BARF συνοπτικά για αρχάριους.


Luthien

Member
31 Αυγούστου 2018
19
4
35
Σήμερα πήγαμε στον κτηνίατρο.. και του ανέφερα πως σκέφτομαι να κάνω ωμή διατροφη.
Ήταν αντίθετος με αυτό γιατί είναι δύσκολο να κάνεις ισορροπημένη διατροφή μου είπε. (Δεν μου έχει πουλήσει πότε τροφές..)
Αν πάρεις μια καλή ξηρά τροφή που τα έχει όλα.. του λέω παίρνω ακριβή αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Δεν είναι δυνατόν κατι συσκευασμένο να είναι πιο υγιεινό από το φρέσκο.
Ξέρω μου λέει σκυλάκια που από κουτάβια έτρωγαν ξηρά τροφή και πέθαναν στα βαθιά γεράματα..
Τουλάχιστον περίμενε να κλείσει χρόνο το μωρό να τελειώσει η ανάπτυξη του και μετά που είναι συντήρηση κάνε ότι θες..
Επίσης μετά μου πέταξε το: πρόληψη για τα κουνούπια, τσιμπούρια θες να κάνεις (εννοώντας την αμπούλα) ή και εκεί είσαι του φυσικού; (Άσχετο)(μπηχτή; ) (Δεν κατάλαβα..)
Άλλαξε λίγο το ύφος του και στεναχωρήθηκα γιατί πίστευα πως ήταν καλός και ενδιαφερόταν.. ή δεν ξέρω για ποιο λόγο το έκανε..

Τόσο δύσκολο είναι να κάνεις ισορροπημένη διατροφή;; Εμείς πως κάνουμε διατροφή και είμαστε μια χαρά;; Δλδ που να κάναμε και εντελώς σωστή διατροφή.. Θα πετουσαμε!
Είναι τόσο επίφοβο για την ισορροπία;; Και εγώ αυτό φοβόμουν και το ψαχνω τόοοσο πολύ! Αλλά έτσι όπως μου το είπε...
 


Luthien

Member
31 Αυγούστου 2018
19
4
35
Σήμερα πήγαμε στον κτηνίατρο.. και του ανέφερα πως σκέφτομαι να κάνω ωμή διατροφη.
Ήταν αντίθετος με αυτό γιατί είναι δύσκολο να κάνεις ισορροπημένη διατροφή μου είπε. (Δεν μου έχει πουλήσει πότε τροφές..)
Αν πάρεις μια καλή ξηρά τροφή που τα έχει όλα.. του λέω παίρνω ακριβή αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Δεν είναι δυνατόν κατι συσκευασμένο να είναι πιο υγιεινό από το φρέσκο.
Ξέρω μου λέει σκυλάκια που από κουτάβια έτρωγαν ξηρά τροφή και πέθαναν στα βαθιά γεράματα..
Τουλάχιστον περίμενε να κλείσει χρόνο το μωρό να τελειώσει η ανάπτυξη του και μετά που είναι συντήρηση κάνε ότι θες..
Επίσης μετά μου πέταξε το: πρόληψη για τα κουνούπια, τσιμπούρια θες να κάνεις (εννοώντας την αμπούλα) ή και εκεί είσαι του φυσικού; (Άσχετο! μπηχτή; Δεν κατάλαβα..)
Άλλαξε λίγο το ύφος του και στεναχωρήθηκα γιατί πίστευα πως ήταν καλός και ενδιαφερόταν.. ή δεν ξέρω για ποιο λόγο το έκανε..

