BARF συνοπτικά για αρχάριους.


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Υπάρχει κάποιος που να ταιζει μπαρφ αλλά όχι έτοιμη εδώ μέσα;

Ξεκινάω στην σκύλα μου σήμερα.
Έδινα ετοιμη barf στον Μαικ αλλά έτρωγε καθημερινά και ότι είχε το τραπέζι, 1-2 φορές το μήνα έτρωγε σαρδέλες ή κρέας βραστό με λαχανικά κλπ. Κάθε χρόνο του έκανα γενικές και βιοχημικές εξετάσεις αίματος και ούρων και λίγους μήνες πριν πεθάνει του είχα κάνει και υπέρηχο (όλα προληπτικά). Ο οργανισμός του και η ανάπτυξή του ήταν σε άριστη κατάσταση.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
σε ενα σκυλι με κολιτιδες, μια γενικη ευαισθησια στο στομαχι και αλλεργιες κανει να δινουμε μπαρφ?
επανηλθα στο θεμα γιατι τωρα εχω περισσοτερες αποριες απο οτι πριν εξι μηνες. ο μικρος εχει αρχισει τα παρατραγουδα με καθημερινες πορτοκαλοκιτρινες τουρτες διαρροιας με βλεννα, βγαζει πολλες τσιμπλες, και νομιζω πως χανει μυικη μαζα και λιγα γραμμαρια βαρους. δε ξερω τι να κανω. ψαχνω για την καλυτερη κροκετα που θα μπορουσα να δωσω, και η μια μου βγαινει με Ταπιοκα που εχει υψηλο γλυκαιμικο δεικτη, η αλλη με πατατα η ρυζι που δεν ειναι καλα, η αλλη με γιουκα μουκα σουκα και ξερω και εγω τι αλλη βλακεια.... και πλεον οταν του βαζω τις κροκετες στο πιατι τις κοιταω και στεναχωριεμαι για το τι σκουπιδια δινω στο σκυλι μου. ομως ακριβως επειδη ειναι ευαισθητος, αναρωτιεμαι για το αν προσπαθησω να γυρισω σε παρφ θα του εκανε περισσοτερο κακο απο οτι καλο. υπαρχει περιπτωση με το που φαει ωμα να παθει καμια παγκρεατιτιδα ξερω γω?

Πάντως δεν ειναι πανακεια....Εαν υποβοσκει κατι ιατρικης φυσεως ή αν εχει ευαισθησια σε κατι πχ κοτοπουλο πιθανα δεν θα αλλαξει κατι αν το φαει ωμο. Θα πρεπει να βρεις τι συμβαινει,μη το ξετιναξεις το σκυλάκι.
π.χ Το γκρεμλιν που τον πειραζει το κοτοπουλο, εχει χειροτερη διαροια/βλενες οταν φαει ωμο κοτοπουλο.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Πάντως δεν ειναι πανακεια....Εαν υποβοσκει κατι ιατρικης φυσεως ή αν εχει ευαισθησια σε κατι πχ κοτοπουλο πιθανα δεν θα αλλαξει κατι αν το φαει ωμο. Θα πρεπει να βρεις τι συμβαινει,μη το ξετιναξεις το σκυλάκι.
π.χ Το γκρεμλιν που τον πειραζει το κοτοπουλο, εχει χειροτερη διαροια/βλενες οταν φαει ωμο κοτοπουλο.
υπερηχο και εξετασεις τα εχουμε κανει.... ολα βγηκανε τελεια, μοναχα λιγη παραπανω ολικη πρωτεινη εχει. τους πρωτους 7 με 8 μηνες που τον ειχα θα ελεγα οτι τα κοπρανα του ηταν τελειοτατα.... και τον ταιζα με stamina essential foods που ειναι με κοτοπουλο. ομως μετα αρχισε τις διαρροιες και οταν του εβαζα λαπα με βραστο κοτοπουλο τον πειραζε ακομα πιο πολυ. η βραστη γαλοπουλα δεν τον πειραζει ομως. δε ξερω τι να κανω.... και τωρα του εδινα παλι την ιδια μαρκα τροφης αλλα με αρνι και ελαφι, και για εναν μηνα ηταν τελεια, αλλα τωρα εχουμε φτασει παλι στο μηδεν και δινω την sensitivity control που του κανει κιτρονοκαφετια κοπρανα που ειναι σκληρα σαν πετρες. (σορρυ κιολας αν τρως)
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
υπερηχο και εξετασεις τα εχουμε κανει.... ολα βγηκανε τελεια, μοναχα λιγη παραπανω ολικη πρωτεινη εχει. τους πρωτους 7 με 8 μηνες που τον ειχα θα ελεγα οτι τα κοπρανα του ηταν τελειοτατα.... και τον ταιζα με stamina essential foods που ειναι με κοτοπουλο. ομως μετα αρχισε τις διαρροιες και οταν του εβαζα λαπα με βραστο κοτοπουλο τον πειραζε ακομα πιο πολυ. η βραστη γαλοπουλα δεν τον πειραζει ομως. δε ξερω τι να κανω.... και τωρα του εδινα παλι την ιδια μαρκα τροφης αλλα με αρνι και ελαφι, και για εναν μηνα ηταν τελεια, αλλα τωρα εχουμε φτασει παλι στο μηδεν και δινω την sensitivity control που του κανει κιτρονοκαφετια κοπρανα που ειναι σκληρα σαν πετρες. (σορρυ κιολας αν τρως)
Παντως κανονικα οταν εχεις τετοια θεματα, ξεκινας κοβεις τα παντα ακομα και κερατα λιχουδιες που λεμε στο αλλο θεμα κ.τ.λ πχ το κερατο τα πετρωνει και αλλο λογικα. :LOL: Το σκληρα σαν πετρες παντως ειναι προτιμοτερο απο τουρτες.

Ισως σταδιακα εφοσον περασει ενα διαστημα καλο χωρις τουρτες να δοκιμαζες λιγο μαγειρευτο η ωμο συμπληρωματικα . Στην αρχη σαν λιχουδιες, μεζεδες . Μοσχαρι απαχο, κουνελι κατι τετοιο πχ. Μετα αν δεις ολα οκ, ανεβαζεις ποσοτητα. Χωρις να εγκαταλειψεις κροκετα ισως, δηλαδη μπορει να καταληξεις να κανεις μεικτη διατροφη αν του κατσει καλα .


Εγω εκει εχω καταληξει μεικτη, μαγειρευτο με κροκετα (και δινω κανα ωμο που και που φαση μεζε). π.χ κροκετα μαγειρευτο πρωι, κροκετα βραδυ ή και αναμεικτα (δε πιστευω και τοσο στις θεωριες για χρονους πεψης).

Γιατι με το ωμο σκετο εφτανε κρεατινινη στο 2, το κοτοπουλο τον επιανε διαρροια σε ολες τις μορφες, η γαλοπουλα ετσι και ετσι την αποφευγω παντως, μαγειρευτο γιδα,προβατο,χοιρινο, μοσχαρι, ψαρι του παει σουπερ αλλα επειδη εχω μικρο ψυγειο και φαγανο σκυλο επρεπε να μαγειρευω ξεκοκαλιζω πολυ συχνα (θελω 850-900 γραμμαρια την ημερα). Δεν δινω την ιδια κροκετα ακριβως επισης συνεχεια, παιζω μεταξυ 3-4 εταιρειων που του καθονται καλα και 2-3 κρεατων σε καθεμία. (Γενικα ειμαι κατα του να τρωει ολο τα ιδια γτ οτι κακο στα συστατικα υπαρχει θα το παρει σε ποσοτητα μεγαλη)

Το καλο ειναι οτι τα τελευταια 2 χρονια ειναι σταθερα ολα, εξετασεις σουπερ, ο γιατρος ειπε δε με νοιαζει τι ταιζεις συνεχισε, το πετυχες. Αρα συνεχίζω ίδια....

Πρεπει λοιπον να βρεις το καλο για τον δικο σου ανεξαρτητου τι ειναι, αν ειναι η ειδικη κροκετα που τον κραταει απροβληματιστα με εξετασεις κλινικη εικονα καλες, εστω και αχυρα αν εχει συστατικα, δινε κροκετα κυριως.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Vania


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
@medusa μολις εκανε υδαροτατη διαρροια με αιμα.... εχω τρελαθει πια με τις διαρροιες και τα αιματα. λες να ειναι επειδη το πρωι του ειχα δωσει το κερατο και εκοψε ενα μικρο κομματι και το εφαγε? οταν λεω μικρο εννοω κατω απο εκατοστο. μπορει να του τρυπησε το στομαχι? δεν το καταλαβαινω αυτο το σκυλι... επι 3 βδομαδες εχει διαρροιες, εκανα την αλλαγη στην ρογιαλ κανιν και για 1 μερα εφτιαξαν και ηταν σκληρα σαν πετρες, και τωρα παλι αιματα και διαρροιες.... δεν τρωει τιποτα αλλο... και το κερατο μονο σημερα καταφερε να κοψει λιγο και να το φαει... μονο το πιπιλαει, οποτε δε νομιζω να εχει σχεση... θα παρω την κτηνιατρο οταν ανοιξει το απογευμα αλλα πραγματικα δε ξερω τι να κανω
 
  • Sad
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
@medusa μολις εκανε υδαροτατη διαρροια με αιμα.... εχω τρελαθει πια με τις διαρροιες και τα αιματα. λες να ειναι επειδη το πρωι του ειχα δωσει το κερατο και εκοψε ενα μικρο κομματι και το εφαγε? οταν λεω μικρο εννοω κατω απο εκατοστο. μπορει να του τρυπησε το στομαχι? δεν το καταλαβαινω αυτο το σκυλι... επι 3 βδομαδες εχει διαρροιες, εκανα την αλλαγη στην ρογιαλ κανιν και για 1 μερα εφτιαξαν και ηταν σκληρα σαν πετρες, και τωρα παλι αιματα και διαρροιες.... δεν τρωει τιποτα αλλο... και το κερατο μονο σημερα καταφερε να κοψει λιγο και να το φαει... μονο το πιπιλαει, οποτε δε νομιζω να εχει σχεση... θα παρω την κτηνιατρο οταν ανοιξει το απογευμα αλλα πραγματικα δε ξερω τι να κανω
τι να πω ....περαστικα του. Τον ματιασαμε τον μικρο :unsure:
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
@TheBestBoi αν και βγαίνουμε τώρα από το θέμα του νήματος, θα σου πρότεινα να βράσεις ρύζι (σκέτο, χωρίς κοτόπουλα κ.λπ.) και να του δώσεις μόνο το ζουμί. Μέχρι να πας στον κτηνίατρο εννοώ, όχι ως λύση στο πρόβλημα σας!
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Ρε @sis το θέμα είναι δέκα χρόνια μπορεί από το να φύγει από το φόρουμ μέχρι το να έχετε αλλάξει τροφή, να έχετε πεθάνει και τόσα άλλα.. τόσα χρόνια πάνε.
Εντάξει πάντως το ότι τρώτε αρκετοί με καθησυχάζει λίγο και θα κάτσω να διαβάσω 47 σελίδες αλλά όχι τώρα.

@TheBestBoi εγώ που είχα παρόμοιο πρόβλημα τα παλιά τα χρόνια με σκύλο του είχε περάσει με μπαρφ αλλά ήθελε λίγο περισσότερο κόκαλο από ότι κανονικά.
Αυτό που είπε η @medusa για αλλεργία στο κοτόπουλο δεν το έχω ξανά ακούσει.
Ελπίζω να μην δει τα ραδίκια ανάποδα η Κίρκη.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Εντάξει πάντως το ότι τρώτε αρκετοί με καθησυχάζει λίγο και θα κάτσω να διαβάσω 47 σελίδες αλλά όχι τώρα.
Μην το συζητάς, μεγάλη ευκολία, να ας πούμε μόλις ξεπαγώσει ένα ρολό χοιρινό που έχω πάρει, θα το κόψω και θα το φάω, ούτε κάψε ρεύμα στο φούρνο, ούτε πλύνε ταψιά, σώθηκα σου λέω :ROFLMAO: :ROFLMAO:

Διάβασε τις 47 σελίδες όποτε και άμα θέλεις, αλλά γενικώς έχει διαβάσει κάτι άλλο για το θέμα, ναι;
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@sis να σου πω.. εγώ έχω φάει ωμό μοσχάρι και λίγο πολύ πιστεύω όλοι το έχουμε κάνει. Αλλά όντως εννοούσα τα σκυλάκια.

Κοίτα μια εμπειρία την έχω.. πριν γίνει μόδα η μπαρφ τάιζα ωμά, μετά έμεινα περίπου μία πενταετία χωρίς σκύλο και τώρα αυτή που έχω την τάιζα ενάμισι χρόνο κροκετα, γιατί βαριόμουν κυρίως. Αλλά οι τύψεις με ξετεμπελιασαν.
Της έβαζα φαι και νόμιζα πως θα ήταν καλύτερο να της δίνω τα σκατα των γατών.. μπορεί και επειδή δεν έχω συνηθίσει κροκετα.

Αλλά θα μου ήταν πολύ εύκολο τις απορίες που θα μου έρχονται να μου τις λύνει κάποιος και να μην ψάχνω...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ρε @sis
Αυτό που είπε η @medusa για αλλεργία στο κοτόπουλο δεν το έχω ξανά ακούσει.
Ελπίζω να μην δει τα ραδίκια ανάποδα η Κίρκη.
οχι αλλεργία, δυσανεξεια ας πουμε. Ξερω αρκετα σκυλιά που τα πειράζει το κοτοπουλο , οφειλεται πιστευω στο γεγονος οτι αυτα του εμποριου ειναι σκετη σαβουρα. Επίσης γενικα και η μονοφαγια θεωρειται μειον για δυσανεξειες δηλ. να τρωνε χρονια ξηρα μονο κοτοπουλο ή μονο αρνι . Για να εχω το κεφαλι μου ησυχο βαζω ποικιλια και σε μαγειρευτο και αλλαζω και την πηγη πρωτεινης της ξηρας, μια θα παρω με βαση μοσχαρι, μια με βαση ψαρι κ.τ.λ
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αρκετοί ταίζουν δική τους barf αλλά θα ηταν πιο ευκολο να πεις τις απορίες σου και να σου απαντήσουν.(και εγώ θα βαριόμουν μα διαβάσω 47 σελίδες)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αρκετοί ταίζουν δική τους barf αλλά θα ηταν πιο ευκολο να πεις τις απορίες σου και να σου απαντήσουν.(και εγώ θα βαριόμουν μα διαβάσω 47 σελίδες)
Βασικά δε χρειάζεται καν να διαβάσει κάποιος 47 σελίδες, αρκεί να διαβάσει τα πρώτα δύο ποστ του θέματος. :giggle:
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Τις δύο πρώτες σελίδες τις διάβασα. Και όντως όλο το ζουμί ήταν στα δύο ποστ.
Δεν έχω απορίες απλά όταν αφορά τον σκύλο μου και όχι άλλο με πιάνουν όλες οι ανασφάλειες. Τι τραβάνε τα σκυλάκια μου δεν φαντάζεστε..

Απλά σκέφτομαι πως μπορεί να μου γεννηθούν απορίες στην πράξη.

Μέχρι στιγμής έχουμε κλείσει βδομάδα και θα βάλουμε και αρνί.
Επίσης επειδή η κουτσοβλο μου έχει δυσπλασία τρώει περισσότερη πιπεριά, λαχανακια, μήλα και μπρόκολο. Και άλλα λαχανικά βέβαια αλλά ειδικά πιπεριές μέρα παρά μέρα θα τις βάλω.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Ωραία μου ήρθε η απορία.

Σκόρδο.
Δεν έχω δώσει ποτέ σε κανέναν σκύλο, το ξέρω πως οι περισσότεροι δίνουν αλλά...
Πρέπει να ξέρω κάτι πριν τις βάλω; Υπάρχουν κάποιοι σκύλοι που δεν πρέπει να το τρώνε;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Είναι σχεδόν ένας μήνας που τρώει ωμά η σκύλα μου και τις τελευταίες δυο φορές το κακό της έχει λίγο αιματινη βλέννα..
Μπορεί να την έχει γδάρει κόκαλο;
Έκτος από κοτόπουλο έχει φάει και μια φορά κεφάλι αρνιού.

Είναι πάρα πολύ λίγο αλλά το ότι το έκανε δύο φορές συνεχόμενες με ανησυχεί κάπως.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Θα μπορούσε να οφείλεται σε κόκκαλο, αλλά και σε πολλά άλλα πράγματα. Το κεφάλι αρνιού θα έλεγα να το αποφύγεις, ανεξάρτητα αν συνδέεται με το περιστατικό. Γενικά τα κόκκαλα που θα φαγωθούν τα θέλεις λίγο πιο "ντυμένα". Τι την είχες ταϊσει τις 2-3 τελευταίες ημέρες που είδες το αίμα;
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μάλλον κατάλαβα τι βλακεία έκανα τώρα που είπες για πιο ντυμένα κόκαλα.

Έχει μερικά κόκαλα από μπούτι σχεδόν τελείως γυμνά. Και επειδή το βγάζω από το ψυγείο 3-4 ώρες πριν της το δώσω ξεράθηκε και λίγο.

Το βραδινό που της το δίνω εγώ το είδα και το πέταξα. Στο πρωινό όμως που της το φτιάχνω από το βράδυ αλλά την ταιζει άλλος για να μην διαταραξω τον ύπνο μου και κάνω ρυτίδες θα το έφαγε.

Αρνί να της παίρνω χέρι δηλαδή; Ή πλευρά;
Το μοσχάρι πάντως το τρώει σε κιμά.
Αύριο θα είναι η πρώτη της φορά.
Και την άλλη Δευτέρα θα έχει ψάρι το μενού.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μάλλον κατάλαβα τι βλακεία έκανα τώρα που είπες για πιο ντυμένα κόκαλα.

Έχει μερικά κόκαλα από μπούτι σχεδόν τελείως γυμνά. Και επειδή το βγάζω από το ψυγείο 3-4 ώρες πριν της το δώσω ξεράθηκε και λίγο.

Το βραδινό που της το δίνω εγώ το είδα και το πέταξα. Στο πρωινό όμως που της το φτιάχνω από το βράδυ αλλά την ταιζει άλλος για να μην διαταραξω τον ύπνο μου και κάνω ρυτίδες θα το έφαγε.

Αρνί να της παίρνω χέρι δηλαδή; Ή πλευρά;
Το μοσχάρι πάντως το τρώει σε κιμά.
Αύριο θα είναι η πρώτη της φορά.
Και την άλλη Δευτέρα θα έχει ψάρι το μενού.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3