Basset hound Κουτσαίνει


Melba

Active Member
28 Οκτωβρίου 2013
25
2
Τήνος
Καλησπέρα και απο εμένα,είναι η πρώτη φορά που γράφω στο Forum και ζητώ συγγνώμη αν έχω παραθέσει σε λάθος ενότητα το ερώτημά μου.Έχουμε ένα κουταβάκι 5 μηνών,την Μέλμπα,μία όμορφη Basset Hound σκυλίτσα!!όλα ήταν μια χαρά,είχε όρεξη για παιχνίδια , έτρεχε και τα σχετικά που συνηθίζει ένα κουτάβι.Τις τελευταίες 2 μέρες η Melba δείχνει κάπως...κουρασμένη κ με ελάχιστη όρεξη.Με το που ξυπνάει σέρνει τα πίσω πόδια της όπως επίσης μας φαίνεται να μην πατάει καλά το μπροστινό της ποδαράκι..μετά απο λίγο περπατάει μια χαρά κ μας μπερδεύει λίγο.Σήμερα,καθώς πηγαίναμε τη βόλτα μας και σταματούσαμε στο δρόμο εκείνη έπεφτε κάτω σα να παραπατούσε κ δεν σηκωνόταν με τίποτα κ στο παιχνίδι όταν περπατάει αργά πάλι κάνει το ίδιο.επίσης ακούμε απ τα κόκαλά της συχνά ένα θόρυβο, αυτο το ΄΄κρακ΄΄ που λέμε..τέλος μας φαίνεται περίεργο το πως είναι οι ώμοι της,σα να έχουν βγει λίγο έξω αν κ πιστεύω πως μεγαλώνει γι αυτο παρατηρούμε κάτι τέτοιο.
έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει ? Εχουμε αγχωθεί πολύ γιατί μένουμε σε μέρος που δεν έχει μόνιμο κτηνίατρο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Όλα αυτά που αναφέρεις δεν είναι φυσιολογικά. Αν το κουτάβι κάθεται και αρνείται να σηκωθεί, αν σέρνει κάποιες στιγμές τα πόδια του, αν σας φαίνονται εξαρθρωμένα τα πόδια του και όλα αυτά μην προσπαθείτε να δείτε μήπως είναι η ιδέα σας . Δεν είναι. Στο λέω βάσει προσωπικής πείρας, και λογικής.
Έπρεπε ήδη να έχετε πάει το κουταβάκι σε κτηνίατρο και κατά προτίμηση ορθοπεδικό.
 




Melba

Active Member
28 Οκτωβρίου 2013
25
2
Τήνος
Melba, μίλησες με τον εκτροφέα σου για το πρόβλημα που παρουσίασε το κουτάβι;
Ναι,σήμερα το απόγευμα της είπα ακριβώς ότι σας έγραψα και εδώ και μου είπε να την πάμε σε γιατρό...
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Ναι,σήμερα το απόγευμα της είπα ακριβώς ότι σας έγραψα και εδώ και μου είπε να την πάμε σε γιατρό...
Θα την πάτε βέβαι, μπόρει θα χρειαστεί να κάνετε ακτινογραφία στα ακρά.
Τι τροφή τρώει η μικρή;
 


Melba

Active Member
28 Οκτωβρίου 2013
25
2
Τήνος
Θα την πάτε βέβαι, μπόρει θα χρειαστεί να κάνετε ακτινογραφία στα ακρά.
Τι τροφή τρώει η μικρή;
trwei thn royal canin pou einai gia koutavia mia se kokkinh suskeuasia..prin ligo kairo to petshop eixe kanei lathos kai mas edwse royal canin gia skulia +8 xronwn..thn efage gia mia vdomada mexri na to katalavoume kai thn pirame thn kanonikh pali.eixe perisepsei ligo apo th lathos trofh kai thn anakatepsame me thn kanonikh..edw sthn tino den exei aktinologiko o giatros..tha vgaloume kamia akrh pisteuete ??fovamai polu gia to skulaki kamia displasia h kati tetio...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αυτα που περιγραφεις δεν ακουκονται καθολου καλα- και πολυ φοβαμαι οτι ο "οικογενιακος κτνηνιατρος" δεν ειναι ο καταλληλος για να σας βοηθησει!

Μαλλον δεν θα γλυτοσετε μια βολτα στην αθηνα/ Θεσσαλονικη για πιο εξηδεικευμενες εξετασεις.
 


Melba

Active Member
28 Οκτωβρίου 2013
25
2
Τήνος
Κατάλαβα..και εγώ το ίδιο φοβάμαι,μιλήσαμε τηλεφωνικώς με τον γιατρό μας στη Μύκονο κ μας είπες πως μπορεί να φταίει η αυξημένη υγρασία που έχει αυτές τις μέρες κ οτι ίσως αρχικά χρειάζεται μία ένεση για να μην πονάει...δεν μπορούσε να μας πει περισσότερα αν δεν τον δει οπότε αύριο έχουμε ταξίδι για Μύκονο κ απο εκεί...βλέπουμε !!!! Ελπίζω να μην είναι κάτι το σημαντικό...για να δούμε....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Αν φταίει βρε Melba η υγρασία, σε κουτάβι 5 μηνών, όταν με το καλό και πρώτα ο Θεός γεράσει, τι συμπτώματα θα έχει; Είναι δυνατόν; Και...κατευθείαν ένεση, στο κουτάβι, για να μην πονάει; Αυτό είναι το θέμα, να μην πονάει, ή να βρείτε τι έχει και να το αντιμετωπίσετε αναλόγως; Και γενικώς, δεν συνηθίζονται παυσίπονες ενέσεις, να έχεις υπόψιν σου. Καλύτερα να πονάει και να προφυλάσσεται, παρά να νοιώθει ψευδώς καλά και να αυτοεπιδεινώνεται. Τέλος πάντων...απόντως γιατρού της προκοπής, δεν ξέρω τι άλλο να σου πω. Προσπάθησε μέχρι να καταλάβεις τι γίνεται, να το έχεις, όσο περιορισμένο γίνεται, για να μην χειροτερέψει η κατάστασή του. Δεν είναι εφικτό ένα ταξίδι στην Αθήνα, για ραντεβού με γιατρό της προκοπής; Δύσκολο το ξέρω, αλλά αν γίνεται, είναι χίλιες φορές, προτιμότερο.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
fovamai polu gia to skulaki kamia displasia h kati tetio...
Ξέρω γω μακάρι να μην είναι κάτι σοβαρό, αλλά μια απλή επίσκεψη για ένα παυσίπονο δεν αρκεί, θα χρειαστεί να κάνεις πλήρης εξέταση στο κουτάβι σε καλό κτηνιατρίο με αιματολογικά, ακτινογραφία και τέτοια, δεν παίζομε με την υγεία του σκύλου.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
μιλήσαμε τηλεφωνικώς με τον γιατρό μας στη Μύκονο κ μας είπες πως μπορεί να φταίει η αυξημένη υγρασία που έχει αυτές τις μέρες κ οτι ίσως αρχικά χρειάζεται μία ένεση για να μην πονάει...
Υγρασία μέχρι να τρίζουν τα κόκκαλα του κουταβιού 5,5 μηνών και να πονάει το κακόμοιρο;
Άλλαξε κτηνίατρο.
 




Melba

Active Member
28 Οκτωβρίου 2013
25
2
Τήνος
Θα πάμε αύριο Μύκονο να δούμε τι θα μας πει γιατί δεν θέλουμε να το αφήσουμε άλλο έτσι και ας μην είναι τίποτα που λέει ο λόγος και Παρασκευή θα φύγουμε για Αθήνα,δυστυχώς δεν μπορούμε νωρίτερα.Θα ψάξω στο Forum για κτηνιάτρους είμαι σίγουρη πως θα βρω κάποιον καλό ή κάποια κλινική . Μας ανέφεραν κ το ενδεχόμενα για γρήγορη ανάπτυξη..τι να πω..είμαι να σκάσω.Σήμερα η Melba είναι καλύτερα πάντως , δείχνει να έχει περισσότερη όρεξη και προσπαθούμε να μην τις κάνουμε άσκοπες μετακινήσεις μέχρι να μάθουμε αν έχουν κάτι τα ποδαράκια της.
 


Melba

Active Member
28 Οκτωβρίου 2013
25
2
Τήνος
Άν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια καλή κλινική στην Αθήνα για ακτίνες ή κάποιον γιατρό.Θα μείνουμε Πειραιά αλλά δεν έχουμε πρόβλημα όπου και να είναι.Σας ευχαριστώ !
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Άν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια καλή κλινική στην Αθήνα για ακτίνες ή κάποιον γιατρό.Θα μείνουμε Πειραιά αλλά δεν έχουμε πρόβλημα όπου και να είναι.Σας ευχαριστώ !
Nέα Σμύρνη, Βλαχόπουλος. Από τους καλύτερους ορθοπεδικούς στην Αθήνα κατά κοινή ομολογία. 'Ηθελα να στον προτείνω από την αρχή αλλά δεν ήξερα ότι μπορείς να έρθεις Αθήνα. Θα κάνεις μια πολύ καλή με μια σωστή διάγνωση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
1. Μην αφήσεις να της κάνει καμμία ένεση. Κυρίως όχι, παυσίπονη.
2. Δεν ξέρω τι ακριβώς σκοπεύεις να κάνεις, αλλά θα σου έλεγα, να κλείσεις το ραντεβού σου, στον όποιο γιατρό [αποφεύγοντας φυσικά τις κλινικές], πριν ξεκινήσεις να έρθεις, για να μην χάνεις ίσως τις μέρες σου εδώ, στο ψάξιμο. Εκτός αν δεν έχεις πρόβλημα χρόνου, οπότε ok. Στο μεταξύ, μην ξεθαρρεύεις καλού-κακού, από την βελτίωση της κατάστασής της. Εξω για τις ανάγκες της, και πάλι μέσα. Δεν παθαίνει τίποτα για λίγες μέρες. Και βέβαια, απέφυγε τρέξιμο με γλυστρίματα, χοροπηδηχτά, σκάλες και λοιπές κατσικιές :)
 


Melba

Active Member
28 Οκτωβρίου 2013
25
2
Τήνος
Σας ευχαριστώ πολύ ... αυτό θα κάνω και ελπίζω όλα να πάνε καλά και να μην πονάει .... Θα σας ενημερώσω για τα νεότερα μας !!
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Ελπίζω όλα να πάνε καλά με τη μικρή σας και να έχετε μια σωστή διάγνωση και αγωγή. Βλαχόπουλος Νέα Σμύρνη για ορθοπεδικά θέματα, όπως σου είπαν και άλλοι, και Κέστης στο Χαλάνδρι/πολύ καλός κτηνίατρος γενικότερα. Σίγουρα όμως με ραντεβού...

Θα περιμένουμε ν' ακούσουμε (καλά!) νέα ;)
 


Melba

Active Member
28 Οκτωβρίου 2013
25
2
Τήνος
Καλησπέρα σας και πάλι !!Μόλις γύρισε η Μέλμπα απ το γιατρό μας στη Μυκονο ... ο γιατρός εκεί όταν του αναφέραμε για τον Βλαχόπουλο μας είπε τα καλύτερα και πως μία δεύτερη γνώμη ποτέ δεν βλάπτει κ οτι είναι ειδικός μιας κ είναι ορθοπεδικός..
Στο θέμα μας όμως..έβαλε τη Μέλμπα να τρέξει κ να περπατήσει κ της έλεγξε τα πόδια της...μας είπε πως δεν πονάει κάπου κ οτι δεν φαίνονται σημάδια δυσπλασίας . Παρ όλα αυτά δεν μας εγκυήθηκε πως δεν θα έχει στο μέλλον.Είπε πως δεν χρειάζεται προς το παρόν ακτινογραφίες και οτι αν θέλουμε να κάνουμε προλιπτικά κάποια άλλη στιγμή.Η διάγνωση ήταν οτι η Μέλμπα έχει χαλαρές αρθρώσεις και οτι ίσως σχετίζεται με τα νεύρα καθώς η ράτσα είναι επιρρεπής σε αυτά.Μας έδωσε Arthrovet για 2 μήνες ... και μας είπε γενικότερα τι πρέπει να προσέξουμε κ τι πρέπει να κάνουμε..Άσκηση σε αμμουδιές , σε χώμα και αποφυγή στο ανώμαλο έδαφος και στα πλακάκια .
Εμείς παρ όλα αυτά κ επειδή παρατηρούμε τα συμπτώματα δυσπλασίας που έχουμε διαβάσει στο ίντερνετ (όπως περπάτημα λαγού κ τον ήχο απ τα κόκαλα όπως κ το οτι κουτσαίνει ώρες ώρες)θα τηλεφωνίσουμε σήμερα και στον Κύριο Βλαχόπουλο κ θα τον επισκεφτούμε σε δύο εβδομάδες περίπου για περαιτέρω εξέταση...

Αυτά προς στιγμήν .... και ο Θεός βοηθός !!!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Ελπίζω να είναι καλά τα νέα και από τον Βλαχόπουλο. Περιμένουμε!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12