BARF συνοπτικά για αρχάριους.


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ποσο καιρο δινεις?
2-2.5 μηνες.
Συμφωνω απολυτα με τη @Berna δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο το να τα ετοιμαζεις μονος σου και να ξερεις τι μπαινει μεσα στο φαι.

Η μονη ετοιμη που παιρνω ειναι σαν τις φωτος (πολλες φορες τα ζηταω κιμα, αναλογα τα κεφια), ξερω πραγματικα τι μπαινει μεσα και την ποιοτητα των κρεατων).
Και ποιος το φτιαχνει αυτο;


Πιστευετε οτι η ξηρα τροφη ειναι χειροτερη απο την ετοιμη μπαρφ;
Δυστυχως, δεν εχω το χρονο, τις γνωσεις, ουτε τη διαθεση, για να ειμαι ειλικρινης, να ασχοληθω.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
με τρωει ο κωλος μου αλλα ....
:eek::eek:o_Oo_O
Όπα ρε Τάσο δεν το πιασα αυτό. Μιλάνε για τσ__τσ__ν_ς και σε τρώει ο απαυτος σου;;;;;;;;
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::LOL::LOL::LOL::D:D:D:p:p:p

Πιστευετε οτι η ξηρα τροφη ειναι χειροτερη απο την ετοιμη μπαρφ;
Σε καμία περίπτωση η ξηρά δεν είναι καλύτερη από την έτοιμη μπαρφ.
Παντως καλύτερα να την ετοιμάζεις μόνη σου παρά την ετοιματζιδικη. Είναι πολύ πιο εύκολο από ότι φαντάζεσαι. Στην αρχή σε όλους μας φαίνεται βουνό αλλά στην πορεία θα σου φαίνεται εύκολακι. Ολοι μας το έχουμε περάσει αυτό. Γενικά συμφωνώ με @Berna
Δυστυχως, δεν εχω το χρονο, τις γνωσεις, ουτε τη διαθεση, για να ειμαι ειλικρινης, να ασχοληθω
Αυτό το κατανοώ και το καταλαβαίνω.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
:eek::eek:o_Oo_O
Όπα ρε Τάσο δεν το πιασα αυτό. Μιλάνε για τσ__τσ__ν_ς και σε τρώει ο απαυτος σου;;;;;;;;
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::LOL::LOL::LOL::D:D:D:p:p:p
ψαρι δεν ειναι το τσουτσουνι;;

που με εχετε μπλεξει ρε παιδια;δεν πιστευω να λετε τιποτα προστυχα
τιποτα βοιδοφουτσες..αυτα δεν ειναι να τα τρωνε τα σκλια,αυτα ειναι να τα φτιαξεις και να σαπισεις κανεναν στο ξυλο.
που εχετε μπλεξει....αχ δεν μιλατε και τα κυριλατα να σας καταλαβω.
 
  • Like
Reactions: vek and Hlianna




ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Σημερα ειχαμε το ετησιο εμβολιο.
Οποτε ρωτησα την γιατρο: κροκετα ή υγρη;
Απαντηση : κροκετα.
Της ειπα μηπως εδινα μπαρφ, ηταν φουλ αντιθετη (οκ λεω σχεδον ολοι οι γιατροι ειναι κατα). Μου ειπε πως την προιγουμενη εβδομαδα ειχε περιστατικο με σαλμονελα και εκεινη την ωρα μπαινει μεσα η κυρια που εχει το μαλτεζ που του εδινε μπαρφ και επαθε την σαλμονελα. Εδινε ετοιμη μπαρφ (δε ρωτησα ποια) εδω και 1 χρονο (4 χρονων ο σκυλος). Την ειχε στην καταψυξη και την εβαζε στη συντηριση πριν του την δωσει για να ξεπαγωσει. Εκεινη την ωρα ειπα κροκετα και παλι κροκετα μαζι με λιγο μαγειρεμενο μεχρι να ξεχαστω και να αρχισω να ξανα ψαχνω για μπαρφ
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
ψαρι δεν ειναι το τσουτσουνι;
Δόλωμα είναι. Σκουλίκι θάλασσας που ζει σε ρηχά νερά μέσα στην άμμο, 15-20 εκατοστά μήκος.
Το Χαλκιδέικο το λένε και Μονοδόλι.

Αν μιλάμε για τα ίδια τσουτσούνια :)
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δόλωμα είναι. Σκουλίκι θάλασσας που ζει σε ρηχά νερά μέσα στην άμμο.

Αν μιλάμε για τα ίδια τσουτσούνια :)
Ε ναι για αυτό μιλάμε εδώ και τόσα μηνύματα.
Αυτο το σκουληκάκι της θάλασσας που τρελενονται τα σκυλιά και αν το πιάσουν στα δόντια τους το ροκανιζουν για ένα τρίωρο τουλάχιστον.

15-20 εκατοστά μήκος.
Κάτσε γιατί εδώ έχουμε θεμα
15 η 20 εκατοστά;
Γιατί άλλο 15 και άλλο 20.
Όπως και να το κάνουμε το μέγεθος μετράει.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Σημερα ειχαμε το ετησιο εμβολιο.
Οποτε ρωτησα την γιατρο: κροκετα ή υγρη;
Απαντηση : κροκετα.
Της ειπα μηπως εδινα μπαρφ, ηταν φουλ αντιθετη (οκ λεω σχεδον ολοι οι γιατροι ειναι κατα). Μου ειπε πως την προιγουμενη εβδομαδα ειχε περιστατικο με σαλμονελα και εκεινη την ωρα μπαινει μεσα η κυρια που εχει το μαλτεζ που του εδινε μπαρφ και επαθε την σαλμονελα. Εδινε ετοιμη μπαρφ (δε ρωτησα ποια) εδω και 1 χρονο (4 χρονων ο σκυλος). Την ειχε στην καταψυξη και την εβαζε στη συντηριση πριν του την δωσει για να ξεπαγωσει. Εκεινη την ωρα ειπα κροκετα και παλι κροκετα μαζι με λιγο μαγειρεμενο μεχρι να ξεχαστω και να αρχισω να ξανα ψαχνω για μπαρφ
Αν βρεθείς πάλι στην γιατρό για ρώτησε μήπως ο σκύλος έκανε κάποια επέμβαση στα δόντια, έστω καθαρισμό, και η γιατρός χορήγησε σκεύασμα με Κλινδαμυκίνη ( clindamycin ). Το θεωρούν υπαίτιο για σαλμονέλα, ειδικά σε σκυλιά που τρώνε BARF.
 


ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Θα ξανα παω σε κανα μηνα για εξετασεις αιματος (προληψη) και θα την ρωτησω
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Δόλωμα είναι. Σκουλίκι θάλασσας που ζει σε ρηχά νερά μέσα στην άμμο, 15-20 εκατοστά μήκος.
Το Χαλκιδέικο το λένε και Μονοδόλι.

Αν μιλάμε για τα ίδια τσουτσούνια :)
μπλεξαμε τα μπουτια μας
15-20 ποντους το λες και φιδι,ε οχι και σκουλικακι
επισης το μονοδολι που λες μου φαινεται σαν υπονοουμενο
με γεμισες κενα και σκεψεις


παντως κοριτσια οταν πατε βαρβακειο στειλτε μας ενα βιντεο οταν λετε στον χασαπη........θελω μια βοιδοφουτσα για να την φαει ο σκυλος μου......
 
  • Like
Reactions: Aizak's mom


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
:eek::eek:o_Oo_O
Όπα ρε Τάσο δεν το πιασα αυτό. Μιλάνε για τσ__τσ__ν_ς και σε τρώει ο απαυτος σου;;;;;;;;
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::LOL::LOL::LOL::D:D:D:p:p:p


Σε καμία περίπτωση η ξηρά δεν είναι καλύτερη από την έτοιμη μπαρφ.
Παντως καλύτερα να την ετοιμάζεις μόνη σου παρά την ετοιματζιδικη. Είναι πολύ πιο εύκολο από ότι φαντάζεσαι. Στην αρχή σε όλους μας φαίνεται βουνό αλλά στην πορεία θα σου φαίνεται εύκολακι. Ολοι μας το έχουμε περάσει αυτό. Γενικά συμφωνώ με @Berna

Αυτό το κατανοώ και το καταλαβαίνω.
Θενκς δεν ειχα δει καν το μηνυμα της @Berna!

Καταλαβα... θα βαλω κι αλλο μπελα στο κεφαλι μου... :p

Καταλαβαινω ολα τα οφελη μη νομιζετε. Με ενοχλει ο κιμας.
Αρχικα, θα δινω μονο το σκετο κοτοπουλο της ετοιμης και θα παρω πλαταρια να δω πως ειναι. Βεβαια οπως το βλεπω τσαμπα θα πανε τα λαχανικα και τα φρουτα. Δεν υπαρχει περιπτωση να τα φαει ο μικρος!

Πιανω το θεμα απ την αρχη. :)
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Συμφωνω απολυτα με τη @Berna δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο το να τα ετοιμαζεις μονος σου και να ξερεις τι μπαινει μεσα στο φαι.

Η μονη ετοιμη που παιρνω ειναι σαν τις φωτος (πολλες φορες τα ζηταω κιμα, αναλογα τα κεφια), ξερω πραγματικα τι μπαινει μεσα και την ποιοτητα των κρεατων).
Αυτή είναι έτοιμη? Απο πού την παίρνεις?
 
  • Like
Reactions: vas


Valero_Alice

Member
28 Νοεμβρίου 2018
24
38
37
Αθήνα
www.facebook.com
Καλησπέρα παιδιά, συγχωρέστε με αν επαναληφθώ κάπου. Νέος στην ομάδα και η μικρή στην φώτο υιοθετήθηκε εδώ και 10 μέρες, ημίαιμη λαμπραντορίνα από το καταφύγιο ζώων στην Πετρούπολη. Η Alice μου λοιπόν 10 μηνών. Με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο και θέλοντας το καλύτερο για την μικρή, προχώρησα σήμερα στην έναρξη διατροφής barf από γνωστή εταιρία. Συμβουλές τι να προσέξω, κόπρανα κτλ ποσότητα θα με χαροποιούσε να ακούσω. Είναι 23 κιλά και μου πρότειναν 750γρμ όπως είδα και διαδικτυακά, χωρισμένο σε τρία γεύματα. Ευχαριστώ
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθατε και μπραβο σου για την υιοθεσια! Φαινεται μια κουκλα στη φωτο. Ανοιξε και ενα ποστ στα Νεα Μελη να τη δουμε καλυτερα.
Αυτα που πρεπει να προσεξεις ειναι το θεμα υγεινης. Καλο πλυσιμο το πιατο της, τα χερια σου κλπ. Στα κακα της προσεξε μηπως ειναι πολυ σκληρα, πραγμα που σημαινει οτι εχει πολυ κοκκαλο η τροφη αρα την αλλαζεις. Το μονο που θα εκανα διαφορετικα ειναι να δωσω την ποσοτητα που αναφερεις σε 2 γευματα, οχι 3.
 


Valero_Alice

Member
28 Νοεμβρίου 2018
24
38
37
Αθήνα
www.facebook.com
Καλως ηρθατε και μπραβο σου για την υιοθεσια! Φαινεται μια κουκλα στη φωτο. Ανοιξε και ενα ποστ στα Νεα Μελη να τη δουμε καλυτερα.
Αυτα που πρεπει να προσεξεις ειναι το θεμα υγεινης. Καλο πλυσιμο το πιατο της, τα χερια σου κλπ. Στα κακα της προσεξε μηπως ειναι πολυ σκληρα, πραγμα που σημαινει οτι εχει πολυ κοκκαλο η τροφη αρα την αλλαζεις. Το μονο που θα εκανα διαφορετικα ειναι να δωσω την ποσοτητα που αναφερεις σε 2 γευματα, οχι 3.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ..ναι είναι υπέροχη...έχω άγχος πολύ για την μικρή γιατί θέλω το καλύτερο για αυτή ! Αύριο που είναι η Τρίτη μέρα barf μου είπαν σε δυο γεύματα, κάπου διαβάζω ότι επειδή είναι μικρή μέχρι 1,5 έτους να συνεχίσω τρία. Κάποια γνώμη. Θα μπω να φτιάξω τώρα στα Νέα μέλη.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ..ναι είναι υπέροχη...έχω άγχος πολύ για την μικρή γιατί θέλω το καλύτερο για αυτή ! Αύριο που είναι η Τρίτη μέρα barf μου είπαν σε δυο γεύματα, κάπου διαβάζω ότι επειδή είναι μικρή μέχρι 1,5 έτους να συνεχίσω τρία. Κάποια γνώμη. Θα μπω να φτιάξω τώρα στα Νέα μέλη.
Εχω εναν παρομοιο νεαρο ,σε μαυρο χρωματακι ,23 κιλα που βρεθηκε επισης στην ιδια περιοχη :)
Τα 250 μου φαινεται οτι του πεφτουν πολυ λιγα για γευμα, μετα ειναι σαν ξελιγωμενος και ζηταει συνεχως φαι. Και με το ματι αμα τα δεις 250 γραμμαρια ειναι μικρη ποσοτητα. Μαλλον, αν κρινω απο τον δικο μου, στα δυο θα ειναι πιο οκ. Και απο αλλες αποψεις, ρυθμιζεις καλυτερα βολτες, κακακια κ.τ.λ

ΥΣ.Καλως ηρθατε. :)
 


Valero_Alice

Member
28 Νοεμβρίου 2018
24
38
37
Αθήνα
www.facebook.com
Εχω εναν παρομοιο νεαρο ,σε μαυρο χρωματακι ,23 κιλα που βρεθηκε επισης στην ιδια περιοχη :)
Τα 250 μου φαινεται οτι του πεφτουν πολυ λιγα για γευμα, μετα ειναι σαν ξελιγωμενος και ζηταει συνεχως φαι. Και με το ματι αμα τα δεις 250 γραμμαρια ειναι μικρη ποσοτητα. Μαλλον, αν κρινω απο τον δικο μου, στα δυο θα ειναι πιο οκ. Και απο αλλες αποψεις, ρυθμιζεις καλυτερα βολτες, κακακια κ.τ.λ

ΥΣ.Καλως ηρθατε. :)
Καλησπέρα :) ευχαριστώ πολύ ! Όχιιι 750γρμ γράφω...τα 250 δεν τις φθάνουν ούτε για δεκατιανό που λέει ο λόγος χαχα και εγώ θεωρώ δυο είναι καλά. Δεν παιζει ρόλο θεωρεις η ηλικία ;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Καλησπέρα :) ευχαριστώ πολύ ! Όχιιι 750γρμ γράφω...τα 250 δεν τις φθάνουν ούτε για δεκατιανό που λέει ο λόγος χαχα και εγώ θεωρώ δυο είναι καλά. Δεν παιζει ρόλο θεωρεις η ηλικία ;
τα ιδια γραφουμε, 750 σε 3 γευματα ειναι απο 250 το γευμα ;) Πιστευω οτι 250 πεφτουν μικρα για γευμα, αρα καλυτερα απο 375.
Φυσικα θα ζυγισεις αρχικα και θα εξεταζεις και το βαρος ανα τακτα διαστηματα και βλεπεις αναλογα, μπορει να θελει λιγο μεγαλυτερη η λιγο μικροτερη ποσοτητα. Αρχικα επίσης τωρα που γυρισες απο κροκετα σε ωμη θα δεις μαλλον μειωση βάρους, με το κανονικο φαγητο χανεται οτι περιττο, οι κροκετουλες ειναι πιο παχυντικες.

Το ηλιακιακο τωρα δε ξερω τι ακριβως παιζει, εγω τα εκανα 2 γυρω στους 10-11 μηνες που ειχε σταματησει η μεγαλη αναπτυξη και ειχε ψιλοσταθεροποιηθει ως μεγεθος. (βεβαια τρωει κατι καλα λιχουδινια ενδιαμεσα :D)
 


Valero_Alice

Member
28 Νοεμβρίου 2018
24
38
37
Αθήνα
www.facebook.com
τα ιδια γραφουμε, 750 σε 3 γευματα ειναι απο 250 το γευμα ;) Πιστευω οτι 250 πεφτουν μικρα για γευμα, αρα καλυτερα απο 375.
Φυσικα θα ζυγισεις αρχικα και θα εξεταζεις και το βαρος ανα τακτα διαστηματα και βλεπεις αναλογα, μπορει να θελει λιγο μεγαλυτερη η λιγο μικροτερη ποσοτητα. Αρχικα επίσης τωρα που γυρισες απο κροκετα σε ωμη θα δεις μαλλον μειωση βάρους, με το κανονικο φαγητο χανεται οτι περιττο, οι κροκετουλες ειναι πιο παχυντικες.

Το ηλιακιακο τωρα δε ξερω τι ακριβως παιζει, εγω τα εκανα 2 γυρω στους 10-11 μηνες που ειχε σταματησει η μεγαλη αναπτυξη και ειχε ψιλοσταθεροποιηθει ως μεγεθος. (βεβαια τρωει κατι καλα λιχουδινια ενδιαμεσα :D)
Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ ....από αύριο θα την ξεκινήσω δυο μεγάλα γεύματα να δω πως θα πάει !!! Θα τη ζυγίζω στις δέκα μέρες όπως ανέφερες !!!
 


Valero_Alice

Member
28 Νοεμβρίου 2018
24
38
37
Αθήνα
www.facebook.com
Καλησπέρα και πάλι.....ενδιάμεσα τι δίνεις του αγοριού σου ? Τι θα πρότεινες ? Επίσης για λιχουδιές εκμάθησης να κρατήσω μερικές κροκέτες από ξηρά τροφή, θα έχει πρόβλημα θεωρείς ? Τα κακά της τρίτη μέρα σήμερα και είναι εξαιρετικά, σφιχτά ( όχι πέτρες ) και λίγα.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf