BARF συνοπτικά για αρχάριους.




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Καλησπέρα,


φτιάχνοντας τα γεύματα λαχανικών, τα γιαουρτια, κεφίρ, κοιλιές, μυλόξιδο και ότι άλλο τα φτιάχνουμε όλα μαζί και τα βάζουμε κατάψυξη, ή όλα τα έξτρα τα προσθέτουμε μετά;

Το σκόρδο, πως υπολογίζουμε πόσο πρέπει να βάλουμε;
Πάει αν θυμάμαι καλά, μια σκελίδα το μήνα, ανά ζώο, αλλά αν το φτιάχνουμε μαζικά;
Μπερδεύηκα o_O
και το μηλοξυδο καλύτερα να το βάζεις την ώρα που σερβίρεις
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Καλησπέρα,


φτιάχνοντας τα γεύματα λαχανικών, τα γιαουρτια, κεφίρ, κοιλιές, μυλόξιδο και ότι άλλο τα φτιάχνουμε όλα μαζί και τα βάζουμε κατάψυξη, ή όλα τα έξτρα τα προσθέτουμε μετά;

Το σκόρδο, πως υπολογίζουμε πόσο πρέπει να βάλουμε;
Πάει αν θυμάμαι καλά, μια σκελίδα το μήνα, ανά ζώο, αλλά αν το φτιάχνουμε μαζικά;
Μπερδεύηκα o_O
και το μηλοξυδο καλύτερα να το βάζεις την ώρα που σερβίρεις
 
  • Like
Reactions: Hammer


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Γαιδουρογκανθέλαιο και λινέλαιο δίνουμε άφοβα σωστά;
Τα έχω δει γενικά στη διατροφή των φίλων μας, απλά είπα να σιγουρευτώ :)
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Γαιδουρογκανθέλαιο και λινέλαιο δίνουμε άφοβα σωστά;
Τα έχω δει γενικά στη διατροφή των φίλων μας, απλά είπα να σιγουρευτώ :)
Με μετρο και τα δυο και οχι ολο το χρονο . Εναν δυο μηνες και μετα διάλειμμα.
Το λινελαιο στο ψυγειο,οχι σε φως γιατι ειναι πολυ ευαίσθητο στην οξείδωση.
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Είμαι σχετικά καινούργια στην barf και θα ήθελα να ρωτήσω στη δυτική Θεσσαλονίκη άλλα όργανα εκτός από συκώτι από που τα προμηθεύεστε; μόνο συκωταριες βρίσκω και έχει μόνο συκώτι πνεύμονα και καρδιά που μετράνε σαν κρέας. Άλλα όργανα που μπορώ να βρώ; μπορώ να τα αντικαταστήσω με κάτι άλλο αν δεν βρίσκω;
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Με μετρο και τα δυο και οχι ολο το χρονο . Εναν δυο μηνες και μετα διάλειμμα.
Το λινελαιο στο ψυγειο,οχι σε φως γιατι ειναι πολυ ευαίσθητο στην οξείδωση.
Σκεφτόμουν να δίνω μια κουταλιά του γλυκού μια φορά τη βδομάδα. Είναι πολύ αυτό;
 




Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
o_Oo_Oo_O
Που τα ανακαλύπτετε όλα αυτά ρε παιδιά;;;;;
Και αυτά για να καταλάβω, είναι απαραίτητα για τα σκυλιά μας;;;;
Δεν είναι αναγκαία αλλά κάνουν καλό,Εγώ βέβαια βάζω μόνο ελαιόλαδο, λάδι σολομού, καρύδας ή κάνναβης στο φαγητό της, μετά κανένα Chia , καμία σπιρουλινα, κουρκουμα,τζίντζερ και τέτοια βάζω 2-3 φορές την εβδομάδα(το κάθε ένα)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Δεν είναι αναγκαία αλλά κάνουν καλό,Εγώ βέβαια βάζω μόνο ελαιόλαδο, λάδι σολομού, καρύδας ή κάνναβης στο φαγητό της, μετά κανένα Chia , καμία σπιρουλινα, κουρκουμα,τζίντζερ και τέτοια βάζω 2-3 φορές την εβδομάδα(το κάθε ένα)
δεν κατακρινω και καλα κανεις απο τη μερια σου...
ερωτηση,οχι ειρωνικη: αν εχεις παιδια, ή οταν κανεις, τι θα τα ταιζεις;
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
δεν κατακρινω και καλα κανεις απο τη μερια σου...
ερωτηση,οχι ειρωνικη: αν εχεις παιδια, ή οταν κανεις, τι θα τα ταιζεις;
Τα παιδιά δεν τα ταϊζεις...Τους εξηγείς τι είναι καλό και όχι και επιλέγουν μόνα τους...
Από μια ηλικία και μετά βέβαια...
Δεν έχω παιδιά (όχι ακόμα) αλλά αυτό των ελληνίδων μανάδων που τρέχουν πίσω από το καμάρι,
για να φάει, δεν θα γίνει με τίποτα στα δικά μου παιδιά!!!
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
δεν κατακρινω και καλα κανεις απο τη μερια σου...
ερωτηση,οχι ειρωνικη: αν εχεις παιδια, ή οταν κανεις, τι θα τα ταιζεις;
Δεν ξέρω και δεν με απασχολεί ακόμα,είμαι πολύ μικρή για να τα σκέφτομαι αυτά, οπότε μέχρι τότε βλέπουμε. Για τώρα απλά κάνω ότι μπορώ Για τον σκύλο μου
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Τι σας τρωει εσας τι ταΐζουν οι ανθρωποι τα παιδια τους; Εδω ειναι DOGforum.
Το να κάνεις μία ερώτηση, δε σημαίνει ότι μας τρώει και κάτι. Αν θες πάντως βάλε μου χαμηλή βαθμολογία γιατί βγήκα εκτός θέματος...
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Είχα μια συζήτηση για κατεψυγμένα κοτόπουλα τα οποία επιστρέφονται πριν την λήξη και τα οποία διατίθενται σε χαμηλή τιμή.

Με αφορμή αυτό πήρα τηλέφωνο στον Αγροτικό Συνεταιρισμό ΠΙΝΔΟΣ ( τοπικό σημείο διάθεσης Αθήνα ). Όταν κατέληξα στον υπεύθυνο και τον ρώτησα αν μπορώ να προμηθευτώ επιστρεφόμενα κοτόπουλα μου είπε πως ότι επιστρέφει αυτός πάει για καύση.

Όμως δεν έχει πρόβλημα να πουλήσει πχ λαιμούς ή πλατάρια αρκεί να κοπεί τιμολόγιο, με άλλα λόγια δεν δίνει σε ιδιώτη με απόδειξη λιανικής. Τιμολόγιο κόβει σε όποιο ΑΦΜ του δώσεις, ας είναι και συνεργείο αυτοκινήτων μου είπε σαν παράδειγμα.

Θα μπορούσε να ζητήσει απ' το σφαγείο 50 ή 100 κιλά λαιμούς σε συσκευασίες των 5 ή 10 κιλών. Γενικά ήταν θετικός στο να βάλει μια παραγγελία αλλά από τα λεγόμενα του έβγαλα το συμπέρασμα πως η ποσότητα δεν μπορεί να είναι 10 κιλά.

@manin μιας και είναι σχετικά κοντά σου μήπως έχει νόημα να περάσεις για μια κουβέντα ;
Ίσως έχει νόημα για αγορές από 2 - 3 άτομα μαζί. ΑΦΜ μπορεί να δωθεί ενός σουβλατζή ο οποίος θα θέλει και έξοδα..

Εδώ το site της ΠΙΝΔΟΣ
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Είχα μια συζήτηση για κατεψυγμένα κοτόπουλα τα οποία επιστρέφονται πριν την λήξη και τα οποία διατίθενται σε χαμηλή τιμή.

Με αφορμή αυτό πήρα τηλέφωνο στον Αγροτικό Συνεταιρισμό ΠΙΝΔΟΣ ( τοπικό σημείο διάθεσης Αθήνα ). Όταν κατέληξα στον υπεύθυνο και τον ρώτησα αν μπορώ να προμηθευτώ επιστρεφόμενα κοτόπουλα μου είπε πως ότι επιστρέφει αυτός πάει για καύση.

Όμως δεν έχει πρόβλημα να πουλήσει πχ λαιμούς ή πλατάρια αρκεί να κοπεί τιμολόγιο, με άλλα λόγια δεν δίνει σε ιδιώτη με απόδειξη λιανικής. Τιμολόγιο κόβει σε όποιο ΑΦΜ του δώσεις, ας είναι και συνεργείο αυτοκινήτων μου είπε σαν παράδειγμα.

Θα μπορούσε να ζητήσει απ' το σφαγείο 50 ή 100 κιλά λαιμούς σε συσκευασίες των 5 ή 10 κιλών. Γενικά ήταν θετικός στο να βάλει μια παραγγελία αλλά από τα λεγόμενα του έβγαλα το συμπέρασμα πως η ποσότητα δεν μπορεί να είναι 10 κιλά.

@manin μιας και είναι σχετικά κοντά σου μήπως έχει νόημα να περάσεις για μια κουβέντα ;
Ίσως έχει νόημα για αγορές από 2 - 3 άτομα μαζί. ΑΦΜ μπορεί να δωθεί ενός σουβλατζή ο οποίος θα θέλει και έξοδα..

Εδώ το site της ΠΙΝΔΟΣ
Καλησπέρα, ξέρω που είναι η Πίνδος, αλλά για ποιον να παίρνουμε τα πλατάρια και τους λαιμούς;
Έχασα κάτι;
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
παιδιά καλησπέρα έχω θέμα και δεν ξέρω τι να κάνω ...
η μικρή μου είναι 5 χρονών από 8 μηνών τρώει BARF
τα πρώτα 2,5-3 χρόνια της την έφτιαχναν εγώ, και αναγκαστικά μετά λόγο έλλειψης χρόνου και της γέννησης του πεδίου μου κατέληξα στις έτοιμες ..
έδωσα (bonebarf, voldog, A+D, και την αγγλική Nutriment)
εδώ και 1+ χρόνια δίνω την Nutriment σχεδόν όλες τις συνταγές, αλλά δεν προσθέτω κάτι έξτρα, ούτε λάδι ούτε τίποτα, όπως είναι η συνταγή ..

το πρόβλημα μου είναι ότι το τελευταίο διάστημα η μικρή τις περισσότερες φορές μόλις φάει κανει αμέσως εμετό το φαγητό χωρίς καν να το πάρει στο στομάχι που λέμε .. το βγάζει ολόκληρο αλλά οχι παντα.
ακόμα παρατήρησα ότι κανει πολλους εμετους ασπρους σε διάφορα σειμεία . τι να κανω ?????

τι κανω λάθος ??
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Οι άσπροι είναι από την πείνα, επειδή δεν έχει δεχτεί (έχει κάνει εμετό) το φαι της.

Προφανώς κάποιο προβλημα υπάρχει με τη μπαρφ που της δίνεις. Σταμάτα την, κάνε εσύ ή πάρε άλλη. Εγώ θα της έκανα αιματολογικές κ βιοχημικές μην άρπαξε καμιά σαλμονέλα ή κάτι άλλο. Κ σ'αυτό το διάστημα, μέχρι να δω αποτελέσματα θα έδινα μαγειρευτό διαίτης.

Σε κάθε περίπτωση το σκυλί έχει αναστατώσει το στομάχι του, κάτι πρέπει να αλλάξεις.
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Οι άσπροι είναι από την πείνα, επειδή δεν έχει δεχτεί (έχει κάνει εμετό) το φαι της.

Προφανώς κάποιο προβλημα υπάρχει με τη μπαρφ που της δίνεις. Σταμάτα την, κάνε εσύ ή πάρε άλλη. Εγώ θα της έκανα αιματολογικές κ βιοχημικές μην άρπαξε καμιά σαλμονέλα ή κάτι άλλο. Κ σ'αυτό το διάστημα, μέχρι να δω αποτελέσματα θα έδινα μαγειρευτό διαίτης.

Σε κάθε περίπτωση το σκυλί έχει αναστατώσει το στομάχι του, κάτι πρέπει να αλλάξεις.
Να τις κάνω καποια νηστεία πριν?
Να της κάνω εγώ ξανά barf είναι λίγο δύσκολο... Έχεις άποψη για την nature's food? Την έχουμε στην Κύπρο και σκέφτομαι να της πάρω από αυτή..

Μίλησα και με τον γιατρό και μου είπε ότι μπορεί να αλλοιώθηκε το ph του στομάχιου της.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Να τις κάνω καποια νηστεία πριν?
Να της κάνω εγώ ξανά barf είναι λίγο δύσκολο... Έχεις άποψη για την nature's food? Την έχουμε στην Κύπρο και σκέφτομαι να της πάρω από αυτή..

Μίλησα και με τον γιατρό και μου είπε ότι μπορεί να αλλοιώθηκε το ph του στομάχιου της.
Εγω δινω Nature's Food εδω και ενα χρονο και στα 3 σκυλια, γιατι ειναι διπλα στο σπιτι μου το εργοστασιο παραγωγης. Μια χαρα ειναι. Δεν εχει πολυ κοκκαλο ( σε σχεση με αλλες που εδινα πριν και εκαναν κακα με το ζορι ).
Κανε νηστεια μια μερα. Επισης εαν κανει εμετους με λευκο αφρο, σπασε την ποσοτητα της τροφης σε 3 γευματα.