Blu - Border Collie


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Είμαι η Blu και είμαι ένα σκωτσέζικο Border Collie. Είμαι τσοπανόσκυλο και η καταγωγή μου είναι από τα σύνορα Αγγλίας-Σκωτίας.

Αντίθετα με τον Λέων, η δουλειά μου είναι να κατευθύνω και να μαζεύω τα πρόβατα. O χρωματισμός μου ονομάζεται blue merle εξού και το όνομά μου. Θα γίνω μεσαίου μεγέθους. Εκτρέφομαι με κριτήριο την εργατικότητα και όχι την εμφάνιση. Γι αυτό η εμφάνιση ποικίλει ως προς τα χρώματα, το τρίχωμα και τα αυτιά. Όμως το άσπρο δεν πρέπει να είναι ποτέ το κυρίαρχο χρώμα.

Τα αγοράκια φτάνουν τα 48-56 εκατοστά και τα 14-20 κιλά. Τα κοριτσάκια φτάνουμε τα 46-53 εκατοστά και τα 12-19 κιλά.

Είμαι πολύ εργατικό σκυλί κι άμα δεν έχω δουλειά θα μαραζώσω. Είμαι γνωστή και για την εξυπνάδα μου και την αστείρευτη ενέργεια. Χρειάζομαι καθημερινή σωματική και πνευματική εξάσκηση. Δεν αντέχω τη ζωή σε διαμέρισμα. Άμα δε μου δώσεις δουλειά να κάνω θα βρω από μόνη μου κάτι να κάνω και μπορεί να μη σου αρέσει. Εκτός από την βοσκή όπου διαπρέπω, τα πάω καλά και σε αθλήματα όπως agility, flyball ακόμα και dog dancing.

Έχω όμως τόσο έντονο το ένστικτο της βοσκής που θα προσπαθήσω να μαζέψω οτιδήποτε

κινείται, ακόμα και παιδάκια. Γι αυτό μερικά border collies δεν αντέχουν χωρίς πρόβατα,

οι ιδιοκτήτες δεν αντέχουν τη συμβίωση μαζί τους και σύντομα καταλήγουν παρατημένα σε κυνοτροφεία. Είμαι και επιφυλακτική με τους ξένους και χρειάζομαι κοινωνικοποιήση. Όταν παίζω γαυγίζω και κάνω φασαρία.

Κατά τη διάρκεια της ενηλικίωσης περνάω μια φάση όπου αμφισβητώ την αρχηγία

του αφεντικού μου. Είμαι πολύ κυριαρχικό σκυλί και δεν τα πάω και τόσο καλά με σκυλιά του ίδιου φύλου.

Είμαι απαιτητικό λοιπόν σκυλί και όχι πολύ κατάλληλο για κατοικίδιο. Χρειάζομαι έμπειρο ιδιοκτήτη που να κατανοεί τις ανάγκες μου.

Μερικοί λόγοι για να… μην πάρετε border collie Tongue out

* Είναι φτιαγμένα για σκυλιά εργασίας και πρέπει να τους δώσεις δουλειά να κάνουν είτε είναι βοσκή είτε agility ή κάτι άλλο.

* Ειδάλλως βρίσκουν άλλους τρόπους να εκτονώσουν την αστείρευτη ενέργεια και γίνονται πολύ καταστροφικά.

* Το να κάνουν τον φύλακα σε ένα διαμέρισμα είναι πολύ λίγο γι αυτά.

* Παρολαυτά, δεν εξασκούνται μόνα τους. Χρειάζονται ανθρώπινη καθοδήγηση και παρέα, πολλή σωματική εξάσκηση αλλά και πνευματική.

* Ένα bc μπορεί να τρέξει 150 χλμ τη μια μέρα και την επόμενη να το ξανακάνει! Μια βόλτα το τετράγωνο 3 φορές τη μέρα είναι τίποτα. Γι αυτό θέλουν χρόνο γιατί αν βαρεθούν γίνονται νευρωτικά και καταστροφικά.

* Γαυγίζουν με το παραμικρό, θα μασουλήσουν ότι βρουν μπροστά τους και θα γεμίσουν τρύπες τον κήπο.

* Επειδή έχουν πολύ ισχυρό το ένστικτο της βοσκής, κυνηγάνε τα παιδιά, τα ψιλοδαγκώνουν και προσπαθούν να τα μαζέψουν.

* Επίσης αργούν ΠΟΛΥ να μεγαλώσουν. Αν δεν δώσεις προσοχή στις ανάγκες τους θα παρουσιάσουν προβλήματα συμπεριφοράς.



2 μηνών


4 μηνών


6 μηνών




Η Μπλουζίτσα είναι ο έρωτάς μου. Ευαίσθητη και τρυφερή με τους ανθρώπους, δεν ανέχεται πολλά από τα σκυλιά και η μεγαλύτερή της εμμονή είναι τα μπαλάκια. Πολλές φωτογραφίες της θα βρείτε στο Gallery της.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Blu! *agapoylas*
Τι να πρωτοπώ γι’ αυτό το πλάσμα? Της έχω τρελή αδυναμία λόγω αγιάτρευτου πάθους με τα Blue Merle Australian Shepherd! Κούκλα!
 








Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Mάκη τα αυτιά μπορεί να είναι είτε όρθια είτε τσακιστά. Τα εκτρέφουνε για εργασία και όχι βάσει μορφολογικών κριτηρίων γι αυτό είναι αποδεκτό και το κοντό τρίχωμα και το μακρύ και διάφοροι χρωματισμοί. Της Μπλου είναι κατά βάση τσακιστά (ευτυχώς :lol: ) Στις φωτό είναι όρθια τ' αυτάκια γιατί είναι τσιτωμένη. Ελπίζω να μη μείνουν μόνιμα έτσι. :roll:

Sir-elric ναι, στον Σχοινιά είναι. Δεν πειράζει που δε σου αρέσει, τουλάχιστον είσαι ειλικρινής. Δε με νοιάζει γιατί έχω πάθει τρελό έρωτα με αυτή την σκυλίτσα. Δεν ήξερα ότι μπορείς να ερωτευτείς σκύλο. *agapoylas*
 








Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Σε δύο βδομάδες κλείνουμε πενταετία, οπότε σχετικά με όσα είχα πρωτογράψει, τώρα μπορώ να πω ότι:
Φτάσαμε τα 53 εκ. και τα 16 περίπου κιλά

«Εκτός από την βοσκή όπου διαπρέπω, τα πάω καλά και σε αθλήματα όπως agility, flyball ακόμα και dog dancing.»
Πρέπει να πω ότι τα έχει πάει άριστα σε agility και dog dancing. Flyball δεν έχουμε εδώ αλλά ούτε θα μ’ ενδιέφερε να ασχοληθώ. (Γιατί έχουμε από τα άλλα λέει…)









Eπίσης ασχολούμαστε ιδιαιτέρως με το disc doc (Frisbee) και δε λέμε όχι σε ότι άλλο αποφασίζει κατά καιρούς η ‘μάνα μας’ να κάνουμε.







(συνεχίζεται)



 
Last edited by a moderator:


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Skateboard, mountain bike σε πόλη και βουνό, κολύμπι σε θάλασσες, ποτάμια και πισίνες.







Γνωρίζει να κάνει περισσότερα από 100 πράγματα, τα οποία αδυνατώ να της τα εξασκώ καθημερινά/τακτικά, ούτε τα θυμάμαι όλα απ ‘έξω. Ευτυχώς εκείνη τα θυμάται όταν της τα ζητήσω, ακόμα και αν έχει περάσει μεγάλο διάστημα και με λίγη προπόνηση είναι πάλι σούπερ.
Το τελευταίο μέλημα με το οποίο έχουμε καταπιαστεί παρέα και με την ομάδα μας είναι να κάνουμε γνωστό και αγαπητό το agility στην Ελλάδα, που τόσο το διασκεδάζουμε, καθώς είναι κάτι που κι αυτό το κάνουμε μαζί και δουλεύουμε και οι δύο γι αυτό.






«Είμαι και επιφυλακτική με τους ξένους και χρειάζομαι κοινωνικοποιήση. Όταν παίζω γαυγίζω και κάνω φασαρία.»
Δεν τα είδαμε αυτά. Είναι ιδιαίτερα φιλική με αγκαλίτσες και φιλάκια σε όλους. Αν και άλλα border collies που έχω δει είναι απαιτητικά και γαυγισιάρικα, η Μπλου είναι ιδιαιτέρως ήσυχη, ευτυχώς.

«Κατά τη διάρκεια της ενηλικίωσης περνάω μια φάση όπου αμφισβητώ την αρχηγία του αφεντικού μου. Είμαι πολύ κυριαρχικό σκυλί και δεν τα πάω και τόσο καλά με σκυλιά του ίδιου φύλου.»
Τίποτα αυτά δεν είδαμε, επίσης. Ίσα-ίσα έχει τον τέλειο ισορροπημένο χαρακτήρα που μου επιτρέπει να τη χρησιμοποιώ και για κοινωνικοποίηση αλλά και για διόρθωση άλλων σκύλων.

«Παρολαυτά, δεν εξασκούνται μόνα τους. Χρειάζονται ανθρώπινη καθοδήγηση και παρέα, πολλή σωματική εξάσκηση αλλά και πνευματική.»
Αυτό ισχύει. Δεν είναι το σκυλί που θα τρέχει πάνω-κάτω μόνο του. Εξασκούμαστε παρέα καθημερινά.

« Γαυγίζουν με το παραμικρό, θα μασουλήσουν ότι βρουν μπροστά τους και θα γεμίσουν τρύπες τον κήπο.»
Γαύγισμα είπαμε όχι, αλλά από τρύπες… θα φτιάξουμε μετρό...
 
Last edited by a moderator:


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
« Επειδή έχουν πολύ ισχυρό το ένστικτο της βοσκής, κυνηγάνε τα παιδιά, τα ψιλοδαγκώνουν και προσπαθούν να τα μαζέψουν.»
Ένα ψιλοδάγκωμα (snap) το κάνει περιστασιακά, κυρίως όταν ήταν κουτάβι, σε σκυλιά που τρέχουνε, για να τα ελέγξει. Είναι χαρακτηριστικό της φυλής που από κάποιον μη γνώστη μπορεί να παρερμηνευθεί. Δεν έχει μορφή επιθετικότητας. Μερικές φορές βόσκει τα γατιά μας, τα οποία υπεραγαπάει και γλύφει μέχρι θανάτου όταν δεν τα κυνηγάει να τα μαζέψει.

Τι άλλο έχουμε κάνει αυτά τα χρόνια; Βόλτες, βόλτες, βόλτες, πολλά ταξίδια, επιδείξεις, σεμινάρια, 4 διαφημίσεις (μία ρώσικη - και μία απόρριψη ταινίας), τηλεοπτικές παρουσιάσεις, φωτογραφίσεις… Πάνω από όλα όμως διδάσκουμε η μια την άλλη και ανταλλάσσουμε πολλή αγάπη.




Είναι ο μεγάλος μου έρωτας.
Την έχω κάνει tattoo πάνω μου




και διακοσμεί και τα πολυεστερικά της μοτοσυκλέτας μου.



Είναι το τέλειο σκυλί για μένα, ότι θα μπορούσα να ζητήσω και παραπάνω.






 
Last edited by a moderator:








l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ο σκύλος είναι φανταστικός αλλά η σχέση ανάμεσα τους είναι μοναδική και αξιοζήλευτη!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Να της ζήσεις και να σε χαίρεται κάθε στιγμή...!!!:D:D:D
Γιατί εκτός απο τα γονίδια που κουβαλάει, η Μπλού στάθηκε τυχερή που σε συνάντησε....:)
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
εξερετικος σκυλος και φωτογραφιες.πρεπει να εισαι ανθρωπος που δεν του αρεσει να καθεται με τιποτα επειδη φαινεται οτι κανεις πολλες δραστηριοτητες.θα ηθελα να σε ρωτησω απο περιεργεια.την ημερα ποσες ωρες ασχολεισαι με την εκτονωση του bc σου?
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Να της ζήσεις και να σε χαίρεται κάθε στιγμή...!!!:D:D:D
Γιατί εκτός απο τα γονίδια που κουβαλάει, η Μπλού στάθηκε τυχερή που σε συνάντησε....:)
Σ' ευχαριστώ πολύ Μαργαρίτα. Εγώ αισθάνομαι τυχερή παρόλο που μου λένε ότι δε θα ήταν αυτή που είναι αν δεν ήταν μαζί μου.

Κυριάκο είμαι άνθρωπος που δε προλαβαίνω να κάνω όλα αυτά που θέλω σε αυτή τη ζωή και μου αρέσει να ασχολούμαι με διάφορα πράγματα. Ευτυχώς η Blu είναι πολυτάλαντη. Θεωρητικά ένα bc χρειάζεται 2 ώρες εκτόνωση ημερησίως. Πρακτικά, πολλές φορές λείπω από το πρωί μέχρι το βράδυ. Κοιτάω να σηκωθώ νωρίτερα το πρωί και η βραδινή μας προπόνηση είναι συνήθως κατά τις 11. Δηλαδή σπασμένη σε τμήματα την ημέρα και όχι ενιαία. Στα τυχερά της, όταν μπορώ την παίρνω μαζί και σχεδιάζω αυτό να συμβαίνει συχνότερα. Δε θα έπαιρνα bc αν δεν είχα κήπο κι άλλο ένα σκυλί να της κρατάει παρέα όταν λείπω (και μερικές γάτες :p ).
Πρέπει να το μοιραστώ αυτό, ότι όσο κουρασμένη κι αν είμαι και δεν έχω κουράγιο και κέφι, όταν κάνουμε τη βραδινή προπόνηση μου φτιάχνει τόσο πολύ τη διάθεση που μου περνάνε όλα και τελειώνουμε με χαμόγελο. Είναι μαγικό αυτό που συμβαίνει!:rolleyes: