Bianca


Status
Κλειδωμένο θέμα

Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Σταμάτησε να κουτσαινει μονο με το Arthrorom?

Θυμάσαι τι δοσολογια σου είπε?
Εμενα για την Bianca (33 κιλά) μου είπε :

3 καψουλες για 15 μέρες
Και μετα τις 15 μερες 2 καψουλες ημερεσίως για 1,5 μήνα.
Μετά 1 μήνα stop και παλι απο την αρχη.
Ναι, σταματησε να κουτσαινει μονο με αυτο, αν και η διαγνωση ηταν διαφορετικη. Ιδια κιλα ειναι και η δικια μου. Μας ειχε πει 3 την ημερα για ενα δεκαημερο, και μετα 2 την ημερα μεχρι να τελειωσουμε το κουτι που ειχε μεσα 120. Η αληθεια ειναι πως μετα τα αρχικα ζορια με το στομαχι της, δεν επιχειρησα να της δωσω 3, εμεινα στα 2 την ημερα αλλα και παλι εδρασαν σχετικα αμεσα.

Απο το καλοκαιρι δεν εχει παρουσιασει ξανα θεμα το ποδι, πλεον της δινω μηνα παρα μηνα wejoint για συντηρηση, μιας και δεν την πειραζει στο στομαχι. Αν ξαναζοριστει, θα καταφυγω ξανα στα arthrorom, σε συνδυασμο ομως παντα με gastrointestinal τροφη για να μην ξαναπερασουμε τα ιδια με περσι με εμετους/διαροιες. Επισης την αδυνατισαμε αρκετα μετα και απο παραινεση της κτηνιατρου μας για να κουβαλαει οσο λιγοτερο βαρος γινεται στις αρθρωσεις της. Απο τα 35 περιπου που ηταν τα φυσιολογικα της (χωρις να ηταν χοντρη), πλεον ειναι κατω απο 30.
 
Last edited:




Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Τι διαγνωση ειχατε εσεις?

Σου παραθέτω το ποστ στο οποιο ειχα γραψει για το προβλημα να το τσεκαρεις αν θες. Κούτσαινε πάρα πολύ, και κάτι φαινόταν αχνα στις ακτινογραφίες στον προσθιο δεξι αγκωνα, το οποίο ο γιατρός τελικά χαρακτήρισε ως jump down syndrome. Μου πρότεινε τα arthrorom για να δούμε αν θα βελτιωθεί, αλλιώς θα έπρεπε να προχωρήσουμε σε αξονική για πλήρη εκτίμηση του προβλήματος. Απο τη στιγμή όμως που τα χάπια λειτούργησαν, τελείωσε εκεί η ιστορία.
 
  • Like
Reactions: kostillos


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Librela καθε μηνα εκανε γιατι χωρις αυτη δε σηκωνοταν καν. Οποτε ναι μαζι με αυτα τα συμπληρωματα.
Καλημέρα.
@Amaliaz έχω μια ερώτηση :
Μεταξυ της μιας και της άλλης ένεσης, είχατε χειροτερευση του σκυλου?

Ρωταω γιατι...
Εμεις κάναμε τη πρωτη 22/2
ΠΡΙΝ τη Librela ο σκύλος κουτσαινε εντονα.
Μετά την 5η μέρα, υπήρξε αισθητη βελτιωση.
Μετά τη 10η μερα, ο σκυλος σταμάτησε να κουτσαινει.
19/3, σχεδόν 1 μηνα μετά (ο Φεβρουάριος είχε 29 ημέρες), αρχισε πάλι να ..χωλαίνει.
Οπότε 21/3 κάναμε τη 2η.
Ακόμα σήμερα 26/3, δεν έχει καμια βελτίωση. Αντιθετα έχουμε φτάσει στην κατάσταση ΠΡΟ Librela , δηλαδή ο σκύλος κουτσαίνει ΕΝΤΟΝΑ.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλημέρα.
@Amaliaz έχω μια ερώτηση :
Μεταξυ της μιας και της άλλης ένεσης, είχατε χειροτερευση του σκυλου?

Ρωταω γιατι...
Εμεις κάναμε τη πρωτη 22/2
ΠΡΙΝ τη Librela ο σκύλος κουτσαινε εντονα.
Μετά την 5η μέρα, υπήρξε αισθητη βελτιωση.
Μετά τη 10η μερα, ο σκυλος σταμάτησε να κουτσαινει.
19/3, σχεδόν 1 μηνα μετά (ο Φεβρουάριος είχε 29 ημέρες), αρχισε πάλι να ..χωλαίνει.
Οπότε 21/3 κάναμε τη 2η.
Ακόμα σήμερα 26/3, δεν έχει καμια βελτίωση. Αντιθετα έχουμε φτάσει στην κατάσταση ΠΡΟ Librela , δηλαδή ο σκύλος κουτσαίνει ΕΝΤΟΝΑ.
Καλημέρα. Οχι η σκυλα αρχιζε να χωλαινει οπως λες, μια δυο μερες πριν την προγραμματισμενη ενεση. Μετα την ενεση σε 2-3 μερες συνερχοταν σταδιακα και περπατουσε.
 






kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Δωστης λιγο χρονο... μην απογοτευεσαι αμεσως.
Ρε συ πως να μην απογοητευομαι?
Την επιαναν τα αντιφλεγμονωδη...σταματησαν να την πιανουν...
Την επιανε η Librela....σταματησε να την πιανει....

Αρα...δεν ειναι....αθριτιδα.....
πφφφφφφφφφφφφφ...........

Φυσικά και θα της δωσω χρονο...μπορω να κανω και τιποτε αλλο?
 
Last edited:


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Χαλια η κατασταση!
Σημερα το πρωι δεν μπορουσε να σηκωθει απο τον πονο.
Της εδωσα depon και 2 ωρες μετα καταφεραμε να παμε περπατωντας για τσισα κακα.
Φανταστειτε πως δεν σηκωνε την ουρα....
Επιστρεψαμε.....εχει κατσει στο χαλακι του μπανιου...δεν το κουναει!
Δυο φορες που επειχειρησα να την κανω να σηκωθει...πονουσε και ξανακαθισε!
Πηγα στον γιατρό....μου εδωσε tramal και μου είπε πως ...δεν τα βλέπει καλα τα πραγματα.
Τι να πω ρε σεις...

Αν δεν κανει δουλεια το tramal...
Το εχω ξαναζησει με το προηγουμενο σκυλι, αλλα ηταν 15-16! Η Bianca δεν ειναι καν 10! Το Μαιο θα γινει. Αγρια πραγματα!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Λυπάμαι ... αλλά τραμαδόλη εχω ακούσει να δίνεται σε σκύλο σε πολύ προχωρημένες καταστάσεις όμως παρακεταμόλη γιατί έδωσες? Σου έχει πει κτηνίατρος? Με τι δοσολογία? (έτσι πληροφοριακά ρωτάω γιατί ειναι εξαιτετικά τοξική για το συκώτι στα σκυλιά)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Λυπάμαι πολύ για την εξέλιξη αυτή...
Αλλά έχω μια απορία, σου εξήγησε ο γιατρός πως γίνεται η Librela να είχε τόσο καλό αποτέλεσμα την 1η φορά και μετά να μην την πιάνει;
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
αν ειναι καρκινος, υπαρχει γενικοτερα και η επιλογη να αφαιρεθει ο ογκος χωρις να κοπει το ποδι (What do we know about canine osteosarcoma treatment? – review). δεν ειναι τοσο μεγαλη για να αποκλειστει οποιαδηποτε εγχειρηση παντως.
Δε διάβασα όλο το άρθρο αλλά κανένας κτηνίατρος που μπορεί να αφαιρέσει το άκρο δε θα επιλέξει αφαίρεση του όγκου σε περίπτωση οστεοσαρκώματος. Επίσης, σε 99% των περιπτώσεων που δε βρίσκεται σε άκρο ο όγκος και έχει γίνει αφαίρεση του, επιστρέφει σε άλλο σημείο σε λίγες μόλις εβδομάδες και κάνει μεταστάσεις στους πνεύμονες. Το έχω συζητήσει με τουλάχιστον 4 χειρούργους το θέμα ...
 
  • Like
Reactions: vrmode and mareco


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
373
249
dog-place.blogspot.com
εγω αναφερω τι λεει το αρθρο και τι επιλογες μπορει να υπαρχουν, καθως στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν ηθελε να προχωρησει σε ακρωτηριασμο. επισης, το τι κανουν στην ελλαδα και τι συμβαινει στο εξωτερικο εχει μεγαλη διαφορα, το ξερω κι απο κτηνιατρο που ηταν χρονια στο εξωτερικο.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Καλησπέρα. Η Bianca εφυγε την Παρασκευή το απογευμα!
Τετοια αποτομη καταρρευση δεν την περιμενα.
Τις 2 τελευταιες ημερες ηταν σαν παραλυτη. Δεν ετρωγε, δεν επινε, συνεχεια ξαπλα και βογκουσε.
Με την τραμαδόλη (που ειναι ...ναρκωτικο) καταφερναμε να κατεβουμε στον κηπο να κανουμε την αναγκη μας, αγκομαχωντας. Η δε ορθια σταση της (για τα λιγα λεπτα που ηταν ορθια), ηταν σκυρτωμενη! Νερο ηπιε οταν της το εβαλα μπροστα της. Φαγητό, το δικο της ουτε να το δει, γιαουρτι που το ετρωγε με χαρα, γυρναγε το κεφαλι απο την αλλη. Βεβαια κατι ...λουκανικακια που της εδωσαν τα παιδια....τα εφαγε!
Υπάρχουν 2 εξηγησεις για αυτή την κλινικη εικονα:
Η πρώτη λέει, οτι τελικά αυτο που είχε στο ποδι δεν πρεπει να ηταν ασβεστωμα αλλα οστεοσαρκωμα.
Τον Σεπτεμβριο του 23, αρχισαμε να κουτσαινουμε ελαφρως.
Η ενταση του πόνου ηταν τετοια, που με απλα με 2-3 firodyl περναγε.
Απο τον Ιανουαριο προφανως η ενταση του πόνου αυξηθηκε και τα firodyl δεν έκαναν δουλεια.
Φανταστείτε, τον Φεβρουάριο (12/2) που κάναμε τις ακτινογραφιες, ο γιατρος την ψηλαφιζε 5 λεπτα για να πιασει το "εξογκωμα" (δηλαδή δεν φαινοταν καν) και φτασαμε τον Μαρτιο (πριν κανει την επέμβαση για τον καρκινο του μαστου) να το βλεπεις με γυμνο ματι (17 cm περιμετρο ειχε το ποδι της στο σημειο εκεινο)
Το Librela την επιασε γιατι η ενταση του πονου ήταν τετοια που το Librela είχε αποτέλεσμα.
Τη δευτερη Librela την κάναμε νωριτερα απο μήνα γιατι το σκυλι ειχε αρχισει παλι να ψιλοκουτσαινει.
Η δευτερη Librela δεν είχε αποτέλεσμα γιατι ο πονος ηταν μεγαλυτερης εντασης και δεν προερχοταν απο αθριτιδα αλλα απο καρκινο.
Αν μετρησουμε τους μηνες (Σεπτεμβριο-Μαρτιο) είναι 7!
Αρα η Bianca ειχε το οστεοσαρκωμα απο νωριτερα και τον Σεπτεμβριο εδειξε κατι...
Και πολυ αντεξε! Σιγουρα υπήρχαν μεταστασεις παντου!
Εξου και η ολικη κατάρευση!
Η δευτερη λέει πως ο καρκινος 3cm που αφαιρεθηκε απο το μαστο, υπήρχε αρκετό καιρο (για να εχει φτασει 3cm) και είχε κάνει μεταστασεις σε πνευμονες(πιο συχνα) και οστα(πιο σπανια).
Το σκυλι αντεξε οσο αντεξε, η επεμβαση δεν ελυσε το προβλημα (γιατι ο καρκινος ειχε ήδη επεκταθει) και ηρθε η ολικη κατάρευση!

