BARF και εχινόκοκκος


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κανονικά τα ζώα πρέπει να σφάζονται μέσα σε σύγχρονα σφαγεία (που ελάχιστα υπάρχουν αυτή την στιγμή στην Eλλάδα) τα οποία πληρούν τις προδιαγραφές τις Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Αυτό σημαίνει παρακολούθηση των ζώων όταν έρχονται σε αυτά από κτηνιάτρους, σωστή συντήρηση του κρέατος μετά την σφαγή, αποστειρωμένος χώρος σφαγής και τα ζωτικά απόβλητα (αν το λέω καλά) να απομακρύνονται και να καταστρέφονται σύμφωνα με τον νομο κλπ.
Φυσικά αυτό το σφαγείο πλήρη το iso 22000 (hassp) και τέτοια σφαγεία πρέπει να είναι οι προμηθευτές σωστών κρεοπωλείων που θέλουν να εγγυώνται για την ποιότητα των κρεάτων τους.

p.s. Δεν έχει σημασία αν ένα κρέας είναι ελληνικό ή ξένο εφόσον αναφέρεται από τον κρεοπώλη η προέλευση του και πιστοποιεί με τους παραπάνω τρόπους την ποιότητα τους.
 


maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
ταιζω βαρφ εδω κ 3 μηνες,αλλα παλι με μπριζονουν κ συνεχιζω να εχω ενδιασμους,οταν μου λενε για σαλμονελα κ για μενα κ για το σκυλι με βαζουν σε υποψιεσ,καθισυχαστε με λιγο,υπαρχει περιπτωση να παθουμε κατι?εχουμε κ μικρο μωρο στο σπιτι!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω ταιζω εδω και 10 χρονια περιπου τα σκυλια μου BARF!
Μεχρι τωρα καμια τους δεν ειχε το παραμικρο προβλημα.
Αντιθετος- τα σκυλια μου ειναι καλα, εχουν λαμπερο τριχομα- οι εξετασεις τους δειχνουν υγιες- δεν μυριζουν ουτε απο το στομα, ουτε απο το δερμα- και τους αρεσει το φαι τους!

Δεν νομιζω, οτι τοσα χρονια σταθηκα απλα τυχερη που ουτε τα σκυλια μου, αλλα ουτε εγω η καποιος αλλος απο την οικογενεια μας δεν παθαμε τιποτα!

Απλα θα τηρησεις της κανονες υγειηνης. Δηλ. δεν θα αφησεις πολλες ωρες το κρεας στο μπολακι (σε μας μενει μονο δευτερολεπτα, επειδη το καταβροχθηζουν αμεσος) και κατω για να μαζευονται μυγες κτλ.
Δεν θα αφησεις τον σκυλακο να γλυψει αμεσος το μωρο στην μουρι, μετα απο το φαγητο.
Θα πλενεις χερια και επιφανιες, που ηρθαν σε επαφη με το κρεας, ειδικα με κοτοπουλο -αμεσως μετα - και ολα καλα!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12