BARF και δόντια.....


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Τα καλυτερα κοκκαλα ειναι ειτε απο τα πλευρα(οχι τα πλακε αλλα εκει που ειναι σχεδον στρογγυλα εκει που κλεινη ο θωρακας),αλλα ολοκληρα δηλαδη μαζι με το ασπρο στην ακρη που μπορουν ακομη και τα κουταβια να μασουλησουν,η κοματια απο τον λαιμο τα οποια ειναι γυρω γυρω με αυτο το ασπρο(κριτσινι το λεω εγω) και εχουν και αρκετο κρεας μαζι γιατι δεν μπορει ο χασαπης να το καθαρισει τελεια,ο χρονος μασουληματος ειναι 2-3 μερες οχι πολυ παθιασμενα,μετα ομως απο 10-15 μερες το ιδιο κοκκαλο ειναι παλι λιχουδια και το μασανε σαν γαριδακι και παθιασμενα(μην τα πετατε),περναει βεβαια μια περιοδος μποχας.
Στο καθαρισμα τον πισω δοντιων βοηθανε τα κοκαλα,οχι ομως και στα μεγαλα δοντια μπροστα,εκει και στην βαση τους χρειαζεται μερικες φορες το χρονο την βοηθεια της βουρτσας.
Τα μεγαλα τον ποδιων τα σπαω με βαριοπουλα βγαζω το μεδουλι(λιπος)και το μοιραζω σε ολα,αυτο βοηθαει στην αποφυγη σφυξιματος των κοπρανων λογω υπερβολικης καταναλωσης κοκκαλων.
Προσωπικα μοιραζω ισως και 300 κιλα κοκκαλα τον μηνα,τα οποια και τρωνε μονο οταν ειμαι εγω εκει,για να τα βλεπω,και για να μην εχουμε κοντρες,ο καθενας εχει το θησαυροφυλακιο του,τρωνε οσα μπορουν και τα υπολοιπα τα πολυ μεγαλα μετα απο 2 μηνες πετιουνται.
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Συγνώμη, αλλά τα φρέσκα κόκαλα, μετά από μερικές μέρες αρχίζουν και μυρίζουν σαπίλα.
Πώς γίνεται να φυλάς το κόκαλο 10-15 μέρες?? (μιλάμε μυρίζουν τρελά! και λογικο΄αφού είναι φρέσκο ωμό κρέας-κόκαλο)

Τα μπροστινά δόντια αναλόγως με το τι κόκαλο δίνεις, χρησιμοποιούνται επίσης, κυρίως σε... ξεπέτσιασμα. Κατά γενικό κανόνα όμως τα πλαϊνά και πίσω είναι σε "εγρήγορση" με τα φρέσκα κόκαλα.

Των ποδιών, μοσχαρίσια, τι βαριοπούλες, τι σφυρί, τίποτε, μου είναι αδύνατο να τα σπάσω. (πιο πιθανό να σπάσω τα πλακάκια, έτσι όπως χτυπάω παρά τα κόκαλα!) :(
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Λοιπον, εγώ έβαλα τη μανα μου να πάρει μεγάλα κόκκαλα (τυπου κότσι της είπα) και αφού με όρκισε να μην τα δώσω ωμά, αλλιώς λέει δε μου ξαναπαίρνει:rolleyes:, μου έφερε κάτι κουμούτσες τεράστιες! Ο Γκογκόλ ήρθε, είδε και απήλθε. Καμιά εντύπωση δεν του έκαναν....:(:( (δεν είναι το ωμό που τον χάλασε, γιατι μικρότερα κόκκαλα τρώει με όρεξη..... μάλλον του πέσανε πολύ μεγάλα...). Τι κάνω τώρα? Να τα βράσω λίγο μήπως του μυρίσουν καλύτερα? Είναι και τελείως καθαρισμένα απο κρέας δυστυχώς....

Βαριοπούλα δεν έχω, ούτε και κήπο/μπαλκόνι, οπότε ότι φάει μέχρι να βρωμίσουν... δεν τα κρατάω παραπάνω.... αλλα προς το παρόν ετσι κι αλλιώς δεν τα τιμάει....
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Ούτε ο Κόφι τρώει τα τεράστια των ποδιών. Ακόμη και αν είναι κομμένα στη μέση κάθεται, τα φυλάει, αλλά δεν κάνει τίποτε άλλο και μετά από καποιες ώρες, τα παρατάει εντελως.

Δε μπορεί να τα διαχειριστεί καλά με τα πόδια-δόντια κλπ και αυτό τον κάνει να μην ενθουσιάζεται.
Πλέον λοιπόν ξέρω και δεν παίρνω τέτοια καθόλου.

ΕΠίσης, κάποιος πριν ρώτησε για την ηλικία που μπορούν να αρχίσουν.

Απαξ και το κουτάβι έχει πλέον δόντια και το ταΐζει κάποιος στέρεη τροφή (έχει απογαλακτίσει δλδ), τότε μπορείς να αρχίσεις με ωμές φτερούγες κοτόπουλο. Μικρά, μαλακά, εύπεπτα κόκαλα. ΠΑΝΤΑ, πάντα πάντα με επίβλεψη.
Άντε και καλή αρχή! :p
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
ποια ειναι η καταλληλη ηλικια για να ξεκινισει το βουρτσισμα?
Όσο πιο νωρίς τόσο καλύτερα για να μάθει να δέχεται τη διαδικασία.

Συγνώμη, αλλά τα φρέσκα κόκαλα, μετά από μερικές μέρες αρχίζουν και μυρίζουν σαπίλα.
Πώς γίνεται να φυλάς το κόκαλο 10-15 μέρες?? (μιλάμε μυρίζουν τρελά! και λογικο΄αφού είναι φρέσκο ωμό κρέας-κόκαλο)
Χριστίνα, ο Ηλίας (Omarock) μένει στας εξοχάς ... Πιθανότατα λοιπόν εκεί που βρίσκεται δεν τον απασχολεί και να μυρίσουν τα κόκαλα γιατί δεν είναι αναγκασμένος να έχει τη μυρωδιά μέσα στο σπίτι, τα σκυλιά μπορούν να τα μασουλήσουν και έξω. ;)

Προσωπικα μοιραζω ισως και 300 κιλα κοκκαλα τον μηνα
:shock: Κυριολεκτικά τόσα? Είσαι σίγουρος? Το ξέρω ότι έχεις μεγάλα και πολλά (αλήθεια πόσα είναι τώρα?) σκυλιά... Αλλά 300 κιλά κόκαλα? Δηλαδή το κανονικό τους φαϊ πόσα κιλά είναι? :rolleyes:

Ο Γκογκόλ ήρθε, είδε και απήλθε. ... Τι κάνω τώρα?
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω γιατί δεν μου έχει τύχει... Τους παίρνω μοσχαρίσια μεν, αλλά μικρότερα γιατί τους χωρίζω όταν τρώνε κόκαλα και θα καθόμουν μια ολόκληρη μέρα μπάστακας να περιμένω να φάνε αν έπαιρνα τόσο μεγάλο...
Θα έλεγα να ξαναδοκιμάσεις και αν δεν... κάντο σούπα! :D
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Success παιδιά!!!! Του το ξαναδωσα τώρα το βράδυ που πείναγε (η πρώτη απόπειρα ήταν μόλις ξύπνησε με την τσίμπλα στο μάτι.... λάθος...) και είναι μέσα στην κουζίνα και το τρώει!:):) Εχει κάτσει ήδη μισή ώρα.....
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αν τα κοκκαλα ειναι εντελως φρεσκα της ωρας ο Δαιμωνας δεν τα τρωει.
Βαριοπουλα δεν χρειαζεται στο σπιτι τα εσπαγα με σφυρι,θελει κολπο βαρας οχι με δυναμη αλλα με συχνοτητα και με γωνια,και σπαει,οχι στις αρθρωσεις αλλα στην μεση.
300 κιλα τον μηνα μπορει να ειπα και λιγα γιατι δινω και κεφαλια ολοκληρα.
Τρωνε ολα μαζι χωρις προβλημα,σπανια να πεσει κανα γρυλισμα αλλα τιποτα σοβαρο,ξηρα περιπου 400γρ. τα μεγαλα και 2χ300 τα μικρα(35 κιλα τωρα)
Τα κοκκαλα δεν ειναι για χορταση,αν ομως εχουν πολυ κρεας τοτε τα μεγαλα μενουν με αυτο,πολλες φορες μαγειρευω,και μερικες φορες ολικη νηστεια,μια μερα τιποτα ουτε κοκκαλα.
Και οπως εχω ξαναπει δινω μεγαλη ποικιλια τροφης συνεχεια αλλαζουμε,καποιοι "δηθεν διαιτολογοι σκυλων"με κατηγορησαν στο φορουμ για αυτο,πιστευω προχθες να ειδαν στο Σκαι την Αγγλιδα που με επιβεβαιωσε και μιλησε για αναγκη ποικιλιας στην διατροφη,χωρις προβλημα διατροφικου στρες(ποιος βρηκε αυτον τον ορο?)
Οσο για την μυρουδια η ασχημη διαρκει το πολυ 3-4 μερες,μετα ειναι αοσμα,αλλα βρωμαει το στομα του σκυλου σαν σκυλου.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αν τα κοκκαλα ειναι εντελως φρεσκα της ωρας ο Δαιμωνας δεν τα τρωει.
Tα θέλει με σκουλικάκια για έξτρα πρωτεϊνη??:D
Οσο για την μυρουδια η ασχημη διαρκει το πολυ 3-4 μερες,μετα ειναι αοσμα,αλλα βρωμαει το στομα του σκυλου σαν σκυλου.
Από τα χαλασμένα κόκαλλα εννοείς? Τελος πάντων δε θα φτάσουμε ποτέ σε τέτοιο σημείο.... φρεσκα θα τα τρώει και πολύ του πάει!

