BARF


pam164

New Member
9 Απριλίου 2008
1
0
Σε περίπτωση που δεν τρώει λαχανικά, το κενό μπορούν να το καλύψουν τα συμπληρώματα διατροφής?


ROTTIE: Η δημοσίευση διορθώθηκε και γράφτηκε στα Ελληνικά. Tα Greeklish δεν επιτρέπονται στο φόρουμ.
 


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Αν ψαξεις καλυτερα στα τοπικ που αφορουν τα Barf Μπορεις να βρεις τροπους να κανεις το σκυλακι σου να φαει τα λαχανικα. πχ.να κανεις κεφτεδακια.
Αποτι ξερω τα συμπληρωματα περιεχουν και αλλα συστατικα μεσα που σημαινει οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Λοιπόν,

Εχθές αγόρασα σπιρουλίνα (20 ευρώ το μπουκαλάκι με 120 χαπάκια) και θέλω να ρωτήσω εάν μπορώ να δόσω ΜΑΖΙ μαγιά μπύρας και σπιρουλίνα; :roll:

Επίσης, στα λαχανικά επιτρέποντε:
-Μανιτάρια;
-Πιπεριά (πράσινη-κόκκινη-κίτρινη,...);
-Σέλινο;
-Ραπανάκι;
-Μαρούλι (υποθέτω πως ναι εεε);

Χωρίς να ξέρω πως δεν κάνει, του είχα δόσει και αβοκάντο παλιά. Γιατί όμως δεν επιτρέπετε;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ναι, μπορεις να δοσεις την σπιρουλια μαζε με μαγια μπηρας.

Να εχεις ομος και υποψην σου, οτι ενας σκυλος που τρεφεται με διαφορα φρεσκα πραγματα (διαφορετικα φρουτα, ελαια, κρεατα) δεν εχει και ιδιαιτερες αναγκες σε τετια συμπληροματα.
Παλια εδινα και εγω- νομιζα οτι θα παθει κατι - φοβομουνα οτι δεν θα παρει οτι χρειαζεται. Σημερα δινω που και που καπια πραγματα κατα διαστηματα- και μονο οταν νομιζω οτι χρειαζεται.

Τωρα για τα λαχανικα που αναφερεις- δεν υπαρχει κανενα προβλημα, απλα μερικα απο αυτα εχουν ιδιαιτερα εντονη γευση (Πιπερια, σελινο) και ισως να μην αρεσουν στον σκυλο σου?
Η δικια μου δεν τρωει σελινο με ΤΙΠΟΤΑ!
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Εγώ σήμερα πήρα σπιρουλίνα 16,5 ευρώ τα 180 χαπάκια αλλά για μένα!
Γενικά έχω δει διάφορες τιμές (από 10 ευρώ μέχρι και 40) :roll:

Μανιτάρια κάπου έχω δει ότι δεν κάνει εκτός από κάτι κινέζικα, δε θυμάμαι ποια.. :oops:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παλια επαιρνα Markus Rohrer Σπιρουλινα και εδινα και στην Εσμεραλντα.
Αλλα εχω πελατισσα με καταστημα υγεινης διατροφης και μου δινει πολλα σε καλητερη τιμη.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Milou said:
Λοιπόν,

Εχθές αγόρασα σπιρουλίνα (20 ευρώ το μπουκαλάκι με 120 χαπάκια) και θέλω να ρωτήσω εάν μπορώ να δόσω ΜΑΖΙ μαγιά μπύρας και σπιρουλίνα; :roll:

Επίσης, στα λαχανικά επιτρέποντε:
-Μανιτάρια;
-Πιπεριά (πράσινη-κόκκινη-κίτρινη,...);
-Σέλινο;
-Ραπανάκι;
-Μαρούλι (υποθέτω πως ναι εεε);

Χωρίς να ξέρω πως δεν κάνει, του είχα δόσει και αβοκάντο παλιά. Γιατί όμως δεν επιτρέπετε;
Μανιτάρια: Τρώει όταν παίρνω πίτσα με μανιτάρια. Για φρέσκα δεν ξέρω.
Πιπεριά: Για πράσινη έχω διαβάσει πως όχι.
Σέλινο: Πάντα βάζω στον πολτό λαχανικών.
Ραπανάκι: Δεν ξέρω αλλά δεν το παίρνω ούτε για μένα!
Μαρούλι: Nαι, είναι η βασική πρασινάδα!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Γίνεται πχ να τρώει BARF 4 φορές τη βδομάδα και 3 ξηρά ή δεν "επιτρέπεται" αυτό το μπλέξιμο??
Βαση αυτου...να υποθεσω πως μπορω να ταιζω 2-3 φορες την εβδομαδα φτερουγες-λαιμους ή μοσχαρι (δεν θελω να μπω ακομα στη διαδικασια εντοσθια,πολτοποιηση λαχανικων κ τετοια...) και τις υπολοιπες το μαγειρευτο που φτιαχνω???
Η barf πρεπει να περιεχει και λαχανικα οπωσδηποτε???
(μεχρι στον υπνο μου ειδα αποψε φτερουγες...:D)
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@