Τόσο δύσκολο είναι να κάνεις ισορροπημένη διατροφή;; Εμείς πως κάνουμε διατροφή και είμαστε μια χαρά;; Δλδ που να κάναμε και εντελώς σωστή διατροφή.. Θα πετουσαμε!
Είναι τόσο επίφοβο για την ισορροπία;; Και εγώ αυτό φοβόμουν και το ψαχνω τόοοσο πολύ! Αλλά έτσι όπως μου το είπε...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
κοίτα , η αποφαση τι θα ταίσεις τον σκυλο σου είναι δική σου και σεβαστή.
Δυστηχώς πολλοί κτηνίατροι είναι ενάντια χωρίς να σου λένε τους λόγους . Οταν αποφασίσεις να ταίσεις τον σκύλο σου κάτι διαφορετικο απο κροκέτες θα πρέπει να είσαι διαβασμένη. Οχι βεβαια να έχεις παρει μαστερ :p.
Πάλι καλά που δεν σου είπε για την Σαλμονέλα και την λιστέρια τυχερή είσαι.
Εγώ ειμαι φανατικά υπέρ στο ωμό και συμφωνώ και με το μαγειρευτό, είμαι υπερβολικά ενάντια στην ξηρά τροφή αλλά σέβομαι την απόφαση ενός ιδιοκτήτη να ταίζει κροκέτα, αλλά δεν σέβομαι να λέει ένας κτηνίατρος όχι σε κάτι που δεν το ξερει χωρίς να σου λέει επιχειρήματα και να προσπαθει να σε τρομοκρατήσει για τις 7 πληγές του Φαραω που θα πέσουν πανω στον σκύλο σου αν ταίζεις κάτι διαφορετικό απο τα γαριδάκια.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
κοίτα , η αποφαση τι θα ταίσεις τον σκυλο σου είναι δική σου και σεβαστή.
Δυστηχώς πολλοί κτηνίατροι είναι ενάντια χωρίς να σου λένε τους λόγους . Οταν αποφασίσεις να ταίσεις τον σκύλο σου κάτι διαφορετικο απο κροκέτες θα πρέπει να είσαι διαβασμένη. Οχι βεβαια να έχεις παρει μαστερ :p.
Πάλι καλά που δεν σου είπε για την Σαλμονέλα και την λιστέρια τυχερή είσαι.
Εγώ ειμαι φανατικά υπέρ στο ωμό και συμφωνώ και με το μαγειρευτό, είμαι υπερβολικά ενάντια στην ξηρά τροφή αλλά σέβομαι την απόφαση ενός ιδιοκτήτη να ταίζει κροκέτα, αλλά δεν σέβομαι να λέει ένας κτηνίατρος όχι σε κάτι που δεν το ξερει χωρίς να σου λέει επιχειρήματα και να προσπαθει να σε τρομοκρατήσει για τις 7 πληγές του Φαραω που θα πέσουν πανω στον σκύλο σου αν ταίζεις κάτι διαφορετικό απο τα γαριδάκια.
Δεν το χουν μάθει και στις κτηνιατρικές σχολές οπότε είναι κάτι που τους φοβίζει να αναλάβουν ευθύνη. Συν του ότι τα κτηνιατρικά συνέδρια χορηγούνται από τις διάφορες Hills...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Δεν το χουν μάθει και στις κτηνιατρικές σχολές οπότε είναι κάτι που τους φοβίζει να αναλάβουν ευθύνη. Συν του ότι τα κτηνιατρικά συνέδρια χορηγούνται από τις διάφορες Hills...
συμφωνώ με αυτό , δεν λεω να προτείνουν λέω να μην κατηγορούν χωρις επιχειρηματα.
Μιλάω με νεαρή κτηνίατρο, μου λέει είμαι καθετη ΟΧΙ τη λεω γιατί ? μου λέει σαλμονέλα της λεώ δες τις αποσύρσεις της ξηράς , μου λέει τοξόπλασμα της λέω το πιάνει η καταψυξη , μου λέει εχινόκοκοκος της λεω δεν ταίζω εντόσθια απο μοσχάρι και αρνί και μικροβιολόγος μου έχει πει οτι την ταινία την πιάνει η κατάψυξη το αυγό όχι.Αρα κια να είναι τα κομάτια μολυσμένα με τη ταινία είμαι οκ.
Με κοιτάει λίγο και μου λέει δεν ξέρεις τι πρέπει να τρώει ένας σκύλος με ύφος ε της λέω και εγώ με αθώο ύφος πεσμου εσυ :D εκει τελείωσε η κουβέντα μου λέει αφου δεν θες να μάθεις δεν συνεχίζω :D
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
προσωπικα αυτο που με ενοχλησε σε 1 απο τους γιατρους που πηγαινα το γκρεμλιν με το θεμα μπαρφ ηταν οτι εμπαινε σε λαθος πορεια διαγνωσης μολις ακουγε οτι εδινα και ωμο.
πχ ο σκυλος ειχε συμπτωματα που ηταν κατα 90% κατι απλο, κατα 9% κατι αλλο και κατα 1% κατι σοβαρο. Ξεκιναγε να αποκλεισει αυτο το 1% επειδη του κολλαγε με το ωμο και γενικα πανικος. Μολις δε εκανα το λαθος να αναφερω οτι το ωμο δεν ηταν απο εταιρεια στυλ κιμας αλλα σπιτικης παραγωγης, μου εβγαλε το σκυλι ετοιμοθανατο.
 