Οσο για την ποικιλία, εγω (και κάποιοι άλλοι εδώ) συμφωνώ. Αν και για την ξηρά με άγχωσε ο οδοντοκτηνίατρος (οτι θρυματίζεται και κολλάει στα δόντια) οπότε σπάνια δίνω πλέον. Οχι όμως για "εντερικούς λόγους". Ξέρω οτι δεν εχει πρόβλημα. Αφήστε που απο τότε που αρχίσαμε μπαρφ, μη δει κόκκο ξηράς κάτω, γίνεται πάρτι!! Απο κει που μου κανε το δύσκολο και ξύνιζε τη μούρη του, τώρα την εκτίμησε την ξηρα!:D

Ξέρω πάντως ότι είναι και πολλοί αυτοί που δε συμφωνούν με τις εναλλαγές μπαρφ-μαγειρευτό-ξηρά (για να μην πούμε για αλλαγες ξηράς). Για μένα αν και τα τρία είναι ισορροπημένα, δεν υπάρχει πρόβλημα.
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Θυμηστε μου βρε παιδια και τα κοκκαλα τα καταψυχουμε οπως κανουμε στο κρεας?:confused:
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Ναι, μια χαρά. Και γω αγοράζω από τη βαρβάκειο κιλά, καταψύχω και δίνω σε όλους.

Εξάλλου και στη BARF που καταψύχεις τα φαγητά, μαζί παγώνεις και τα κόκαλα.
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
ΟΚ. Να το πουμε γιατι οσοι δεν δινουν BARF δεν το γνωριζουν και ισως τα δινουν κατευθειαν μολις τα παρουν.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
ΟΚ. Να το πουμε γιατι οσοι δεν δινουν BARF δεν το γνωριζουν και ισως τα δινουν κατευθειαν μολις τα παρουν.
Τα μοσχαρισια/βοδεινα μπορεις να τα δωσεις κατευθειαν

Αν τα κοκκαλα ειναι εντελως φρεσκα της ωρας ο Δαιμωνας δεν τα τρωει.
Ούτε η Toya τα θέλει φρέσκα
Tα θέλει με σκουλικάκια για έξτρα πρωτεϊνη??
:D:D:D

kopritis η Toya, παρότι είναι μόνο 9 κιλά, δεν έχει πρόβλημα με τα με τα μεγάλα, αλλά τα προτιμά στα δυο για να μπορεί να φάει μελουδι
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Νομιζω στην BARF μονο το κοτοπουλο μπορεις να δωσεις χωρις να το εχεις καταψυξει πρωτα. Τα αλλα μαζι και το μοσχαρι θελει μια μερα εστω στην καταψυξη. Λαθος?
 








kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι, γιατί μάλλον μπερδευτήκαμε με την κατάψυξη.

BARF:
όλα τα είδη κρέατος δίνονται κατευθείαν από το χασάπη, φρέσκα, εκτός από το χοιρινό που πρέπει να καταψυχθεί για ένα μήνα σε μέγιστη θερμοκρασία -18C.

Κόκαλα:
Ισχύει ακριβώς το ίδιο. Όλα τα κόκαλα μπορούν να δωθούν κατευθείαν από τον χασάπη, εκτός από τα χοιρινά που πρέπει να καταψυχθούν για ένα μήνα σε θερμοκρασία μέγιστη -18C.

Η κατάψυξη γενικότερα δεν αλλοιώνει τα κρέατα/κόκαλα, οπότε αν κάποιος θέλει να αγοράσει πχ.μοσχαρίσια κόκαλα 5 κιλά και να τα έχει να τα δίνει λίγα λίγα για να μην πηγαίνει στο χασάπικο κάθε λίγο και λιγάκι, τα καταψύχει σε "μερίδες", ξεπαγώνει και σερβίρει.


***Για όποιον δεν καταλαβαίνει το "θερμοκρασία μέγιστη -18C σημαίνει ότι έχοντας θερμόμετρο στο ψυγείο μας, η θερμοκρασία πρέπει να είναι από -18 και κάτω, δλδ και πιο κρύα (-19C, ή -20C klp)
 






Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Το μοσχαρίσιο κρέας ενδέχεται να έχει έναν ιό θανατηφόρο για τα σκυλιά που όμως σκοτώνεται με βαθιά κατάψυξη (τουλάχιστον -18, άρα θέλεις καταψύκτη, για τουλάχιστον 4 εβδομάδες).
Το μοσχαρίσιο είναι επικίνδυνο αν έχει κύστες (Neospora Caninum, βλ #34, #38) και χρειάζεται μια μέρα στην κατάψυξη για ασφάλεια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95