BARF και εχινόκοκκος


Odysseas

New Member
29 Μαρτίου 2010
3
0
Έχω ξεκινήσει δίαιτα BARF στο 4 μηνών κουτάβι μου. Η δίαιτα περιλαμβάνει και ωμά σπλάχνα, όπως συκώτι. Ο κτηνίατρος μου είχε πει στο πρώτο εμβόλιο, να της δίνω σπλήνα, αλλά να την βράζω για λίγο πρώτα, διότι τα περισσότερα ζώα που παίρνουμε απ' το κρεοπωλείο έχουν εχινόκοκκο και υπάρχει κίνδυνος να κολλήσω και εγώ. Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο και αν όντως κινδυνεύει το σκυλί κι εγώ με την ωμή δίαιτα που του έχω ξεκινήσει.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Έχω ξεκινήσει δίαιτα BARF στο 4 μηνών κουτάβι μου. Η δίαιτα περιλαμβάνει και ωμά σπλάχνα, όπως συκώτι. Ο κτηνίατρος μου είχε πει στο πρώτο εμβόλιο, να της δίνω σπλήνα, αλλά να την βράζω για λίγο πρώτα, διότι τα περισσότερα ζώα που παίρνουμε απ' το κρεοπωλείο έχουν εχινόκοκκο και υπάρχει κίνδυνος να κολλήσω και εγώ. Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο και αν όντως κινδυνεύει το σκυλί κι εγώ με την ωμή δίαιτα που του έχω ξεκινήσει.
Κι εγώ κάνω ωμή δίαιτα. Από εντόσθια δίνω μόνο μία φορά τη βδομάδα (δεν κάνει παραπάνω) - συνήθως συκωτάκια πουλιών - και τα ψιλοβράζω. Είναι το μόνο που δεν δίνω ωμό, καλού-κακού κατόπιν προτροπής του κτηνίατρου, που κατά τα άλλα δεν έχει πρόβλημα με το ωμό.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τα ζώα που παίρνουμε απο τον χασάπη αν έχουν εχινοκοκο νομίζω ότι τα πρόστιμα είναι πολύ σοβαρά-εγώ τουλάχιστον για τον εχινόκοκο έχω να πώ ότι όλοι οι τσοπάνηδες φροντίζουν να τον ξεπαστρευουν γιατί τα ζώα τρώνε αλλά δεν παχαίνουν με αποτέλεσμα να χάνουν λεφτά

κατα τα άλλα αν δεν κάνω λάθος ο εχινόκοκος είναι μόνο στα έντερα-σπλήνα συκώτι μπά-τα πουλερικά έχουν σαλμονέλα αν θές να φοβάσαι κάτι,εχινόκοκο μπά

χοιρινό μην δίνεις ωμό/φρέσκο-βάλτο στην κατάψυξη αρκετό καιρό πρώτα
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
εννοειται πως το χοιρινο οχι αμεσως στο πιατο!καλως το επισημενες κοκο!
20 μερες στους -20.αλλα απεφυγε το κιολας.ειναι το πιο επικυνδηνο κρεας.μοσχαρακι κ αν μπορεις μαγειρεμα στον ατμο κ οχι βρασιμο.ειναι καλυτερο.το ιδιο κ με τα εντοσθια.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
αν μπορεις μαγειρεμα στον ατμο
Τοτε δεν μιλαμε ομος για BARF πια - αλλα για μαγειρεμενο κρεας!

Οι δικες μου, οταν τρωνε ωμα, τα τρωνε ΟΛΑ ωμα! Απο εντοσθια δεν δινω οστοσο μοσχαρισιο συκοτη/σπληνα. Μονο Πατσα και καρδια ( που δεν ειναι εντοστθια- αλλα μυες). Συκοτη δινω μονο απο κοτοπουλο- και αυτο αρκετα σπανια και παντα μαζι με κοκκαλα, επειδη σε καπιοες κυριες εδω περα φερνει διαρροια!

Χοιρινο δεν δινω καθολου ωμο- ουτε μετα απο καταψηξη! Μονο βραστο!

Εγω ταιζω τα σκυλια μου εδω και πολλα χρονια με ωμα (7 χρονια την πρωτη σκυλα και αυτες τωρα εδω και 2 και 1.5 χρονια- δηλ. απο οταν τις εχω)- ΠΟΤΕ στα σε λιγο 10 χρονια BARF δεν υπηρχε προβλημα με παρασιτα- μικροβια!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
δικαιο εχεις.δεν εννωω να μαγειρευτει 100%.ισα ισα να ζεματιστει για να σκοτωθει ο,τι ειναι.απο την αλλη ,ενας λογος που ταιζουμε ωμο, υποτιθεται πως ειναι γιατι με το μαγειρεμα καταστρεφονται τα θρεπτικα συστασικα.στον ατμο ομως αυτο δεν συμβαινει.οπωτε γιατι να μην το κανουμε που ειναι κ πιο ασφαλες.οχι οτι το ωμο δεν ειναι.το ανοσοποιητικο του σκυλου ειναι σουπερ,απλα για πιο πολυ ασφαλεια κ να ριξουμε τα ποσοστα για να γινει κατι κακο.
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ναι, τα κόκαλα τείνουν να φέρνουν δυσκοιλιότητα και τα συκωτάκια τείνουν να φέρνουν διάρροια (όταν είναι σε μεγάλες ποσότητες/αναλογίες ή και μόνα τους στο γεύμα). Αν συνδυαστούν, αποφεύγονται και οι δύο συνέπειες ;)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ρε σεις, ένα λεπτό! Πού υπάρχει εχινόκοκκος στην Ελλάδα? Έχω συζητήσει μια φορά το θέμα με την φιλενάδα μου που είναι κτηνίατρος και μια άλλη Ελληνίδα φίλη μου που είναι επιδημιολόγος. ΟΚ, δε ζούνε πλέον στην Ελλάδα αλλά παρακολουθούν τα τεκταινόμενα και μου έχουν πει ότι η ασθένεια αυτή έχει εξαφανιστεί από τη χώρα μας! Αν στην περιοχή σου υπάρχει εχινόκοκκος, αυτό είναι σοβαρό και πρέπει να επέμβουν οι υγειονομικές αρχές! Και ναι μεν καμιά φορά είμαστε μπουρδέλλο αλλά κάτι σε τέτοιες περιπτώσεις είμαστε αποτελεσματικοί. Εδώ έχει να το λέει το Αμερικανικό Υπουργείο Υγείας ότι οι Έλληνες εξάλειψαν τη λύσσα και κοιτάξτε τους βλαμένους τους Ολλανδούς που δεν τα έχουν καταφέρει, γι' αυτό και τα κουτάβια από Ελλάδα δεν μπαίνουν σε καραντίνα ενώ τα ολλανδικά μπαίνουν.

Προσωπικά θα σε συμβούλευα να προσέχεις πάρα πολύ διότι ο εχινόκοκκος μεταδίδεται και με τις σκυλίσιες χαιρετούρες (π.χ. στο πάρκο) και από κει και πέρα πολύ εύκολα και στον άνθρωπο. Και είναι θανατηφόρα αν δεν την διαγνώσουνε νωρίς. Σε ποια περιοχή μένεις?
 


Odysseas

New Member
29 Μαρτίου 2010
3
0
Θεσσαλονίκη μένω και με παραξένεψε κι εμένα το θέμα, γι' αυτό το έθεσα κι εδώ. Όσο για το χοιρινό το κρέας, δε της έχω δώσει ποτέ ωμό κι ούτε σκοπεύω.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
[FONT=&quot]Και εδώ έχει εξαφανιστεί και δεν θα βρεις ντόπια κρέατα μολυσμένα, αλλά πέρσι βρήκαν σε ρουμάνικο κρέας. [FONT=&quot]:(
[/FONT]
[/FONT]
[FONT=&quot]Ο εχινόκοκκος πάντως εντοπίζεται κυρίως στο συκώτι και στους πνεύμονες, σπανιότερα στα νεφρά και στην σπλήνα. Οπότε αν τα αποφύγεις αυτά και κάνεις τακτικά αποπαρασίτωση [/FONT][FONT=&quot]νομιζω[/FONT][FONT=&quot] ότι δεν υπάρχει κίνδυνος. [/FONT]

 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Προλαμβάνεται ο εχινόκοκκος στους σκύλους με τη μηνιαία αποπαρασίτωση, δηλαδή Frontline Plus και λοιπά συναφή?
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αλλα οχι μηνιαια ρε παιδια! Θα τιναξετε τα εντερα του σκυλο στον αερα!

Εγω δεν τους κανω ουτε αποπαρασιτοση- το πολυ κοπρανολογικες και ΑΝ υπαρχει υποψιια για παρασιτα- και μονο τοτε, θα παρουν Milbemax η Drontal (to frontline δεν καλυπτει ενδοπαρασιτα απ οτι ξερω)./
Κοπρανολογικες κανουμε, αν δεν διατρεχει αλλος λογος, καθε 6 μηνες- και μεχρι τωρα παντα εβγαιναν αρνητικες- οχι μονο για εχινοκοκκο, αλλα για σκουλικια του εντερου γενικος.
Μηπος φταει το BARF για αυτο??
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εδώ είναι υποχρεωτική η μηνιαία αποπαρασίτωση, οπότε πέφτει Interceptor για τα ενδοπαράσιτα και Frontline Plus για τα εξωπαράσιτα. Αν δεν του τα δώσω θα με αναφέρει μάλιστα η κτηνίατρος και στις αρχές και στο σωστικό όμιλο, θα μου πάρουνε το σκύλο και στο μέλλον σκύλο μόνο σε φωτογραφία θα μπορώ να δω.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν εχει εκλείψει ο εχινόκκοκος απο την Ελλάδα..... γνωρίζω άνθρωπο που πέθανε απ'αυτόν σε ηλικία κάτω των 50 ετών μετά από χρόνια ταλαιπωρία με κύστες στο συκώτι κτλ. Επροκειτο για τσοπάνη σε απομακρυσμένη μεριά της Κρήτης, και οχι με την καλύτερη ιατρική περίθαλψη, αλλά οτι υπάρχει, υπάρχει....

Επίσης με έιχαν τσεκάρει και προσωπικά για εχινόκοκκο όταν ζούσα στη Γερμανία μετά απο κάποια περίεργα συμπτώματα.... τελικα ήταν άλλο πράγμα, αλλά θεωρήθηκε σοβαρή πιθανότητα ο εχινόκοκκος.

Να διευκρινήσω οτι προσωπικά δεν ανυσηχώ για την πιθανότητα να πάθει ο σκύλος μου εχινόκοκκο απο διατροφή μπαρφ....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ο εχινόκοκος ενδημει στην Ελλάδα, αλλά είναι μάλλον απίθανό τα εντόσθια που θα προμηθευτεί κάποιος από τον χασάπη να έχουν κύστες...
Πιο πολύ πρέπει να προσέξει κάποιος σε περίπτωση που παίρνει κρεάτα από το χωριό!
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
τι ελεγχος γινεται στο κρεας?γινεται πριν την σφαγη η μετα?ξερω οτι κ στο χωριο γινονται ελεγχοι αλλα οχι βεβαια μετα απο καθε σφαγη.κ εγω περνω κρεας απο το χωριο αλλα τα εμπιστευομαι.ξερουμε καμια λεπτομερια για τους ελεγχους κ το τι ισχυει?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12