BARF συνοπτικά για αρχάριους.


Gianniskom

Active Member
7 Μαϊου 2018
30
2
35
τα ξερά και τα λευκα δείχνουν οτι τα σκυλια σου χρειάζονται περισσότερο κρέας , αν δεν θελεις να φτιάχνεις μόνη σου συμπληρωσε σε καθε γευμα τους καθαρό κρέας. Ξεκίνα απο 10 % μεχρι να φτιαξουν τα κακά τους.

θα σου στείλω αύριο ενα εξελ σαν μπούσουλα. Στο μυαλό σου να έχεις οτι η ποικιλία διορθώνει τα λάθη και ότι ωραία τα έξτρα αλλά το 80 % του φαγητού τους είναι κρέας άρα εκεί ρίχνουμε το βάρος να είναι σωστό σε αναλογίες και καλής ποιότητας.
Αν σου ειναι ευκολο θα ηθελα και εγω αυτο το εξελ για την αρχη.
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Καλησπέρα σε όλους...

κεφαλάκια δίνουμε..πήρα 6 κεφαλάκια καιμετά σκέφτηκα ότι ίσως τα κοκκαλα να μην είναι ότι καλύτερο
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Καλησπέρα σε όλους...

κεφαλάκια δίνουμε..πήρα 6 κεφαλάκια καιμετά σκέφτηκα ότι ίσως τα κοκκαλα να μην είναι ότι καλύτερο
Τι κεφαλάκια; Εγώ κότας δίνω, από αρνί κλπ θα πάρω να βγάλω μάτια/ μυαλό (για το υπόλοιπο 5-7%),γλώσσα και της το δίνω να το γλυψει λίγο να καθαρίσει τα δόντια της και μετά το πετάω
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
δες κι αυτό το ποστ του canis σχετικά με τα κεφαλάκια και γενικότερα τα κόκκαλα "μασουλήματος"

 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Πολυ ωραιο αρθρο. Καμια φορα ταϊζουμε ωμο ή μαγειρευτο στα σκυλια και θεωρουμε οτι δινουμε κατι πολυ ανωτερο απο ξηρα. Ειναι ομως ετσι; Ειναι πραγματικα ισορροπημενη η διαιτα; Το αρθρο αναφερεται στις αρνητικες επιπτωσεις του κοτοπουλου εντατικης εκτροφης. Μου αρεσε ιδιαιτερα η φραση
If it’s true that you are what you eat, the diet that’s fed to chickens is essentially what you’re feeding your dog … whatever the chicken eats, good or bad, is what your dog eats. The chicken is just the middleman. And the chicken’s diet is deplorable …
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Πολυ ωραιο αρθρο. Καμια φορα ταϊζουμε ωμο ή μαγειρευτο στα σκυλια και θεωρουμε οτι δινουμε κατι πολυ ανωτερο απο ξηρα. Ειναι ομως ετσι; Ειναι πραγματικα ισορροπημενη η διαιτα; Το αρθρο αναφερεται στις αρνητικες επιπτωσεις του κοτοπουλου εντατικης εκτροφης. Μου αρεσε ιδιαιτερα η φραση
Εμενα αυτη:
“chicken fat is so unbalanced that it will cause chronic inflammation in your dog and he’ll never be able to eat enough healthy food to recover from it.”

100% αληθεια.
 
  • Like
Reactions: Grizzly and Hammer




Grizzly

Active Member
7 Οκτωβρίου 2019
28
68
39
Πολυ ωραιο αρθρο. Καμια φορα ταϊζουμε ωμο ή μαγειρευτο στα σκυλια και θεωρουμε οτι δινουμε κατι πολυ ανωτερο απο ξηρα. Ειναι ομως ετσι; Ειναι πραγματικα ισορροπημενη η διαιτα; Το αρθρο αναφερεται στις αρνητικες επιπτωσεις του κοτοπουλου εντατικης εκτροφης. Μου αρεσε ιδιαιτερα η φραση

Είχα παρακολουθήσει προ καιρού το παρακάτω βίντεο του Rodney Habib:


Κι έτσι διαπίστωσα τι εστί ωμέγα 6 λιπαρά (είναι κάτι που θίγει και η Dr Karen Becker επίσης σε πολλά βίντεο που την παρακολουθώ).

Για αυτό και σπανίως να ταισω κοτόπουλο (κρέας) ως γεύμα (το πολύ 2 φορές τον μήνα). Όμως χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά κόκκαλα κοτόπουλο στην διατροφή του σκύλου μου καθημερινά. Δηλαδή είτε 2 φτερούγες την ημέρα είτε 1 φτερούγα + 1 λαιμό την ημέρα. Ψαχνό τρώει κυρίως μοσχάρι και λιγότερο γίδα σπανίως γαλοπούλα, πάπια και κουνέλι. Ενώ από εντόσθια τρώει κυρίως μοσχαρίσια.

Κάθε μέρα τρώει σαρδέλες ή σαρδελομανα (2-3 αν είναι μικρές), επίσης συμπληρώνω krill oil όταν έχω.

Δεν ξέρω αν αρκούν οι "ωμέγα 3 τροφές" που τον ταιζω, όπως επίσης δεν ξέρω τι άλλου είδους raw meaty bones θα μπορούσα να του δίνω καθημερινά ώστε να έχω το σωστό ποσοστό ασβεστίου και να μην ξεφεύγει η διατροφή του σε κόκκαλο :rolleyes:

Τα κόκκαλα κοτόπουλου βολεύουν και είναι ασφαλή (..στο μασουλημα καθώς ο δικός μου είναι χλαπαχλουπας).
 


Grizzly

Active Member
7 Οκτωβρίου 2019
28
68
39
Παιδιά έχω μια ερώτηση για τους πιο έμπειρους barfers.

Βρήκα προχθές φτερούγες γαλοπούλας. Συγκεκριμένα λείπει η άκρη τους (το 3ο και μικρότερο μέρος δηλαδή - the tip). Έχω μόνο τα 2 πρώτα (μεγαλύτερα) κομμάτια.

Μου φαίνονται τεράστιες και προβληματίζομαι αν μπορώ να δώσω στον σκύλο μου (πιτμπουλοειδες 30 κιλών).

Έχει ταισει κανείς φτερούγες γαλοπούλας?
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Παιδιά έχω μια ερώτηση για τους πιο έμπειρους barfers.

Βρήκα προχθές φτερούγες γαλοπούλας. Συγκεκριμένα λείπει η άκρη τους (το 3ο και μικρότερο μέρος δηλαδή - the tip). Έχω μόνο τα 2 πρώτα (μεγαλύτερα) κομμάτια.

Μου φαίνονται τεράστιες και προβληματίζομαι αν μπορώ να δώσω στον σκύλο μου (πιτμπουλοειδες 30 κιλών).

Έχει ταισει κανείς φτερούγες γαλοπούλας?
Εγώ δίνω συχνά, αγοράζω ολόκληρη τη γαλοπούλα και δίνω όλα τα κόκαλα, όμως γιατί είναι λαίμαργη (25 κιλά μίξη Vizsla) το κόκαλο το κρατάω όταν το τρώει. Κράτα τη τη φτερούγα και εσύ να δεις πως το τρώει και αν μασάει καλά το κόκαλο άστο να το φάει μόνος του
 
  • Like
Reactions: Grizzly


Grizzly

Active Member
7 Οκτωβρίου 2019
28
68
39
Εγώ δίνω συχνά, αγοράζω ολόκληρη τη γαλοπούλα και δίνω όλα τα κόκαλα, όμως γιατί είναι λαίμαργη (25 κιλά μίξη Vizsla) το κόκαλο το κρατάω όταν το τρώει. Κράτα τη τη φτερούγα και εσύ να δεις πως το τρώει και αν μασάει καλά το κόκαλο άστο να το φάει μόνος του

Σε ευχαριστώ! Θα επιχειρήσω να το κρατάω από την μια πλευρά (δυστυχώς είναι κομμένα τα κομμάτια στους συνδέσμους).
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Καλησπέρα, όσον αφορά τα φρούτα λέμε να τα δίνουμε όσο γίνεται πιο ώριμα...
Αν είναι εντελώς ώριμα βγάζουν τα σάκχαρά τους...
Αυτό είναι καλό για τα καμάρια μας;
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Καλησπέρα, όσον αφορά τα φρούτα λέμε να τα δίνουμε όσο γίνεται πιο ώριμα...
Αν είναι εντελώς ώριμα βγάζουν τα σάκχαρά τους...
Αυτό είναι καλό για τα καμάρια μας;
Η κροκετα περισσότερα σάκχαρα έχει, τώρα αν το 10% του φαγητού του σκύλου είναι φρούτα και το μισό αυτών να είναι ζάχαρη( που δεν είναι) το ποσοστό είναι ελάχιστο, οπότε δεν υπάρχει κάποιο θέμα
 
  • Like
Reactions: manin


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Η κροκετα περισσότερα σάκχαρα έχει, τώρα αν το 10% του φαγητού του σκύλου είναι φρούτα και το μισό αυτών να είναι ζάχαρη( που δεν είναι) το ποσοστό είναι ελάχιστο, οπότε δεν υπάρχει κάποιο θέμα
Thanks :)
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Έχω μια ερώτηση, σήμερα είναι η ημέρα ετοιμασίας του φαγητού του μήνα και αναρωτιόμουν εάν μπορώ τώρα που ετοιμάζω το φαγητό να βάλω και τα αυγά ωμά στην κατάψυξη με τα γεύματα; επειδή είναι σε δίαιτα δεν θέλω να ξεπερνάω τα ημερήσια γραμμάρια του φαγητού της
 


alnotas

Active Member
30 Ιανουαρίου 2017
35
22
Σε λίγο καιρό θα πάρω ένα 2μηνο κουτάβι Γερμανικό Ποιμενικό.
Διάβασα πολλά άρθρα για τηνBARF διατροφή, είδα ένα τόνο βιντεάκια και πλέον έχω αρχίσει να μαζεύω "συνταγές" για Home Made barf αλλά ρωτάω και σε Pet Shops για τις "έτοιμες" λύσεις.
Σε ένα όμως Pet Shop που πουλάει barf με συμβούλεψαν να μην την ξεκινήσω πριν το σκυλί γίνει 8 μηνών. Δεν μου είπε γιατί.
Υπάρχει όντως κάποια τέτοια "σχολή σκέψης" που λέει ότι το barf δεν είναι καλό για πρόσφατα απογαλακτισμένα κουτάβια; Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί να ισχύει κάτι τέτοιο.
 


Halford

Member
14 Αυγούστου 2017
9
2
40
Σε λίγο καιρό θα πάρω ένα 2μηνο κουτάβι Γερμανικό Ποιμενικό.
Διάβασα πολλά άρθρα για τηνBARF διατροφή, είδα ένα τόνο βιντεάκια και πλέον έχω αρχίσει να μαζεύω "συνταγές" για Home Made barf αλλά ρωτάω και σε Pet Shops για τις "έτοιμες" λύσεις.
Σε ένα όμως Pet Shop που πουλάει barf με συμβούλεψαν να μην την ξεκινήσω πριν το σκυλί γίνει 8 μηνών. Δεν μου είπε γιατί.
Υπάρχει όντως κάποια τέτοια "σχολή σκέψης" που λέει ότι το barf δεν είναι καλό για πρόσφατα απογαλακτισμένα κουτάβια; Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί να ισχύει κάτι τέτοιο.
Αντιθετα ακριβως βοηθαει και στην αναπτυξη
 
  • Like
Reactions: manin and alnotas


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Σε λίγο καιρό θα πάρω ένα 2μηνο κουτάβι Γερμανικό Ποιμενικό.
Διάβασα πολλά άρθρα για τηνBARF διατροφή, είδα ένα τόνο βιντεάκια και πλέον έχω αρχίσει να μαζεύω "συνταγές" για Home Made barf αλλά ρωτάω και σε Pet Shops για τις "έτοιμες" λύσεις.
Σε ένα όμως Pet Shop που πουλάει barf με συμβούλεψαν να μην την ξεκινήσω πριν το σκυλί γίνει 8 μηνών. Δεν μου είπε γιατί.
Υπάρχει όντως κάποια τέτοια "σχολή σκέψης" που λέει ότι το barf δεν είναι καλό για πρόσφατα απογαλακτισμένα κουτάβια; Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί να ισχύει κάτι τέτοιο.
Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Έχω ξεκινήσει με homemade σκουπιδοκούταβα στην τρίτη εβδομάδα . Αλλά δεν θα έδινα έτοιμη barf σε κουτάβι (ενταξει εγώ δεν θα έδινα ούτε σε ενήλικο :giggle:)υπάρχουν πάρα πολλοί εκτροφείς που απογαλακτίζουν τα κουτάβια τους με μπαρφ.Διάβασε όσο περισσότερο μπορείς και ότι απορία έχεις ρώτα.
 


alnotas

Active Member
30 Ιανουαρίου 2017
35
22
Προφανώς και έχει απαντηθεί, αλλά 45 σελίδες θέματος είναι αυτές οπότε ελπίζω να με συχωρέσετε.
Έχω μπερδευτεί λίγο με τα ποσοστά % επί του σωματικού βάρους.
Όσον αφορά κουτάβι Γ.Π, για μεγαλόσωμη ράτσα που φτάνει ενήλικο τα 40Kg, πόσο BARF την ημέρα ΣΥΝΟΛΙΚΑ;
Αν έχετε και κάποιο Link με τα ποσοστά, ακόμα καλύτερα.
Έχω διαβάσει για 2-3% του ενήλικου βάρους, αλλού για 5%, αλλού για 8% του τωρινού του βάρους και έχω μπερδευτεί.
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Προφανώς και έχει απαντηθεί, αλλά 45 σελίδες θέματος είναι αυτές οπότε ελπίζω να με συχωρέσετε.
Έχω μπερδευτεί λίγο με τα ποσοστά % επί του σωματικού βάρους.
Όσον αφορά κουτάβι Γ.Π, για μεγαλόσωμη ράτσα που φτάνει ενήλικο τα 40Kg, πόσο BARF την ημέρα ΣΥΝΟΛΙΚΑ;
Αν έχετε και κάποιο Link με τα ποσοστά, ακόμα καλύτερα.
Έχω διαβάσει για 2-3% του ενήλικου βάρους, αλλού για 5%, αλλού για 8% του τωρινού του βάρους και έχω μπερδευτεί.
Πόσα κιλά είναι τώρα, τι ηλικία έχει;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf