Barf κ μαύρα κοπρανα


thanasissin

Member
5 Απριλίου 2011
13
1
Καλησπέρα
Πρώτη ημέρα αλλαγής σε μπαρφ από κροκέτα κ κάνει μαύρα κόπρανα.
Είναι αίμα; Θα φτιάξει να επιμείνω ή να σταματήσω;

barfood puppy starterδυο γεύματα μετά από νηστεία μιας μέρας ζεσταμένα σε κατσαρολάκι με νερό για τρία τέσσερα λεπτά έδωσα

ευχαριστω πολυ
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Δεν ξέρω για το αίμα προφανώς, αλλά γιατί τα έδωσες ζεσταμένα σε κατσαρολάκι με νερό για 3-4 λεπτά;
 


thanasissin

Member
5 Απριλίου 2011
13
1
Έτσι συμβουλεψε η εταιρία για σκυλιά με πιο ευαίσθητο στομάχι για τις πρώτες ημέρες για ομαλότερη μετάβαση στο τελικό αποτέλεσμα
 


thanasissin

Member
5 Απριλίου 2011
13
1
το χρωμα άλλαξε προς το καφε, η υφη ομως ειναι πολυ μαλακη και ενερεγειται συχνα

νομιζω οτι ειναι μεσα στα φυσιολογικα πλαισια της προσαρμογης του οργανισμου απο ξηρα τροφη σε barf

η συμβουλη καποιου που το εχει ξανακανει θα ητνα χρησιμη (δεδομενου οτι δεν ταίζουν και πολλοι barf)
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το χρώμα στα κόπρανα επηρρεάζεται από διάφορα πράγματα, όπως το είδος του φαγητού, φάρμακα, συμπληρώματα... Συνήθως αν υπάρχει αίμα, συνοδεύεται και από μια ιδιαίτερα άσχημη μυρωδιά, κάτι σα συνδυασμός σκουριασμένο σίδηρο με χαλασμένο συκώτι.
Αν συνέβη μια φορά μόνο δε θα ανησυχούσα ιδιαίτερα, αν συνεχιστεί μίλα και με τον γιατρό σου.

το χρωμα άλλαξε προς το καφε, η υφη ομως ειναι πολυ μαλακη και ενερεγειται συχνα
Μπορεί να είναι η αλλαγή της τροφής, μπορεί να ταϊζεις περισσότερη ποσότητα απ' όση χρειάζεται.

Ούτε εγώ πάντως το έχω ξανακούσει να ζεματίζεις τη μπαρφ. Ίσως έχει μια λογική να βηθήσει ένα σκύλο που η υφή ή η μυρωδιά του ωμού φαγητού τον ξενίζει. Με ένα απλό ζεμάτισμα όμως το φαγητό παραμένει ωμό, οπότε δεν καταλαβαίνω σε τι βοηθάει ένα ευαίσθητο στομάχι.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μείωσε συκώτι.
Μείωσε σπλήνα, πνεύμονες, γενικά εντόσθια.
Αύξησε κόκκαλο.
Χαμήλωσε λίγο το καθαρό κρέας.

Προτίμησε κοτόπουλο για αρχή.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Μείωσε συκώτι.
Μείωσε σπλήνα, πνεύμονες, γενικά εντόσθια.
Αύξησε κόκκαλο.
Χαμήλωσε λίγο το καθαρό κρέας.
Δε μπορεί να κάνει κάτι από αυτά στην έτοιμη μπαρφ.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δικό μου λάθος δεν το πρόσεξα.
Πάντως δες τα συστατικά μήπως δεν κάνουν. Σε κουτάβια φυλών μεγάλου μεγέθους αποφεύγουμε μεγάλες ποσότητες καθαρού κρέας. Προτιμάται λίγο παραπάνω κόκκαλο από το γενικό κανόνα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3