BARF και δόντια.....


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
εχει και τερηδονα , η μονο πετρα? μεχρι τωρα τι κανεις, του τα καθαριζουν με ναρκωση η δεν το εχεις ξεκινησει καθολου?
κοκκαλα φανταζομαι πως δεν θα ροκανιζει ε?
Πέτρα έχει αλλά πάρα πολλή. Έχουμε κάνει κάποιους καθαρισμούς με νάρκωση (μέθη) αλλά δε μου αρέσει καθόλου. Κόκαλα ροκανίζει μια χαρά, εγώ δεν του δίνω για τους λόγους μου (τα φοβάμαι, όσο κι αν μου λέτε ότι δεν πρέπει!).
Κάθε μέρα του βουρτσίζω τα δόντια.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
απλο ειναι, αρκει να ενδιαφερεσαι να το κανεις..πολυ πιο μπακαλιστικο ειναι επειδη ο κτηνιατρος βαριεται να ασχοληθει, να κανει ναρκωση για τετοιο θεμα..οχι μπακαλιστικο μαλλον..εγκληματικο κατα την αποψη μου!
ποια ουσια να καταπιει? την πετρα? κι αν την καταπιει, τι θα παθει?
μπορεις παντως να την σκουπιζεις με μια βρεγμενη πετσετουλα επι τοπου.
H αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω αυτή την εναλλακτική..

Aπλά θεωρώ πως η οδοντιατρική ακόμα και αν είναι ένας απλός καθαρισμός, δεν είναι τόσο απλή υπόθεση..
Για λόγους κάποιας πιθανής μόλυνσης η τραυματισμού..

Αλλα σίγουρα αν μπορούσε να αποφευχθεί η νάρκωση ή η μέθη, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον..
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Γαλαζιο, ευχαριστώ πολύ για το λινκ. Πράγματι πολύ καλό.

Το απόγευμα θα πάω το Γκογκόλ στον οδοντίατρο και θα κάνω όλες τις σχετικές ερωτήσεις. Να δούμε και πόσο σοβαρό ειναι το θέμα (πχ αν λύνεται με απλό καθαρισμό ή αν χρειαζεται και περαιτέρω "εργασίες"). Ελπίζω να μη χρειαστεί νάρκωση και για να γίνει ο έλεγχος....:(. Κι επίσης ελπίζω να συνεργαστεί ο Γκογκόλ. Γενικά είναι πολύ ηρεμος, καλόβολος στα πασπατεματα και καθόλου νευρικός (να δαγκώσει ή ακόμα και να γρυλίσει δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση, βάζω το χέρι μου στη φωτιά, αλλά είναι πιθανόν να κουνιέται). Φοβάται όμως ακόμα ιδιαιτέρως τους άντρες, πόσο μάλλον όταν κρατάνε εργαλεία και τα χώνουν στο στόμα του!:-|
Μην ανησυχεις Πηγη. Ξερω τον συγκεκριμενο κτηνιατρο γιατι παω εκει το σκυλακι μου. Ειναι απιστευτα υπομονετικοι,αριστοι και ακουραστοι στο χειρισμο τους και με τα σκυλια και με ....τους ιδιοκτητες τους. Πιστεψε με θα πανε ολα μια χαρα με τον Γκογκολ. Και εξηγουν τα παντα με απιστευτη υπομονη και ηρεμια. Θα μεινεις πολυ ικανοποιημενη.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Eμενα γιατί μου φαίνεται επικίνδυνο κάτι τέτοιο..
Παράδειγμα πως εμποδίζουμε να μην καταπιεί την ουσία που βγαίνει το σκυλί..
και επίσης το βλέπω λίγο μπακαλίστικο να μπορεί να το κάνει ο κάθε κυνόφιλος..
Δεν νομίζω πως είναι δα και τόσο απλό..
Η γυναίκα είναι 15 χρόνια εκτροφεας και κανένα απο τα σκυλιά της δεν εχει πρόβλημα με τα δόντια. Τα καθαρίζει συστηματικά, δεν περιμένει να μαζέψουν πολλή πέτρα, σε κάθε στριπινγκ αφαιρεί αν χρειάζεται την πέτρα. Τα δόντια δεν τα βουρτσίζει αλλά τους δίνει ωμά κόκαλα. Αυτη τη στιγμή έχει 10 ενήλικα σκυλιά, από 1,5 μέχρι 13 ετών, και τα 10 έχουν λευκά δόντια και δεν τούς λείπει ούτε ένα.

Εγώ πάντως ευχαρίστως θα κάνω την μπακάλισσα :p Επικοινώνησα ήδη με την οδοντίατρό μου για να μου παραγγείλει τα σχετικά εργαλεία

Δηλαδή ΌΛΟΙ οι κτηνίατροι που υποστηρίζουν ότι δεν πρέπει να γίνεται σε καμία περίπτωση χωρίς νάρκωση απλώς βαριούνται?
Βαριούνται, φοβούνται μην τους κόψει το βλαστάρι μας καμία, δεν έχουν όρεξη να παλεύουν με το ζωντανό, περιμένουν κι άλλα ραντεβού απ' εξώ κλπ κλπ κλπ
Ακριβώς!

Ότι με την παραμικρή κίνηση μπορούν να τραυματιστούν.
Ο σκύλος η ο κτηνίατρος;

Κόκαλα ροκανίζει μια χαρά, εγώ δεν του δίνω για τους λόγους μου (τα φοβάμαι, όσο κι αν μου λέτε ότι δεν πρέπει!).
Κάθε μέρα του βουρτσίζω τα δόντια.
Κακώς! Δώσε του κόκαλα, θα τα χαρεί και θα του κάνουν καλό στα δόντια.

Με τι βούρτσα και οδοντόπαστα βουρτσίζεις;
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
K εγώ δύο φορές την εβδομάδα της βουρτσίζω τα δόντια (αλλά της δίνω κ μασουλητήρια κ μοσχαρίσια κόκαλα -όταν βρω) με αυτό κ έχω δύο ειδών οδοντόβουρτσες που μπαίνουν στο δάχτυλο, για μεγαλύτερη ευχρηστία (μία με ίνες -όπως οι δικές μας- κ μία με λάστιχο, για τα ούλα)
 

Attachments



Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Με τι βούρτσα και οδοντόπαστα βουρτσίζεις;
Mε αυτή τη βούρτσα που μπαίνει στο δάχτυλο και οδοντόπαστα κτηνιατρική (γεύση κρέας). Χρειάζεσαι μάρκα?

Κακώς! Δώσε του κόκαλα, θα τα χαρεί και θα του κάνουν καλό στα δόντια.
Το κακό είναι ότι τα χαίρεται πάρα πολύ. Λυσσάει με τα κόκαλα και κάνει σαν τρελός. Δοκίμασα και πρόσφατα να του δώσω. Φοβάμαι μην πνιγεί, ακόμα και με τα πολύ μεγάλα κόκαλα έτσι που κάνει, άσε που έχει ένα ύφος παλαβό εκείνη την ώρα που δεν μου αρέσει καθόλου.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Mε αυτή τη βούρτσα που μπαίνει στο δάχτυλο και οδοντόπαστα κτηνιατρική (γεύση κρέας). Χρειάζεσαι μάρκα?

Το κακό είναι ότι τα χαίρεται πάρα πολύ. Λυσσάει με τα κόκαλα και κάνει σαν τρελός. Δοκίμασα και πρόσφατα να του δώσω. Φοβάμαι μην πνιγεί, ακόμα και με τα πολύ μεγάλα κόκαλα έτσι που κάνει, άσε που έχει ένα ύφος παλαβό εκείνη την ώρα που δεν μου αρέσει καθόλου.
Εγώ έχω καλά αποτελέσματα με την orozyme.

Μην είσαι τόσο υπερπροστατευτική! Άφησε το παιδί να χαρεί το κόκαλο, δεν θα πάθει τίποτα.
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Το κακό είναι ότι τα χαίρεται πάρα πολύ. Λυσσάει με τα κόκαλα και κάνει σαν τρελός. Δοκίμασα και πρόσφατα να του δώσω. Φοβάμαι μην πνιγεί, ακόμα και με τα πολύ μεγάλα κόκαλα έτσι που κάνει, άσε που έχει ένα ύφος παλαβό εκείνη την ώρα που δεν μου αρέσει καθόλου.
Να μη σου προτείνω δηλαδή να αρχίσουμε BARF μαζί για συμπαράσταση (οπως στις δίαιτες ένα πράμα)....:p:p

Δωσε καλέ στο παιδί ένα κοκαλάκι να χαρεί που το'χεις στερημένο!!! :D
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Να μη σου προτείνω δηλαδή να αρχίσουμε BARF μαζί για συμπαράσταση (οπως στις δίαιτες ένα πράμα)....:p:p
Στα γεράματα θα το αρχίσω BARF το σκυλί? :):p

Δωσε καλέ στο παιδί ένα κοκαλάκι να χαρεί που το'χεις στερημένο!!! :D
Δεν ξέρω... αν είχα μεγαλόσωμο θα ήμουν πιο άνετη με το κόκαλο. Σοβαρά τώρα, είναι δικό μου θέμα και με αγχώνει πάρα πολύ.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Λοιπον να σας ενημερώσω:

Πήγαμε στον οδοντοκτηνίατρο. Το καμάρι μου έκατσε ησυχος να τον εξετάσει. Το πρόβλημα τελικά δεν είναι τόσο μεγάλο όσο φανταζόμουν. Δεν είδε τερηδόνα (ότι είδατε στους κυνόδοντες είναι πέτρα), αλλά θα ξανατσεκάρει και πιο βαθιά όταν του κάνει τη νάρκωση για τον καθαρισμό. Τον οποίο θα τον κάνουμε το Σάββατο. Δεν θεωρεί ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με την ερλιχίωση (ούτε με την αρρωστια καθεαυτή, ούτε με την αντιβίωση που έπαιρνε), αλλά απλά με κακή ποιότητα δοντιών. Παρατηρείται σχετικά πιο συχνά σε σκυλιά με μακρυά μουσούδα με "χαμόγελο" (οποτε στεγνώνει η πέτρα απο τον αέρα είπε πιο εύκολα).

Συζητήσαμε πολύ εκτενώς το θέμα της διατροφής. Του εξήγησα ότι σκέφτομαι να αρχίσω μπάρφ προκειμένου να βελτιώσω την υγιεινή του στόματος του. Δεν είναι εναντίον της μπαρφ, αλλά δεν είναι και υπέρμαχος. Κυρίως γιατι πρώτον δεν εμπιστεύεται απόλυτα τα μικρά κόκαλλα (πχ φτερούγες κτλ) και δεύτερον γιατι θεωρεί οτι υπάρχει πάντα κίνδυνος να σπάσει ο σκύλος κάποιο δόντι τρώγοντας μεγαλύτερα κόκαλα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει δει σκυλιά που τρώνε ωμά μια ζωή και δεν έχουν σπάσει τίποτα). Ειδικά σε σκυλιά οπως ο δικός μου που τα τρώνε τα κόκαλα μέχρι τέλους, δεν τα μασουλάνε απλώς.

Μου πρότεινε αν θέλω να δίνω μπαρφ να αλέθω τα κόκαλα, αλλά προφανώς όλη η ιδέα της μπαρφ ήταν γιατι είχα πειστεί ότι τα κόκαλα θα διατηρούν πολύ καλύτερα την υγιεινή του στόματος.

Το σημαντικότερο κατα τη γνώμη του (για το οποίο πρεπει να πω ότι με έπεισε): θεωρει ότι το καθημερινό βούρτσισμα αρκεί για να κρατήσει τα δόντια σε καλή κατάσταση και ως εκ τούτου δεν είναι απαραίτητα τα κόκαλα, τα οποία μπορεί να βοηθάνε μεν αλλά δεν αρκούν (κυρίως γιατι καθαρίζουν καλύτερα τα πίσω δόντια και όχι τα μπροστινά). Το είδαμε και στο Γκογκόλ αυτό, οπου τα πίσω δόντια του είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση απ'οτι οι κυνόδοντες, οι οποίοι δεν υπάρχει περίπτωση να καθαρίσουν με το κόκαλο.
(είδες Γαλάζια? επανήλθαμε επιτέλους στο θέμα!!!:D:D)

Συμπέρασμα: κάνουμε τον καθαρισμό το Σάββατο και εν τω μεταξύ πρεπει να μάθω το σκύλο να κάθεται να τον βουρτσίζω σιγά σιγά. Απο κει και πέρα πρεπει να σκεφτώ τι να κάνω με τη μπαρφ. Να συνεχίσω ή όχι. Προς το παρόν έχω ένα συρτάρι γεμάτο με ωμά, οπότε συνεχίζω! Στην ξηρά δεν ξαναγυρνάω, αν δεν κάτσει η μπαρφ θα του δίνω μαγειρευτό, το αποφάσισα.

Ολες οι απόψεις και οι σχολιασμοί για τα παραπάνω είναι πολύ ευπρόσδεκτοι!!

Ξέρω ότι πολλοί εδώ δίνετε κόκαλα και δε βουρτσίζετε ποτέ, κάποιοι βουρτσίζετε καθημερινά και δε δίνετε ποτέ κόκαλα, κοκ. Για σκυλιά με καλή ποιότητα δοντιών δεν υπάρχει θέμα. Θα μ'ενδιέφερε ιδιαίτέρως να ακούσω απο εσάς που δεν έχετε το σκύλο με τα βιονικά δόντια, αλλά σκύλο που μαζεύει γρήγορα πέτρα.

Α, και κάτι τελευταίο. Ρώτησα για το κατα πόσον θα πρεπει να του κάνω καθαρισμό κάθε τρεις και λίγο απο δω και πέρα, και μου τόνισε ότι με καθημερινό βούρτσισμα θα έχω καλή διατήρηση και ο επόμενος θα είναι σε 2,5-3 χρόνια.

Το θέμα της νάρκωσης το έχει καλύψει ο ίδιος μόνος του στο νήμα που παρέθεσε η Γαλάζια, και πρεπει να πω ότι δεν το φοβάμαι πλέον τόσο πολύ, προκειμένου να γίνει καλή δουλειά και σε βάθος. Για το συγκεκριμένο σκύλο που είναι και φοβικός θα ήταν πολύ τραυματική εμπειρία να κάτσει να του κάνουν ότι είναι να του κάνουν χωρίς νάρκωση. Οσο για να το κάνω μόνη μου, έχω μηδενική εμπειρία, οπότε μέχρι να μάθω, πάει το δόντι......

Αυτά. Σας ζάλισα νομίζω, αλλά ελπίζω ότι θα έιναι χρήσιμες οι πληροφορίες και για άλλους.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Η γυναίκα είναι 15 χρόνια εκτροφεας και κανένα απο τα σκυλιά της δεν εχει πρόβλημα με τα δόντια. Τα καθαρίζει συστηματικά, δεν περιμένει να μαζέψουν πολλή πέτρα, σε κάθε στριπινγκ αφαιρεί αν χρειάζεται την πέτρα. Τα δόντια δεν τα βουρτσίζει αλλά τους δίνει ωμά κόκαλα. Αυτη τη στιγμή έχει 10 ενήλικα σκυλιά, από 1,5 μέχρι 13 ετών, και τα 10 έχουν λευκά δόντια και δεν τούς λείπει ούτε ένα.
Δεν αμφισβητώ το αποτέλεσμα, απλά είμαι επιφυλακτική με τον τρόπο..

post #62
Για το συγκεκριμένο σκύλο που είναι και φοβικός θα ήταν πολύ τραυματική εμπειρία να κάτσει να του κάνουν ότι είναι να του κάνουν χωρίς νάρκωση. Οσο για να το κάνω μόνη μου, έχω μηδενική εμπειρία, οπότε μέχρι να μάθω, πάει το δόντι......
Kοπρίτης γιατί δεν ξεκινάς να δίνεις ωμά- ζεματισμένα κόκκαλα μεγάλα..?

Δεν είναι ανάγκη να αρχίσεις barf για να δίνεις ωμά κόκκαλα..
Ρώτησα για το κατα πόσον θα πρεπει να του κάνω καθαρισμό κάθε τρεις και λίγο απο δω και πέρα, και μου τόνισε ότι με καθημερινό βούρτσισμα θα έχω καλή διατήρηση και ο επόμενος θα είναι σε 2,5-3 χρόνια.
Επίσης να κανεις νάρκωση κάθε 2,5-3 χρονια δεν είναι και το καλύτερο και επίσης ενημερώσου και για την μέθη που κάνουν πολλοί κτηνίατροι..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να φάει ο σκύλος το κόκκαλο μέχρι τέλους όπως το εννοείς. Βάζω στοίχημα πολλά λεφτά (με το σωστό κόκκαλο) ότι μπορείς να το έχεις πάνω από 2 μήνες.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να φάει ο σκύλος το κόκκαλο μέχρι τέλους όπως το εννοείς. Βάζω στοίχημα πολλά λεφτά (με το σωστό κόκκαλο) ότι μπορείς να το έχεις πάνω από 2 μήνες.
Το είπα με βαση τα καπνιστά/δερμάτινα που έχει φάει μέχρι τώρα (πολλά σκυλιά τα μασουλάνε λίγο και μετά τα αφήνουν για άλλη φορά.... αυτός αν τα αρχίσει δε σταματάει μεχρι να καταπιεί και το τελευταίο κομμάτι).

Σε κάθε περίπτωση, αλλάζουμε σε μεγάλα ωμά απο δω και πέρα ούτως ή άλλως, ασχέτως μπαρφ.

