Barf για μικρόσωμους σκύλους...


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Τόσες μέρες διαβάζω όλα τα θέματα που έχετε αναπτύξει όσο αναφορά τη διατροφή barf και βλέπω ότι εκεί θα καταλήξω κι εγώ...

Έχω όμως δύο ερωτήσεις.
α)τα λαχανικά και τα φρούτα τα βάζω μαζί πολτοποιημένα στη κατάψιξη και ύστερα μαζί με το κρέας στο πιάτο του όλα μαζί?
β)τα ζώα στις μέρες μας όπου είναι μεγαλωμένα μες τη χημεία δεν είναι βλαβερά για τους σκύλους να τα τρώνε εντελώς άψητα?δεν είναι όπως κάποτε που ο σκύλος έτρωγε ωμό κρέας από τη φύση του.τότε ήταν "ελευθέρας βοσκής" όλα.σκεφτόμουν να του τα βράζω έστω 5-10 λεπτά.είναι λάθος?
Εάν ρωτάω κάτι που έχετε ξαναρωτήσει και δεν το έχω προσέξει συγγνώμη αλλά είναι πολλές οι απορίες μου και πολλές οι σελίδες για το θέμα στο forum.

Ευτυχώς πάντως που βρήκα αυτό το site γιατί μέχρι τρεις μέρες πριν πίστευα ότι δίνωντας eukanuba στο σκύλο μου κάνω την καλύτερη επιλογή. :oops:

Y.Γ.
Η vrmode μου είχε στείλει παλιότερα ένα xls αρχειάκι το οποίο έβγαζε την αναλογία του κρέατος και των λαχανικών ανάλογα με το βάρος του σκύλου. Oι αναλογίες είναι υπολογισμένες με βάση το βιβλίο Natural Dog Food. Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ! Θα σου το στείλω με e-mail.
Θα μπορούσες Rottie να μου το στείλεις και 'μένα? :roll:
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τελικά οι απορίες σου ισχύουν ή όχι?
Τα θέματα που αφορούν τη μέθοδο BARF τα διάβασες? Διότι με τη μέθοδο έχουμε ασχοληθεί παραπάνω από εκτενώς…
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Nαι, οι απορίες μου ισχύουν.Το θέμα μόνο δεν ισχύει.Αν μπορέσεις να μου απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις σε παρακαλώ γιατί οι σελίδες είναι τόσο πολλές που τα έχω χάσει λίγο... :roll:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
dali said:
Έχω όμως δύο ερωτήσεις.
α)τα λαχανικά και τα φρούτα τα βάζω μαζί πολτοποιημένα στη κατάψιξη και ύστερα μαζί με το κρέας στο πιάτο του όλα μαζί?
β)τα ζώα στις μέρες μας όπου είναι μεγαλωμένα μες τη χημεία δεν είναι βλαβερά για τους σκύλους να τα τρώνε εντελώς άψητα?δεν είναι όπως κάποτε που ο σκύλος έτρωγε ωμό κρέας από τη φύση του.τότε ήταν "ελευθέρας βοσκής" όλα.σκεφτόμουν να του τα βράζω έστω 5-10 λεπτά.είναι λάθος?
α) αμα θες ναι- τα βαζεις μαζι στο ιδιο γευμα. Αμα θες, μπορεις να τα δωσεις και ξεχοριστα, οπος κανω εγω. Δεν της αρεσουν τα λαχανικα και ετσι της τα δινω σκετα- επειδη αλλιως μου αφηνει και το κρεας!!

β) Αν βραζεις το κρεας δεν ειναι πια BARF- αλλα μαγειρευτο!
Τα "Κρεατα" που ειναι στις ξερες τροφες ειναι σαφος ακομα πολυ πιο χειροτερα, απο αυτα που χρησημοποιουμε στο BARF, που κανονικα προοριζονται για ανθρωπινη καταναλοση. Και στην ξερη ειναι ναι μεν "βρασμενα" τα κρεατα, αλλα με αυτον τον τροπο καταστρεφονται μονο οι βιταμινες- οι αντιβιοσεις, ορμονες, φαρμακα για ευθανασιες κλπ, διατιρουνται οστοσο ακομα και μετα απο βρασιμο. Τα μικροβια που περιεχονται στο κρεας, ειναι κατι το οποιο ενας υγιες οργανισμος σκυλου, μπορει να τα βγαλει περα.
Και για ακομα μεγαλυτερη ασφαλεια, καταψυχω τα κρεατα για 20 μερες, κατω απο -18 βαθμους, πριν τα ταιζω στον σκυλο μου.
Ακομα και τα νεοσπορα, που σιγουρα αποτελουν καπιον κινδυνο για τα σκυλια, σκοτονονται ετσι!
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Και εγώ βάζω το κρέας στην κατάψυξη αλλά δεν νομίζω πως σκοτώνοντε τα μικρόβια, απλά το κρύο τα "κοιμήζει".

Νταλί με το να βράσεις το κρέας, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σκοτώσεις όλες τι βιταμίνες (όπως είπε και η Frenchie) αλλά και να ανοίξουν οι πόροι των κόκαλων και να γίνουν επικύνδινα για τον σκύλο σου.
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
Milou said:
Και εγώ βάζω το κρέας στην κατάψυξη αλλά δεν νομίζω πως σκοτώνοντε τα μικρόβια, απλά το κρύο τα "κοιμήζει".

Νταλί με το να βράσεις το κρέας, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σκοτώσεις όλες τι βιταμίνες (όπως είπε και η Frenchie) αλλά και να ανοίξουν οι πόροι των κόκαλων και να γίνουν επικύνδινα για τον σκύλο σου.

Πάντως η ανθρώπινη δραστηριότητα έχει φέρει τόσες αλλαγές στο οικοσύστημα που καλό θα είναι να παίρνουμε μέτρα

Δείτε για παράδειγμα το αρθρο του περιοδικού lancet για την μετάδοση της σπογγώδους εγκεφαλοπάθειας στα ζώα (αγελάδες).
Στο άρθρο αναφέρει πως πιθανά η μόλυνση ξεκίνησε από τα πτώματα νεκρών ανθρώπων που πετάγονταν από τους φτωχούς Ινδούς στο Γάγγη ποταμό. Αυτά συλλέγονταν από εταιρείες εκμετάλλευσης που τα περνούσαν στην τροφική αλυσίδα ως τροφή. Σύμφωνα με το άρθρο κάποιοι από αυτούς που πεταγόντουσαν στο ποτάμι έπασχαν από Κροιτσφελντ Γιακομπς που στην συνέχεια μεταδόθηκε στα ζώα σαν σπογγώδης εγκεφαλοπάθεια κοκ

Με λίγα λόγια πιστεύω πως όποιος θέλει να δώσει δική του τροφή σε σκύλο θα πρέπει πλέον λόγω της κατάστασης του πλανήτηΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να είναι βρασμένο το κρέας, είναι το μίνιμουμ μέτρο ασφάλειας που μπορούμε να πάρουμε
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
RozaFan,

υπάρχει κόσμος που τρώει ώμό κρέας όπως τον κιμά και λίγο ψιμένο όπως η μπριζίλα, T bone, φιλέτο,........
Και εάν δεν ψίσεις όλο το κρέας καλά υπάρχει κύνδινος μόλυνσης.

Το στομάχι του σκύλου αλλά και τα υγρά στο στομάχι του σκοτώνουν πολλά βακτιρίδια και μικρόβια που εμείς όμως δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό.
Ο σκύλος έχει περισσότερς ιδιότητες τις οποίες εμείς δεν τις έχουμε.

Προτιμώ να ταϊζω τον σκύλο μου ωμό κοτόπουλο, αρνί, ψάρι, μοσχαράκι και φρέσκα φρούτα, λαχανικά και γιαούρτι παρά νεκρά απο υούς ζώα αλλά και ότι περισεύει από την ανθρώπινη κατανάλωση (ράμφοι πουλιών, μυαλά, τρίχες,....) μεταμορφωμένα σε σκόνη.
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Eίναι ένα ρίσκο όπου η αλήθεια είναι ότι με φοβίζει λίγο.Έχω κάποιες επιφυλάξεις αλλά θα το κάνω και ελπίζω όλα να πάνε καλά.Δεν θα ήθελα να ρωτήσω το γιατρό γιατί σκέφτομαι ότι θα μου πει πως δεν είναι σωστό κτλ. (όπως έχω διαβάσει και από εσάς ότι αρκετοί αυτό λένε).
Είμαι σε τραγική φάση :roll:
υπάρχει κόσμος που τρώει ώμό κρέας όπως τον κιμά και λίγο ψιμένο όπως η μπριζίλα, T bone, φιλέτο,........
Αυτοί κι αν παίρνουν ρίσκο... Μη κοροιδευόμαστε, το κρέας δεν έχει καμία σχέση με το πως ήταν κάποτε...
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Εγώ την μπριζόλα την τρώω μέτρια ψιμένη και είναι σκέτη απόλαυση!!!

Νταλί, μην φοβάσαι τόοοσο πολύ! Εάν όι αρρώστιες είχαν απλωθεί δεν θα το ξέραμε;;; Δεν θα πεθαινε κόσμος...

Άλλοστε αυτοί που κόλλησαν και πέθαναν απο την τρελή αγελάδα δεν το φάγανε ψιμένο το κρέας;
Ρωτ’αω γιατί τα μικρώβια πεθαίνουν απο τους 65 βαθμούς κελσίου και πάνω και συνήθως οι Έλληνες τρώνε το κρέας πολύ καλά ψιμένο.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
dali said:
υπάρχει κόσμος που τρώει ώμό κρέας όπως τον κιμά και λίγο ψιμένο όπως η μπριζίλα, T bone, φιλέτο,........
Αυτοί κι αν παίρνουν ρίσκο... Μη κοροιδευόμαστε, το κρέας δεν έχει καμία σχέση με το πως ήταν κάποτε...
Παντος, εγω οποτε παω γερμανια, το αγαπημενο μου πρωινο ειναι αυτο:


Ψωμακι με (ωμο!!) χοιρινο κιμα και κρεμιδια!!!!
Mettbroetchen, η Hackerpeterschrippen τα λεμε εμεις!!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ΆΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!
Σόρρυ Frenchie αλλά αν μου σέρβιρες τον ωμό κιμά για πρωινό ( :shock: ) μάλλον θα σε κοίταζα με γουρλωμένο μάτι ( :shock: ) και θα σου ΄λεγα να φτιάξεις κανέναν καφέ! :lol:
Ωραία το λέτε! Έτσι σιδηρόδρομος που είναι δεν πρόκειται να μπερδευτώ και να το παραγγείλω ποτέ κατά λάθος! :lol:
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Στην Γαλλία ο Θείος μου τρώει αλογίσιο (το τρώνε πάααρα πολύ) κιμά ωμό και το κάνει μίγμα με σκόρδο, κρεμμυδάκι, αλάτι, πιπέρι, λάδι και ξύδι.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Παιδιά ο καθένας κάνει και δίνει στο σκυλί του ότι πιστεύει..,η barf είναι ένα μοντέλο διατροφής όπου σε κάποιους πάει σε κάποιους όχι..

Ας μην ενθαρρύνουμε κάποιον να μην το φοβάται η να μην είναι επιφυλακτικός γιατί οφείλει να είναι..
Εγώ θα αναφέρω μονο ότι η Ελλάδα είναι νομίζω η δεύτερη χωρα στον Ευρώπη με το υψηλότερο βαθμό αχινοκοκου που έχει καταγραφει..και ότι η Γαλλία και η Γερμανία δεν έχει καμια σχέση με τους ελέγχους (ας το πούμε ότι υπάρχουν )στην ελλάδα...
Εγώ προσωπικά ψήνω πολύ καλά την μπριζόλα μου αν και μου αρέσει και μένα ντέμι..εκτος και αν κάποιος μου εγγυηθεί ότι
το κρέας προέρχεται από αριστης προέλευσης από θέμα ελέγχων..

Οπου και κολλητό χασάπη να έχεις εδώ στην ελλάδα οφειλεις να προσεχεις..
Τώρα όσον αφορά το μοντέλο διατροφής ας διαβάσει ο ενδιαφερόμενος τα υπέρ και τα κατά όλων τον μοντέλων διατροφής που έχουν προταθεί κατά το παρελθόν και ας αποφασίσει..
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Αμαν αυτό το πράγμα σε αυτό το forum :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Εκεί που διαβάζεις ένα μήνυμα και νομίζεις ότι έχεις καταλήξει κάπου ...Τσουπ... σου έρχεται άλλο ένα και σε μπερδεύει ακόμα περισσότερο :( :( :( :evil: :evil: :evil:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
dali said:
Αμαν αυτό το πράγμα σε αυτό το forum :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Εκεί που διαβάζεις ένα μήνυμα και νομίζεις ότι έχεις καταλήξει κάπου ...Τσουπ... σου έρχεται άλλο ένα και σε μπερδεύει ακόμα περισσότερο :( :( :( :evil: :evil: :evil:
Το εχω ξαναπει- ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΟ, οτι σχεδον 6 χρονια με αποκλειστικη διατροφη το BARF, να ειμασταν απλα τυχεροι με τα κρεατα που τρωει ι Εσμεραλντα και ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aντριάννα στο δικό σου σκυλί έχει πάει καλά η barf σε ένα άλλο σκυλακι δεν πήγε...είναι και θέμα οργανισμού...


Σε άλλους λειτουργεί άριστα το μοντέλο με βρασμένα κρεατάκι κοτόπουλο λαχανικά λίγο ριζάκι και λίγο λαδάκι από πάνω..
ανάλατα κλπ...
Προτείνουμε...δεν γράφουμε συνταγές...
Ας μην εμφανίζουμε ιδανικό το κάθε μοντέλο γιατί κάποια καινούρια άτομα βασίζονται σε κάποια λόγια του φόρουμ όπου το θεωρώ λάθος..
Εμείς προτείνουμε δεν συνταγογραφούμε..,ο καθένας οφείλει να είναι επιφυλακτικός και ο κάθε οργανισμός στην τελική είναι ξεχωριστός με διαφορετικές ανάγκες και δυσανεξίες.. :wink: :D
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Ο καθένας μιλάει για τις προσωπικές του εμπειρίες.

Και εγώ είχα άπειρες αμφιβολίες πριν ξεκινήσω barf στη μικρή.
Είπα θα δοκιμάσω, τί έχω να χάσω..
Είμαστε από τις περιπτώσεις που μας έστρωσε γάντι αυτή η διατροφή. Με καμία άλλη τροφή δεν ήταν έτσι το σκυλί μου από πολλές απόψεις.

Dali θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις όπως θα το έλεγα και σε οποιονδήποτε φίλο μου για το σκυλί του. Δεν ξέρω αν θα σας ταιριάξει. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός..
 


galazia

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
98
0
κανγκο,οπως εγω εχω πει οτι τα σκυλια μου εχουν αριστη υγεια με ξηρα τροφη,-οχι την ακριβοτερη- και ψωμια το ιδιο εχει δικαιωμα να πει και η φρεντσι...
δεν υποχρεωσε κανεναν να ακολουθησει την διατροφη που κανει στον σκυλο της,οπως κι εγω δεν υποχρεωσα κανεναν να ακολουθησει ξηρα τροφη και σε μενα δεν ειπε κανενας οτι "εμφανισα ιδανικο μοντελο διατροφης την ξηρα και οτι τα νεα μελη θα βασιστουν σε μενα"...
διαβαζουμε και αποφασιζουμε,και ειμαστε υπευθυνοι για τις επιλογες μας.
για ποιο λογο λοιπον ,γινεται αυτο στην φρεντσι?διοτι το εχω δει επανηλειμενως να γινεται :roll:
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Eγώ απο προσωπική εμπειρία δεν έχω ακούσει κανέναν να έχει πρόβλημα με το BARF.
Σε ένα άλλο φόρουμ που μπαίνω μόνο για westie σχεδόν όλοι κάνουν BARF (το 80%) και μάλιστα και εκτροφεις και δεν άκουσα ποτέ το παραμικρό.

Θα συμφωνίσω όμως και με την Κανγκο. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να δώσω οδηγίες η οτιδίποτε άλλο.
Λέω την γνώμη μου και το τι βλέπουν τα μάτια μου.
Απο κεί και πέρα ο καθ'ένας κρίνει και αποφασίζει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981