Boxer - Cane Corso - Bullmastiff


Bakis

New Member
26 Ιανουαρίου 2008
3
0
Χαίρεται! Είμαι νέος στο forum και δυστυχώς δεν βρήκα το χρόνο να διαβάσω αρκετά posts. Οπότε θέτω ευθύς αμέσως το ερώτημα μου που μπορείτε όσοι θέλετε να απαντήσετε ή να με παραπέμψετε σε παλαιότερα posts.

Θα ήθελα να αγοράσω σκύλο. Όχι άμεσα. Θέλω να είμαι σίγουρος για την κίνηση αυτή. Και για μένα και για το σκύλο. Έψαξα αρκετά στο διαδίκτυο για να δω χαρακτηριστικά, ράτσες κλπ και κατέληξα στα εξής

1. Boxer
2. Cane Corso
3. Bullmastiff

Θα ήθελα για αρχή να μου πείτε τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω με κάποιο από αυτά τα σκυλιά που δεν περνάει από το μυαλό μου (είμαι 28 χρονών και δεν είχα ποτέ σκύλο). Έχω ακούσει ότι κάποιες ράτσες δεν είναι για "πρωτάρηδες". Μήπως κάνω κάποιο χοντρό λάθος?

Thanx in advance...
 




Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Re: Νέος κι άπειρος (...χωρίς πείρα!)

αγαπητέ bakis,

καλώς ήρθες.

Μπράβο σου που θες να μαθεις ΠΡΙΝ αγοράσεις ζώο.

Αλλά εγώ ως..strayshelp θα σου θέσω άλλο προβληματισμό...

Γιατί ξεκινάς με το να αγοράσεις καθαρόαιμο?--κ δεν φαντάζομαι απο petshop ε????
Μήπως θα σ ενδιέφερε ένα ημίαιμο,σωσμένο απ το δρόμο που έχει ανάγκη?

(Δες στο Προσφορά και θα καταλάβεις)


Απο κει και πέρα,η αποψη μου είναι ότι υπαρχουν σκυλιά ''δυσκολα'' ή πολύ ζωηρά,αλλά εξαρτάται από το τι είσαι διατεθιμένος να κανεις.Δηλαδή αμα βαριέσαι να κουνηθεις πχ,δυσκολο θα σου φαινεται και ενα κανις!
:D

Εχεις καταλήξει σε κάποια ρατσα?Θες μικρόσωμο ή μεγαλοσωμο?Εχεις χωρο?Εχεις χρόνο για βολτα-εκπαίδευση?
Φιλικά
Κλειάννα


Bakis said:
Χαίρεται! Είμαι νέος στο forum και δυστυχώς δεν βρήκα το χρόνο να διαβάσω αρκετά posts. Οπότε θέτω ευθύς αμέσως το ερώτημα μου που μπορείτε όσοι θέλετε να απαντήσετε ή να με παραπέμψετε σε παλαιότερα posts.

Θα ήθελα να αγοράσω σκύλο. Όχι άμεσα. Θέλω να είμαι σίγουρος για την κίνηση αυτή. Και για μένα και για το σκύλο. Έψαξα αρκετά στο διαδίκτυο για να δω χαρακτηριστικά, ράτσες κλπ και κατέληξα στα εξής

1. Boxer
2. Cane Corso
3. Bullmastiff

Θα ήθελα για αρχή να μου πείτε τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω με κάποιο από αυτά τα σκυλιά που δεν περνάει από το μυαλό μου (είμαι 28 χρονών και δεν είχα ποτέ σκύλο). Έχω ακούσει ότι κάποιες ράτσες δεν είναι για "πρωτάρηδες". Μήπως κάνω κάποιο χοντρό λάθος?

Thanx in advance...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Γιατί ξεκινάς με το να αγοράσεις καθαρόαιμο?
Μήπως θα σ ενδιέφερε ένα ημίαιμο,σωσμένο απ το δρόμο που έχει ανάγκη?
Παρεκτρέπεσαι ... :?
Το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος για να μην υπάρχουν αδέσποτα είναι να ψαχτεί, να μάθει, και να ικανοποιηθεί από τον σκύλο που θα έχει.
Κάνει ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ.

Αν ήθελε ημίαιμο θα έπαιρνε. Δεν καταλαβαίνω τί προβλημα υπάρχει.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
θα συμφωνήσω με Denis

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

ΕΝΑΣ βρέθηκε που ρωτάει πριν πάρει και να τον πάρουμε από τα μούτρα :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: [-X [-X [-X [-X [-X [-X [-X
 


Bakis

New Member
26 Ιανουαρίου 2008
3
0
Λοιπόν... κατέληξα στα Boxer, Cane Corso, Bullmastiff επειδή από sites που διάβασα μου άρεσαν τα στοιχεία του χαρακτήρα τους αλλά και η εμφάνιση τους. Όσο όμορφο και να θεωρώ π.χ ένα μπίγκλ θεώρησα (καλώς ή κακώς) ότι για τα δεδομένα μου, θα με ζόριζε π.χ η "ανησυχία" που εν μέρει χαρακτηρίζει αυτό το ζώο.

Αυτό που θα ήθελα από έναν σκύλο είναι τα κλασσικά! Έξυπνος & Υπάκουος (όχι από μόνος του...θα κάνω ό,τι καλύτερο για να γίνει έτσι), γεμάτος ενέργεια (όχι σε εξαντλητικό βαθμό)... δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο προς το παρόν.

Θέλω καθαρόαιμο ώστε να ξέρω τι παίρνω! Μην είναι τσιουάουα με καρδιά ροτβάιλερ και μυαλά χάσκι.

Λόγω δουλειάς, περνάω αρκετές ώρες της μέρας εντός αυτοκινήτου και στο ύπαιθρο. Αν ξεπεράσει το πρόβλημα του κλειστού χώρου του αυτοκινήτου, νομίζω πως ο υποψήφιος σκύλος μου θα βρει την χαρά του να τρέχει πάνω κάτω στα λειβάδια!

Έχω διάθεση για βόλτες και εκπαίδευση. Και σε λίγο καιρό θα έχω διαμέρισμα μόνος μου. Τότε θα τον πάρω. Αυτή την περίοδο μένω κάποιες μέρες με γονείς, κάποιες με αδερφό και δεν θέλω να επιβαρύνω κανέναν. Ούτε να ακούω γκρίνιες του στυλ "@#$! πάλι έκανε τις ακαθαρσίες του στο χαλί μου!!!"
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Θέλω καθαρόαιμο ώστε να ξέρω τι παίρνω! Μην είναι τσιουάουα με καρδιά ροτβάιλερ και μυαλά χάσκι.
ο πιο ωραίος ορισμός που έχω ακούσει.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν εχουν τον ίδιο χαρακτήρα όμως αυτα που διάλεξες ... για την ακριβεια, αν οι φυλές αυτές είναι ''κάπως'' στον χαρακτήρα, αυτες είναι στα 3 άκρα του ''κάπως'' αυτού ...

Πές αν θές πχ να φυλάει - να είναι φιλικός με ανθρώπους - ζώα ...

Ανάλυσε αυτό που λές για χαρακτήρα ...
 


Bakis

New Member
26 Ιανουαρίου 2008
3
0
Σε διάφορα sites (τα οποία δεν ξέρω αν κάνει να αναφέρω...και τα οποία δεν θυμάμαι αλλά μπορώ να ξαναβρώ) μου δόθηκε η αίσθηση ότι είναι παρόμοιου χαρακτήρα οι συγκεκριμένες ράτσες.

Ο ρόλος του φύλακα δεν με απασχολεί. Με ενδιαφέρει το πόσο πιστό παραμένει στο αφεντικό του. Με ενδιαφέρει να μην τρομάζει κόσμο και πάνω απ'όλα να μην απειλεί κόσμο (το ίδιο και για τα υπόλοιπα ζωντανά του πλανήτη...μην το βγάζω βόλτα και θέλει όλη την ώρα να πλακώνεται στο ξύλο). Να έχει μια δόση "κοινωνικότητας". Με ενδιαφέρει να μην είναι τεμπελό-σκυλο! Αυτό που είπα και στην αρχή. Να έχει ζωντάνια, ενέργεια. Να θέλει χάδια και παιχνίδια. Να καταλαβαίνει πότε είναι ώρα για χάδια και παιχνίδια. Να μην είναι ξεροκέφαλο.

Βιάζομαι να φύγω από το PC μη στήσω κόσμο στο ραντεβού μου και ίσως να τα έγραψα λίγο απότομα. Θα επανέλθω όμως και πιο κατανοητά κι έπειτα κι από επιπλέον σκέψη αν αυτά που έγραψα μέχρι τώρα δεν βοηθάνε και πολύ!

denis said:
Δεν εχουν τον ίδιο χαρακτήρα όμως αυτα που διάλεξες ... για την ακριβεια, αν οι φυλές αυτές είναι ''κάπως'' στον χαρακτήρα, αυτες είναι στα 3 άκρα του ''κάπως'' αυτού ...

Πές αν θές πχ να φυλάει - να είναι φιλικός με ανθρώπους - ζώα ...

Ανάλυσε αυτό που λές για χαρακτήρα ...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ο ρόλος του φύλακα δεν με απασχολεί. Με ενδιαφέρει το πόσο πιστό παραμένει στο αφεντικό του. Με ενδιαφέρει να μην τρομάζει κόσμο και πάνω απ'όλα να μην απειλεί κόσμο (το ίδιο και για τα υπόλοιπα ζωντανά του πλανήτη...μην το βγάζω βόλτα και θέλει όλη την ώρα να πλακώνεται στο ξύλο). Να έχει μια δόση "κοινωνικότητας". Με ενδιαφέρει να μην είναι τεμπελό-σκυλο! Αυτό που είπα και στην αρχή. Να έχει ζωντάνια, ενέργεια. Να θέλει χάδια και παιχνίδια. Να καταλαβαίνει πότε είναι ώρα για χάδια και παιχνίδια. Να μην είναι ξεροκέφαλο.
Ηξερα ότι κάπου τα έχεις διαβάσει λίγο περιεργα ...
:D Aπό αυτά τα τρία ΜΟΝΟ Boxer.

Ξεροκέφαλα είναι αρκετά και τα δύο από τα άλλα ...
Τρομάζουν κόσμο ...
Το κάνε τσακώνεται με ζώα, αρκετά παραπάνω από τον μέσο όρο ...
Το bullmastiff είναι ένας από τους καλύτερους φύλακες, επιτίθεται σε άνθρωπο πολύ άνετα ...

Ζωντάνια, κοινωνικότητα, όλα αυτά δείχνουν Boxer ... εκτός και αν παίζει και άλλη επιλογή που να σου αρέσει ... για αρχάρι ότι καλύτερο, και με πολλούς εκτροφεις στην χώρα μας ...

ΜΟΝΗ ένσταση, οι πολλές ώρες στο αμάξι ... με ζέστη και κοντη μουσούδα δύσκολο ...
 




Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
προσωπικα φιλε μου πιστευω πως αν οι προθεσεις σου ειναι καλες και δεν θες να ειναι σε κανενα ζωντανο του πλανητη (ανθρωπους-ζωα) επιθετικο τοτε ολες οι ρατσες κανουνε!!!

παντα τα αφεντικα φτενε! αν το κοινονοικοπιοισεις το ζωντανο απο μικρο με ανθρωπους και ζωα δεν θα εχεις ποτε προβλημα!!!

το θεμα ειναι πιο σου αρεσει εσενα γιατι θα εισαι μαζι του για αρκετα χρονια!!
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Με ενδιαφέρει να μην τρομάζει κόσμο και πάνω απ'όλα να μην απειλεί κόσμο (το ίδιο και για τα υπόλοιπα ζωντανά του πλανήτη..
Καλα! Για τα παραπανω θα πρεπει να μετακομισεις μαλλον και σε αλλη χωρα, μαζι με τον οποιο σκυλο και να παρεις!
Εδω στην Ελλαδα, η απλη υπαρξη του σκυλου κανει πολυ συχνα τους γυρο μας να αντιδρουν περιεργα! Ακομα και τα πολυ μικροσωμα σκυλακια τα φοβαται ο κοσμος, τρεχει ουρλιαζοντας, αλλαζει πεζοδρομιο- τραβαει τα παιδια απο το χερι μεχρι που παθαινουν σχεδον εξαρθρημα- μονο και μονο, επειδη εμφανιζομαι εγω με το ακρος επικινδυνο τερας μου!
( μια γαλλικο-μπουλντογκινα, 14 κιλων/35εκατ. υψος, γριουλα με ασπρη μουσουδα, πληρες αδιαφορη στους γυρο μας, ηρεμη, ησυχη, παντα δεμενη και κοντα μου!!!).

Φαντασου να εχεις και καναν σκυλαρο μαζι σου, οπος ειναι αυτες οι φυλες που σαρεσουν!!!