BARF συνοπτικά για αρχάριους.


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Καλημέρα stefanosk και ευχαριστώ!
Τό γιαούρτι υπολογίζεται μαζί με τό κόκκαλο ώς ασβέστιο στά ποσοστά πού πρέπει; ή είναι αμελητέο;
Επίσης η βρώμη είναι «δυνατότερη» απο το λαπά ρύζι; Θέλει λιγότερη ποσότητα στό εβδομαδιαίο πρόγραμμα καί πχ. βρεγμένη καλά;
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Καλημέρα σε όλους!
Έχω ξεκινήσει τη barf 1 βδομάδα τώρα καί είναι η μέρα με τή νύκτα ως προς τήν ξηρά –αποκάλυψη!
Έχουν αλλάξει όλα: Διάθεση, τρίχωμα, κακά, μέχρι καί τό μάτι του γυαλίζει!
Τό πήρα απ᾽ την αρχή τό θέμα αλλά δέν βρήκα συγκεκριμένη απάντηση.
Αυγά καί γιαούρτι πόσες φορές τήν εβδομάδα μπορούμε να βάζουμε;
Αυγά κότας εγώ δίνω 2-3 φορές την εβδομάδα από ορτυκι όταν της παίρνω(σπάνια) ένα-δυο την ημέρα και γιαούρτι/ κεφιρ μέρα παρα μέρα
 
  • Like
Reactions: Zodi


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Καλημέρα stefanosk και ευχαριστώ!
Τό γιαούρτι υπολογίζεται μαζί με τό κόκκαλο ώς ασβέστιο στά ποσοστά πού πρέπει; ή είναι αμελητέο;
Επίσης η βρώμη είναι «δυνατότερη» απο το λαπά ρύζι; Θέλει λιγότερη ποσότητα στό εβδομαδιαίο πρόγραμμα καί πχ. βρεγμένη καλά;
Το γιαούρτι έξτρα υπολογίζεται. Ρύζι και βρωμη δεν ταΐζω αλλά αν θες να δώσεις θα σου πρότεινα μια κουταλιά βρασμενη βρώμη και όχι ρύζι
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Δέν τό έχει καί πολύ με τα λαχανικά καί φρούτα εκτός μπανάνας καί καρπούζι.
Γι᾽ αυτό προσπαθώ τίς φυτικές ίνες νά τού τίς δίνω στό ρύζι καί τή βρώμη.
Άν τα βάλω όλα μαζί θά αφήση τά περισσότερα λαχανικά κτλ.
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Δέν τό έχει καί πολύ με τα λαχανικά καί φρούτα εκτός μπανάνας καί καρπούζι.
Γι᾽ αυτό προσπαθώ τίς φυτικές ίνες νά τού τίς δίνω στό ρύζι καί τή βρώμη.
Άν τα βάλω όλα μαζί θά αφήση τά περισσότερα λαχανικά κτλ.
Ούτε εμένα τρώει λαχανικά, για να τα φάει βαλ'τα όλα σε ένα blender με συκώτι και το αίμα που βγαίνει από το κρέας(αν κάνεις σπιτική) ή με λίγη από την έτοιμη και λίγο φιστικοβούτυρο ή λάδι καρύδας, το πιάτο μας είναι πάντα καθαρό:LOL:
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
εγω΄δίνω βρασμένο αυγό , τους δίνω κάθε μέρα αλλά λιγότερη ποσότητα και γιαούρτι κάθε μέρα.
Βρωμη ρύζι δεν δίνω, δοκίμασε τα λαχανικά όπως σου είπαν με το γιαούρτι το αυγό η το συκώτι στο μπλέντερ θα τα τσακίσει.
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Γειά σου Vek!
Τού έδωσα σήμερα λαχανικά μέ ωμό αυγό δέν το έφαγε.
Τό γιαούρτι πραγματικά τό τσακίζει μέ οτιδήποτε.

τους δίνω κάθε μέρα αλλά λιγότερη ποσότητα
σέ τί;

Επίσης σέ ένα barf excel, πού υπάρχει στό φόρουμ, άν κατάλαβα καλά, λέει μία φορά τή βδομάδα εντόσθια. Μπορούμε καί κάθε μέρα τελικά;, ή μήπως όταν τρώει πλατάρια γιά νά μήν είναι πολύ σφικτά;
Καί κάτι άλλο άν ξέρης. Έχει τροφική αλλεργία πού τήν έβγαζε στά κακά του καί όχι στό δέρμα.
Δέν έπαιρνε εύκολα κιλά, όχι καλό τρίχωμα κτλ.
Μέ τή barf πραγματικά είδα τεράστια διαφορά, πήρε κιλά, γυάλισε τό τρίχωμά του, τά κακά του πολύ καλύτερα, έχει ηρεμήσει γενικά, αλλά ξύνετε περισσότερο απο πρίν..
Τί μπορώ να κάνω; Είναι θέμα πρωτεΐνης νομίζω καί όχι μόνο τροφῶν.
Θέλει υδρολυμένη νά τρώει. Μέ τή Eucanuba dermatosis είχε συνέλθει λίγο.
Φοβάμαι μήπως η barf γενικότερα τού κάνει ευαισθησία μέ τό ξύσιμο.
Είμαι γενικότερα σέ δίλημμα.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Γειά σου Vek!
Τού έδωσα σήμερα λαχανικά μέ ωμό αυγό δέν το έφαγε.
Τό γιαούρτι πραγματικά τό τσακίζει μέ οτιδήποτε.

σέ τί;

Επίσης σέ ένα barf excel, πού υπάρχει στό φόρουμ, άν κατάλαβα καλά, λέει μία φορά τή βδομάδα εντόσθια. Μπορούμε καί κάθε μέρα τελικά;, ή μήπως όταν τρώει πλατάρια γιά νά μήν είναι πολύ σφικτά;
Καί κάτι άλλο άν ξέρης. Έχει τροφική αλλεργία πού τήν έβγαζε στά κακά του καί όχι στό δέρμα.
Δέν έπαιρνε εύκολα κιλά, όχι καλό τρίχωμα κτλ.
Μέ τή barf πραγματικά είδα τεράστια διαφορά, πήρε κιλά, γυάλισε τό τρίχωμά του, τά κακά του πολύ καλύτερα, έχει ηρεμήσει γενικά, αλλά ξύνετε περισσότερο απο πρίν..
Τί μπορώ να κάνω; Είναι θέμα πρωτεΐνης νομίζω καί όχι μόνο τροφῶν.
Θέλει υδρολυμένη νά τρώει. Μέ τή Eucanuba dermatosis είχε συνέλθει λίγο.
Φοβάμαι μήπως η barf γενικότερα τού κάνει ευαισθησία μέ τό ξύσιμο.
Είμαι γενικότερα σέ δίλημμα.
να σου πω γενικα στην μπαρφ κοιτάς η διατροφη να είναι ισορροπημενη σε βαθος χρόνου, αρα μπορεις να του δινεις κάτι μία φορά πχ την εβδομαδα η καθε μερα σε μικρότερη ποσ΄σοτητα αλλα να είσαι κοντά στα σωστά ποσοστά.
Εγώ προτιμώ να τα δίνω σχεδόν όλα σε καθημερινή βάση και ετσι δίνω καθε μερα αυγό γιαουρτι εντόσθια λαχανικα, με βολευει να μην εχω να θυμαμαι (εχω και 5 σκυλους και οι 3 εχουν διαφορετικες ανάγκες). Τωρα με τις διατροφικες αλλεργίες η θα πρεπει να κανεις ενα τεστ σε τι εχει αλλεργία η να γυρίσεις πίσω και να ξεκινήσεις με μια πρωτείνη που δεν την εχεις ξαναδώσει να την δίνεις σκέτη για τουλαχιστον 3=4 εβδομάδες και αναλογα πως θα πάει να αρχίσεις να βαζεις υλικά σιγα σιγά και με μεγαλο χρονικό διάστημα για να μπορείς να δεις τι τον πειραζει.
Η αποψη μου για της ειδικές τροφές είναι οτι περιεχουν μεσα καταπραυντικά και απλώς κρυβουν το πρόβλημα (είναι σαν να του εδινες καθε μερα ζιρτεκ και να ελεγες με την μπαρφ δεν ξυνετε ).
 


DimiD

Member
10 Απριλίου 2019
7
2
44
Καλημερα παιδια. Ειμαι νεος ιδοκτητης σκυλου και σχετικα απειρος. Εχω ενα boston terrier 4 μηνων. Τελικα τι ισχυει για την barf? Ο εκτροφέας μου συνεστησε barf. Ο κτηνίαττος μου λέει "μακριά!" Το ιδιο και το petshop. Δημιουργεί σε βαθος χρονου προβληματα σε συκωτι κτλ. Προσπαθησα να του δωσω barf αρχικα αλλα σεν την ετρωγε. Τον ξεκινησα ξηρα supe premium της belcando και τρωει και χαρα. Τι να κανω?
 


Gianniskom

Active Member
7 Μαϊου 2018
30
2
35
Καλησπέρα σας,

Θα μπορούσε κάποιος να μου φτιάξει σαν παράδειγμα ένα "μενού" εβδομαδιαίο για γερμανικό ποιμενικό 15 μηνών 27 κιλά. Τώρα τρώει έτοιμη μπάρφ και θέλω να δοκιμάσω να φτιάξω δίκη μου.
Ευχαριστώ.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Καλησπέρα σας,

Θα μπορούσε κάποιος να μου φτιάξει σαν παράδειγμα ένα "μενού" εβδομαδιαίο για γερμανικό ποιμενικό 15 μηνών 27 κιλά. Τώρα τρώει έτοιμη μπάρφ και θέλω να δοκιμάσω να φτιάξω δίκη μου.
Ευχαριστώ.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τι γίνεται με τη νόσο Αουγέτσκι στην Ελλάδα, γνωρίζει κανείς; Υπήρξαν κρούσματα; Ξέρω πως στην Ευρώπη, ΗΠΑ και Καναδά δίνουν άφοβα χοιρινό γιατί τα γουρούνια εμβολιάζονται. Στη Σερβία υπάρχουν ακόμα κρούσματα, πριν μερικούς μήνες ένα Καυκάσου το έπαθε που του έδιναν χοιρινά εντόσθια, οπότε εδώ δεν το τολμώ.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Τι γίνεται με τη νόσο Αουγέτσκι στην Ελλάδα, γνωρίζει κανείς; Υπήρξαν κρούσματα; Ξέρω πως στην Ευρώπη, ΗΠΑ και Καναδά δίνουν άφοβα χοιρινό γιατί τα γουρούνια εμβολιάζονται. Στη Σερβία υπάρχουν ακόμα κρούσματα, πριν μερικούς μήνες ένα Καυκάσου το έπαθε που του έδιναν χοιρινά εντόσθια, οπότε εδώ δεν το τολμώ.
ούτε εγώ δίνω από ότι ξέρω δεν είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός στην Ελλάδα , δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
 
  • Like
Reactions: noni_papa and Berna


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
  • Like
Reactions: vek and Berna


Gianniskom

Active Member
7 Μαϊου 2018
30
2
35
Το θέμα είμαι πλατάργια και φτερούγες ποσό κόκαλο και ποσό κρέας έχουν; Είναι ok τα ζυγίζω και τα δίνω; Όταν θα δώσω πχ μοσχάρι τι κόκαλα πρέπει να πάρω για να δώσω μαζί; Τι άλλο κρέας να δώσω;
 
  • Like
Reactions: vek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Το θέμα είμαι πλατάργια και φτερούγες ποσό κόκαλο και ποσό κρέας έχουν; Είναι ok τα ζυγίζω και τα δίνω; Όταν θα δώσω πχ μοσχάρι τι κόκαλα πρέπει να πάρω για να δώσω μαζί; Τι άλλο κρέας να δώσω;
το έβαλε η @medusa παλιότερα και έχει ωραίες πληροφορίες για να ξεκινήσεις
 


Gianniskom

Active Member
7 Μαϊου 2018
30
2
35


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Τι γίνεται με τη νόσο Αουγέτσκι στην Ελλάδα, γνωρίζει κανείς; Υπήρξαν κρούσματα; Ξέρω πως στην Ευρώπη, ΗΠΑ και Καναδά δίνουν άφοβα χοιρινό γιατί τα γουρούνια εμβολιάζονται. Στη Σερβία υπάρχουν ακόμα κρούσματα, πριν μερικούς μήνες ένα Καυκάσου το έπαθε που του έδιναν χοιρινά εντόσθια, οπότε εδώ δεν το τολμώ.
Υπάρχουν ακόμα κρούσματα στην Ελλάδα αν σε μεγάλο βαθμό οι χοίροι εμβολιάζονται πλέον. Βέβαια ο εμβολιασμός δεν είναι υποχρεωτικός οπότε εγώ προσωπικά δεν θα ρισκαρα να δώσω στον σκύλο μου ώμο χοιρινό σε καμία περίπτωση.
 


Grizzly

Active Member
7 Οκτωβρίου 2019
28
68
39
Έχω ξεκινήσει κι εγώ barf στον δικό μου (πιτμπουλοειδες 3 ετών περίπου και 30 κιλά). Τον έχω σχεδόν 7 μήνες και στην αρχή έδινα grain free ξηρά (rinti). Όμως στην πορεία, και μετά από πολύ ψάξιμο, κατέληξα πως μια ισορροπημένη ωμοφαγικη διατροφή θα ήταν το ιδανικό.

Ο Grizzly ήταν 13 μήνες σε καταφύγιο, όπου σίγουρα η τροφή του δεν ήταν κι ο,τι καλύτερο (παρά τις προσπάθειες των εθελοντών). Και μέσα στο καλοκαίρι υπέστη μερική ρίξη χιαστών ☹. Ο ορθοπαιδικός επίσης ανακάλυψε πως μπαινοβγαίνει και η επιγονατίδα του.

Στην αρχή έδινα έτοιμη μπαρφ (τους πιο ακριβούς κωδικούς). Όμως παρά τις θεαματικές αλλαγές (στην όψη, την ενέργεια/διάθεση, μυρωδιά και κόπρανα) θεωρώ πως είχαν πολύ μεγάλα ποσοστά κοκκαλου.

Έτσι κατέληξα να παίρνω μονο έτοιμη βάση κοτόπουλο με κόκκαλο από το οποίο εγώ χρησιμοποιώ μόνο 200γρ την ημέρα. Και συμπληρώνω αλλά 300γρ από φιλέτο γίδας ή μοσχάρι ή κοτόπουλο ή μοσχαρίσια καρδιά + λίγο μοσχαρίσιο συκώτι ή και κάποια εντόσθια κοτόπουλο + πατσά.

Επίσης προσθέτω σαρδέλες ωμές, κατσικίσιο γιαούρτι (με την πέτσα), λαχανικά (πράσινα φυλλώδη + κολοκυθάκια), κάποιους καρπούς (σπόρους κάνναβης ή ώμους κολοκυθοσπορους), "πάστα" κουρκουμά, τζίντζερ σκόνη, 1 κουταλιτσα ελαιόλαδο, ρίγανη ή βασιλικό, πραγματική κανέλλα Κεϋλάνης, kelp σκόνη, 1 κουταλιτσα αφιλτράριστο μηλοξυδο, πολτοποιημένα μούρα), βούτυρο καρύδας, βρασμένα μύδια, σπιτικό ζωμό από μοσχαρίσια κόκκαλα και 1-2 μικρές σκελίδες σκόρδο την εβδομάδα.

Γενικά τα παραπάνω συμπληρώματα τα εναλασω μέσα στην εβδομάδα.. κοινώς δεν τα χρησιμοποιώ όλα κάθε μέρα.

Τον ταιζω κάτι λιγότερο από το 2% του βάρους του (καθώς του δίνω 550γρ την ημέρα) και πρόκειται για σκύλο με μέτρια άσκηση (περίπου 1.5 ώρες την ημέρα βόλτα και 45 λεπτά έντονης άσκησης/παιχνίδι εκτόνωση/τρέξιμο). Και 1 φορά την εβδομάδα νηστεία!

Επίσης 1 φορά την εβδομάδα μασουλαει ένα μοσχαρίσιο κόκκαλο (γόνατο) για τα δόντια του κι 1 μοσχαρίσια τραχεία.

Για εκπαίδευση χρησιμοποιώ ως λιχουδιές ξηρά (orijen ή acana). Παίρνω την μικρή συσκευασία και κρατάει πάνω από μήνα.

Για μένα ήταν δύσκολο να αγοράζω Πλαταριά, φτερούγες και λαιμούς κοτόπουλο και να τους πολτοποιω η ίδια. Δυστυχώς ο Grizzly τα κατεβάζει σχεδόν αμασητα κι έτσι ο κιμάς είναι μονόδρομος για εμάς. Οπότε η λύση μιας έτοιμος βάσης από καλή εταιρεία barf, την οποία φέρνω στα μέτρα μου, μας έχει βολεψει.

Τέλος να πω πως το συνολικό κόστος είναι πολύ χαμηλότερο από την ακριβή ξηρά που αγόραζα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.808
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf