Belgian shepherd dog




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
χμ...τώρα αυτό...[video]http://video.westminsterkennelclub.org/breed_judging/herding/2011_2/belgian-sheepdog/v1292824[/video]
αναδεικνύει ή χαντακώνει την φυλή;:confused:
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
χμ...τώρα αυτό...[video]http://video.westminsterkennelclub.org/breed_judging/herding/2011_2/belgian-sheepdog/v1292824[/video]
αναδεικνύει ή χαντακώνει την φυλή;:confused:
Το βίντεο καταγράφει κάτι φλούφληδες με ταγέρ και κουστουμάκια που πηγαίνουν βηματίζοντας ανάλαφρα σα να είναι λουλούδες με ορισμένα εκπληκτικά μαυράκια με τρόπο που για 'μενα δεν αναδεικνύει ούτε τη χάρη τους, ούτε την εξυπνάδα τους και σίγουρα ούτε τις δυνατότητες τους. Βέβαια εγώ δεν έχω πάει ποτέ σε έκθεση ούτε καν για να παρακολουθήσω, οπότε μάλλον δεν έχω και την αίσθηση. Εγώ αν δεν είχα Γκρένενταλ κι έβλεπα το βίντεο θα νόμιζα ότι πρόκειται για μη μου άπτου μεγαλόσωμα πανομοιότυπα ζώα.
Μόνο αν το 'χεις ξέρεις τι είναι. Κι ότι ζωή χωρίς αυτό δε γίνεται. Το τι δείχνουν ή προσπαθούν ν' αποδείξουν αυτοί οι βλάκες εμένα με αφήνει αδιάφορο. Σίγουρα μπορεί να βηματίσει αργά και να προχωράει χοροπηδηχτά σα χαζοχαρούμενο αλλά αν δεν το βάλουν να τρέξει, να κάνει άλμα κι ύστερα τρέχοντας να πάει στην αγκαλιά τους να τους γεμίσει φιλιά δεν έχουν ιδέα περί τείνος πρόκειται. Ούτε βέβαια ξέρουν πως είναι να νιώθεις όπως εγώ αυτή τη στιγμή που είμαι χάλια και γράφω αυτό το κείμενο με τη σκυλίτσα μου χωμένη ανάμεσα στα πόδια μου, γιατί όπως καταλαβαίνει η γλύκα μου κανένας άλλος!!
 
Last edited:


dimitris123

Active Member
5 Νοεμβρίου 2011
25
0
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΕΧΩ ΕΝΑ ΒΕΛΓΙΚΟ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟ .ΕΧΕΙ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΑΥΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΧΙ. ΘΑ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕΙ ;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
αν το πρόβλημα δεν είναι γενετικό το αυτί θα σηκωθεί....
να έχεις υπομονή μέχρι και να πάει 6-7 μηνών.....
 




















Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr


Συμμετοχή βελγικό ρινκ 2007
Bomber of Red River - FRIII
full pedigree
He is Rytmo des Deux Pottois - FRIII (Elgos x Ophelie 2P) x Nature des Ducs du Justemont - FRI (Ippie du Rez-la-ville x Gym).




Με βαθμολογία IPO3 IPO: A = 99, B = 93, C= 94. Συνολικά 286 points. Αυτοί οι βαθμοί προκρίνουν τον παραπάνω σκύλο να λάβει μέρος στο FMBB 2012 και στο Σουηδικό Πρωτάθλημα 2012.



Άλλα τερβίρεν εν ώρα εργασίας:

Ullhedens Pharos



Ullhedens Pharos at FMBB in Germany 2010



Farre



Gipsy von der goldenen Bernsteinsonne (Yuci)



Newstory Royal (Ruutipussi berserkki x Newstory Kiwi)



Cyrius du musher (γονείς: Virus du Musher / Touxie de Vulcain)



Ullhedens Pharos Fluff
KORAD, IPO 3, BSP 1, BSL 3



Πόντιουμ du Championnat de France mondioring 2 2011 de Colmar
Σκύλος: celui de Gauche


...
 
Last edited:






Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
το δικό μου πλάσμα κυλιόταν μπροστά απ' την αγελάδα και σηκωνόταν έτρεχε και γάβγιζε χαρούμενα για να... παίξουνε και βέβαια όταν κινήθηκε το θηρίο προς το μέρος της κόντεψα να πάθω συμφόρηση :D:D
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
το δικό μου πλάσμα κυλιόταν μπροστά απ' την αγελάδα και σηκωνόταν έτρεχε και γάβγιζε χαρούμενα για να... παίξουνε και βέβαια όταν κινήθηκε το θηρίο προς το μέρος της κόντεψα να πάθω συμφόρηση :D:D
δυστυχώς ο δικός μου έχει θέμα με τα μεγάλα ζώα αλλά κυρίως με τα άλογα, μόνο να ακούσει πέταλα ή χλιμίντρισμα στα 300-400 μέτρα τρελαίνεται. Κάνει λες και πλησιάζει ο Κινγκ Κονγκ.

Μια φορά είχαμε πάει να δούμε κάτι ελαφάκια και είχα μαζί μου μπαλάκια, ζαμπονάκια, μπισκοτάκια κτλ κτλ, τα οποία όχι μόνο δεν τον ενδιέφεραν, όχι μόνο δεν μπορούσα να του αποσπάσω την προσοχή αλλά μόνο που δεν έριξε τα κάγκελα :paja1:

και υπόψιν ότι αφού προσπάθησα με το καλό να τον μαζέψω και δεν μαζευόταν, μετά άρχισα με το άγριο. Αυτός όμως τίποτα ούτε με τις φωνές καταλάβαινε, με έγραφε κανονικά. Στο τέλος του φόρεσα το λουρί και σηκωθήκαμε και φύγαμε.

Θεωρώ ότι όταν ένα βέλγικο στραβώσει με κάτι, κολλάει ο εγκεφαλός του και δεν ξεκολλάει με τίποτα :D