απο τα σκυλιά μου δεν το τρωει ωμό και της το τηγανίζω ελαφρά (bleu)
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Κατερινα παρολα αυτα το ελαφι....δεν το εφαγε.....δεν ξερω γιατι!! Οσο αφορα τα κρεατα νομιζω οτι στο Μακρο μπορεις να βρεις διαφορα.
Νατάσσα ευχαριστώ πολύ! :)
Κατά τα λοιπά όμως η Ρόξυ εξακολουθεί να τα πηγαίνει μια χαρά με τη μπαρφ έτσι;

Το ΜΑΚΡΟ δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. Ήξερα μόνο για το Βασιλόπουλο.
Λογικά όμως πρέπει να έχει και σε μικρότερα καταστήματα γιατί βλέπω αρκετά εκτροφεία, φάρμες σε γειτονικές πόλεις (πχ το μαγαζί με τα βιολογικά στη γειτονιά μου έχει βουβάλι από τις Σέρρες).

τα ιδιαιτερα ποια ειναι.αγριογουρουνο βουβαλι κλπ.?
η ασβος και αλλα πιο ιδιαιτερα?
Superman την ιδέα μου την έδωσες εσύ όταν πρόσφατα ανέφερες ότι πιο θρεπτικά από τα αυγα της κότας είναι αυτά από το ορτύκι. Οπότε ξεκίνησε η αναζήτηση τους! :)
Βρήκα λοιπόν εκτροφείο ορτυκιών και στη Θεσσαλονίκη, όπου μένω, αλλά όχι κατάστημα λιανικής.

Έλεγα να περιοριστώ σε τίποτα τέτοιο, άντε σε καμιά πάπια και κουνελι.
Αν εχεις κάτι άλλο, κατά προτίμηση χωρίς αγκάθια, να προτείνεις να το συζητήσουμε! :cool:
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22