Brit care


Mariapad7

Member
20 Σεπτεμβρίου 2020
7
3
28
Καλησπέρα πήρα σήμερα να δοκιμάσω στο σκύλο μου την brit care junior breed ,μου φαίνεται πολύ λίγη η ποσότητα ,το σκυλί είναι 25κιλα 8 μηνών . Είναι σίγουρα 260 γραμμάρια που πρέπει να δίνω; Η μήπως 260 γρ Χ 2 φορές;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
το πινακάκι της brit σου λέει 260 για 25 κιλα τελικό βάρος (adult dog weight) , οχι για 25 κιλά τωρινό βάρος. Εαν υπολογίζεις οτι ενήλικος θα γίνει 35 σου λεει περιπου 350, αν θα γίνει περίπου 40 σου λεει 380.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η ποσότητα σίτησης αντιστοιχεί με το ενήλικο τελικό βάρος του ζώου!

Αν το ζώο σου ενήλικο φτάσει τα 35 κιλά, ασχέτως αν τώρα είναι 25 κιλά, τότε θα πας στο πινακάκι και θα δίνεις ότι σου λέει για 35 κιλά.
 




zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Γεια σας!
Ξανα ανοίγω το θέμα για να ρωτήσω και εγώ τη γνώμη σας κυρίως για ποσότητα( δίνω ακριβως ότι λέει το πινακακι με βάση τα τελικά κιλα). Δίνω Brit care σε κουτάβι(Labrador) και η ποσότητα μου φαίνεται λίγη. Συγκριτικά με royal canin maxi puppy που έδινα είναι σχεδόν τα 2/3 και στους επόμενους μήνες θα πάει και στο 1/2…
Ο κουταβος φαίνεται να πεινάει λίγο και να γκρινιάζει τις τελευταιες μερες που γίνεται 4 μηνων και ανοίγει σιγά σιγά η όρεξη. Τα κιλα του ανεβαίνουν μέχρι στιγμής (12.2kg/16 εβδομάδων), αν και βρίσκεται στα κάτω άκρα του μέσου όρου νομίζω.
Προς το παρόν δεν υποκύπτω γιατί ξέρω οτι τα Labrador έχουν τη τάση να γίνονται θερμοσίφωνες με ποδια αλλά απ την άλλη δε θέλω να υποσιτίζεται και να μην αναπτύσσεται σωστά.
Περιμένω τη γνώμη σας
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Γεια σας!
Ξανα ανοίγω το θέμα για να ρωτήσω και εγώ τη γνώμη σας κυρίως για ποσότητα( δίνω ακριβως ότι λέει το πινακακι με βάση τα τελικά κιλα). Δίνω Brit care σε κουτάβι(Labrador) και η ποσότητα μου φαίνεται λίγη. Συγκριτικά με royal canin maxi puppy που έδινα είναι σχεδόν τα 2/3 και στους επόμενους μήνες θα πάει και στο 1/2…
Ο κουταβος φαίνεται να πεινάει λίγο και να γκρινιάζει τις τελευταιες μερες που γίνεται 4 μηνων και ανοίγει σιγά σιγά η όρεξη. Τα κιλα του ανεβαίνουν μέχρι στιγμής (12.2kg/16 εβδομάδων), αν και βρίσκεται στα κάτω άκρα του μέσου όρου νομίζω.
Προς το παρόν δεν υποκύπτω γιατί ξέρω οτι τα Labrador έχουν τη τάση να γίνονται θερμοσίφωνες με ποδια αλλά απ την άλλη δε θέλω να υποσιτίζεται και να μην αναπτύσσεται σωστά.
Περιμένω τη γνώμη σας
οσο καλυτερη και πιο "πλουσια" ειναι η τροφη, τοσο λιγοτερο χρειαζεται να ταιζεις. η brit ειναι πολυς καλυτερης ποιοτητας απο την royal canin.
 


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου. Εγώ το καταλαβαινω αυτό και είναι λογικό, το στομάχι του σκύλου όμως; Λες η γκρίνια να είναι παροδική και να περάσει;

οσο καλυτερη και πιο "πλουσια" ειναι η τροφη, τοσο λιγοτερο χρειαζεται να ταιζεις. η brit ειναι πολυς καλυτερης ποιοτητας απο την royal canin.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου. Εγώ το καταλαβαινω αυτό και είναι λογικό, το στομάχι του σκύλου όμως; Λες η γκρίνια να είναι περιοδική και να περάσει;
επειδη ειναι κουταβι, μπορεις καποιες μερες να δινεις λιγο παραπανω. 20 γραμμαρια ας πουμε... η μπορεις να δινεις και λιχουδιες αναμεσα στα γευματα, και να αρχισεις σιγα σιγα να δοκιμαζεις και αληθινα φαγητα, οπως λιγο γιαουρτακι, λιγο ασπραδι απο βρασμενο αυγο.... εχεις περιθωριο να τον ταισεις λιγακι παραπανω οσο ειναι μωρο. φυσικα χωρις υπερβολες, αλλα δεν θα παθει κατι με λιγο παραπανω φαγητο
 
  • Like
Reactions: zouridi


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Υποθέτω πως δίνεις γύρω στα 330gr την ημέρα (σερνικό υπολόγιζε ως βάρος ενήλικα τα 35 - 37 κιλά)
Κάπου στα 16κιλά θα έπρεπε να είναι τεσσάρων μηνών.
 


