BARF συνοπτικά για αρχάριους.


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ποιά εταιρια χρησιμοποιείς τώρα? Γιατί μέχρι στιγμής όλες οι έτοιμες μπαρφ κάνουν στα δικά μου κόπρανα σαν χώμα ξερά και λευκά...
τα ξερά και τα λευκα δείχνουν οτι τα σκυλια σου χρειάζονται περισσότερο κρέας , αν δεν θελεις να φτιάχνεις μόνη σου συμπληρωσε σε καθε γευμα τους καθαρό κρέας. Ξεκίνα απο 10 % μεχρι να φτιαξουν τα κακά τους.
 
  • Like
Reactions: Aizak's mom


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Μπορεί κάποιος να στείλει ένα επεξεργάσιμο αρχικό απλό excel?
Όταν λέω αρχικό απλό .. εννοώ να μην έχει πολλά υλικά ώστε κάποιος που ξεκινάει τώρα την σπιτική Barf να του είναι σαν μπούσουλας.
Αν βγάζει νόημα αυτό που λέω:Ρ
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εγω σταματησα την φτιαχτη για πρακτικους λογους (χαλασε το σουπερ ψυγειο και πρεπει να παρω καταψυκτη) και γιατι δεν του καθησε απολυτα καλα οπως το μαγειρευτο (αλλα καλα γενικα) Ακομα δινω καμια φορα ωμο βεβαια. Αγοραστη δε θελω να δωσω.
Σε αποκλειστικα ξηρα δε γυριζω ποτε ξανα νομιζω , αν και δινω καμια φορα για πρακτικους λογους

Μπορεί κάποιος να στείλει ένα επεξεργάσιμο αρχικό απλό excel?
Όταν λέω αρχικό απλό .. εννοώ να μην έχει πολλά υλικά ώστε κάποιος που ξεκινάει τώρα την σπιτική Barf να του είναι σαν μπούσουλας.
Αν βγάζει νόημα αυτό που λέω:Ρ
στο θεμα πιο πισω αν πας, εχει πολλα τετοια λινκ μεσα
.
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
τα ξερά και τα λευκα δείχνουν οτι τα σκυλια σου χρειάζονται περισσότερο κρέας , αν δεν θελεις να φτιάχνεις μόνη σου συμπληρωσε σε καθε γευμα τους καθαρό κρέας. Ξεκίνα απο 10 % μεχρι να φτιαξουν τα κακά τους.
Θέλω να τους φτιάχνω εγώ..απλά αγχώνομαι μην τους λείψει τίποτα..γι'αυτό και το παραπάνω μήνυμα..
Έχω διαβάσει πάρα πολύ και τις ξέρω τις αναλογίες..αλλά στην θεωρία μόνο ..φοβάμαι να περάσω στην πράξη..
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Θέλω να τους φτιάχνω εγώ..απλά αγχώνομαι μην τους λείψει τίποτα..γι'αυτό και το παραπάνω μήνυμα..
Έχω διαβάσει πάρα πολύ και τις ξέρω τις αναλογίες..αλλά στην θεωρία μόνο ..φοβάμαι να περάσω στην πράξη..
Μια ιδεα ειναι, απο οτι θυμαμαι φτιαχνεις ηδη μαγειρευτο οποτε περιπου ιδιες αναλογιες ειναι.
 
  • Like
Reactions: vek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ποιά εταιρια χρησιμοποιείς τώρα? Γιατί μέχρι στιγμής όλες οι έτοιμες μπαρφ κάνουν στα δικά μου κόπρανα σαν χώμα ξερά και λευκά...
τα ξερά και τα λευκα δείχνουν οτι τα σκυλια σου χρειάζονται περισσότερο κρέας , αν δεν θελεις να φτιάχνεις μόνη σου συμπληρωσε σε καθε γευμα τους καθαρό κρέας. Ξεκίνα απο 10 % μεχρι να φτιαξουν τα κακά τους.
Θέλω να τους φτιάχνω εγώ..απλά αγχώνομαι μην τους λείψει τίποτα..γι'αυτό και το παραπάνω μήνυμα..
Έχω διαβάσει πάρα πολύ και τις ξέρω τις αναλογίες..αλλά στην θεωρία μόνο ..φοβάμαι να περάσω στην πράξη..
θα σου στείλω αύριο ενα εξελ σαν μπούσουλα. Στο μυαλό σου να έχεις οτι η ποικιλία διορθώνει τα λάθη και ότι ωραία τα έξτρα αλλά το 80 % του φαγητού τους είναι κρέας άρα εκεί ρίχνουμε το βάρος να είναι σωστό σε αναλογίες και καλής ποιότητας.
 




Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
@Aizak's mom και αυτο το σαιτ ειναι συμπαθητικο και αναλυτικο σχετικα, εχει και εικονιτσες αχαχαχαχ
https://perfectlyrawsome.com/dogs/biologically-appropriate-raw-foods-diet-barf/
Το έχω διαβάσει και το έχω τυπώσει κι όλας (έγχρωμο εννοείται:ROFLMAO:) για να το έχω και στο σπίτι:Ρ
Δεν μπορώ να νιώσω ασφάλεια οτι θα του δίνω ότι χρειάζεται ο οργανισμός του!!!:mad:
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
θα σου στείλω αύριο ενα εξελ σαν μπούσουλα. Στο μυαλό σου να έχεις οτι η ποικιλία διορθώνει τα λάθη και ότι ωραία τα έξτρα αλλά το 80 % του φαγητού τους είναι κρέας άρα εκεί ρίχνουμε το βάρος να είναι σωστό σε αναλογίες και καλής ποιότητας.
Ευχαριστώ πολύ!! μακάρι να ξεπεράσω αυτό το "στοπ" που μου βάζει το μυαλό μου..
Το πιθανότερο αύριο να πάω στην Βαρβάκειο...
Τι να αγοράσω?? πφφ.. θα δείξει:Ρ
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Κοιτα αν ειναι αν εχεις πολυ ανασφαλεια μεινε εκει που εισαι... Μην αρχιζεις μετα ακι τρελαινεσαι με καθε συμτπωμα παραξενο.
Και εγω το σκεφτομουν για καταψυκτη και να ξαναγυρισω, με ψηνει τοσο...

Αλλα διαφωνει το γκρεμλιν.
Μου εκανε τον τελευταιο καιρο συχνα εμετους, βλενες στα κακα κ.τ.λ Συν οτι εβλεπα και χειροτερο τριχωμα και συνεχη μειωση βαρους. Πιθανα δεν εκανα εγω κατι καλα ή οι πρωτες υλες φταιγαν? . Το βλεπω και στο σκυλο, τελεια κακα εδω και τριμηνο που μαγειρευω παλι, τριχωμα γυαλιζει παλι.

Βγηκαν και οι εξετασεις κιολας, μολις τις πηρα, μετα απο ενα τριμηνο μαγειρεμα, ηταν ολες οι τιμες τελειες και ο ντοκ μου λεει μεινε στο μαγειρεμα , μου λεει δε ξερω τι μαγειρευεις ευγε .....

Πραγματικα βαζω σχεδον τα ιδια υλικα και στα δυο ,ιδια συμπληρωματα κ.τ.λ , δε ξερω τι φταιει.....μαλλον το κανω καλυτερα το μαγειρεμα ή δεν ειναι στον οργανισμο του γκρεμλιν η αφομοιωση καλη του ωμου.

Παντως θα ξαναδοκιμασω σε καποιο διαστημα, με τρωει. Του δινω καμια φορα να μη ξεχνιεται.
 
  • Like
Reactions: Aizak's mom


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Κοιτα αν ειναι αν εχεις πολυ ανασφαλεια μεινε εκει που εισαι... Μην αρχιζεις μετα ακι τρελαινεσαι με καθε συμτπωμα παραξενο.
Και εγω το σκεφτομουν για καταψυκτη και να ξαναγυρισω, με ψηνει τοσο...

Αλλα διαφωνει το γκρεμλιν.
Μου εκανε τον τελευταιο καιρο συχνα εμετους, βλενες στα κακα κ.τ.λ Συν οτι εβλεπα και χειροτερο τριχωμα και συνεχη μειωση βαρους. Πιθανα δεν εκανα εγω κατι καλα. Το βλεπω και στο σκυλο, τελεια κακα εδω και τριμηνο που μαγειρευω παλι, τριχωμα γυαλιζει παλι.

Βγηκαν και οι εξετασεις κιολας, μολις τις πηρα, μετα απο ενα τριμηνο μαγειρεμα, ηταν ολες οι τιμες τελειες και ο ντοκ μου λεει μεινε στο μαγειρεμα , μου λεει δε ξερω τι μαγειρευεις ευγε .....

Πραγματικα βαζω σχεδον τα ιδια υλικα και στα δυο ,ιδια συμπληρωματα κ.τ.λ , δε ξερω τι φταιει.....μαλλον το κανω καλυτερα το μαγειρεμα ή δεν ειναι στον οργανισμο του γκρεμλιν η αφομοιωση καλη του ωμου.

Παντως θα ξαναδοκιμασω σε καποιο διαστημα, με τρωει. Του δινω καμια φορα να μη ξεχνιεται.
Κοίτα με την χωρητικότητα δεν έχουμε θέμα..έχουμε καταψύκτη 200λίτρα.. Απο μικρός ο Άιζακ έτρωγε μπάρφ (έτοιμη βέβαια) και ήθελα να συνεχίσει αυτό..το τελευταίο 3μηνο πήραμε ξηρά (και όχι άριστης ποιότητας) γιατί ο σύντροφος έμεινε άνεργος και πνιγήκαμε λίγο οικονομικά. Ο Ζακόυλης όμως έχει χάσει 4 κιλά...Πάντα ήταν αδυνατούλης..αλλά τώρα παράγινε..φαίνεται όλη του η ραχοκοκαλιά!!(n):(
Λέμε με τον σύντροφό μου λοιπόν οτι δεν πάει άλλο..Είναι που είναι το πεπτικό του πολύ ευαίσθητο απο κουτάβι..Είναι και που η μόνη τροφή που του είχε κάτσει πραγματικά καλά ήταν η μπάρφ..πρέπει τουλάχιστον στον Άιζακ για τώρα να δίνουμε κρεατάκι να στανιάρει!
Και επειδή θέλουμε να τρώει σωστά ο μόνος τρόπος να γυρίσει πάλι στην μπάρφ είναι του την φτιάχνω εγώ (γιατί έτοιμη δεν του ξαναδίνω)..απλά πρέπει να ξεκολλήσει ο εγκέφαλος μου, να καταλάβω οτι ξέρω αρκετά για αυτήν την διατροφή και ελπίζω οτι αν κάτι πάει στραβά..εσείς θα είσαστε εδώ να μας βοηθήσετε!!:rolleyes::rolleyes::D
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Αφου εχεις καταψυκτη προχωρα. Ειδικα στον Αιζακο που ειναι στην αναπτυξη το αγορι.
Πιασε μια το θεμα απο την αρχη να τα φρεσκαρεις και μην αγχωνεσαι. Σταδιακα και ενα ενα υλικα κ. τ..λ .

ΥΣ. Εμενα παλι ειχε φτασει απο 24 στα 21 κιλα με το ωμο.... Και εδινα και λιγη κροκετα για λιχουδια η σε δραστηριοτητες. Μετα ξεκινησα να βαζω και υδατανθρακες κατοπιν συμβουλη του ντοκ , λιγο ρυζακι , κανα παξιμαδι βρωμης και πηρε λιγο. Τωρα με το μαγειρεμα και κροκετες για λιχουδιες /δραστηριοτητες φτασαμε 22,5 παλι και εκει θα μεινει μαλλον. Νομιζω πλεον ειναι το καλουπι του ετσι, να φαινονται τα πλευρα κανονικα :LOL:
 
  • Like
Reactions: Aizak's mom


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Αφου εχεις καταψυκτη προχωρα. Ειδικα στον Αιζακο που ειναι στην αναπτυξη το αγορι.
Πιασε μια το θεμα απο την αρχη να τα φρεσκαρεις και μην αγχωνεσαι. Σταδιακα και ενα ενα υλικα κ. τ..λ .

ΥΣ. Εμενα παλι ειχε φτασει απο 24 στα 21 κιλα με το ωμο.... Και εδινα και λιγη κροκετα για λιχουδια η σε δραστηριοτητες. Μετα ξεκινησα να βαζω και υδατανθρακες κατοπιν συμβουλη του ντοκ , λιγο ρυζακι , κανα παξιμαδι βρωμης και πηρε λιγο. Τωρα με το μαγειρεμα και κροκετες για λιχουδιες /δραστηριοτητες φτασαμε 22,5 παλι και εκει θα μεινει μαλλον. Νομιζω πλεον ειναι το καλουπι του ετσι, να φαινονται τα πλευρα κανονικα :LOL:
Ο Άιζακ θα έπρεπε να είναι γύρω στα 35 για να είναι σωστός..Το καλύτερο που έχουμε φτάσει είναι το 32 και τώρα που αδυνάτησε είναι 28!!!:cautious::cautious:
Σαν καχεκτικό είναι..Θα με δεί κανένας στο δρόμο και θα μου στείλει την φιλοζωική για να τον πάρει επειδή θα νομίζουν οτι τον αφήνω νηστικό:p
 
  • Like
Reactions: medusa


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Καμία πρόταση για λίστα αγοράς απο την Βαρβάκειο? Τα μισά δεν ξέρω πώς να τα ζητήσω:p
Επίσης τι ώρα να πάω περίπου για να πετύχω καλύτερες τιμές?
Αν είναι να πάει κάποιος αύριο θα το εκτιμούσα να με προσανατολήσει:D
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
@Aizak's mom
Επιτρεψε μου να σου πω μερικα πραγματα που βασιζονται σε προσωπικη εμπειρια.
Στη βαρβακειο μπορει να βρεις πολυ καλες τιμες αλλα η ποιοτητα και η φρεσκαδα δεν ειναι παντα δεδομενη. Επισης χρειαζεται πειρα για να ξεχωρισεις το πραγματικα φρεσκο απο το στα ορια μπαγιατικο κρεας. Επιπλεον ο χρονος που μεσολαβει απο την αγορα μεχρι την παρασκευη και την αποθηκευση των γευματων ειναι αρκετα μεγαλος με κινδυνο αλλοίωσης και ειδικα του κοτοπουλου. Υπολογισε και το χρονο που χρειαζεται μια αρκετα μεγαλη ποσοτητα για να καταψυχθει. Εγω το καλοκαιρι αναγκάστηκα να πεταξω μια ποσοτητα λογω αμφιβολιων σε σχεση με την ποιοτητα αυτων που ειχα καταψυξει.
Επισης το μοσχαρι ειναι αρκετα ακριβο αν και θεωρω οτι ειναι το καλυτερο κρεας βασης για μια καλη διατροφη του σκυλου και ειδικα κουταβιων και εφηβων.
Κατέληξα λοιπον να αγοραζω ετοιμη barf , μοσχαρι και αρνι και να τους δινω νωπα πλαταρια ή φτερουγες μια-δυο φορες την εβδομαδα για τα δοντια και μια φορα ωμες σαρδελες. Επισης βαζω και δικα μου συμληρωματα περιοδικα που υποτιθεται οτι βοηθουν σε διαφορες λειτουργειες του οργανισμου.Αν θελεις μπορω να σου πω τι συμπληρωματα και που βοηθανε. Οσο για το βαρος του σκυλου απλως αυξανεις την ποσοτητα.
Αν μενεις αττικη κοιταξε εδω τις προσφορες με δωρεαν παραδοση ( μετα απο πολυ ερευνα αυτη ειναι κατα τη γνωμη μου η καλυτερη εταιρεια ετοιμης barf )
https://www.barffood.gr/index.php?route=pavdeals/deals
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Ποιά εταιρια χρησιμοποιείς τώρα? Γιατί μέχρι στιγμής όλες οι έτοιμες μπαρφ κάνουν στα δικά μου κόπρανα σαν χώμα ξερά και λευκά...
Aυτή που αγόρασα στην αρχή και χρησιμοποίησα για περίπου 3 μήνες ήταν η barffood. Τον πρώτο 1,5 μήνα ήταν μια χαρά τα κόπρανα. Μετά τον 2ο μήνα ήταν αρκετά άσπρα και την σταμάτησα. Ίσως άλλαξαν τη συνταγή, τις αναλογίες... δεν ξέρω.

Πλέον έχω καταλήξει στην dogmania. Καταρχάς τα κόπρανα έδω και 9 μήνες είναι το ίδιο καλά. Απο την άλλη αν δεις ο "κιμάς" είναι σε μεγάλα κομμάτια και οχι τόσο ψιλοκομμένος όπως με την barffood. Αν το πάρεις στα χέρια σου θα δεις κανονικά κομμάτια κρέας ή ολόκληρα μικρά ψαράκια και οχι τελείως πολτοποιημένο προϊόν που δεν μπορείς να καταλάβεις τι είναι. Τέλος η συσκευασία είναι σχετικά τετραγωνισμένη και οχι σε μορφή λουκάνικου, η οποία με βολεύει καλύτερα στην αποθήκευση στον καταψύκτη. Tαΐζω τα special recipes απο κοτόπουλο μοσχάρι και ψάρι. Δεν ταΐζω καθόλου αρνί καθώς όλοι βάζουν κεφαλάκια και έτσι έχει πολύ κόκκαλο.

Έχε υπόψη σου οτι δεν κάθονται καλά όλες οι τροφές σε όλα τα σκυλιά. Κατα τη γνώμη μου ένα διάστημα 7-10 ημερών είναι αρκετό για να δεις αλλαγές σε κόπρανα, ενέργεια του σκύλου κλπ.
Άρα αγόρασε μια σχετικά μικρή ποσότητα και αν κάθεται καλά στο σκύλο ξαναπαίρνεις ή προχωράς στην επόμενη εταιρεία.
 




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ο Άιζακ θα έπρεπε να είναι γύρω στα 35 για να είναι σωστός..Το καλύτερο που έχουμε φτάσει είναι το 32 και τώρα που αδυνάτησε είναι 28!!!:cautious::cautious:
Σαν καχεκτικό είναι..Θα με δεί κανένας στο δρόμο και θα μου στείλει την φιλοζωική για να τον πάρει επειδή θα νομίζουν οτι τον αφήνω νηστικό:p
Η κροκετα σαν junk food που εινα παχαινει...
Με το μαγειρευτο παντα ειναι αδυνατα(αθλητικα) τα σκυλια, ειδικα αν εχουν καθημερινη ασκηση, και με σωστη διατροφη εχουν ορεξη για ασκηση.
Τα λαχανικα και οι υδατανθρακες ειναι απλα συμπληρωματικα, ο σκυλος καιει ζωικο λιπος για ενεργεια, μηπως ο αιζακ δεν ειχε αρκετο λιπος στην διατροφη του;
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Εγώ Βαρβάκειο πάω σπάνια, μόνο σε ένα κρεοπωλείο το παλαιόν η κάπως έτσι είναι μια γυναίκα συνήθως εκεί ,και το μόνο που έχει μαύρο πατσά και πάλι για συμπλήρωμα καμία γλώσσα κανένα μάγουλο και στηθοπλευρα.
Αν πας αγορά μην πλησιάσεις τον έτοιμο κομμένο κιμά έχει πολύ αλάτι δεν το λένε αλλά το έχω μάθει από μέσα.
 
  • Like
Reactions: Aizak's mom


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3