Bracco Italiano




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εχω εκπαιδεύσει ένα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να σε βοηθήσω (ένα = κανένα!).

Το συγκεκριμένο δείγμα ήταν πολύ "απαλός" σκύλος, καλός με τα παιδιά (με μεγάλη υπομονή, τρυφερότητα και ηρεμία στις κινήσεις).

Στην εκπαίδευση δεν θα έλεγα πως ήταν έξυπνος, αλλά ο ευαίσθητος χαρακτήρας του το έκανε εύκολο να διορθωθεί μόνο με μία κουβέντα (και μάλιστα ούτε καν πολύ αυστηρή!).

Ελαφρώς ντροπαλός με άγνωστα πράγματα και ανθρώπους αλλά πολύ γλυκούλης αν τον γνώριζες καλύτερα.

Η φυλή έχει πολύ δυνατή μύτη, και αφοσίωση στο κυνήγι. Δεν φιμήζεται για την ταχύτητά του, αλλά για την αντοχή και την επιμονή του (όπως και το Bloodhound).

Αυτό σημαίνει πως είναι σκύλος που πιο εύκολα θα απομακρυνθεί πολύ από το σπίτι του, αν του δοθεί η ευκαιρία (δεν θα μπορεί να αντισταθεί στις μυρωδιές).

Όμορφος και με ανάλαφρη κίνηση, παρά το μέγεθός του (όχι σαν το Bloodhound!).
 
Last edited:


toshko18

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2009
497
1
Bulgaria
diabesica.com
Ευχαριστώ Dr.Zhivago!
Όσο περισσότερο διαβάζω τόσο περισσότερο μου αρέσει αυτή η ράτσα...Συνεχίζω το ψάξιμο
Ίσως είναι το τέλειο κυνηγόσκυλο για μένα.
Δεν θα αποφύγω το ταξίδι στην Ιταλία μου φαίνεται γιατί καλές οι φωτογραφίες και τα άρθρα αλλά αν δεν τα δω από κοντά δεν κάνουμε τίποτα.
Κρίμα που δεν είναι πολύ διαδεδομένα πάντως. Θα είχε ενδιαφέρων να ακούσω τι έχουν να πουν ιδιοκτήτες για τον χαρακτήρα και την εργασία τους
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Κρίμα που δεν είναι πολύ διαδεδομένα πάντως. Θα είχε ενδιαφέρων να ακούσω τι έχουν να πουν ιδιοκτήτες για τον χαρακτήρα και την εργασία τους
Να χαιρεσαι που δεν ειναι διαδεδομενα.Στοιχεια μπορεις να μαθεις απο τους εκτροφεις.Το ξερεις αυτο αλλωστε.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πράγματι, η σπάνιες φυλές έχουν καλύτερη τύχη (λιγότεροι κακοί εκτροφείς ασχολιούνται μαζί τους).

Όμως η συγκεκριμμένη έχει πολύ μεγάλο φόβο για Λεισμανίαση (καθώς έχει ελάχιστο μανδύα να καλύπτει το δέρμα).
Ο σκυλάκος που έλεγα πιο πάνω, πέθανε από Καλα-Αζάρ πριν φτάσει τα 3 του χρόνια.
 


dimpe

New Member
18 Μαϊου 2011
2
0
Ψάχνεις ακόμη για Bracco?Εγώ έχω τρία και σε διαβεβαιώνω ότι είναι φανταστικά σκυλιά!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ψάχνεις ακόμη για Bracco?Εγώ έχω τρία και σε διαβεβαιώνω ότι είναι φανταστικά σκυλιά!
Καλώς ήρθες Dimpe στο φόρουμ και να χαίρεσαι τις σκυλούνες σου :) :)

Δε μας λες και μερικά πράγματα για το χαρακτήρα τους....
κι αν έχεις και φωτό...ευπρόσδεκτες :D
 




dimpe

New Member
18 Μαϊου 2011
2
0
Είναι φανταστικά σκυλιά!Υπάκουα, πειθαρχημένα και ΑΡΧΟΝΤΙΚΑ σκυλιά. Έχουν φοβερή μύτη και πάθος για κυνήγι.!Είναι όμως λίγο αργά. Με τα παιδιά πολύ φιλικά. Εκπαιδεύονται εύκολα.Εγώ είμαι τρελαμένος!Τα λατρεύω!Δε ξέρω πως να βάλω φωτο από τα δικά μου!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Tώρα το είδα αυτό το θέμα :)

Με τα Bracco Italiano έχω ένα πάθος εδώ και χρόνια, όπως και με πολλά άλλα της ομάδας 7.
Μελετάω αρκετά την φυλή, μιας και είναι στις 2 πρώτες μου επιλογές για τον επόμενο μου σκύλο, όταν και άμα με το καλό.

Γενικά είναι ένα κυνηγόσκυλο, με αρκετά καλή φήμη για το κυνήγι του, και ταυτόχρονα είναι σκύλος που θέλει να ζει με την οικογένεια, θα έλεγα ανθρωποκεντρικός, από αυτά που έχω διαβάσει.
Θέλει αρκετή καθημερινή εκτόνωση, γιατί όπως έιπε και η Στέλλα, μπορεί να είναι λίγο αργός,αλλά φημίζεται για την αντοχή του και την διάρκεια του.Έχει εξαιρετική όσφρηση, και μπορεί να εργαστεί σε όλους τους τύπους εδάφους.

Τα περισσότερα bracco τα πάνε καλά με τα παιδιά, με τους υπόλοιπους σκύλους, ίσως και με άλλα ζώα,αλλά σαφώς για κάτι τέτοιο χρειάζεται εκπαίδευση, μιας και μιλάμε για κυνηγόσκυλα.Γενικά είναι ευπροσάρμοστα και ήπιων τόνων σκύλοι,είναι λίγο επιφυλακτικά/ντροπαλά όπως είπε και η Στέλλα, και είναι σκύλος που θα γαυγίσει για να προειδοποιήσει συνήθως.Χρειάζονται κοινωνικοποίηση από μικρά γιατί είναι λίγο ντροπαλά.
Χρειάζονται εκπαίδευση,αλλά είναι σκύλοι που θέλουν να έχουν κάτι να κάνουν,και τους αρέσει να ικανοποιούν τον ιδιοκτήτη τους.

Φυσικά τους αρέσει πολύ το κυνήγι, και όπως οι Ιταλοί λένε "Το εργασιακό bracco είναι μια όμορφη Ferrari,ένα όχι εργασιακό bracco είναι ένα fiat βαμμένο με χρώματα της ferrari" :D

Tώρα πέρα από το καλαζάρ που αναφέρει η Στέλλα που ομολογώ πως δεν το είχα σκεφτεί, για θέματα υγείας χρειάζεται να προσέχουμε όπως και στα περισσότερα μεγαλόσωμα σκυλιά, τις σκάλες,τα πηδήματα και ότι μπορεί να βλάψει τα κόκκαλα τους, και να μην κουράζονται παραπάνω από όσο πρέπει τον πρώτο χρόνο της ζωής τους κλπ
Μιας και έχουν μεγάλα αυτιά χρειάζεται προσοχή και συχνό καθάρισμα.Με τα μάτια δεν έχουν ιδιαίτερα πρόβλημα, αλλά υπάρχουν σκύλοι με εντρόπιο όπως και cherry eye.
Η δυσπλασία δεν ξέρω αλήθεια αν είναι συχνό φαινόμενο, αλλά επιβάλεται να εξετασθούν οι σκύλοι που μπαίνουν στην αναπαραγωγή, οπότε φαντάζομαι πως θα είναι και θέμα της φυλής.
Επίσης έχουν και ένα θέμα με τα bendy legs,που απότι διάβασα όμως δεν είναι κληρονομικό, και είναι ένας από τους λόγους που πρέπει να προσέχουμε στον πρώτο χρόνο της ζωής τους όπως έγραψα και πιο πάνω.

:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.752
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π