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Δίνω 310. Υπολογίζω βέβαια να βγει πιο μικρός αν κρίνω από τα τώρα κιλα του. Έχει σχηματισμένη μέση χωρίς να φαινονται τα πλευρά. Η μανα είναι 33 και ο πατέρας 36 επι την ευκαιρία.

*χαζη ερώτηση. Την ηλικία θα την πάρω βάση βδομαδων Δηλαδή 16 εβδομάδες = 4 μηνων η βάση ημερολογίου πχ 1 Ιανουαρίου έως 1 Μαΐου.( κακό παράδειγμα γιατί είναι ο φλεβαρης μέσα που είναι κουτσος αλλά κατάλαβες.) Μικρή διαφορά μεν απλά για να ξέρω.

Υποθέτω πως δίνεις γύρω στα 330gr την ημέρα (σερνικό υπολόγιζε ως βάρος ενήλικα τα 35 - 37 κιλά)
Κάπου στα 16κιλά θα έπρεπε να είναι τεσσάρων μηνών.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
*χαζη ερώτηση. Την ηλικία θα την πάρω βάση βδομαδων Δηλαδή 16 εβδομάδες = 4 μηνων η βάση ημερολογίου πχ 1 Ιανουαρίου έως 1 Μαΐου.( κακό παράδειγμα γιατί είναι ο φλεβαρης μέσα που είναι κουτσος αλλά κατάλαβες.) Μικρή διαφορά μεν απλά για να ξέρω.
Αν θυμάμαι καλά το υπολόγιζα από την ημερομηνία γέννησης. Μην μένεις σε τέτοια λεπτομέρεια, υπολόγιζε με εβδομάδες και θα είσαι μια χαρά. Πρέπει να το ανεβάσεις λίγο, να ταΐζεις 3 φορές την ημέρα και θα δεις ανάλογα με την ανάπτυξη του σκυλιού.

Δεν είναι σωστό να υποθέτεις πως θα βγει ποιο μικρόσωμος γιατί όσο κακό κάνει το υπερβολικό τάισμα το ίδιο ισχύει για τον υποσιτισμό. Συμβουλέψου και τον κυνοτρόφο ο οποίος θα έχει άποψη αν είχε πρωθύστερη γέννα από τους ίδιους γεννήτορες.

Την μάνα με 33 κιλά την χαρακτηρίζω υπέρβαρη εκτός και αν είναι τόσο ψιλή που βγαίνει εκτός προτύπου.

Διάγραμμα ανάπτυξης λαμπραντόρ
 


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Δε ξέρω αν είναι κριτήριο η συμμετοχή και η βράβευση σε εκθέσεις, το οποίο πληρει. Εάν δεν είναι, και από κοντά που την έχω δει 2 φορές παραδόξως ούτε ψηλή μου φάνηκε αλλά ούτε και υπέρβαρη. Ήταν ευκινητη.

Ταΐζω 2 φορές δυστυχώς επειδή δεν μπορεί να γίνει καθημερινά ίδιος προγραμματισμός ωραρίου με 3 γεύματα, άρα προτίμησα τη σταθερότητα με 2 γεύματα( και λιχουδιές στη βραδινή εκπαίδευση για να μη μένει πολύ ώρα τελείως νηστικός).

Την μάνα με 33 κιλά την χαρακτηρίζω υπέρβαρη εκτός και αν είναι τόσο ψιλή που βγαίνει εκτός
[/QUOTE]
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Η brit σε μεγαλόσωμα σκυλιά πιστεύω θέλει ένα 15-20% παραπάνω ειδικά στην περίοδο ανάπτυξης.
Για ένα διάστημα έδινα στον Roger(2 με 5 μηνών) την brit fresh και έπαιρνε αργά το βάρος που έπρεπε και έδειχνε ότι δεν του έφτανε, πήναγε...ακολουθούσα το πινακάκι. Η κτηνίατρος μου είπε ότι είναι πολύ αδύνατος και ότι πρέπει να του αυξήσω την τροφή, γιατί του δίνω πολύ λίγο. Μόλις την αύξησα(15%) ο Roger πήγε κοντά στα κιλά που έπρεπε και έδειχνε χορτάτος...Αυτό με την brit το έχω ακούσει και με άλλα μεγαλόσωμα σκυλιά.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3