Luthien

Member
31 Αυγούστου 2018
19
4
35
προσωπικα αυτο που με ενοχλησε σε 1 απο τους γιατρους που πηγαινα το γκρεμλιν με το θεμα μπαρφ ηταν οτι εμπαινε σε λαθος πορεια διαγνωσης μολις ακουγε οτι εδινα και ωμο.
πχ ο σκυλος ειχε συμπτωματα που ηταν κατα 90% κατι απλο, κατα 9% κατι αλλο και κατα 1% κατι σοβαρο. Ξεκιναγε να αποκλεισει αυτο το 1% επειδη του κολλαγε με το ωμο και γενικα πανικος. Μολις δε εκανα το λαθος να αναφερω οτι το ωμο δεν ηταν απο εταιρεια στυλ κιμας αλλα σπιτικης παραγωγης, μου εβγαλε το σκυλι ετοιμοθανατο.
Μα δεν υπάρχει κάποιος νορμάλ άνθρωπος με γνώσεις και ενδιαφέρον; Δεν μπορώ να καταλάβω! Θα ψάξω άλλον γιατρό. Πίστευα πως οι νέοι θα είναι καλύτεροι αλλά μετά το παραπάνω ποστ δεν ξέρω..
 
  • Like
Reactions: vek


Biobio

Member
15 Σεπτεμβρίου 2018
19
4
41
Καλησπέρα σε όλους σήμερα κάναμε την μετάβαση σε μπαρφ από ξηρά κ λίγο μετά έκανε εμετό.
Από κατάψυξη στην ψύξη 15+ ωρεσ κ μετά μια ώρα σε θερμοκρασία δωματίου πριν την δώσω.
Εννοείται 24 ώρες νηστεία πριν

Παγκ 3,5 ετών
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Καλησπέρα σε όλους σήμερα κάναμε την μετάβαση σε μπαρφ από ξηρά κ λίγο μετά έκανε εμετό.
Από κατάψυξη στην ψύξη 15+ ωρεσ κ μετά μια ώρα σε θερμοκρασία δωματίου πριν την δώσω.
Εννοείται 24 ώρες νηστεία πριν

Παγκ 3,5 ετών
την εβγαλε ολοκληρη ? μηπως την εφαγε πολυ λαιμαργα ?
 


Biobio

Member
15 Σεπτεμβρίου 2018
19
4
41
την εβγαλε ολοκληρη ? μηπως την εφαγε πολυ λαιμαργα ?
Όχι λίγο έβγαλε γενικά την λιβανίζε ώρα την μύριζε την έγλυψε κ μετά έφαγε

Τώρα του έδωσα για βράδυ πάλι λίγο κ είναι μια χαρά αλλά δεν φαίνεται να τρελενεται κιόλας
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ετοιμη του δίνεις ? αν ναι αν συνεχίσει τους εμετούς ρίξιεμια ματια στην ποσότητα του κόκαλου.
 


Biobio

Member
15 Σεπτεμβρίου 2018
19
4
41
ετοιμη του δίνεις ? αν ναι αν συνεχίσει τους εμετούς ρίξιεμια ματια στην ποσότητα του κόκαλου.
Έτοιμη ναι, γενικά είναι λίγο δύσκολος στο φαγητό ακόμα κ με την κροκέτα δεν πετούσε από την χαρά του αν του έριχνα έστω κ μια λιγούρια μέσα στις κροκέτες έπαιρνε μπρος.

Την ποσότητα κόκαλου την γράφει στα συστατικά ;;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Έτοιμη ναι, γενικά είναι λίγο δύσκολος στο φαγητό ακόμα κ με την κροκέτα δεν πετούσε από την χαρά του αν του έριχνα έστω κ μια λιγούρια μέσα στις κροκέτες έπαιρνε μπρος.

Την ποσότητα κόκαλου την γράφει στα συστατικά ;;
Δεν το πιστευω . ριξε μια ματια με το χερι στο κιμα αλλα ασε μια δυπ μερες να δεις πως θα παει
 


Biobio

Member
15 Σεπτεμβρίου 2018
19
4
41
Δεν το πιστευω . ριξε μια ματια με το χερι στο κιμα αλλα ασε μια δυπ μερες να δεις πως θα παει
Αυτό θα κάνω το πρωί έφαγε κανονικά δεν του έβαλα μεγάλη ποσότητα εννοείται κ αφού του έβαλα απλά ένα μακαρόνι....

Από εκεί κ πέρα ξεπαγώνω την τροφή οκ πόση ώρα όμως μπορεί να μείνει στο πιατάκι αν δεν φάει αμέσως σε περίπτωση που φύγω για δουλειά η οτιδήποτε ;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αυτό θα κάνω το πρωί έφαγε κανονικά δεν του έβαλα μεγάλη ποσότητα εννοείται κ αφού του έβαλα απλά ένα μακαρόνι....

Από εκεί κ πέρα ξεπαγώνω την τροφή οκ πόση ώρα όμως μπορεί να μείνει στο πιατάκι αν δεν φάει αμέσως σε περίπτωση που φύγω για δουλειά η οτιδήποτε ;
Εγώ δεν την αφήνω , τα 4 την εξαφανίζουν σε δευτερα ο ένας που υπαρχουν μερες που δεν την τελειώνει αν πρεπει να φυγω την παιρνω συνήθως το 10λεπτο. Αν ου αρέσει το γιαούρτι βάλτου μια κουταλιά η λιγο τυρί η κατι αλλο που θα τον κανει να ξεκινήσει.
 


Biobio

Member
15 Σεπτεμβρίου 2018
19
4
41
Εγώ δεν την αφήνω , τα 4 την εξαφανίζουν σε δευτερα ο ένας που υπαρχουν μερες που δεν την τελειώνει αν πρεπει να φυγω την παιρνω συνήθως το 10λεπτο. Αν ου αρέσει το γιαούρτι βάλτου μια κουταλιά η λιγο τυρί η κατι αλλο που θα τον κανει να ξεκινήσει.
Τρελενεται για γιαούρτι πολλές φορές του έβαζα κ στις κροκέτες, θα το δοκιμάσω έτσι κ θα δω πως θα πάει.
 
  • Like
Reactions: vek


Luthien

Member
31 Αυγούστου 2018
19
4
35
Να ρωτήσω κάτι για την διατροφή..
Το ψάρι αν πχ το δίνουμε δύο φορές την εβδομάδα αντικαθιστά το κρέας δλδ θα είναι 60% της ποσότητας όπως είναι το κρέας;
Και επίσης αυτά τα ποσοστά πρέπει να λειτουργούν σε βάθος μήνα αλλά και στην ποσότητα της ημέρας;
Έτσι κατάλαβα... Βλακείες λέω;;
Και τελευταίο είναι υπερβολή να βάλω 9% του βάρους του σε κουτάβι 4 μηνών;
 
Last edited:


Biobio

Member
15 Σεπτεμβρίου 2018
19
4
41
Λοιπον σημερα ηταν το δευτερο σε κανονικη ποσοτητα γευμα κ ολα καλα προς το παρον, τα κακα του αλλαξανε απο την πρωτη κιολας μερα, σφιχτα καλοσχηματισμενα κ 70% λιγοτερα απ'οτι πριν.
 
  • Like
Reactions: vek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Να ρωτήσω κάτι για την διατροφή..
Το ψάρι αν πχ το δίνουμε δύο φορές την εβδομάδα αντικαθιστά το κρέας δλδ θα είναι 60% της ποσότητας όπως είναι το κρέας;
Και επίσης αυτά τα ποσοστά πρέπει να λειτουργούν σε βάθος μήνα αλλά και στην ποσότητα της ημέρας;
Έτσι κατάλαβα... Βλακείες λέω;;
Και τελευταίο είναι υπερβολή να βάλω 9% του βάρους του σε κουτάβι 4 μηνών;
2 φορές την εβδομαδα ψαρι το βρίσκω πολυ. Η ποσόστητα σε κρεας μαζί με την αναλογία κοκαλο και οργανα ειναι 80 .
Ναι σε ποσοστό μήνα αλλα μπορεις να το ελεγχεις καλυτερα αν το εχεις σε 10ημερο
Σε κουτάβια εχουμε 2 τρόπους η αν ξερουμε το τελικό τους βαρος το 3 % του τελικου βαρους η 10 % του βαρους που εχουν τωρα. Τωρα αυτα τα ποσοστά ειναι αναλογα με το ποσο υπερκινητικος ειναι ο σκυλος και με το πιο ειναι το τελικο μεγεθος 10 % πχ για ενα σκυλι που θα φτασει τα 3-4 κιλα και λιγοτερο για ενα που θα γινει 30-40 οσο πιο μικροσωμο τοσο πιο πολυ ταίζεις.
Ενας μπουσουλας για να ξεκινησεις εμπειρικός είναι αν δίνεις μια καλη κροκέτα ξεκινα με το διπλασιο σε ωμο και βλεπεις.
 


Luthien

Member
31 Αυγούστου 2018
19
4
35
2 φορές την εβδομαδα ψαρι το βρίσκω πολυ. Η ποσόστητα σε κρεας μαζί με την αναλογία κοκαλο και οργανα ειναι 80 .
Ναι σε ποσοστό μήνα αλλα μπορεις να το ελεγχεις καλυτερα αν το εχεις σε 10ημερο
Σε κουτάβια εχουμε 2 τρόπους η αν ξερουμε το τελικό τους βαρος το 3 % του τελικου βαρους η 10 % του βαρους που εχουν τωρα. Τωρα αυτα τα ποσοστά ειναι αναλογα με το ποσο υπερκινητικος ειναι ο σκυλος και με το πιο ειναι το τελικο μεγεθος 10 % πχ για ενα σκυλι που θα φτασει τα 3-4 κιλα και λιγοτερο για ενα που θα γινει 30-40 οσο πιο μικροσωμο τοσο πιο πολυ ταίζεις.
Ενας μπουσουλας για να ξεκινησεις εμπειρικός είναι αν δίνεις μια καλη κροκέτα ξεκινα με το διπλασιο σε ωμο και βλεπεις.
Καλύτερα μια φορά την εβδομάδα το ψάρι δλδ; Μπορώ να δίνω λάδι (1κγ) τις υπόλοιπες μέρες ας πούμε ή θα πέσει πολύ;
Ναι υπολογίζω 60% κρέας και 20% κόκαλα-όργανα.
Το σκυλάκι δεν ξέρω πόσο θα φτάσει.. Περίπου 20-30 κιλά υπολογίζω.
Τώρα είναι 11.2 κλ., 4 μηνών. Να πάω γύρω στα 7-8% καλύτερα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU