BARF συνοπτικά για αρχάριους.


Konospanag

Member
18 Οκτωβρίου 2018
6
4
44
ΚΗΦΙΣΙΑ
Μπήκα και κοίταξα λίγο μέσο βάρος ανάλογα με την ηλικία και είτε ταΐζεις 8-10% του βάρους που θα έχει όταν έρθει σπίτι ή το 2-3% του ενήλικου βάρους είναι σχεδόν το ίδιο
Αν θέλεις την γνώμη μου πρέπει να κάνεις και να μην κάνεις τα εξής:
Κατ' αρχήν δεν φτιάχνουμε μόνοι μας την barf! Οι λόγοι είναι οι εξής. Πρώτον δεν μπορεί κανένας μας (εκτός και αν έχει την δυνατότητα να κάνει τις πράξεις για τις βιταμίνες που έχει το κομμάτι π.χ. καρότου που θα βάλει μέσα στην μερίδα, να ξέρει πως ο σκύλος του
θα πάρει τις βιταμίνες που χρειάζεται από το κάθε υλικό)
και κατα δεύτερον και κυριότερον ακόμα και αν έχει τις γνώσεις να το κάνει, αν δεν είναι επαγγελματίας δεν μπορεί να καταψύξει στις θερμοκρασίες που χρειάζεται για να απολυμανθεί το κρέας στον οικιακό καταψύκτη που πήρε από τον Κωτσοβολάκο. Η απολύμανση της barf γίνεται σε βαθειά κατάψυξη και μόνο!!!

Από εκεί και πέρα με ένα απλό goοglάρισμα θα βρεις barfistes (OXI ΣΕ PETSHOP) που θα σου φτιάξουν το μενού για τον σκυλάκο σου καθημερινά και θα σου προσαρμόσουν την ποσότητα και το μενού (γεύσεις) ανάλογα με την ηλικία και την δραστηριότητα (αυτό αφορά αφού μεγαλώσει και όχι όσο είναι κουτάβι) του σκυλάκου σου! Μόνο έτσι θα είσαι σίγουρη πως δίνεις αυτά που πρέπει στον σκυλάκο σου!
Τα υπόλοιπα τύπου «φτιάχνω μόνος μου την barf» και «ξέρω τι κρέας βάζω μέσα» χωρίς παρεξήγηση προς τα παιδιά που το κάνουν είναι τρίχες κατσαρές γιατί ξεχνάνε επιμελώς να μας πούνε που έχουν βρει το... «βιταμινόμετρο» ώστε να φτιάχνουν σωστά τις μερίδες και βέβαια πως αποστειρώνουν τα κρέατα στην κατάψυξη με το παγωτό...
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Αν θέλεις την γνώμη μου πρέπει να κάνεις και να μην κάνεις τα εξής:
Κατ' αρχήν δεν φτιάχνουμε μόνοι μας την barf! Οι λόγοι είναι οι εξής. Πρώτον δεν μπορεί κανένας μας (εκτός και αν έχει την δυνατότητα να κάνει τις πράξεις για τις βιταμίνες που έχει το κομμάτι π.χ. καρότου που θα βάλει μέσα στην μερίδα, να ξέρει πως ο σκύλος του
θα πάρει τις βιταμίνες που χρειάζεται από το κάθε υλικό)
και κατα δεύτερον και κυριότερον ακόμα και αν έχει τις γνώσεις να το κάνει, αν δεν είναι επαγγελματίας δεν μπορεί να καταψύξει στις θερμοκρασίες που χρειάζεται για να απολυμανθεί το κρέας στον οικιακό καταψύκτη που πήρε από τον Κωτσοβολάκο. Η απολύμανση της barf γίνεται σε βαθειά κατάψυξη και μόνο!!!

Από εκεί και πέρα με ένα απλό goοglάρισμα θα βρεις barfistes (OXI ΣΕ PETSHOP) που θα σου φτιάξουν το μενού για τον σκυλάκο σου καθημερινά και θα σου προσαρμόσουν την ποσότητα και το μενού (γεύσεις) ανάλογα με την ηλικία και την δραστηριότητα (αυτό αφορά αφού μεγαλώσει και όχι όσο είναι κουτάβι) του σκυλάκου σου! Μόνο έτσι θα είσαι σίγουρη πως δίνεις αυτά που πρέπει στον σκυλάκο σου!
Τα υπόλοιπα τύπου «φτιάχνω μόνος μου την barf» και «ξέρω τι κρέας βάζω μέσα» χωρίς παρεξήγηση προς τα παιδιά που το κάνουν είναι τρίχες κατσαρές γιατί ξεχνάνε επιμελώς να μας πούνε που έχουν βρει το... «βιταμινόμετρο» ώστε να φτιάχνουν σωστά τις μερίδες και βέβαια πως αποστειρώνουν τα κρέατα στην κατάψυξη με το παγωτό...
Κοίτα εγώ προσωπικά έκανα σεμινάριο διατροφής για σκύλους και η τροφή που κάνω είναι AAFCO και NRC balanced. Πριν το κάνω όμως έκανα μήνες έρευνας και μίλησα με Canine nutrtitonist. Προφανώς δεν μπορεί να τα κάνει ο καθένας αυτά αλλά και οι περισσότερες barf της αγοράς δεν είναι πλήρεις, πάλι πρέπει να κάνεις έρευνα και να προσθέσεις τα θρεπτικά συστατικά που λείπουν
 
  • Like
Reactions: Grizzly


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
δεν θεωρώ σωστό το σχόλιο: "αν θέλεις χρόνο έχεις πάντα".
Ο χρόνος που χρειάζομαι για προετοιμασία σπιτικής μπαρφ:
1 φορά ανά δύο εβδομάδες: πηγαίνω στη Λαϊκή, αγοράζω κρέατα, τα κόβω και τα πακετάρω και τα βάζω στην κατάψυξη: 2 ώρες σύνολο
1 φορά την εβδομάδα αγοράζω και βράζω λαχανικά: 30 λεπτά με μία ώρα σύνολο να βράσουν, το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να τα κόψω και να μην τα κάψω. Αν έχεις μπλέντερ ακόμα πιο εύκολο μερικά λεπτά δουλειάς.

Το πρωί βγάζω το κρέας να ξεπαγώσει, το βράδυ ετοιμασία γεύματος περίπου 5 λεπτά (και πάλι πολύ βάζω) μαζί με όλες τις βηταμίνες και τα συμπληρώματα.

Εχεις χρόνο και παραέχεις...
 
  • Like
Reactions: Lisa_the_rescue


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Ο χρόνος που χρειάζομαι για προετοιμασία σπιτικής μπαρφ:
1 φορά ανά δύο εβδομάδες: πηγαίνω στη Λαϊκή, αγοράζω κρέατα, τα κόβω και τα πακετάρω και τα βάζω στην κατάψυξη: 2 ώρες σύνολο
1 φορά την εβδομάδα αγοράζω και βράζω λαχανικά: 30 λεπτά με μία ώρα σύνολο να βράσουν, το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να τα κόψω και να μην τα κάψω. Αν έχεις μπλέντερ ακόμα πιο εύκολο μερικά λεπτά δουλειάς.

Το πρωί βγάζω το κρέας να ξεπαγώσει, το βράδυ ετοιμασία γεύματος περίπου 5 λεπτά (και πάλι πολύ βάζω) μαζί με όλες τις βηταμίνες και τα συμπληρώματα.

Εχεις χρόνο και παραέχεις...
Σωστά! Μπορεί να θέλει περισσότερο χρόνο από το να πας σε ένα petshop και να πάρεις τροφή αλλά δεν θέλει δα και τόσες ώρες! Για εμένα είναι 1 ώρα τα ψώνια για τα κρέατα και άλλο τόσο η ετοιμασία στο σπίτι, τα λαχανικά εγώ τα βάζω ωμά στο blender οπότε 10 λεπτά δουλειά + 10 λεπτά πριν από κάθε γεύμα για να βάλω τα συμπτώματα για να είναι 100% ισορροπημένο γεύμα, είμαι μαθήτρια, "δουλεύω" και κρατάω σπίτι αλλά σε αυτή την ανάγκη του σκύλου μπορώ να ανταπεξέλθω, το δεν έχω χρόνο είναι δικαιολογία
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Τα υπόλοιπα τύπου «φτιάχνω μόνος μου την barf» και «ξέρω τι κρέας βάζω μέσα» χωρίς παρεξήγηση προς τα παιδιά που το κάνουν είναι τρίχες κατσαρές γιατί ξεχνάνε επιμελώς να μας πούνε που έχουν βρει το... «βιταμινόμετρο» ώστε να φτιάχνουν σωστά τις μερίδες και βέβαια πως αποστειρώνουν τα κρέατα στην κατάψυξη με το παγωτό...
H βασική αρχή της barf ειναι ότι προσφέρεις ποικιλία μέσα στο χρονικό ορίζοντα ενός μήνα. Εδώ μάλιστα σκοντάφτουν και οι τυποποιημένες Barf (κι εγώ τις χρησιμοποιώ σαν καβάντζα) αφού στην πραγματικότητα πάλι γυρνάς σε μονοφαγία. Δηλαδη δεν σου προσφέρουν ένα από τα βασικά πελονεκτήματα της barf. Δεν είναι ανάγκη ο σκύλος να παίρνει κάθε μέρα 1mg από την βιταμίνη τάδε. Εφόσον τακτικά τρώει το μίγμα λαχανικών του, τα λάδια κλπ. είναι μια χαρά. Εάν διαβάσεις τις βασικές αρχές, και υπολογίσεις τις βασικές ποσότητες (δεν υπολογίζεις την κάθε βιταμίνη ξεχωριστά) είσαι οκ.

Ως προς την κατάψυξη τώρα, ναι χρειάζεσαι καταψύκτη αφού έτσι κι αλλιώς ο καταψύκτης του ψυγείου δεν έχει χώρο.

Ο άλλος ενδιασμός μου για μόνιμη χρήση της τυποιημένης είναι ότι περιέχει πολύ κόκαλλο.

Τέλος έχωι δει barf με αρακά μέσα (καμία σχέση με τη διατροφή του σκύλου) ή μικρά κομματάκια καρότου που δεν πολτοποιούνται σωστά και όπως μπαίνουν βγαίνουν.
 
  • Like
Reactions: manolo and canis


marinico

New Member
2 Ιουνίου 2020
1
0
61
Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω, στις διακοπές μας (camping) που δεν είναι εφικτό να έχουμε BARF μπορούμε να γυρίσουμε λίγες μέρες σε ξηρά τροφή και τί επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό? Μιλάμε για κουτάβι 4 μηνών.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Οι μόνες επιπτώσεις που μπορώ να σκεφτώ είναι οι συνήθεις που μπορεί να συμβούν σε οποιαδήποτε αλλαγή τροφής σε περίπτωση που το κουτάβι σου έχει ευαίσθητο γαστρεντερικό ή είναι "δύσκολο" με το φαγητό του (να μην τρώει τη νέα/παλιά τροφή, διάρροια, τσίμπλες, ποσότητα κοπράνων ...). Ξεκίνησε την αλλαγή αρκετά νωρίτερα πριν τις διακοπές, για δεις πως πάει.
 
  • Like
Reactions: marinico and spyv


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εγώ του τα δίνω όλα.
Κυρίως ωμά αλλά και κάνα δυο γεύματα την εβδομάδα ξηρά. Άμα παίζουν και ανθρώπινα αποφάγια κατάλληλα, και αυτά.
Οπότε σε καμμπινγκ, στο χωριό ή οπουδήποτε αλλού μακριά από το σπίτι παίρνω μόνο ξηρά και όλα κομπλέ.
Λογικά δεν θα έχεις θέμα αλλά καλύτερα να του δώσεις δύο τρία γεύματα ξηρά ενδιάμεσα στην μπαρφ μέρες πριν το κάμπινγκ.

Εντιτ: μόλις πρόσεξα πως είναι μικρό κουτάβι. Γυρνά το σταδιακά σε ξηρά μέρες πριν.
 
  • Like
Reactions: marinico


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Δυο φορες εχουμε παει για καμπινγκ,την 2η με 3 σκυλια. Εμεις παιρνουμε τροφη για τις πρωτες 2 μερες και μετα ψωνιζουμε απο το κρεοπωλειο της περιοχης. Σκεψου μηπως κανεις το ιδιο. Σε κουταβι 4 μηνων δεν θα εκανα καμια αλλαγη..
 
  • Like
Reactions: marinico


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Καλησπερα παιδια, ξερω οτι μπορει να ειναι λιγακι περιεργο σαν παρακληση, ομως εαν καποιος απο εσας εχει εξετασεις του σκυλου του (βιοχημικες και αιματολογικες νορμαλ) μετα απο χρονια μπαρφ, θα ηθελα πολυ να τις δω. Ξερω φυσικα πως το καθε σκυλι και ο καθε οργανισμος αντιδραει διαφορετικα, αλλα θελω να δω αν με μια σπιτικα φτιαγμενη (με κρεας απο χασαπη) διετα μπαρφ, το σκυλι ειναι και μεσα τοσο υγιες οσο διχνει απ'εξω.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Και αν μετά ανεβάσει τις εξετάσεις κάποιος που ταϊζει κροκέτες, και μετά κάποιος άλλος που ταϊζει μακαρόνια για σκύλους με βρασμένα κόκκαλα και τα αποτελέσματα όλων είναι καλά, τι συμπεράσματα μπορούμε να βγάλουμε;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
@sis εννοειται πως δεν μπορουμε ποτε να ειμαστε 100% σιγουροι για τιποτα και για το αν ο αλλος λεει αληθεια η διχνει εξετασεις που μπορει να ειναι και απο αλλο ζωο κιολας, ομως ειμαστε σε φορουμ για σκυλαδες... δε νομιζω να υπαρχει ΤΟΣΗ κακια. μπορει να κανω και λαθος βεβαια :unsure: Απλα σκεφτομαι πολυ να αλλαξω σε μπαρφ διοτι με τις κροκετες, παρ΄ολο που ειναι καλης ποιοτητας και ακριβες, δεν βλεπω να παμε καπου σωστα. Ομως θα ηθελα παρα πολύ να δω εξετασεις απο αρκετα σκυλια που τρωνε μπαρφ, να μπορω να εχω μια εικονα.

εντιτ γιατι ξαναδιαβασα το ποστ σου: δεν ξερω αν το ειπες ετσι οπως το καταλαβα, παντως εγω αυτο που θελω να ξερω οπως ειπα ειναι το αν με μια σπιτικη διετα μπαρφ μπορει να κρατηθει μια καλη ισορροπια της υγειας του ζωου. Η κτηνιατρος μου ειπε πως πολλοι δεν κανουν σωστα την αναλογια πρωτεινης και λιπους, οποτε κανουν περισσοτερο κακο ετσι.
 
Last edited:


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αυτό που έγραψα είναι ότι δε μπορείς να καταλήξεις σε κανένα συμπέρασμα με αυτό τον τρόπο.

Οι σκύλοι δεν επηρεάζονται από το λίπος στη διατροφή με τον ίδιο τρόπου που επηρεάζονται οι άνθρωποι... Τα αποτελέσματα μιας δίαιτας υψηλής σε λίπος, θα είναι ορατά στο βλέμμα μάλλον παρά στις εξετάσεις.
Υποθέτω ότι η μεγαλύτερη ανησυχία όταν ετοιμάζεις ο ίδιος τη φαγητό του σκύλου σου είναι αν παίρνει όσες βιταμίνες/μέταλλα/ιχνοστοιχεία χρειάζεται. Για ανεξήγητους λόγους, είμαστε πιο ήσυχοι όταν το ετοιμάζει κάποιος άλλος, ενώ πρόκειται για μια βιομηχανία η οποία δεν υπόκειται σε τόσο ξεκάθαρους κανόνες όσο θέλουμε να πιστεύουμε.

Δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό που περιμένεις και δε σου βγαίνει με την τωρινή διατροφή, μιας και ο καθένας ταϊζει ό,τι ταϊζει για διάφορους λόγους. Μπορεί το ιδανικό σας να είναι η μπαρφ, το μαγειρευτό, η κροκέτα, ο συνδυασμός... Η διατροφή εμπεριέχει κι άλλες παραμέτρους πλην των εξετάσεων, και αντίστοιχα οι εξετάσεις δεν καθρεφτίζουν μόνο τη διατροφή. Αν θέλεις να ξεκινήσεις μπαρφ, τα παρόν θέμα (αλλά και μερικά ακόμα που έχουμε εδώ μέσα) έχει ό,τι χρειάζεσαι. Ξεκίνα το διάβασμα, και κάνε ό,τι συγκεκριμένες ερωτήσεις έχεις.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλησπερα παιδια, ξερω οτι μπορει να ειναι λιγακι περιεργο σαν παρακληση, ομως εαν καποιος απο εσας εχει εξετασεις του σκυλου του (βιοχημικες και αιματολογικες νορμαλ) μετα απο χρονια μπαρφ, θα ηθελα πολυ να τις δω. Ξερω φυσικα πως το καθε σκυλι και ο καθε οργανισμος αντιδραει διαφορετικα, αλλα θελω να δω αν με μια σπιτικα φτιαγμενη (με κρεας απο χασαπη) διετα μπαρφ, το σκυλι ειναι και μεσα τοσο υγιες οσο διχνει απ'εξω.
Κάνω εξετάσεις ανά 6 μήνες στο σκύλο μου ο οποίος είναι πλέον 14, από τα 7 του τρώει αποκλειστικά και μόνο μπαρφ.
Το μόνο που μερικές φορές είναι λίγο τσιμπημένο είναι η ουρία.

Οσο έτρωγε κροκέτες (κάναμε και τότε βιοχημικές) είχε ανεβασμένα ALP, AST, λιπαιμία, και φώσφορος και ασβέστιο ήταν εκτός (δεν ξέρω ποιο ήταν ανεβασμένο και ποιο κατεβασμένο). Από τροφές έτρωγε Royal Canin, BritCare Salmon, Nutrivet Instinct με ψάρι (δε θυμάμαι πώς τη λέγανε ακριβώς).
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Κάνω εξετάσεις ανά 6 μήνες στο σκύλο μου ο οποίος είναι πλέον 14, από τα 7 του τρώει αποκλειστικά και μόνο μπαρφ.
Το μόνο που μερικές φορές είναι λίγο τσιμπημένο είναι η ουρία.

Οσο έτρωγε κροκέτες (κάναμε και τότε βιοχημικές) είχε ανεβασμένα ALP, AST, λιπαιμία, και φώσφορος και ασβέστιο ήταν εκτός (δεν ξέρω ποιο ήταν ανεβασμένο και ποιο κατεβασμένο). Από τροφές έτρωγε Royal Canin, BritCare Salmon, Nutrivet Instinct με ψάρι (δε θυμάμαι πώς τη λέγανε ακριβώς).
Ευχαριστω παρα πολυ! Ενθαρρυντικοτατο.
Εγω τον εχω τωρα σχεδον 5 μηνες και του εχω κανει 2 φορες βιοχημικες και μια αιμοδιαγραμμα. Εχει ανεβασμενη την γGT. γενικα ειναι καλα, ομως βλεπω πως πιθανων να μην του καθεται τοσο καλα η κροκετα, παρ'ολο που ειναι απο τις πιο καλες. εχει εμφανισει και κατι δερματικα.. οποτε το σκεφτομαι. εχω γνωστη που και το σκυλακι της ειχε αλλεργιες και επισης καλαζαρ, και απ οταν αρχισε μπαρφ ειναι αλλο σκυλι με την καλυτερη σημασια της λεξης.
 




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
σε ενα σκυλι με κολιτιδες, μια γενικη ευαισθησια στο στομαχι και αλλεργιες κανει να δινουμε μπαρφ?
επανηλθα στο θεμα γιατι τωρα εχω περισσοτερες αποριες απο οτι πριν εξι μηνες. ο μικρος εχει αρχισει τα παρατραγουδα με καθημερινες πορτοκαλοκιτρινες τουρτες διαρροιας με βλεννα, βγαζει πολλες τσιμπλες, και νομιζω πως χανει μυικη μαζα και λιγα γραμμαρια βαρους. δε ξερω τι να κανω. ψαχνω για την καλυτερη κροκετα που θα μπορουσα να δωσω, και η μια μου βγαινει με Ταπιοκα που εχει υψηλο γλυκαιμικο δεικτη, η αλλη με πατατα η ρυζι που δεν ειναι καλα, η αλλη με γιουκα μουκα σουκα και ξερω και εγω τι αλλη βλακεια.... και πλεον οταν του βαζω τις κροκετες στο πιατι τις κοιταω και στεναχωριεμαι για το τι σκουπιδια δινω στο σκυλι μου. ομως ακριβως επειδη ειναι ευαισθητος, αναρωτιεμαι για το αν προσπαθησω να γυρισω σε παρφ θα του εκανε περισσοτερο κακο απο οτι καλο. υπαρχει περιπτωση με το που φαει ωμα να παθει καμια παγκρεατιτιδα ξερω γω?
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ πάντως την καταλαβαίνω τη @ΒασιλικηΖ . Τώρα τελευταία έχει γίνει της μόδας η μπαρφ, αλλά δε βλέπω οι περισσότεροι να θέλουν να ζοριστούν και καθόλου.

Βασιλική, το διάβασες το θέμα; Θα δεις ότι είμαστε εδώ και εμείς που ετοιμάζουμε οι ίδιοι το φαγητό του σκύλου μας. :giggle:
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
σε ενα σκυλι με κολιτιδες, μια γενικη ευαισθησια στο στομαχι και αλλεργιες κανει να δινουμε μπαρφ?
επανηλθα στο θεμα γιατι τωρα εχω περισσοτερες αποριες απο οτι πριν εξι μηνες. ο μικρος εχει αρχισει τα παρατραγουδα με καθημερινες πορτοκαλοκιτρινες τουρτες διαρροιας με βλεννα, βγαζει πολλες τσιμπλες, και νομιζω πως χανει μυικη μαζα και λιγα γραμμαρια βαρους. δε ξερω τι να κανω. ψαχνω για την καλυτερη κροκετα που θα μπορουσα να δωσω, και η μια μου βγαινει με Ταπιοκα που εχει υψηλο γλυκαιμικο δεικτη, η αλλη με πατατα η ρυζι που δεν ειναι καλα, η αλλη με γιουκα μουκα σουκα και ξερω και εγω τι αλλη βλακεια.... και πλεον οταν του βαζω τις κροκετες στο πιατι τις κοιταω και στεναχωριεμαι για το τι σκουπιδια δινω στο σκυλι μου. ομως ακριβως επειδη ειναι ευαισθητος, αναρωτιεμαι για το αν προσπαθησω να γυρισω σε παρφ θα του εκανε περισσοτερο κακο απο οτι καλο. υπαρχει περιπτωση με το που φαει ωμα να παθει καμια παγκρεατιτιδα ξερω γω?
Τα περισσότερα σκυλιά με "ευαίσθητα στομάχια" δεν έχουν καν ευαίσθητα στομάχια, αλλά τα έχουν τσακίσει οι έτοιμες τροφές και οι κονσέρβες.
Οσο για παγκρεατίτιδες αν ο σκύλος σου έχει τάση, δίνεις κρέας με χαμηλά λιπαρά.
Μιας και ο σκύλος σου ίσως να έχει κάποια θέματα προτείνω να μη δώσεις έτοιμη μπαρφ με τίποτα.
 
  • Like
Reactions: Hlianna


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3