B'Izanami Go Tenjoukai Kensha




Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Κούκλα είναι!! Τα akita είναι απίστευτα σκυλιά!!
Απο την μολις 14 ημερων εμπειρια μου,οφειλω να πω πως προκειται για οντως δυσκολα σκυλια. Και αν δεν γνωριζεις πριν απο την αποκτηση τα βασικα,την εχεις πατησει... Ειναι τοσο εκφραστικη,που σε κανει να θες να της κανεις οτι χατηρι γουσταρει..
 




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Απο την μολις 14 ημερων εμπειρια μου,οφειλω να πω πως προκειται για οντως δυσκολα σκυλια. Και αν δεν γνωριζεις πριν απο την αποκτηση τα βασικα,την εχεις πατησει... Ειναι τοσο εκφραστικη,που σε κανει να θες να της κανεις οτι χατηρι γουσταρει..
ax0xa0xa0xa0ax0xa0xa

Κουκλι χνουδενιο , για πες δυσκολιες μη τις κρατας για παρτυ σου τα δυσκολα κοριτσια πολυ μ'αρεσουν
 
  • Like
Reactions: Spyros-Akita


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
ax0xa0xa0xa0ax0xa0xa

Κουκλι χνουδενιο , για πες δυσκολιες μη τις κρατας για παρτυ σου τα δυσκολα κοριτσια πολυ μ'αρεσουν
Τι τρώει, ξηρά ή barf; Είναι μίζερη με το φαγητό; Έχετε καλύψει το "σύμπαν" με μοκέτες για να μη γλυστράει; Πόσες ώρες βρίσκεται στο crate; Όλο το βράδυ κοιμάται μέσα σε αυτό; (την πάνα το βράδυ την έχετε μέσα στο crate); Πριν την ολοκλήρωση των εμβολίων τελικά την βγάζατε έξω; Πως τα πάτε με την κοινωνικοποίηση (με σκύλους και ανθρώπους); Πως είναι η ζωή σας γενικά; Please, Spyros-Akita αν θέλεις ανανέωσε τις info. Ααααα και πρόσφατες foto αν μπορείς για να την θαυμάσουμε.
 
  • Like
Reactions: Spyros-Akita




Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Τι τρώει, ξηρά ή barf; Είναι μίζερη με το φαγητό; Έχετε καλύψει το "σύμπαν" με μοκέτες για να μη γλυστράει; Πόσες ώρες βρίσκεται στο crate; Όλο το βράδυ κοιμάται μέσα σε αυτό; (την πάνα το βράδυ την έχετε μέσα στο crate); Πριν την ολοκλήρωση των εμβολίων τελικά την βγάζατε έξω; Πως τα πάτε με την κοινωνικοποίηση (με σκύλους και ανθρώπους); Πως είναι η ζωή σας γενικά; Please, Spyros-Akita αν θέλεις ανανέωσε τις info. Ααααα και πρόσφατες foto αν μπορείς για να την θαυμάσουμε.
Καλησπερα σε ολους..!! Sara,ευχαριστω για τις ερωτησεις,γιατι απο μονος μου δεν τα σκεφτομαι..!!
Λοιπον,η μικρη τρωει κροκετα N&D Farmina,με αρνι και κολοκυθα..Μεχρι στιγμης,δεν ειναι καθολου μιζερη,αντιθετα ειμαι σιγουρος οτι ευχεται να τρωγονταν τα παντα!! Εχω παρατηρησει παντως πως εχει αρκετα ευαισθητο στομαχι,καθως σε 1 μηνα μεσα εχει παρουσιασει διαρροια 2 φορες,την οποια την εχουμε ξεπερασει με μια μερα νηστεια και μια μερα με ιατρικη κονσερβα id intestinal.! Στο crate μπορω να πω οτι περναει αρκετες ωρες την μερα,ακομα και αν ειμαι εδω. Οταν ειναι εξω και καθεται ηρεμη καθεται μαζι μου,αν ομως αρχισει να τρεχει σαν παλαβη,να εξιταρεται και να δαγκωνει τα παντα ξανα μπαινει στο crate. Την νυχτα κοιμαται μεσα,μαζι με την πανα,την οποια εχει σταματησει να χρησιμοποιει. Κατουραει μονο στην πανα στο μπαλκονι και στην βραδινη μας βολτα,ενω κακα ακομα δεν εχει κανει εξω..Γενικα μαθαινει παρα πολυ ευκολα..
Την εχω παρει μαζι μου σε καφετεριες στο πασαλιμανι παρα πολλες φορες,με αποτελεσμα να εχει εξοικοιωθει τελεια με τον κοσμο.. Την εχω φερει σε επαφη και με αλλα σκυλια,με τα οποια ομως η ειναι τελειως αδιαφορη η ψιλο τσαμπουκαλευεται,το οποιο κοβει αμεσως μολις της φωναξω..
Η ζωη μας γενικα ειναι πολυ ωραια,αν και ειμαι της αποψης οτι τα σκυλια τα ευχαριστιεσαι οταν ειναι ενηλικα. Εχει ιδιαιτερο ταπεραμεντο,πολυ πεισμα και αν της κολλησει κατι δεν ξεκολλαει με τιποτα. Με ακουει παρα πολυ,με το που της πω μη η κατσε,το αφηνει αυτο που κανει η καθεται αντιστοιχα,ενω προσπαθω να της μαθω το αστο,μιας και εχω καταλαβει οτι ειναι η σπουδαιοτερη εντολη..Με τους γονεις μου τα πηγαινει επισης εξαιρετικα,καθως ασχολουνται μαζι της,την ταιζουν κ.ο.κ οποτε δεν εχει προβλημα με κανεναν... Τελος,αυτο που μου κανει απιστευτη εντυπωση,ειναι οτι αν στον δρομο την χαιδεψουν 20 ατομα,η ουρα δεν θα κουνηθει ΠΟΤΕ. Ειναι μολις 3μιση μηνων και αδιαφορει για χαδια παντελως...!!!!!
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Το έχει πιάσει το νόημα η μπέμπα :D σε λίγους μήνες ο, τι θέλει θα σας κάνει :p κούκλα είναι πανέμορφο αρκουδάκι :love: ελπίζω να έχεις βάλει ματακιΑ
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Καλησπερα σε ολους..!! Sara,ευχαριστω για τις ερωτησεις,γιατι απο μονος μου δεν τα σκεφτομαι..!!
Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Και μιας και είμαστε και "γείτονες" μόλις ολοκληρώσει και ο δικός μου τα εμβόλια να βρεθούμε.
 
Last edited:




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Κουκλα....!!!! Αυτο με τα χαδια νομιζω ειναι συχνο, δεν αρεσουν σε ολα τα σκυλια . Το γκρεμλιν ποτε δε τα ηθελε ουτε τρελαινεται, δεν ηρθε ποτε να τριφτει για χαδια κ.τ.λ Εμεις περισσοτερο ξενερωνουμε ! Απλα δε θα χαιρεται και με τα χαδια ως ανταμοιβη...Με κανα ωραιο παιχνιδι, κανα tug. Με ενα σκοινι τυπου tug μαθαμε και ευκολα το αστο, μη σου πω τα παντα. Ακομα τρελαινεται μολις το εμφανιζω, θα κανει τα παντα γι αυτο.
 
  • Like
Reactions: Spyros-Akita








myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Αρκεί να μην σκεβρώσεις πάνω που ετοιμάζεσαι για φοιτητική ζωή!! :p Η κούκλα όσο πάει κι ομορφαίνει:)
 


M_and_M

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2014
232
501
Athens
Πωπω μια κοπελάρα! Να σου ζήσει φίλε Σπύρο, τώρα το είδα το θέμα της μικρής σου (κι εγώ σκάλωσα με τον τίτλο λίγο), είχα μείνει στο ότι έψαχνες τί και πώς και από πού. Να είναι πάντα καλά η κοριτσάρα σου και να περάσετε τέλεια μαζί (αν και απ' τα γραφόμενά σου, βλέπω ήδη η μικρή να σε ρίχνει στα πατώματα -ομολογώ ότι με τέτοιο μούτρο κι εγώ πάντως στο κρέιτ μαζί της θα την έβγαζα :whistle:).
 






Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Καλησπέρα σε ολους...!!! Καλοκαιρινες μερες,παμε για τα μπανακια μας,κανουμε και τις βολτες μας το βραδακι για να μην μας καουν τα ποδια :p
Η συμβιωση μας,ομολογω πως ειναι πολυ πιο ευκολη σχετικα με το πως την περιμεναμε. Η izanami μεχρι στιγμης ειναι πολυ υπακουο κουταβι,ακουει στο κατσε,στο μεινε,στο μη,τοσο στο σπιτι οσο και σε χωρους με πολλα ερεθισματα. Επισης εχει μαθει να τα κανει κατοπιν εντολης,κατι που μας βοηθαει παρα πολυ...Εχουμε κοψει την πανα μεσα στο σπιτι,τα κανει μονο εξω στις βολτες και στο μπαλκονι.. Εντος ημερων υπολογιζω να αρχισουμε και προπονησεις για την εκθεση του οκτωμβρη,μιας και δεν ξερω αν θα κατεφερουμε να παμε στην πανελληνια εκθεση των Akita στην θεσσαλονικη που θα γινει τον σεπτεμβρη!! Γενικα τσαντιζεται ευκολα,αν δεν της αρεσει κατι δεν προκειται να το κανει,ενω λατρευει να παιρνει καλτσες και να κρυβεται για να τις μασουλησει με τις ωωωωωρες... Ειναι πολυ πολυ λαιμαργη,ευχεται να τρωγοταν ολο το σπιτι,αν και εγω πιστευω πως ευχεται να τρωγομουν και εγω :p Σημερα καναμε και το πρωτο μας μπανιο σε επαγγελματια groomer και αυτη την στιγμη κοιμαται στο crate και μοσχοβολαει. Μιας και ειπα για το crate,εχω να κανω τις εξης παρατηρησεις: Στο σπιτι προτιμαει να κοιμαται εξω απο αυτο,οταν ομως την βαζω μεσα δεν γκρινιαζει ΠΟΤΕ. Απλα μπαινει και ξαπλαρει...Αν ομως την αφησω να βγει,θα βγει με μεγαλη ευχαριστηση. Αντιθετως,προχθες που πηγαμε στο χωριο μου για 2 μερες,μπηκε μονη της στο crate,πιθανως επειδη ηταν το μοναδικο γνωριμο μερος για αυτην,που της παρειχε ασφαλεια..!!
Eρχονται και φωτογραφιες!
Τελος,θελω να πω πως με την izanami εχουμε αλληλο εκπαιδευτει..Σαν να ηξερε οτι ειμαι πρωταρης στο αθλημα. Μου δειχνει τι της αρεσει και τι οχι και ακολουθως της μαθαινω τα αντιστοιχα πραγματα. Πχ δεν της αρεσε να τα κανει μεσα στο σπιτι,ενα μεσημερι εβαλε τα κλαμματα,την εβγαλα στο μπαλκονι,τα εκανε και εκτοτε μεσα στο σπιτι τα εχει κανει 1 φορα,2 με το ζορι,επειδη εγω δεν ημουν εδω. Καπως ετσι λοιπον,συμβιωνουμε μερα με την μερα...!