Belcando (dog food)


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
εγώ τη βρήκα πιο μαπα και από την ρόγιαλ. Μόδα είναι. Θα περάσει. Και όταν οι κτηνίατροι κ λοιποι τα παίρνουν από άλλης εταιρίας ξηρά, πάμε γι αλλα.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Το πως καθεται η μια τροφη σε ενα σκυλι, και το πως καθεται η ι δια τροφη σε αλλο σκυλι ειναι διαφορετικο. Επειδη στης "φιλης" μου το σκυλι καθεται καλα, τριχωμα, κοπρανα κτλ.. δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα κατσει και στο δικο μου το ιδιο καλα... η φυσικα και το αντιστροφο.. καθημερινα ακουω 10αδες διαφορετικες γνωμες για μια τροφη..
καλο θα ηταν να εχουμε μια γνωμη για τα συστατικα της τροφης που επιλεγουμε και να παρατηρουμε τον σκυλο μας..
 


thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
Εγω την πηρα χθες την junior lamb + rice και προς το παρων μου αρεσει που την τρωει και δεν την καταπινει οπως εκανε με την προηγουμενη τροφη λογο μεγεθους κροκετας.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Εγώ δίνω Finest Croc, Senior και κάποιες φορές δοκίμασα και την Adult Dinner. Όταν πρωτοέφερα την Belcando δεν την ήξερε κανένας στην Ελλάδα. Την εφέρα δοκιμαστικά. Και δεν άλλαξα από τότε τροφή. Θεωρώ για τα δικά μου σκυλιά μεμονωμένα ότι είναι η καλύτερη. Δεν την προτείνω σε κανέναν. Δε μ' ενδιαφέρει αν θα την αγοράσει ή όχι ο οποιοσδήποτε. Τα κριτήρια με τα οποία κρίνω εγώ μια τροφή ως καλή επαληθεύονται. Αυτό εμένα μου αρκεί. Με τροφή σκύλων ασχολούμαι μόνο με τα δικά μου, χρησιμοποιώντας ως γνώση αυτά που διαβάζω απ' το ίντερνετ και κάποια κτηνιατρικά βιβλία που έχω σπίτι μου. Μπορώ πάντως να κάνω κάποιους παραλληλισμούς έχοντας ασχοληθεί ερευνητικά μέσα σε εργαστήριο με τη διατροφή του ίππου και του χοίρου, συμπεριλαμβανομένων τροφών, πρεβιωτικών, συμπληρωμάτων και πρόσθετων.
Επειδή παρακολούθησα την πορεία της τροφής απ' όταν εμφανίστηκε δειλά στην Ελλάδα, θεωρώ ότι ο τρόπος που έχει διαφημιστεί ως τώρα είναι πολύ πιο διακριτικός σε σχέση με άλλα μεγάλα ονόματα. Δε χρειάζεται να πουλήσουν μούρη, ξέρουν τι βγάζουν και που στοχεύουν σε σχέση με τη γενικότερη υγεία του ζώου.
Αγοράστε ό,τι θέλετε κι αν δείτε καλή γενική εικόνα του σκύλου σας όχι μόνο μακροσκοπικά αλλά και μικροσκοπικά όταν σας δοθεί η δυνατότητα μέσω εξετάσεων κρατήστε την τροφή που σας τα έδωσε όλα αυτά. Αυτή είναι η συμβουλή μου. Εγώ ο άσχετος θα παραμείνω στη Belcando.
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
εγώ παίρνω τις κονσέρβες της εταιρίας. Από την ξηρά δεν έμεινα ευχαριστημένη. Εξαρτάται τι θελει κανείς από την ξηρά και από το εκάστοτε σκυλί. Τα καβαλιέ έχουν ψωνισμενο ουρανίσκο. Χι χι
 


thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
Μετα απο 10 μερες με την τροφη ειμαι ακομη στη διαδικασια αναμειξης εχω παρατηρησει οτι εχει περισσοτερα αερια και σε ασχετες ωρες και δεν τρωει ολη την ποσοτητα που βαζω καθε φορα,εχει ομως καλυτερα σχηματισμενα κοπρανα τι να κανω να την συνεχισω?
 






rudy

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2011
155
11
θεσ-νικη
εγω περιμενα να σχηματισω ολοκληρωμενη αποψη αφου τελειωνε το 5κιλο που του πηρα..δυστυχως δεν του εκατσε καθολου καλα,τα κακα δεν μαζευονταν καν,συχνοτητα τουλαχιστον 3 φορες τη μερα κ απο αερια.....ο χριστος κ η παναγια!με το ψοφοκρυο κ οι πορτες ολες ανοιχτες για να μην γινουμε θαλαμος αεριων!!!!!κριμα,γιατι ημουν ικανοποιημενη απο τα συστατικα..τωρα το ξαναγυρισαμε στην παλια μπας κ παρουμε καμια ανασα!
 
  • Like
Reactions: JohnM


kikini

Member
18 Απριλίου 2010
19
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Καλησπερα παιδια! Εγω εχω ενα westie 10 μηνων και ξεκινησα με την belcando puppy. Δεν εχω κανενα παραπονο ουτε απο τις κονσερβες αλλα ουτε και απο την ξηρα. Τα κακα ειναι σκουρα και σφιχτα, δεν εμφανιστηκε ποτε καμια αλλεργια και απο ενεργεια παμε πολυ καλα! Προσωπικα εχω μεινει ευχαριστημενη μεχρι αποδειξεως του εναντιου. Μολις μου τελειωσει θα συνεχισω με belcando finest και βλεπουμε!
 


pkostas

Member
16 Αυγούστου 2011
22
0
Πάντως μια χαρά έχει κάτσει και στον 10 μηνών μπιγκλάκο μου, τους τελευταίους 5 μήνες η belcando puppy
 




miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
και εγώ αυτή του δίνω... 1 βδομάδα τώρα. Τις πρώτες 2 μέρες το συνδύασα με id και από την Τρίτη ουσιαστικά που μας πέρασε την τρώει μόνη της... Εκεί που μου έδειχνε ότι την λατρεύει και έπεφτε με τα μούτρα πάνω και την εξαφάνιζε... τώρα μας το παίζει δύσκολη η κυρία... το σνομπάρει... μυρίζει κ φεύγει...
Δοκίμασα να της την δίνω από το χέρι μου... την τρώει... κάποια στιγμή δεν "'έπιανε" ούτε αυτό.
Της έβαλα εσκεμμένα μέσα από ένα μοσχαρίσιο μπιφτέκι... ένα μικροσκοπικό κομμάτι, τριμμένο! Μόνο από την μυρωδιά που είχε το χέρι μου είχε πάθει η καημένη! Έβαλε κάτω το φαΐ της και το εξαφάνισε, ενώ λίγο πριν το απέρριπτε...
Η γιατρός μου είπε όταν της τα είπα... ότι "χόρτασε" (γιατί την πήρα πολύ αδυνατισμένη) και θα πρέπει να μειώσω τα γεύματα σε 2 μεγαλύτερα από 3...

Μήπως απλά δεν της αρέσει η συγκεκριμένη ξηρά και μου το δείχνει??
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
και εγώ αυτή του δίνω... 1 βδομάδα τώρα. Τις πρώτες 2 μέρες το συνδύασα με id και από την Τρίτη ουσιαστικά που μας πέρασε την τρώει μόνη της... Εκεί που μου έδειχνε ότι την λατρεύει και έπεφτε με τα μούτρα πάνω και την εξαφάνιζε... τώρα μας το παίζει δύσκολη η κυρία... το σνομπάρει... μυρίζει κ φεύγει...
Δοκίμασα να της την δίνω από το χέρι μου... την τρώει... κάποια στιγμή δεν "'έπιανε" ούτε αυτό.
Της έβαλα εσκεμμένα μέσα από ένα μοσχαρίσιο μπιφτέκι... ένα μικροσκοπικό κομμάτι, τριμμένο! Μόνο από την μυρωδιά που είχε το χέρι μου είχε πάθει η καημένη! Έβαλε κάτω το φαΐ της και το εξαφάνισε, ενώ λίγο πριν το απέρριπτε...
Η γιατρός μου είπε όταν της τα είπα... ότι "χόρτασε" (γιατί την πήρα πολύ αδυνατισμένη) και θα πρέπει να μειώσω τα γεύματα σε 2 μεγαλύτερα από 3...

Μήπως απλά δεν της αρέσει η συγκεκριμένη ξηρά και μου το δείχνει??
Τα σκυλιά δεν τα ταίζουμε ότι τους αρέσει αλλά ότι τα ωφελεί.
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Ναι δεν αμφιβάλλω για αυτό... απλά... 10 μέρες έχω επαφή με σκυλί και το να την βλέπω να μην τρώει με προβληματίζει...
οτιδήποτε βλέπω στην συμπεριφορά της προσπαθώ να το ερμηνεύσω...

Anyway, ξέρει κανείς να μου πει αν της προσθέσω κάτι μέσα στην ξηρά...για να την "ξεγελάσω" σε πολύ μικρή ποσότητα, ούτε μισό κουτάκι σπίρτα δηλαδή, της κάνω κακό στην υγεία της?
Δοκίμασα την μια φορά με το κομματάκι αυτό από το μπιφτέκι, κ άλλη μια φορά έβαλα ελάχιστο βούτυρο στα χέρια μου και ανακάτεψα την τροφή της και ξετρελάθηκε!