Κανγκο: ο λόγος που δεν τα έχω δώσει ακόμα είναι γιατι άργησα να πάω στη βαρβάκειο το σάββατο και τα είχαν πετάξει, όπως και ο χασάπης της γειτονιάς μου... ο οποιος μου έδωσε μονο ένα μικρό που είχε μείνει... οπότε πρεπει να συνεννοηθω με χασάπη να μου δώσει μεγάλα καλα ζουμερα κόκαλα.... μόλις αδειάσει λίγο η κατάψυξη θα το κάνω!
 
Last edited:


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Την προηγούμενη βδομάδα ο Σκούμπι έφαγε το πρώτο του ωμό κόκκαλο.. Ήταν ένα τεράστιο μοσχαρίσιο από το πόδι του ζώου (κότσι νομίζω λέγεται). Εννοείται πως δεν το έφαγε όλο, μασούλησε μόνο τις άκρες και το καθάρισε καλά από το αίμα, πέτσες, κλπ..Του το άφησα 4-5 μέρες και το πέταξα..

Αν πάρεις ένα τέτοιο τεράστιο κόκκαλο Λίζα αποκλείεται να μπορέσει να το σπάσει, είναι πολύ σκληρά..Αυτό που λέει ο Ντένις δηλαδή.(είδες σε εμπιστεύομαι:p)

Το καλό είναι πως στα πίσω δόντια είχε κάτι κιτρινίλες σαν σκιές οι οποίες έφυγαν τελείως τώρα.. Να υποθέσω πως οι τόσο πρώιμες κιτρινίλες(είναι 8,5 μηνών) μπορεί να δείχνουν κακής ποιότητας δόντια?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το είπα με βαση τα καπνιστά/δερμάτινα που έχει φάει μέχρι τώρα
Tα καπνιστά και αλλα του εμποριου είναι εξαιρετικά επικίνδυνα..
O δικός μου πήγε να πνιγει με ένα κομματάκι που έσπασε (και παλι καλα γιατι υπάρχουν και πιο άσχημα σενάρια)..

Aν του δώσουμε πρέπει οπωσδήποτε να κοιτάμε να είναι στο χονδρο και μετά να το πετάξουμε..

H συντηρήση των δοντιών με κόκκαλα μεγάλα (βοδινά απο χασαπη), είναι πολύ καλύτερη από κάθε βούρτσισμα και σίγουρα μειώνει τις επισκέψεις για καθαρισμό..
 
Last edited:






Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ρώτησα για το κατα πόσον θα πρεπει να του κάνω καθαρισμό κάθε τρεις και λίγο απο δω και πέρα, και μου τόνισε ότι με καθημερινό βούρτσισμα θα έχω καλή διατήρηση και ο επόμενος θα είναι σε 2,5-3 χρόνια.
Απλά σου λέω ότι στην περίπτωση του σκύλου μου αυτό δεν ισχύει. Μαζεύει πέτρα πολύ γρήγορα είτε βουρτσίσω είτε όχι. Το βούρτσισμα βέβαια βελτιώνει κατά πολύ την αναπνοή του. Φυσικά ο Γκογκολ είναι πολύ νεότερος.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Απλά σου λέω ότι στην περίπτωση του σκύλου μου αυτό δεν ισχύει. Μαζεύει πέτρα πολύ γρήγορα είτε βουρτσίσω είτε όχι. Το βούρτσισμα βέβαια βελτιώνει κατά πολύ την αναπνοή του. Φυσικά ο Γκογκολ είναι πολύ νεότερος.
Μου είπε πάντως ότι αν έχει ήδη πέτρα, το βούρτσισμα δεν κάνει τίποτα. Πρεπει να γινεται απο την αρχή, που έχει καθαρά δοντια, για να καθυστερήσει την εξέλιξη περαιτέρω πέτρας....

Εκανα χτες μια δοκιμή με ανθρώπινη μαλακιά βουρτσα (οπως μου πρότεινε) ξεκινώντας απο τα πίσω δόντια (είπε ότι είναι λιγότερο ευαίσθητα σεσχέση με τα μπροστινά)...... δε χάρηκε κιολας ο σκύλος, αλλά έκατσε μερικά δευτερόλεπτα..... ελπίζω σε μικρή βελτίωση απόψε....:)

Γενικά ελπίζω να τα καταφέρω με το βούρτσισμα καθώς και επίσης σκοπεύω να του δίνω και μεγάλα κόκαλα και μπαρφ με την οποία προς το παρόν τα πάει καλά. Χτες έφαγε κιμά με κεφιρ και μαρούλι (ξέχασα να βάλω και το αυγό με το τσόφλι....). :D

Που θα πάει, κάτι απ'ολα θα δουλέψει.....