Beagle ή Labrador για πρώτο σκύλο;


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Προτείνω Λαμπ λοιπόν, και μάλιστα μαύρο – το default χρώμα των Λαμπ μέχρι την δεκαετία του 70 όταν άρχισε να γίνεται υπερεκτροφή της ξανθής (πλην άσχημης κττμγ) μετάλλαξης.
Μεγαλύτερη π@π@ριά και λανθασμένη πληροφόρηση δεν έχω ξανακούσει. Τα yellow labs δεν είναι μετάλλαξη.

Αντιγράφω από το thelabradorsite:

.............You probably know that the early Labs were usually black...................................
...............This is because the gene for the black coat color in Labradors, and many other dog breeds, is dominant. Whereas the genes for a brown or yellow coat are not........................
................This is partly because the genetic information that creates yellow Labs has to be present in both of a Labrador puppy’s parents for the puppy to grow yellow fur..............

Πριν το '70 συνέβαινε αυτό

.......yellow Labs were not liked and many yellow puppies that were born, were probably culled by their breeders..........................................
When yellow or chocolate puppies were born, they were unwanted and often disposed of. They certainly were not allowed to breed................

Όταν γράφουμε κάτι καλό είναι να ξέρουμε τι γράφουμε για να μη δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.
 
  • Like
Reactions: Berna and alexxela


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
@Stavros L. Όσον αφορά την ερώτησή σου προτιμώ να μη σου απαντήσω γιατί θα ήμουν προκατειλημμένος μια και τυχαίνει να έχω το καλύτερο λαμπραντόρ σε όλο τον κόσμο (χε χε χε ..... εντάξει μη βαράτε ξέρω ότι όσοι έχετε λαμπ θεωρείτε ότι είναι το καλύτερο σκυλι στον κόσμο).
Ωχ, μήπως απάντησα τελικά?

P.S. Αν θέλει ο admin ας σβήσει τη μια από τη διπλή καταχώρηση παραπάνω