Οι παραπανω 2 εξηγήσεις δεν ειναι υποχρεωτικά ή η μια ή η αλλη. Θα μπορουσαν να είναι και η μια και η αλλη. Ασχημο πραγμα ο καρκινος. Υπουλος. Γιατι οταν τον παρεις χαμπαρι....συνηθως ειναι αργα λογω μεταστασεων!


@Kyveli νομιζω απαντησα στην ερωτηση σου
@Amaliaz δεν εδινα καθε μερα depon. Ναι μου το ειπε ο γιατρος να το δωσω. Μαλιστα εκεινος μου ειπε 2 την ημερα, εγω εδινα ενα (το 500αρι) γιατι κι εγω ήξερα αυτο που ξερεις κι εσυ. Ρωτησα κι αλλους για το depon και μου ειπαν οτι δινουν.
@bella_gr αφαιρεις τον ογκο, αλλα κατα πασα πιθανοτητα (σιγουρα θα υπαρχουν εξαιρεσεις) εχουν γίνει μεταστασεις . Γιατι ΔΕΝ εχουν τα σκυλια ενα κοκκινο λαμπακι να αναβει οταν δημιουργηθει ο καρκινος. Οταν το παρεις χαμπαρι, συνηθως ειναι αργα! Οταν πηγα στον Βλαχοπουλο (που θεωρειται κορυφη) το πρωτο πραγμα που μου είπε ήταν αξονικη για τυχων μεταστασεις. Προφανως εαν η αξονική διξει μεταστασεις....δεν σωζεται το σκυλι, ειτε του κοψεις το ποδι ειτε του κανεις επεμβαση. Εμεις ΔΕΝ καναμε αξονική. Εαν ομως ειχαμε κανει, θα έδιχνε σιγουρα (τουλάχιστον) τον ογκο στο μαστο....και ισως να ειχαμε κανει ευθανασια νωριτερα χωρις να υποβάλλουμε το σκυλι στην ταλαιπωρια της επεμβασης στο μαστο.
Οσο για το εξωτερικο, εγω προσωπικά, ζουσα Ιταλια ως το 2000 και η Κορη (το πρωτο μου σκυλι) ηταν Ιταλιδα . Οντως τα πραγματα ειναι διαφορετικά, αλλα εμεις ευτυχως ή δυστυχως Ελλάδα ζουμε!

@admin κλειδωσε please το topic

Σας ευχαριστώ όλους και όλες για την παρεα και το ενδιαφέρον.

ΥΓ.
Παραλιγο να το ξεχασω. Νομιζα οτι ποναει ΜΟΝΟ η πρωτη φορα! Λάθος! Ποναει το ιδιο (ισως και παρισσοτερο) και η ΔΕΥΤΕΡΗ! Κριμα....ουτε καν 10 ετων με προσεγμενες τροφες, εξετασεις καθε χρονο ..... Ειναι και θεμα τυχης.... Η Κορη που την ειχα ως φοιτητης....σε περιοδους αφραγκιας ετρωγε μακαρονια με τονο (εγω σκετα, τον τονο της τον εδινα), μεγαλωσε με φτηνοτροφες....επαθε Ελλαδα καλαζαρ, εκανε ολη τη θεραπεια κι εζησε μεχρι τα 16! Η Bianca με οτι πιο προσεγμενο....ουτε καν μεχρι τα 10! Κριμα!
 
Last edited:


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf