boxer ή rottweiler....


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
απο που πρέπει να πάρεις σκύλο...
χμ...

δύσκολο

μπορείς τέλος πάντων να ξέρεις τα ρίσκα και να επιλέξεις

εγώ πχ αν έκανα γέννα (ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ) θα έκανα όλες τις εξετάσεις σε μπαμπά μαμά και τεκνάκια, θα φρόντιζα τα κουτάβια να είναι στην εντέλεια απο καθαριότητα και ψυχολογικά και επίσης θα φρόντιζα να τα δει κόσμος και κοσμάκης, να ακούσουν κατσαρόλες, κουδούνια, καζανάκια και ότι άλλους θορύβους μπορείς να φανταστείς, θα τα έβγαζα στο πάρκο, στο σουπερ μαρκετ (ω ναι 7 εβδομάδων η σελίν πήγε super market!)
δεν θα έκοβα ουρές και θα απαιτούσα να μη κοπούν τα αφτιά, θα έκανα συμβόλαια με τους γονείς αφού πρώτα περνούσαν απο αυστηρό έλεγχο. Θα έφερνα όοοολη την οικογένεια για να σιγουρευτώ πως είναι όλοι σύμφωνοι με το νέο μωρό στην οικογένεια και θα τους εξανάγκαζα να διαβάσουν 30-40 σημαντικά πράγματα που έχω ανακαλύψει για τα σκυλάκια σε θέματα υγείας και εκπαίδευσης και μετά φυσικά ας κάνουν ότι θέλουν. και αντί για αμοιβή θα τους υποχρέωνα να αρχίσουν θετική εκπαίδευση με εκπαιδευτή ΑΜΕΣΩΣ. Ολα αυτά φυσικά θα τα συμφωνούσα όσο η μικρή ήταν ακόμα έγκυος και θα έκανα σεμινάρια πάνω στην εκπαίδευση και στην υγεία πριν ακόμα γεννηθούν τα κουτάβια στους πιθανούς νέους ιδιοκτήτες...
όλες αυτές οι φαντασιώσεις φυσικά δεν απαντούν το ερώτημα...
ξέρω γω... από κανένα καλό σπίτι που έχουν τη σκυλίτσα τους μέσα και θα γεννήσει τα παιδάκια της μέσα σε οικογενειακό περιβάλλον... κι ας είναι και ημίαιμο... καλύτερα.

Αν κατάλαβα, το θέμα του καλού εκτροφέα υποτίθεται εξασφαλίζει το καλό ιστορικό υγείας; Δεν ξέρω ρε παιδιά... πάντως ο δικός μου, μου είπε πως με χ ευρώ μπορώ να βγάλω χαρτιά και για τα δικά μου... οπότε... μπορείς να εμπιστευτεις; και δεν ξέρω, εμένα τα boxer που είδα στα εκτροφεία δε μου φάνηκαν και τόσο ευτυχισμένα... άσε που λένε πως η κατάθλιψη της μαμάς περνάει στα παιδιά. Ρε παιδιά,ένα έχουμε και δεν τα βγάζουμε πέρα... πως δηλαδή τα μεγαλώνουν αυτοί των εκτροφείων; α! θυμάμαι είχα διαβάσει κι ένα αρθρο για τα εκτροφεία στο whole dog journal και είναι να ξεράσεις με τις συνθήκες. Συζήτηση κάνουμε ε; Δεν το έχω ψάξει το θέμα. Ξέρει κανείς κανένα εκτροφείο στην Ελλάδα που μπορώ να πάω να δω, και τα σκυλάκια να ζουν ευτυχισμένα σε οικογενειακές συνθήκες και καθαρό; Φαντάζομαι γνωρίζετε τις επιπτώσεις του να μεγαλώνει το κουτάβι μέσα στις ακαθαρσίες του επειδή προφανώς δεν πολυ προλαβαίνουν να τα καθαρίσουν. Ενάμισι χρόνο μου πήρε να φτιάξω τη μικρή... κι ακόμα, αν δεν προσέξω... δεν είναι εγγύηση.
Ενα πράγμα πρόσεξα στην έκθεση που μου έκανε εντύπωση... γιατί τα πετσιά των σκύλων κρέμονται, όσο και αδύνατα να ήταν... Γύρισα στο σπίτι και κοίταζα και ξανακοίταζα τα δικά μου και παρόλο που τα έχω κοκκαλιάρικα (δε μου τρώει η δεσποινίς, φροντίζει τη σιλουέτα της - ο μεγάλος μοσχάρι, κατεβάζει ότι βρει, αλλά είναι αλεργικός στα πάντα οπότε προσέχουμε και είμαστε fit)
δε μπορείς να πιάσεις το δέρμα να το τραβήξεις, διαγράφονται οι μυς, οι γυμνασμένοι μυς... τα κάνεις καλά τα σκυλιά στο σπίτι, αν δεν τρέχουν; Κάθε μέρα έχουμε σπριντ. Είναι και δύο... χαμός γίνεται... σπέρνουμε το φόβο στη γειτονιά αλλά μας συνηθίζουν σιγά σιγά και μένει μόνο ο θαυμασμός. Υποψιάζομαι λοιπόν πως δεν τα τρέχουν τα σκυλιά αυτά των εκτροφείων. Και πολλά άλλα υποψιάζομαι αλλά μακάρι να είμαι λάθος. Αν ξέρετε κανένα που το έχετε δει να μου το πειτε.
Μα μη πω πως βλέπω τις διαφημίσεις τους με τους πνίχτες... έχετε διαβάσει τι ζημιά κάνουν; Σκυλιά σαν τα μπόξερ δεν υπολογίζουν πόνο... κάπου ειχα δει φωτος για το πρόβλημα που δημιουργούν στον αυχένα. Τώρα λέει τους κάνανε από άλλο υλικό να μη φαίνονται και τόσο χάλια;
Αλλά και πάλι... λέω τώρα διάσπαρτα...
Πάλι κουράστηκα και δεν είμαι σίγουρη αν έβγαλα και νόημα...
σε λίγο πάλι...
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
...τι άλλο; να μη γράφω διάσπαρτα γιατί όπως βλέπετε αρχίζω και δεν σταματάω...
ένα πράγμα που ίσως να μην έχει καταλάβει ο κόσμος...
το σκυλάκι διαμορφώνει χαρακτήρα μέχρι 3 μηνών και μετά ότι διορθώσεις (η χαλάσεις) μέχρι 11 μηνών
Αυτό σημαίνει πως πρέπει να γράψεις στα παπ**ια σου τους κτηνίατρους που δεν τους ενδιαφέρει καθόλου η συμπεριφεριολογία και να αρχίσεις το σκυλάκι σου τις βόλτες. Μέχρι 15 λεπτά τη φορά, αλλιώς τα παίρνουμε στο κρανίο και χάλάμε ότι φτιάχνουμε. Στην αγκαλιά, δε χρειάζεται να το αφήσεις μες τα μικρόβια...
Αχ τα εμβόλια... αν πάρει ο κόσμος χαμπάρι πόσο κακό κάνουν και πόσο άχρηστα είναι θα πέσουν έξω πολλές φαρμακευτικές και το εισόδημα των κτηνίατρων θα ελαχιστοποιηθεί... μη περιμένεις ενημέρωση λοιπόν από κτηνίατρο... δεν ενημερώνεται κι αυτός σωστά... υπάρχουν συμφέροντα...
Ατη συνέχεια θα ψάξω τα site (ξανά) και θα τα βάλω στη θέση τους, εδώ είμαι πολύ off topic... αλλά καλά είναι να τα διαβάσει και κανείς ΠΡΙΝ κάνει τα λεγόμενα puppy shots...
Οσο για τα εκτροφεία... να δείτε την αδερφή της selene και την ίδια. Την πετύχαμε στο πάρκο. Καμία σχέση. Οταν λέμε καμία, καμία. Συμπεριφορά; Ούτε κατ ελάχιστον καμία ομοιότητα. Υγεία; Το τι είχε περάσει αυτό το σκυλάκι δε λέγεται, το σώσανε από θάνατο. Η δικιά μου πέρα από κάτι ελέγχους κι ένα kennel cauph δεν έχει δει κτηνίατρο... Φτου να μη τη ματιάσω...
Ξέρω γω... λέω τώρα...
:)
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Αγαπητή Ελένη (και κάθε ενδιαφερόμενο).

Πριν διαβάσεις το κείμενο διάβασε αυτά τα δύο post


http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=66

http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=45

δώσε ιδιαίτερη βαρύτητα στο

Το εμπόριο και κάποιοι δήθεν εκτροφείς, καταστρέφουν την εικόνα του εκτροφέα
ΔΥΣΤΗΧΏΣ όλοι κρίνουμε από αυτά που έχουμε βιώση και όχι ΚΑΙ από τα βιώματα άλλων.

(ο ΄εκτροφέας΄του σκύλου μου είχε όλα τα σκυλιά κλεισμένα σε κουτιά ΑΡΑ ΌΛΟΙ οι εκτροφείς έχουν κλεισμένα τα σκυλιά σε κουτιά.
Ο ΄εκτροφέας ΄του σκύλου μου δεν κοινωνικοποίησε τα κουτάβια ΑΡΑ ΟΛΟΙ οι εκτροφείς δεν κοινωνηκοποιούν τα κουτάβια
Ο ΄εκτροφέας ΄του σκύλου μου δεν φρόντιζε την καθαριότητα των σκυλιών του ΑΡΑ ΟΛΟΙ οι εκτροφείς δεν φροντίζουν την καθαριότητα των σκύλων τους.
Ο ΄εκτροφέας ΄του σκύλου μου δεν κάνει εξετάσεις στους γεννήτορες του ΑΡΑ ΟΛΟΙ οι εκτροφείς δεν κάνουν εξετάσεις στους γεννήτορες τους κ.λ.π
Το παραπάνω ΠΑΡΑΜΥΘΙ μπορεί να συνεχιστεί όπως καταλαβαίνετε επ αόριστο απλά συμπληρώνοντας τα βιώματα καθενός

Στις εκθέσεις δεν παίρνουν μέρος μόνο εκτροφείς αλλά και απλοί ιδιοκτήτες.

Είναι δύσκολο να δεις (σε έκθεση) σκυλί εκτροφέα μη τυπικό-αγύμναστο γιατί ΞΕΡΕΙ ότι δεν έχει ελπίδες διάκρισης (ενώ συχνά οι απλοί ιδιοκτήτες νομίζουν ότι θα πάρουν το σκυλί από το μπαλκόνι και θα σαρώσουν) και γιατί δεν θέλει να ρισκάρει το όνομα του.

Εκτροφέας του σκύλου σου δεν ξέρω ποιος είναι αυτό που ΞΕΡΩ όμως είναι ότι εάν περάσει 1 μήνας από την ημέρα γεννήσεως και δεν δηλωθεί η γέννα ΔΕΝ αναγνωρίζετε η γέννα από τον ΚΟΕ.
Αν παρόλα αυτά αυτός σου είπε ότι μπορεί να σου βγάλει χαρτιά μετά απά αυτό το διάστημα ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ.

Στο θέμα πνίκτης υπάρχει ένα πολύ ωραίο post για να διαβάσεις

http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=15

ότι απορία έχεις ευχαρίστως να την συζητήσουμε.

Τώρα για το τι θα έκανες εάν είσουν εκτροφέας (με τα οποία συμφώνω σε αρκετά)

Απάντησες μόνη σου

όλες αυτές οι φαντασιώσεις
όσο για το

ξέρω γω... από κανένα καλό σπίτι που έχουν τη σκυλίτσα τους μέσα και θα γεννήσει τα παιδάκια της μέσα σε οικογενειακό περιβάλλον...
το ότι είναι μέσα στο σπίτι, σου εξασφαλίζει ότι είναι μεγαλωμένη σωστά, τρέφετε γυμνάζετε όπως πρέπει, έχει εξεταστεί για κληρονομικές αρρώστειες, υπάρχει επαρκείς γνώση ως προς το ποιος είναι ο καταλληλότερος επιβήτορας για αυτήν κλπ???


κι ας είναι και ημίαιμο... καλύτερα

εσύ γιατί πήρες καθαρόαιμο? (δύο)

εάν είναι καλύτερα ΓΙΑΤΊ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ?????
 


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
@Ελένη...
μέχρι και το ps στο πρώτο post σου, γέλασα πάρα πολύ ομολογώ...
όπως ακριβώς τα περιγράφεις είναι η ζωή μου με τη Ramone!!! Όλα τα boxer ίδια είναι!!! Αν αφιερώσει κανείς χρόνο (πολύ χρόνο όμως) για να τα καταλάβει είναι υπέροχα ζώα!!! :D
Μετά το ps μου τα χάλασες...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Καλησπέρα
Παρακάτω η γνώμη μου για πολλά απο αυτά:

όλες αυτές οι φαντασιώσεις φυσικά δεν απαντούν το ερώτημα...
Εστω οτι δεν ειναι φαντασιώσεις, και όλα αυτά μπορούν να γίνουν (αδύνατο για τα μισά - στα μισά συμφωνώ). Επειδή εσύ θα το έκανες συστήνεις σε κάποιον να πάρει σκυλί από ιδιώτη φιλόδοξο εκτροφέα, εκτροφέα της πίσω αυλής, έστω σωστό εκτροφέα μιας και μόνο γέννας, αλλά χωρίς κανένα διαπιστευτήριο οτι είναι σωστός σε όλα τα παραπάνω, και μάλιστα με τη φράση
ξέρω γω... από κανένα καλό σπίτι που έχουν τη σκυλίτσα τους μέσα και θα γεννήσει τα παιδάκια της μέσα σε οικογενειακό περιβάλλον... κι ας είναι και ημίαιμο... καλύτερα.
Το ότι το ημίαιμο είναι καλύτερα δεν αποδυκνείεται πουθενά και με κανέναν τρόπο, ούτε ιατρικά ούτε κυνολογικά, αλλά ούτε και κοινωνικά, αφού σε χώρες με μεγάλο αριθμό καθαρόαιμων υπάρχουν και τα λιγότερα αδέσποτα. Εξάλλου πώς συμβαδίζει η υπευθυνότητα του εκτροφέα ιδιοκτήτη με την αναπαραγωγή ημίαιμων? Σε ποιό ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΑΠΑΝΤΑΕΙ?

Δεν μπορώ να βλέπω ίδια άτομα που λένε
εγώ πχ αν έκανα γέννα (ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ) θα έκανα όλες τις εξετάσεις σε μπαμπά μαμά και τεκνάκια
Να λένε και
ξέρω γω... από κανένα καλό σπίτι που έχουν τη σκυλίτσα τους μέσα και θα γεννήσει τα παιδάκια της μέσα σε οικογενειακό περιβάλλον... κι ας είναι και ημίαιμο... καλύτερα
Πρεπει να προχωρήσουμε κυνολογικά και έτσι δεν προχωράμε...

Αυτό σημαίνει πως πρέπει να γράψεις στα παπ**ια σου τους κτηνίατρους που δεν τους ενδιαφέρει καθόλου η συμπεριφεριολογία και να αρχίσεις το σκυλάκι σου τις βόλτες
Οχι αγκαλιά, αν σε ενδιαφέρει η σωστή κοινωνικοποίηση. Ετσι δεν γράφεις τους κτηνιάτρους, αλλά κάνεις 2 λάθη μαζί. Το σκυλάκι ΚΑΙ μπορείνα κολλήσει διάφορα, ΚΑΙ κοινωνικοποιείται λάθος.

Αν κατάλαβα, το θέμα του καλού εκτροφέα υποτίθεται εξασφαλίζει το καλό ιστορικό υγείας;
Κανείς δεν το υποστηρίζει αυτό. Είναι όμως καλύτερα και περιμένω αντιπρόταση. :?: :?:

πάντως ο δικός μου, μου είπε πως με χ ευρώ μπορώ να βγάλω χαρτιά και για τα δικά μου
ΛΕΕΙ ΨΕΜΜΑΤΑ Ισως να θέλει να σου πουλήσει τα χαρτιά κανενός σκύλου του που έχει πεθάνει, αλλιώς ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ. :evil:


Ενα πράγμα πρόσεξα στην έκθεση που μου έκανε εντύπωση... γιατί τα πετσιά των σκύλων κρέμονται, όσο και αδύνατα να ήταν... Γύρισα στο σπίτι και κοίταζα και ξανακοίταζα τα δικά μου
Δεν προχωραμε έτσιιιιιι :cry: :cry:

Και εδώ καλύφθηκα:
ΔΥΣΤΗΧΏΣ όλοι κρίνουμε από αυτά που έχουμε βιώση και όχι ΚΑΙ από τα βιώματα άλλων.

(ο ΄εκτροφέας΄του σκύλου μου είχε όλα τα σκυλιά κλεισμένα σε κουτιά ΑΡΑ ΌΛΟΙ οι εκτροφείς έχουν κλεισμένα τα σκυλιά σε κουτιά.
Ο ΄εκτροφέας ΄του σκύλου μου δεν κοινωνικοποίησε τα κουτάβια ΑΡΑ ΟΛΟΙ οι εκτροφείς δεν κοινωνηκοποιούν τα κουτάβια
Ο ΄εκτροφέας ΄του σκύλου μου δεν φρόντιζε την καθαριότητα των σκυλιών του ΑΡΑ ΟΛΟΙ οι εκτροφείς δεν φροντίζουν την καθαριότητα των σκύλων τους.
Ο ΄εκτροφέας ΄του σκύλου μου δεν κάνει εξετάσεις στους γεννήτορες του ΑΡΑ ΟΛΟΙ οι εκτροφείς δεν κάνουν εξετάσεις στους γεννήτορες τους κ.λ.π
Το παραπάνω ΠΑΡΑΜΥΘΙ μπορεί να συνεχιστεί όπως καταλαβαίνετε επ αόριστο απλά συμπληρώνοντας τα βιώματα καθενός
Και συμπληρώνω και εγώ ότι η θεία μου είχε τη γέννα της ημίαιμης σκύλας της στην αποθήκη (1Χ1 μέχρι 3 μηνών) μέσα στα ποντίκια και τις ακαθαρσίες, ενώ έπνιξε σε νερό και τα μισά κουτάβια μόλις γεννήθηκαν για να μην ψάχνει για πολλά σπίτια να τα δώσει. Αποκλείει να κάνει κάποιος καλή γέννα στο σπίτι του?

Να συμπληρώσω ότι τα σκυλιά που μεγαλώνουν σε διαμέρισμα σε οικογενειακές συνθήκες έχουν πολύ μεγαλύτερα σκελετικά προβλήματα από αυτά των εκτροφείων που χρησιμοποιούν αντιολισθητικά δάπεδα ή έστω τσιμέντο, λόγω ολισθηρών επιφανειών και άσκησης (λάθος άσκησης) πάνω σε αυτές, σε σημείο που να αναφέρεται μεταξύ εκτροφέων ''του διαμερίσματος'' ή σκυλάκι που μεγαλώνει σε διαμέρισμα, πάλι καλά να λες'' (αν τα προβλήματα είναι μικρά) και άλλα παρεμφερή.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
denis said:
Και συμπληρώνω και εγώ ότι η θεία μου είχε τη γέννα της ημίαιμης σκύλας της στην αποθήκη (1Χ1 μέχρι 3 μηνών) μέσα στα ποντίκια και τις ακαθαρσίες, ενώ έπνιξε σε νερό και τα μισά κουτάβια μόλις γεννήθηκαν για να μην ψάχνει για πολλά σπίτια να τα δώσει. Αποκλείει να κάνει κάποιος καλή γέννα στο σπίτι του?
:shock: :shock: :shock:
Χρηστός και Απόστολος βρε Denis!!!
Μήπως η συγκεκριμένη κυριούλα εκτός από θεία σου ήταν και κόρη του Dr. Megele? :lol:

Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ και με το Μάκη και μαζί σου!
(Μiracolo, miracolo!!!) :mrgreen:
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
και γω αναρωτιέμαι για αυτό...
ξέρεις κάτι περισσότερο;

ΜΑΚΗΣ said:
Αγαπητή Ελένη ΓΙΑΤΊ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ[/u][/b]?????
το γιατί πήρα εγώ
δεν ήξερα τότε...
το δεύτερο μου το χάρισαν

κάτσε να διαβάσω τα post, sorry τώρα το είδα το δικό σου

οκ τα διάβασα, καταλαβαίνω ότι γίνονται θυσίες (απ τους εκτροφείς) αλλά και πάλι, αναπόφευκτα γίνονται τα λάθη

ο καθένας παίρνει σκυλί απ όπου θέλει, δε θα πω εγω σε καποιον απο που θα παρει, ουτε και με νοιάζουν οι αντιπαραθέσεις για τις αντιπαραθέσεις...

τη γνώμη μου έγραψα και θα συνεχίσω να γράφω...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
οι αντιπαραθέσεις για τις αντιπαραθέσεις...
Αυτό κατάλαβες?

Τα καθαρόαιμα υπάρχουν γιατί ο άνθρωπος εξειδικεύεται σε οτιδήποτε ασχοληθεί, θέλοντας να πάρει το μέγιστο δυνατό ώφελος από αυτό. Το κάθε σκυλί ανάλογα τη ράτσα του έχει σταθεροποιημένα κάποια χαρακτηριστικά και ενισχυμένα κάποια άλλα, έτσι ώστε να αποδίδει σε ανθρώπινες ανάγκες.
Στο καθαρόαιμο γνωρίζουμε από την αρχή το μέγεθος, την εμφάνιση, τον χαρακτήρα και τις δυνατότητες που το κουτάβι θα έχει να προσφέρει μια εργασία, ή ακόμα και τη συντροφιά του, τι είδους και ποιότητας θα είναι.
Ξέρουμε επίσης την υγεία του, αν είναι επιρρεπές σε διάφορες ασθένειες, αλλά και το πώς θα ανταποκριθεί σε άλλες που μπορεί να τύχουν και δεν είναι κληρονομικές. Μπορούμε να γνωρίζουμε σε μεγάλο ποσοστό, αν προέρχεται από καλή εκτροφή, αν θα εμφανίσει κληρονομικές ασθένειες, αλλά και πώς θα ανταποκριθεί στις απαιτήσεις μας, σε μορφολογία - εργασία - συντροφιά.
Τα καθαρόαιμα ήταν αναπόφευκτο να δημιουργηθούν, από τη στιγμή που ο άνθρωπος εξημέρωσε τους μακρινούς συγγενείς τους. Είνα φτιαγμένα από τον άνθρωπο για τον άνθρωπο, με λαθη αλλά και με γνώση και εμπειρίες.

το γιατί πήρα εγώ
δεν ήξερα τότε...
το δεύτερο μου το χάρισαν
Τι δεν ήξερες???
Επειδή δεν πλήρωσες πήρες και άλλο μη επιθυμητό σκύλο?

καταλαβαίνω ότι γίνονται θυσίες (απ τους εκτροφείς) αλλά και πάλι, αναπόφευκτα γίνονται τα λάθη
Και η πρότασή σου?
 


Dagan

Member
11 Μαϊου 2007
11
0
Βρε παιδιά τι να σας πω; Πάντως το φίλο μας τον "georgels" τον "σκίσατε..."!
Ο άνθρωπος ζήτησε πληροφορίες για 2 φυλές που τον ενδιαφέρουν και πολλοί από εσάς τον συμβουλέψατε να κάνει οτιδήποτε που δεν κάνατε εσείς ή που εσείς θα θέλατε να κάνετε κάποια στιγμή στη ζωή σας!
Τα πράγματα είναι πιο απλά από ότι φαίνονται... σε αυτή την συζήτηση. Μπορεί κάποιος που είναι υπέρ των ημίαιμων να βεβαιώσει ότι δεν θα πάθει το σκυλάκι κάποια στιγμή καρκίνο ή νεφρική ανεπάρκεια ή δυσπλασία ή οτιδήποτε άλλο που υποτίθεται ότι παθαίνουν τα καθαρόαιμα; Δεν νομίζω ότι "στέκει" κάπου αυτό. Δεν είμαι κατά των ημίαιμων όμως όταν κάποιος θέλει να αποκτήσει καθαρόαιμο σκύλο από εκτροφείο, καλό είναι να μην προσπαθούμε να του αλλάξουμε γνώμη.
Με την επιλογή του καθαρόαιμου γνωρίζουμε στάνταρ πράγματα όπως προαναφέρθηκε π.χ. μέγεθος, χρώμα, χρήση, δυνατότητες. Όσον αφορά τις διάφορες παθήσεις υπάρχει και εκεί ένα σχετικό στάνταρ. Εννοώ πως λόγω του ότι η κάθε φυλή ίσως να έχει προδιάθεση σε κάποια συγκεκριμένα προβλήματα, ο ιδιοκτήτης γνωρίζει από πριν τι θα μπορούσε να "τύχει" στο σκύλο του. Έτσι μαθαίνει να τον παρατηρεί και να προλαμβάνει κάποιες φορές "το κακό".
Όσον αφορά τα εκτροφεία σίγουρα είναι απαραίτητο ο κάθε εκτροφέας να κάνει εξετάσεις υγείας στα σκυλιά που αναπαράγει έτσι ώστε να γνωρίζει και ο ίδιος και οι μελλοντικοί ιδιοκτήτες των σκύλων του τις πιθανότητες που έχουν τα κουτάβια του να παρουσιάσουν προβλήματα υγείας στο μέλλον. Ακόμα όμως και αν κάποιος εκτροφέας έχει κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις ας μην ξεχνάμε πως δεν είναι Θεός... Απλά βάζει όλες τις προϋποθέσεις για υγειή κουτάβια. Από εκεί και έπειτα παίζουν πολλά ρόλο. Ο τρόπος ζωής του σκύλου είναι ο πιο βασικός παράγοντας.
Ας μην τρελαινόμαστε λοιπόν και ας μην τρελαίνουμε και τους άλλους.
Φίλε "georgels", αυτή είναι η συμβουλή μου: Πήγαινε σε κάποια αναγνωρισμένα εκτροφεία boxer αφού αυτή είναι η φυλή που σου αρέσει και όχι η φυλή "περίπου boxer". Ζήτα να δείς που μεγαλώνουν τα κουτάβια και τους γεννήτορες εάν είναι δυνατόν και τους 2 (τουλάχιστον τη μητέρα εκτός και εάν είναι στις πρώτες ημέρες που έχει γεννήσει). Ρώτησε για τους τίτλους υγείας και ζήτα να δείς τα pedigree των γονέων. Εάν έχουν γίνει επίσημες εξετάσεις υγείας και εάν υπάρχουν τίτλοι μορφολογίας θα αναγράφονται και εκεί.
Μακριά από Pet-Shop! Εάν θέλεις ημίαιμο σκυλάκι πάρε από την Μέριμνα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Βρε παιδιά τι να σας πω; Πάντως το φίλο μας τον "georgels" τον "σκίσατε..."!
Ο άνθρωπος ζήτησε πληροφορίες για 2 φυλές που τον ενδιαφέρουν και πολλοί από εσάς τον συμβουλέψατε να κάνει οτιδήποτε που δεν κάνατε εσείς ή που εσείς θα θέλατε να κάνετε κάποια στιγμή στη ζωή σας!
Τα πράγματα είναι πιο απλά από ότι φαίνονται... σε αυτή την συζήτηση. Μπορεί κάποιος που είναι υπέρ των ημίαιμων να βεβαιώσει ότι δεν θα πάθει το σκυλάκι κάποια στιγμή καρκίνο ή νεφρική ανεπάρκεια ή δυσπλασία ή οτιδήποτε άλλο που υποτίθεται ότι παθαίνουν τα καθαρόαιμα; Δεν νομίζω ότι "στέκει" κάπου αυτό. Δεν είμαι κατά των ημίαιμων όμως όταν κάποιος θέλει να αποκτήσει καθαρόαιμο σκύλο από εκτροφείο, καλό είναι να μην προσπαθούμε να του αλλάξουμε γνώμη.
Με την επιλογή του καθαρόαιμου γνωρίζουμε στάνταρ πράγματα όπως προαναφέρθηκε π.χ. μέγεθος, χρώμα, χρήση, δυνατότητες. Όσον αφορά τις διάφορες παθήσεις υπάρχει και εκεί ένα σχετικό στάνταρ. Εννοώ πως λόγω του ότι η κάθε φυλή ίσως να έχει προδιάθεση σε κάποια συγκεκριμένα προβλήματα, ο ιδιοκτήτης γνωρίζει από πριν τι θα μπορούσε να "τύχει" στο σκύλο του. Έτσι μαθαίνει να τον παρατηρεί και να προλαμβάνει κάποιες φορές "το κακό".
Όσον αφορά τα εκτροφεία σίγουρα είναι απαραίτητο ο κάθε εκτροφέας να κάνει εξετάσεις υγείας στα σκυλιά που αναπαράγει έτσι ώστε να γνωρίζει και ο ίδιος και οι μελλοντικοί ιδιοκτήτες των σκύλων του τις πιθανότητες που έχουν τα κουτάβια του να παρουσιάσουν προβλήματα υγείας στο μέλλον. Ακόμα όμως και αν κάποιος εκτροφέας έχει κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις ας μην ξεχνάμε πως δεν είναι Θεός... Απλά βάζει όλες τις προϋποθέσεις για υγειή κουτάβια. Από εκεί και έπειτα παίζουν πολλά ρόλο. Ο τρόπος ζωής του σκύλου είναι ο πιο βασικός παράγοντας.
Ας μην τρελαινόμαστε λοιπόν και ας μην τρελαίνουμε και τους άλλους.
Φίλε "georgels", αυτή είναι η συμβουλή μου: Πήγαινε σε κάποια αναγνωρισμένα εκτροφεία boxer αφού αυτή είναι η φυλή που σου αρέσει και όχι η φυλή "περίπου boxer". Ζήτα να δείς που μεγαλώνουν τα κουτάβια και τους γεννήτορες εάν είναι δυνατόν και τους 2 (τουλάχιστον τη μητέρα εκτός και εάν είναι στις πρώτες ημέρες που έχει γεννήσει). Ρώτησε για τους τίτλους υγείας και ζήτα να δείς τα pedigree των γονέων. Εάν έχουν γίνει επίσημες εξετάσεις υγείας και εάν υπάρχουν τίτλοι μορφολογίας θα αναγράφονται και εκεί.
Μακριά από Pet-Shop! Εάν θέλεις ημίαιμο σκυλάκι πάρε από την Μέριμνα.
Απλά και κατανοητά!! Δεν είναι δύσκολο....
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
............και για να γελασουμε και λιγο...ο φιλος georgels τελικα κατεληξε να παρει Pitbull :lol: :lol: :lol:

......μακαρι ομως οι αποροιες του και οι προβληματισμοι του ,καθως και οι απαντησεις που δοθηκαν,να βοηθησουν καποιον αλλον,καποιον που πραγματικα θα χρειαζεται τις προηγουμενες συμβουλες...

Georgels...καλη επιτυχια,μην ξεχασεις να κανεις το τεστ στον τυπο που θα σου δωσει σκυλι απο την γεννα του....
ποιο τεστ?μα του swkdog φυσικα...



..............και εδω κολαει πλεον το κλασικο...."καντε οτι γουσταρετε.....κτλ΄κτλ...by swkdog
 




eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
ρε denis αφού τα έχετε πει όλα σε αυτό το site, τι με βασανίζεις;
http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=3858
το άρθρο για τα κατασκευασμένα, το έχει δημοσιεύσει άλλος εδώ

τώρα με συγχωρείς, θα μου πεις το σελινάκι μου μη επιθυμητό σκύλο; γιατί βάζεις λόγια στα post μου ε;; ε;;; ε;;; κάνεις χιούμορ να γελάνε κάποιοι; αν είναι αυτός ο σκοπός... καλός ακούγεται, το γέλιο κάνει καλό

δεν έχω πρόταση, το ξαναείπα. Δεν υπάρζει τέλεια επιλογή. Να προσθέσω ότι στα εκτροφεία το πιθανότερο να ταϊζουν τη φθηνότερη τροφή.
Λέω κάποια πράγματα, να διαβάζουν κάποιοι για να αποφύγουν σύμφωνα με τη δική τους κρίση κακοτοπιές, μη προσθέτεις άλλα με τη φαντασία σου, εκτός αν είναι όπως είπαμε για καλό σκοπό

denis said:
οι αντιπαραθέσεις για τις αντιπαραθέσεις...
Αυτό κατάλαβες?

Τα καθαρόαιμα υπάρχουν γιατί ο άνθρωπος εξειδικεύεται σε οτιδήποτε ασχοληθεί, θέλοντας να πάρει το μέγιστο δυνατό ώφελος από αυτό. Το κάθε σκυλί ανάλογα τη ράτσα του έχει σταθεροποιημένα κάποια χαρακτηριστικά και ενισχυμένα κάποια άλλα, έτσι ώστε να αποδίδει σε ανθρώπινες ανάγκες.
Στο καθαρόαιμο γνωρίζουμε από την αρχή το μέγεθος, την εμφάνιση, τον χαρακτήρα και τις δυνατότητες που το κουτάβι θα έχει να προσφέρει μια εργασία, ή ακόμα και τη συντροφιά του, τι είδους και ποιότητας θα είναι.
Ξέρουμε επίσης την υγεία του, αν είναι επιρρεπές σε διάφορες ασθένειες, αλλά και το πώς θα ανταποκριθεί σε άλλες που μπορεί να τύχουν και δεν είναι κληρονομικές. Μπορούμε να γνωρίζουμε σε μεγάλο ποσοστό, αν προέρχεται από καλή εκτροφή, αν θα εμφανίσει κληρονομικές ασθένειες, αλλά και πώς θα ανταποκριθεί στις απαιτήσεις μας, σε μορφολογία - εργασία - συντροφιά.
Τα καθαρόαιμα ήταν αναπόφευκτο να δημιουργηθούν, από τη στιγμή που ο άνθρωπος εξημέρωσε τους μακρινούς συγγενείς τους. Είνα φτιαγμένα από τον άνθρωπο για τον άνθρωπο, με λαθη αλλά και με γνώση και εμπειρίες.

το γιατί πήρα εγώ
δεν ήξερα τότε...
το δεύτερο μου το χάρισαν
Τι δεν ήξερες???
Επειδή δεν πλήρωσες πήρες και άλλο μη επιθυμητό σκύλο?

καταλαβαίνω ότι γίνονται θυσίες (απ τους εκτροφείς) αλλά και πάλι, αναπόφευκτα γίνονται τα λάθη
Και η πρότασή σου?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ρε denis αφού τα έχετε πει όλα σε αυτό το site, τι με βασανίζεις;
http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=3858
το άρθρο για τα κατασκευασμένα, το έχει δημοσιεύσει άλλος εδώ
Aφού το διάβασες, θα είδες ότι είπα πως συμφωνώ, αν και λίγο ερασιτεχνικό. Η Rottie μου απάντησε ότι ''εντάξει, αφού είναι για το Focus που δεν είναι και για ειδικούς'', οπότε προσέχετε τί διαβάζετε...αν εγώ δημοσίευα κάτι δεν θα ήταν για κανέναν Ευαγγέλιο (και πολύ σωστά), γιατί να είναι της κυρίας Χατζόγλου...??

τώρα με συγχωρείς, θα μου πεις το σελινάκι μου μη επιθυμητό σκύλο; γιατί βάζεις λόγια στα post μου ε;; ε;;; ε;;; κάνεις χιούμορ να γελάνε κάποιοι; αν είναι αυτός ο σκοπός... καλός ακούγεται, το γέλιο κάνει καλό
Θα με τρελάνεις??
Εχεις πει: (εκτός από το ότι τώρα παραθέτεις και το εν λόγω άρθρο)

κι ας είναι και ημίαιμο... καλύτερα
το γιατί πήρα εγώ
δεν ήξερα τότε...
το δεύτερο μου το χάρισαν
και γω αναρωτιέμαι για αυτό...
ξέρεις κάτι περισσότερο;

ΜΑΚΗΣ wrote:
Αγαπητή Ελένη ΓΙΑΤΊ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ[/u][/b]?????
Να προσθέσω ότι στα εκτροφεία το πιθανότερο να ταϊζουν τη φθηνότερη τροφή.
ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ποιός ταίζει καλή!!!!

Τέλος, δε σε βασανίζω αγαπητή, μπορεί κάποιος να μην διαβάσει ότι τα έχουμε πει όλα...όπως έκανες. Ετσι κι αλλιώς είναι Forum, αλλιώς θα ζητάγαμε από τον κάθε χρήστη να γράψει ένα δοκίμιο με θέμα ''οι σκύλοι'' θα το σηκώναμε στο internet και θα το διαβάζαμε... :wink:
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
ΚΑΛΑ
δε το συνεχίζω
γιατί εδω πέρα το κάναμε προσωπική κουβέντα...

καλή η συζήτηση αλλά εγώ είμαι της θετικής εκπαίδευσης και μπορώ μόνο υπό τέτοιες συνθήκες...

ελπίζω να μου επιτρέπεται...

:)

eleni said:
ρε denis αφού τα έχετε πει όλα σε αυτό το site, τι με βασανίζεις;
http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=3858
το άρθρο για τα κατασκευασμένα, το έχει δημοσιεύσει άλλος εδώ

τώρα με συγχωρείς, θα μου πεις το σελινάκι μου μη επιθυμητό σκύλο; γιατί βάζεις λόγια στα post μου ε;; ε;;; ε;;; κάνεις χιούμορ να γελάνε κάποιοι; αν είναι αυτός ο σκοπός... καλός ακούγεται, το γέλιο κάνει καλό

δεν έχω πρόταση, το ξαναείπα. Δεν υπάρζει τέλεια επιλογή. Να προσθέσω ότι στα εκτροφεία το πιθανότερο να ταϊζουν τη φθηνότερη τροφή.
Λέω κάποια πράγματα, να διαβάζουν κάποιοι για να αποφύγουν σύμφωνα με τη δική τους κρίση κακοτοπιές, μη προσθέτεις άλλα με τη φαντασία σου, εκτός αν είναι όπως είπαμε για καλό σκοπό

denis said:
οι αντιπαραθέσεις για τις αντιπαραθέσεις...
Αυτό κατάλαβες?

Τα καθαρόαιμα υπάρχουν γιατί ο άνθρωπος εξειδικεύεται σε οτιδήποτε ασχοληθεί, θέλοντας να πάρει το μέγιστο δυνατό ώφελος από αυτό. Το κάθε σκυλί ανάλογα τη ράτσα του έχει σταθεροποιημένα κάποια χαρακτηριστικά και ενισχυμένα κάποια άλλα, έτσι ώστε να αποδίδει σε ανθρώπινες ανάγκες.
Στο καθαρόαιμο γνωρίζουμε από την αρχή το μέγεθος, την εμφάνιση, τον χαρακτήρα και τις δυνατότητες που το κουτάβι θα έχει να προσφέρει μια εργασία, ή ακόμα και τη συντροφιά του, τι είδους και ποιότητας θα είναι.
Ξέρουμε επίσης την υγεία του, αν είναι επιρρεπές σε διάφορες ασθένειες, αλλά και το πώς θα ανταποκριθεί σε άλλες που μπορεί να τύχουν και δεν είναι κληρονομικές. Μπορούμε να γνωρίζουμε σε μεγάλο ποσοστό, αν προέρχεται από καλή εκτροφή, αν θα εμφανίσει κληρονομικές ασθένειες, αλλά και πώς θα ανταποκριθεί στις απαιτήσεις μας, σε μορφολογία - εργασία - συντροφιά.
Τα καθαρόαιμα ήταν αναπόφευκτο να δημιουργηθούν, από τη στιγμή που ο άνθρωπος εξημέρωσε τους μακρινούς συγγενείς τους. Είνα φτιαγμένα από τον άνθρωπο για τον άνθρωπο, με λαθη αλλά και με γνώση και εμπειρίες.

το γιατί πήρα εγώ
δεν ήξερα τότε...
το δεύτερο μου το χάρισαν
Τι δεν ήξερες???
Επειδή δεν πλήρωσες πήρες και άλλο μη επιθυμητό σκύλο?

καταλαβαίνω ότι γίνονται θυσίες (απ τους εκτροφείς) αλλά και πάλι, αναπόφευκτα γίνονται τα λάθη
Και η πρότασή σου?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αγαπητή eleni,

Κάνοντας "quote" ολόκληρα κείμενα αδυνατούμε να καταλάβουμε ποιο ακριβώς σημείο της απάντησης κάποιου άλλου μέλους θέλεις να σχολιάσεις.
Θα βοηθούσε, εάν έκανες “quote” ΜΟΝΟ το σημείο εκείνο που επιθυμείς να σχολιάσεις, για να μπορούμε να σε παρακολουθήσουμε όλοι.

Κατά δεύτερον, στα fora συνηθίζεται να κάνει κάποιος πρώτα “quote” και μετά να απαντά ή να σχολιάζει. Κάνοντας το ανάποδα δημιουργείται μια μικρή σύγχυση στους υπόλοιπους που επιθυμούν να παρακολουθήσουν την συζήτηση.

Θα παρακαλούσα τους Mods να στείλουν pm στην Eleni, εξηγώντας της τον τρόπο που κάνουμε “quote” συγκεκριμένα τμήματα ενός κειμένου, έτσι ώστε να διευκολυνθεί η επικοινωνία της μαζί μας.