Basset hound Κουτσαίνει


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η ο ιατρος στην Μυκονο ειναι κατι σαν τον Superman- η ειναι πολυ τολμιρος.
Το θεωρω αρκετα παρακινδινευμενο σε σκυλο με σοβαρα προβληματα στην κηνηση να μην κανει ακτινογραφιες!

Πολυ καλα θα κανετε να πατε να την δει και ο Βλαχοπουλος.
 


Melba

Active Member
28 Οκτωβρίου 2013
25
2
Τήνος
Μας είπε πως κ ακτινογραφία να κάναμε τωρα υπάρχει η περίπτωση να μην δείχνει κατι σε αυτή την ηλικία αν και μπορεί να εχει....

τι να πω...θα κανουμε οτι μας είπε μέχρι να ανέβουμε στην πρωτεύουσα...αχ τι τραβάμε κ εμεις οι νησιώτες!!!!
 




Melba

Active Member
28 Οκτωβρίου 2013
25
2
Τήνος
Συνήθως οι μεγαλόσωμες ράτσες έχουν προδιάθεση για δυσπλασία...τα μπασετάκια έχουν πρόβλημα με τα ποδαράκια τους όπως και γενικότερα με το σκελετό τους επειδή είναι μακρόστενα και πέφτει όλο το βάρος στα πόδια τους..επίσης παρουσιάζουν προβλήματα δερματικά αλλά κ στα ματάκια τους :/ η Μέλμπα μας πριν ένα μήνα περίπου είχε βγάλει το λεγόμενο ''cherry eye'' ...
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Τα basset έχουν προδιάθεση για δυσπλασία;

Μαλλον προδιαθεση για αχονδροπλασια σε σπονδυλους. Τα περισσοτερα προβληματα στα κοντοποδαρα "λουκανικα" εντοπιζονται στη σπονδυλικη στηλη κι οπως περιεγραψε το μελος Melba το να σερνει τα πισω ποδια καπου εκει παραπεμπει στο δικο μου μυαλο.

Κρατειστε το κουταβι περιορισμενο να μην κινειται πολυ και ατσουμπαλα και επειγοντως να βρειτε εναν καλο ορθοπεδικο κτηνιατρο.
 




deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
τα μπασε θελουν πολυ προσοχη,ειδικα σαν κουταβια γιατι οντως γινοντε πολυ βαρια σκυλια σε σχεση με τον σωματοτυπο τους και βγαζουν θεματα στις αρθρωσεις,μακρια απο γλυστερες επιφανειες κτλ.οπως μου λενε και για τα μαστινο πρεπει να μεγαλωσουν σε πουπουλα κατι αδυνατο φυσικα ετσι ,οποτε πολυ προσοχη..εγω θα ερχομουν αθηνα βασικα ωστε να προλαβω κατι στην αρχη και να το αντιμετωπισω οσο το δυνατον καλυτερα... φαντασου αν καμια φορα δω την κιρκη(μαστινο) και κουτσαινει τρεχω στο γιατρο κατευθειαν,το ιδιο και για την πανδωρα(μαστιφ) κουτσαινε,κατευθειαν γιατρο και τελικα ειχε οστεοαρθριτιδα αλλα λογω ηλικιας,αναφερω τις ρατσες γιατι προκειται για πολυ βαρια σκυλια και οτιδηποτε σε σχεση με κοκκαλα αρθρωσεις ειναι επικινδυνα αν το αμελεις....
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Melba αν κατάλαβα καλά κάπου Κυκλάδες είστε....στη Σύρο θυμάμαι κάτι χρόνια πριν υπήρχε κτηνίατρος που μου είχε κάνει αρκετά καλή εντύπωση όταν είχαμε πάει διακοπές και τότε το σκυλί είχε κάποιο θέμα. Υπάρχει ακόμα ξέρεις ή είναι ο ίδιος ?
 


Melba

Active Member
28 Οκτωβρίου 2013
25
2
Τήνος
Καλησπέρα,εμείς είμαστε απο Τήνο αλλά στη Σύρο δεν έχουμε ψάξει για κάποιον κτηνίατρο...θα ψάξω μιας και μου το αναφέρεις αλλά πιστεύω πως θα απευθυνθούμε πλέον στην Αθήνα κ σε κάποιον ορθοπεδικό.Μου είπαν κ για έναν καλό κτηνίατρο που βγάζει ακτινογραφίες στο Περιστέρι.Δυστυχώς απο την δουλειά θα μπορώ να λείψω σε δύο βδομάδες..οπότε κάνουμε τη θεραπεία του γιατρού μας απο την Μύκονο μέχρι να έρθουμε στην Αθήνα ... το άγχος παραμένει .... ας ελπίσουμε αυτά τα χαπάκια να βοηθήσουν !!!!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ποιο Περιστερι? Βλαχοπουλος και παλι Βλαχοπουλος!!! Δυστυχως πατριδα το νησι μας (ναι, η μιση κατγωγη απο Τηνο) πασχει σε κτηνιατρους.. Και ποσο μαλλον για μια τετοια περιπτωση.
Ευχομαι να πανε ολα καλα με το σκυλακι σας


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Melba

Active Member
28 Οκτωβρίου 2013
25
2
Τήνος
Ποιο Περιστερι? Βλαχοπουλος και παλι Βλαχοπουλος!!! Δυστυχως πατριδα το νησι μας (ναι, η μιση κατγωγη απο Τηνο) πασχει σε κτηνιατρους.. Και ποσο μαλλον για μια τετοια περιπτωση.
Ευχομαι να πανε ολα καλα με το σκυλακι σας


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Βρε καλώς την πατρίδα....δυστυχώς αν και νιώθω πολύ τυχερή που το σκυλάκι μας είναι σε νησί και μπορεί να κάνει άνετα τις βόλτες του και στη παραλία του και στο λιμάνι μας και παντού κ όσο να ναι είναι πιο ασφαλές....αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...τρέμουμε στην ιδέα μην πάθει τίποτα ή συμβεί κάτι κ είναι βράδυ ή δεν έχουμε δρομολόγια...και χίλια δυο !!!

Δατς δε λαιφ ιν ε σμόλ αιλαντ :/
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Βρε καλώς την πατρίδα....δυστυχώς αν και νιώθω πολύ τυχερή που το σκυλάκι μας είναι σε νησί και μπορεί να κάνει άνετα τις βόλτες του και στη παραλία του και στο λιμάνι μας και παντού κ όσο να ναι είναι πιο ασφαλές....αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...τρέμουμε στην ιδέα μην πάθει τίποτα ή συμβεί κάτι κ είναι βράδυ ή δεν έχουμε δρομολόγια...και χίλια δυο !!!

Δατς δε λαιφ ιν ε σμόλ αιλαντ :/

Καταλαβαινω απολυτα!
Εγω ακομα και απο βολο εφυγα αρων αρων, οταν μια σκυλα μου "ειχε ενα πιασημο" και εδειξε σημαδια οτι κατι τρεχει με την σπονδυληκη στυλη της- και τρεξαμε Αθηνα.
 


Melba

Active Member
28 Οκτωβρίου 2013
25
2
Τήνος
Έτσι ακριβώς....

Σήμερα θα μιλήσουμε με Αθήνα να κλείσουμε ένα ραντεβού και να τους ενημερώσουμε γι αυτά που μας πρότεινε ο γιατρός στη Μύκονο...οι κοπέλες στο τηλέφωνο του Κύριου Βλαχόπουλου ήταν πολύ εξυπηρετικές και μας άκουσαν και ας είμαστε και απο τηλέφωνο και τόσο μακρυά !!!!
Άντε να δούμεεεεεεε με την κοπελίτσα μας!!!!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Βρε καλώς την πατρίδα....δυστυχώς αν και νιώθω πολύ τυχερή που το σκυλάκι μας είναι σε νησί και μπορεί να κάνει άνετα τις βόλτες του και στη παραλία του και στο λιμάνι μας και παντού κ όσο να ναι είναι πιο ασφαλές....αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...τρέμουμε στην ιδέα μην πάθει τίποτα ή συμβεί κάτι κ είναι βράδυ ή δεν έχουμε δρομολόγια...και χίλια δυο !!!

Δατς δε λαιφ ιν ε σμόλ αιλαντ :/
Πωπω σε νιωθω απολυτα, καθε φορα που ερχομαι εχει κι ενα σφιξιμο μη τυχον συμβει τιποτα. Γι αυτο εχω ο,τι μπορω σε φαρμακα, μαζι μου κορτιζονες ατροπινες κλπ μπας και προλαβουμε κατι. Μονο μια κτηνιατρο εχω δει κατω στη Χωρα οπου μαλιστα παλαιοτερα που χαμε χρειαστει κατι για τον μεγαλο, τον ειχαμε παει και ηταν ο πατερας της εκει, συνταξιουχος κτηνιατρος κι αυτος.

Να μας κρατας ενημερους!!!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


IrAr

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
208
5
Η διάγνωση ήταν οτι η Μέλμπα έχει χαλαρές αρθρώσεις και οτι ίσως σχετίζεται με τα νεύρα καθώς η ράτσα είναι επιρρεπής σε αυτά.Μας έδωσε Arthrovet για 2 μήνες ... και μας είπε γενικότερα τι πρέπει να προσέξουμε κ τι πρέπει να κάνουμε..Άσκηση σε αμμουδιές , σε χώμα και αποφυγή στο ανώμαλο έδαφος και στα πλακάκια .
Μου κάνει εντύπωση που σας συνέστησε βόλτες στην αμμουδιά. Αν το πρόβλημα είναι χαλαρές αρθρώσεις τότε θεωρώ ότι ναι μεν θέλει ένα έδαφος το οποίο να απορροφά κραδασμούς (σταθερό χώμα) αλλά όχι την μεγάλη αστάθεια που έχει η αμμουδιά.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Μου κάνει εντύπωση που σας συνέστησε βόλτες στην αμμουδιά. Αν το πρόβλημα είναι χαλαρές αρθρώσεις τότε θεωρώ ότι ναι μεν θέλει ένα έδαφος το οποίο να απορροφά κραδασμούς (σταθερό χώμα) αλλά όχι την μεγάλη αστάθεια που έχει η αμμουδιά.
Και η δικια μας κτηνιατρος για τα στραπατσαρισμενα ποδια της Μοκας μας ειπε οτι η καλυτερη γυμναστικη ειναι τα μπανια και η αμμος της θαλασσας :)
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Η αμμουδια συστηνεται σε περιπτωσεις δυσπλασιας, γιατι και δεν εχει κραδασμους αλλα και αναγκαζει το σκυλο να καταλαβαλει μεγαλυτερη προσπαθεια στην κινηση=να γυμναστει. Γενικα οταν ενας σκυλος εχει προβλημα με τις αρθρωσεις (και ΔΕ πρεπει να ναι σε ακινησια) αυτα που προτεινουν ειναι κολυμπι και περπατημα/ηπιο τρεξιμο σε αμμο/χωμα


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


IrAr

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
208
5
Μιας και δεν είχα ποτέ σκύλο με δυσπλασία (ευτυχώς) δε το έχω συζητήσει ποτέ με κτηνίατρο. Η δυσπλασία με τις χαλαρές αρθρώσεις είναι κάτι διαφορετικό. Στις χαλαρές αρθρώσεις (τουλάχιστον στους ανθρώπους) εμφανίζονται συχνότερα και εξαρθρώσεις. Εξάρθρωση επιγονατίδας είναι εύκολο να συμβεί αν ασκηθεί πίεση σε ασταθές περιβάλλον (τρέξιμο στη άμμο). Εγώ σε άνθρωπο θα σύστηνα αρχικά ενδυνάμωση των περιφερικών μυών (κολύμπι για το σκύλο) και σε δεύτερη φάση θα τον έβαζα σε άμμο αρχικά μόνο περπάτημα και σε τελική φάση τρέξιμο (ανάλογα πάντα με την πορεία του).

Εφόσον δεν υπάρχει ακόμη διάγνωση παρα μόνο υποψίες εγώ θα σου πρότεινα να μειώσεις την ένταση της δραστηριότητάς του και να μην βάλεις κινήσεις που πριν δεν έκανε πριν (με εξαίρεση το κολύμπι).
 


Melba

Active Member
28 Οκτωβρίου 2013
25
2
Τήνος
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας...τον βγάζω να εκτονωθεί αλλά δεν τον αφήνω να κουραστεί ούτε να τρέξει μέσα στο σπίτι με τα πλακάκια..ίσως αυτά του έκαναν το κακό στα ποδαράκια..θα στρώσω το χαλί να μην το κουράζω μέχρι να πάμε στην Αθήνα!!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Στρωσε οπωσδηποτε χαλια, και εκμεταλλευσου τη θαλασσα που εχετε!!! Αν ημουν εκει θα το παιρνα και θα πηγαινα Κιονια καθημερινα, ή προς Αγιο Φωκα αν ειναι πιο κοντα σας ας πουμε,


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12